تعمیرات یخچال

فیلتر یخچال چیست | چگونه فیلتر اصل یخچال را تشخیص بدهیم؟

یخچال‌های ساید بای ساید امروزه قابلیت‌های زیادی دارند. یکی از این قابلیت‌ها این است که به آب شهری به طور مستقیم وصل شده‌اند. بعضی از یخچال‌ها هم دارای محلی برای برداشتن یخ به شکل مستقیم می باشند. برای اینکه یخچال شما به آب شهری وصل شود، باید بر روی آن فیلترهای مخصوصی نصب کنند زیرا آب‌ های شهری ذرات مختلف و مواد معدنی دارند. به همین علت فیلترهای یخچال را طراحی کردند تا در هنگامی که یخچال شما به آب شهری وصل می‌شود، بتوانید از آنها استفاده کنید.

فیلتر یخچال چیست؟

فیلتر یخچال همان فیلتر ساید بای ساید است که در خارج یا داخل یخچال نصب شده و وظیفه دارد آب را تصفیه کند. معمولاً این فیلترها به شکل ترکیبی و یا ساده می‌باشند. فیلترهای مخصوص یخچال، ویژگی‌های خاصی دارند که شما می‌توانید آن را در بیرون و یا داخل یخچال به راحتی نصب کنید. فیلتر داخلی یخچال بر اساس شرکتی که یخچال را تولید کرده و نوع یخچال شما، با یکدیگر فرق می‌کنند، ولی فیلترهای بیرونی برای تمام یخچال‌ها عمومی بوده و شما می‌توانید برای انواع یخچال‌ها از آنها استفاده کنید. ظرفیت، شکل و ابعاد فیلتر داخل یخچال و فیلتر بیرون یخچال، با هم کاملاً متفاوت است.

فیلتر یخچال

انواع فیلترهای یخچال

فیلترهای یخچال بر اساس نوع یخچال و همچنین کاربرد آن، دسته‌بندی می‌شوند. انواع فیلترهای یخچال دارای ویژگی منحصر به فرد خود می‌باشد و از رسوب گذاری در لوله‌های یخچال جلوگیری می‌کنند. انواع فیلترهای یخچال عبارتند از:

 1. فیلتر معمولی
 2. فیلتر آنتی باکتریال
 3. فیلتر درونی و بیرونی یخچال ساید بای ساید

۱- فیلترهای معمولی

یخچال‌هایی که از فیلتر معمولی در آن استفاده می‌شود، فقط قادر هستند که مواد معلقی را که در آب موجودند از بین برده و سختی آب را کم کنند. معمولاً برای یخچال کوچک از یک فیلتر معمولی استفاده می‌شود و در داخل این فیلتر معمولی هم کربن یا پودر زغال فعال وجود دارد که آلودگی‌ها را جذب می‌کند. تأثیر فیلتر معمولی برای جذب آلودگی، از فیلترهای دیگر کمتر است.

حتما بخوانید:   ارور یخچال‌ فریزر هیمالیا Himalia | عیب‌یابی یخچال فریزر هیمالیا

۲- فیلتر آنتی باکتریال

فیلتر آنتی باکتریال کارایی فیلتر معمولی را داشته و علاوه بر آن سختی آب را هم به مقدار زیادی کاهش می‌دهد و می‌تواند باکتری‌های بیماری زا را در آب از بین ببرد. این فیلتر قادر است که ذرات ریز آلودگی آب را تشخیص بدهد و آن را تصفیه کرده و از شیر یخچال، آب سالم بیرون بدهد.

۳- فیلتر درونی و بیرونی یخچال ساید بای ساید

جدیدترین فیلتر یخچال، فیلتر داخلی و بیرونی یخچال ساید بای ساید است. این فیلتر در بیرون و یا داخل یخچال نصب می‌شود. فیلتر یخچال بیرونی به شکل مستقیم در شلنگ ورودی آب نصب می‌شوند. در بعضی از یخچال‌های نسل جدید، فقط از این فیلتر استفاده می‌کنند. فیلتر داخلی یخچال هم در داخل یخچال و زیر سقف یخچال نصب می‌شود و البته در بعضی از یخچال‌ها هم در کنار جامیوه ای یخچال قرار می‌گیرند. نصب این فیلتر نسبتاً حساسیت زیادی دارد زیرا اگر درست نصب نشود دارای عملکرد درستی هم نخواهند بود.

کاربرد فیلترهای یخچال

اگر می‌خواهید بدانید کاربرد انواع فیلترها در یخچال چیست، باید بگوییم که این فیلترها کلر، گل، ماسه، شن و ترکیبات شیمیایی را از آب شهری می‌گیرند. اگر فیلتر یخچال شما عملکرد درستی نداشته باشد، نمی‌تواند آب شهری را که به یخچال وارد می‌شود، تصفیه کند و بعد از مدتی لوله‌های یخچال مسدود خواهد شد و تمام قسمت‌های آن را ذرات ماسه و شن می‌گیرد. اگر رسوب در لوله‌های یخچال ایجاد شود آب خروجی آن هم کاهش می‌یابد. این رسوبات حتی باعث می‌شوند که شیر برقی یخچال شما بسوزد و مجبور به تعمیر یخچال شوید. این مشکلات ایجاد شده باعث خواهند شد که یخ یخچال شما بدمزه شده و فیلتر یخچال قادر نباشد که آب سالم برای شما تأمین کند.

لزوم نظارت به فیلتر یخچال چیست؟

اگر شما فیلتر را درست نصب کرده باشید، آب بدون ناخالصی وارد آبسردکن یخچال شما خواهد شد ولی با این حال به مرور زمان ممکن است مواد داخل آب و یا کلر، داخل فیلتر یخچال شما جمع شده و باعث پایین آمدن راندمان یخچال شود. به همین علت باید حتماً فیلتر یخچال را هر چند وقت یک بار تعویض کنید. در صورتی که نظارت درستی به این مورد نداشته باشید، ناخالصی‌های آب از فیلتر رد شده و بعد از مدتی طعم آب یخچال تغییر خواهد.

عوض نکردن فیلترهای یخچال چه عوارضی دارد؟

اگر شما به موقع اقدام به تعویض فیلتر یخچال نکنید، عوارض زیادی ایجاد خواهد شد:

 • آلاینده‌های آب حذف نشده و مواد ریز هم در داخل آن باقی خواهد ماند.
 • در فیلتر، باکتری رشد می‌کند و این باکتری‌ها وارد آب مصرفی یخچال می‌شود.
 • میکروب‌ها در سیستم آبرسانی جمع شده و لوله کشی آب کثیف می‌شود.
 • فشار آب خروجی کاهش پیدا می‌کند.
 • شیر برقی یخچال خراب شده و برای شما تولید هزینه می‌کند.
 • مزه یخ بد شده و و یخ ها کدر و تیره می‌شوند.
حتما بخوانید:   موتور یخچال جنرال استیل ساخت کدام کشور است

استفاده از فیلتر یخچال چه مزایایی دارد؟

استفاده از فیلتر یخچال مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • فیلتر یخچال باعث می‌شود مزه آب آشامیدنی یخچال بهتر شود زیرا کلر، فلوراید و آلودگی‌های آب کاهش پیدا می کند.
 • تصفیه آب به وسیله فیلتر یخچال باعث می‌شود خطرات غیر بهداشتی که از نوشیدن آب ناشی می‌شود، کاهش پیدا کند.
 • فیلترهای یخچال باعث می‌شوند آب آشامیدنی سالم شده و آلاینده‌های آن از بین برود.
 • استفاده کردن از فیلترهای یخچال برای سلامت فرزندانی که در مرحله رشد هستند، بسیار لازم است.
 • فیلتر یخچال به بالا رفتن کیفیت آب کمک می‌کند و باعث می‌شود شما هزینه‌ای برای خرید آب معدنی پرداخت نکنید.
 • فیلترهای یخچال با محیط زیست کاملاً سازگارند و استفاده کردن از آنها هم به محیط زیست ضرری نمی‌زند.
 • استفاده از فیلتر یخچال برای تهیه یخ هم کاربرد دارد.

استفاده از فیلتر یخچال چه معایبی دارد؟

هرچند که استفاده از فیلتر یخچال دارای مزایای زیادی است ولی این فیلترها معایبی هم دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • فیلترهای یخچال، فضای یخچال را کم کرده و برای افرادی که دارای خانواده پرجمعیت می‌باشند و یخچال آنها جای کمی دارد، این فیلترها می تواند مشکل ساز شود.
 • وقتی از فیلتر آب استفاده می‌کنید، همیشه آب سرد بوده و در زمستان هم هرچند که آب شما سالم است، ولی باید قبل از اینکه آب را مصرف کنید، کمی آن را گرم کنید و این یکی از معایب فیلتر یخچال است.
 • اگر یخچال فریزر شما خراب شود، شما باید فیلتر یخچال را هم کاملاً عوض کنید.
 • دقت داشته باشید که فیلتر یخچال برای تصفیه آب یخچال بوده و برای شیرهای دیگر منزل کاربرد ندارند.
 • بعضی از مراحل نصب فیلتر یخچال پیچیده بوده و باید این کار به وسیله افراد ماهر انجام شود.

فیلتر مناسب و خوب برای یخچال، چه ویژگی هایی دارد؟

هنگامی که می‌خواهید برای یخچال فیلتر خریداری کنید، باید به بعضی از موارد توجه کنید. هنگام خریدن فیلتر استاندارد بهداشتی محصول را کاملاً بررسی کنید. در صورتی که این فیلترها دارای استانداردهای بهداشتی باشند، طعم و کیفیت آب افزایش پیدا خواهد کرد و برعکس اگر دارای استانداردهای بهداشتی نباشد، ممکن است در سلامتی شما تأثیر منفی داشته باشد، به همین دلیل باید فیلتر خوبی خریداری کنید تا بدن شما را هیدراته کرده و آب مورد استفاده‌ تان بدون مزه و آلودگی باشد تا با خیال راحت بتوانید از آب یخچال بنوشید.

حتما بخوانید:   تعویض موتور یخچال بوش BOSCH

دقت داشته باشید که فیلتر باید حتماً با مدل یخچال شما سازگاری کامل داشته باشد و شما نمی‌توانید برای همه برندهای یخچال، از فیلتر مختلف استفاده کنید. مدل‌ها و قطعات فیلتر حتماً باید با یخچال شما سازگار باشد و اگر فیلتر با یخچال سازگار نباشد مطمئناً کارایی درستی نخواهد داشت. نکته دیگری که باید در هنگام خرید فیلتر به آن توجه کنید ظرفیت فیلتر جهت تصفیه آب است، که می‌تواند نقش مهمی در عملکرد فیلتر داشته باشد.

فیلتر یخچال

چگونه فیلتر اصل یخچال را تشخیص بدهیم؟

امروزه فیلترهای زیادی در بازار وجود دارند و به راحتی نمی‌توان تقلبی بودن و یا اصل بودن آن را تشخیص داد ولی می‌خواهیم چند روش را برایتان بیان کنیم تا بتوانید تا حدودی فیلتر تقلبی را از اصلی‌ تشخیص بدهید و گزینه مناسبی را برای خرید انتخاب کنید. ‌بهترین راه‌ها برای تشخیص فیلتر اصلی و تقلبی عبارت هستند از:

 • در مرحله اول برای خریدن فیلتر یخچال شما باید به مکان‌ها، سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.
 • فیلتر یخچال دارای قیمت کمی نمی‌باشد. پس اگر فیلتری که می‌خواهید بخرید، دارای قیمت پایینی بود، به آن اطمینان نکنید.
 • وقتی فیلترهای یخچال تولید می‌شوند به آنها مواد نگهدارنده اضافه می‌کنند و آنها را سریعاً بسته‌بندی می‌کنند. در اصل اگر فیلتر یخچال در هوای آزاد باشد، عمر مفید و کیفیت خود را از دست خواهد داد. پس اگر فیلتری که می‌خواهید بخرید باز و بدون بسته بود مطمئن باشید که دارای کیفیت خوبی نیست.
 • بعد از اینکه به کیفیت بسته بندی و همچنین مرغوب بودن فیلتر توجه کردید، باید نوشته‌های روی بسته‌بندی را هم با دقت نگاه کرده و توجه کنید که آیا نوع برندی که در بسته‌بندی ذکر شده با برند و نوشته فیلتر قدیمی یخچال خودتان هماهنگی دارد یا خیر؟
 • دقت داشته باشید که روی فیلتر باید لیبل وجود داشته باشد و مقدار آبدهی که در روی لیبل ثبت شده است باید با مقداری که در روی لوله فیلتر هم ثبت شده، دارای همخوانی باشد.
 • فیلتر باید از سازمان بین‌المللی NFS علامت استاندارد داشته باشد.

دقت داشته باشید که تکنسین‌ها و متخصصین مجرب و افرادی که در این مورد سابقه دارند، می‌توانند فیلتر تقلبی و اصل را تشخیص بدهند ، پس توصیه می‌کنیم برای خرید فیلتر و نصب آن حتماً از افراد متخصص کمک بگیرید.

 

31

فیلتر یخچال چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه فیلتر اصل یخچال را تشخیص بدهیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x