تعمیرات یخچال

نقش ترموفیوز یخچال چیست | اهمیت ترموفیوز در یخچال چیست

یکی از قطعات مهم در یخچال ترموفیوز است که دارای وظایف خاص خود می باشد. امکان دارد در یخچال ترموفیوز دچار مشکلات و خرابی هایی شود که برای تشخیص و رفع آن باید با نقش ترموفیوز یخچال و همچنین دلایل خرابی آن آشنا شوید. مشکل در ترموفیوز باعث ایجاد یخ زدگی و برفک در یخچال های نوفراست می شود.

ترموفیوز در دستگاه های یخچال چیست

ترموفیوز که حسگر حرارتی نیز نامیده می شود، در یخچال های مدل نوفراست یا همان بدون برفک تعبیه شده است. با توجه اسم ترموفیوز، این قطعه به منظور محافظت نمودن از دستگاه در برابر حرارت زیاد یا گرمای بالا برای جلوگیری از یخ زدن یخچال در داخل یخچال تعبیه شده است.

فیوز حرارتی یا همان ترموفیوز به صورت سری در کنار المنت گرمایشی یخچال نصب می شود و وظیفه این قطعه کنترل دمای المنت گرمایشی در دستگاه است. بیشتر دمایی که در آن قطعه ترموفیوز فعال می گردد روی بدن یخچال ها نوشته می شود. اما اگر روی ترموفیوز یخچال شما این عدد نوشته نشده بود، باید اطلاع  داشته باشید که این قطعه در دمای حدود ۷۲ تا ۸۲ درجه روشن می گردد تا از هرگونه مشکل و آتش سوزی در یخچال ها پیشگیری نماید.

در یخچال هایی که سیستم یخ زدایی ندارند ترموفیوز تعبیه نشده است و در عوض شرکت سازنده یک تایمر در دستگاه نصب می نود تا بعد از حدود نیم ساعت آن را خاموش و دوباره روشن کند و المنت دستگاه را از مدار بیرون کند. در بازار امروز برای افزایش ایمنی دستگاه به جای قرار دادن تایمر از قطعه ترموفیوز در یخچال استفاده می کنند.

ترموفیوز چه نقشی در یخچال دارد

به همان شکلی که در اول متن اعلام شد، این قسمت یکی از مهم ترین قسمت های یخچال های مدل بدون برفک است که از احتمالات آتش سوزی یخچال پیشگیری می نماید. ترموفیوز در اصل آخرین قسمتی می باشد که حرارت رادیاتور را کنترل می نماید. اگر دمای یخچال بیشتر از اندازه مجاز باشد این قسمت می سوزد و برق را منتقل نمی کند. در نتیجه گرمایش روشن نمی گردد و یخچال یخ می زند.

ترموفیوز در کدام قسمت یخچال تعبیه شده است

ترموفیوز در بخش پشتی یخچال و در طرف چپ لوله های مربوط به اواپراتور دستگاه، در بغل المنت نصب می گردد. این قطعه خیلی حساس می باشد و در موقع خرابی باید با قطعه سالم و نو عوض شود. به آسانی می توانید ترموفیوز را از پشت یخچال ببینید. زیرا این قسمت در بغل لوله های اواپراتور تعبیه شده است و تعویض آن نیز کار آسانی است.

علائم معیوب شدن ترموفیوز یخچال چه می باشد

اگر در یخچال بدون برفک خود نشانه هایی که در ادامه ذکر کردیم را مشاهده نمودید باید اقدام به بررسی سلامت ترموفیوز نمایید و اگر مشکلی برای این قطعه به وجود آمده بود آن را برطرف نمایید:

 • یخچال بدون برفک شما برفک می زند.
 • درون یخچال شما گرم است و برودت کافی را ندارد.
 • فرآیند دیفراست یا یخ زدایی در یخچال شما به درستی انجام نمی شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت صدای یخچال جنرال الکتریک چه عاملی می‌باشد؟

روش تعویض ترموفیوز یخچال چگونه است

اگر علائمی از معیوب شدن ترموفیوز یخچال شما وجود دارد، اول وضعیت این قطعه را بررسی کنید و اگر دارای مشکلی بود آن را تعویض کنید. چون امکان دارد مشکل از خرابی سایر قسمت ها باشد. برای چک کردن وضعیت و عوض کردن حسگر می توانید طبق موارد زیر پیش روید:

 • جریان ورودی و خروجی حسگر را با اهم متر اندازه گیری نمایید.
 • اگر هنگام وصل شدن به دو سر حسگر عددی بر روی نمایشگر نشان داده نشد، سنسور مشکل دارد. در غیر این حالت حسگر سالم می باشد و باید قسمت های دیگر دستگاه را تست نمایید.
 • برای عوض کردن ترموفیوز کافی می باشد ترموفیوز خراب را قطع کرده و قطعه تازه ای مشابه مدل قبلی خریداری کنید.
 • قطعه نو و سالم را با استفاده از پیچ گوشتی به جای ترموفیوز قدیمی نصب نمایید.

نقش ترموفیوز یخچال

تومودیسک یخچال چه می باشد

ترمودیسک در واقع یک نوع ترموستات حرارتی می باشد که به صورت سری به المنت گرمایش یخ زدایی یخچال متصل می شود. ترمودیسک دارای دو وظیفه مهم است:

 • در دمای حدود ۵- تا ۱۲- درجه سانتیگراد دستور می دهد تا جریان الکتریکی را از المنت حرارتی عبور دهد تا یخچال یخ نزند.
 • در دمای حدود ۵ تا ۱۲ درجه سانتیگراد، جریان الکتریکی را به طور خودکار از المنت گرمایشی سوئیچ می کند تا میزان مصرف برق دستگاه را کاهش دهد.

اگر قطعه ترمودیسک یخچال خراب است، آن را برای تعمیر پیش تکنسین های حرفه ای یخچال ببرید. چونکه افراد ذینفع فقط در دمای پایین عملکرد قطعه را چک می نمایند و به دمای بالا یخچال توجهی ندارند. اگر ترمودیسک یخچال در دمای مثبت به خوبی کار نکند، امکان دارد دمای دستگاه کنترل نگردد و یخچال دچار آتش سوزی شود. به همین دلیل بهترین اقدام این می باشد که برای بررسی و تعمیرات یخچال از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

تفاوت های ترموفیوز و ترمودیسک یخچال چیست

همانطور که در این مقاله ذکر شد این قطعه ها در یخچال و فریزرهای مدل بدون برفک تعبیه شده اند اما کار این دو قسمت کاملا با هم فرق دارد و نباید این دو را با یکدیگر اشتباه بگیرید.

قطعه ی ترموفیوز مثل فیوز می باشد و اگر مشکل فنی داشته باشد مشکل یخ زدایی دستگاه با مشکل مواجه می شود. اما ترمودیسک دستور پیشگیری از یخ زدگی یخچال را به قطعه برد دستگاه ارسال می نماید و بعد از دریافت دستور به وسیله المنت، فرآیند ذوب یخ زدگی به پایان می رسد.

علاوه بر یخچال، ترمودیسک ها در وسایل برقی مختلف مانند سشوار، دستگاه ظرفشویی، جاروبرقی و همچنین اتومبیل برای کنترل دما مورد استفاده قرار می گیرد.
از دیگر فرق های ترموفیوز و ترمودیسک، فرق بین عملکرد این دو قطعه در دماهای متفاوت است. پس ترموفیوز بسته به مدل آن از هفتاد و دو تا هشتاد و دو درجه در یخچال های نیو فراست استفاده می گردد. در صورتی که کارکرد ترمودیسک حدود پنج تا پانزده درجه سانتی گراد است که اما به منظور قطع برق المنت گرمایش نیو فراست کار می کند.

محل ترمودیسک در کنار یا روی اواپراتور و در کنار سیم پیچ خنک کننده است. اما ترموفیوز دستگاه در بغل المنت و در طرف چپ لوله های مخصوص اواپراتور نصب می شود و اگر معیوب شود یا مشکلی داشته باشد باید تعویض شود، زیرا قطعه خیلی حساسی است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات یخساز یخچال سام

چه چیزی به ترموفیوز یخچال آسیب می زند

نحوه استفاده ما از یخچال تاثیر زیادی در آسیب ترموفیوز دارد. بنابراین با دقت و توجه زیاد می توانید از افتادن مشکلاتی مانند ایجاد برفک یا آتش سوزی در یخچال خود پیشگیری کنید. به صورت کلی علت های زیر بر خرابی ترموفیوز یخچال تأثیر می گذارد:

 • پوسیده شدن لاستیک های اطراف یخچال که باعث خرابی قطعه ی ترموفیوز و المنت می گردد و باعث یخ زدگی دستگاه می گردد. به همین علت توصیه ما به شما این است که آن را بررسی کرده و در صورت لزوم پس از چند سال تعویض کنید.
 • افزایش یخ زدگی در یخچال به علت باز شدن بیشتر از اندازه درب یخچال که باعث افزایش دما از اندازه معمولی و مشکل در کارکرد المنت می گردد، باعث تکرار کارکرد ترموفیوز می شود و در نتیجه باعث می شود این قطعه آسیب ببیند.
 • یخچال را در محیطی گرم و در بسته قرار دهید که اجازه ورود و خروج هوا بهینه را ندهد. به همین دلیل یخچال را باید از وسایل گرمازا مانند اجاق گاز با فاصله قرار دهید.
 • عدم رعایت فاصله کمترین بیست سانتی متری یخچال و دیوار. این فاصله اجازه می دهد تا گرما از یخچال خارج شود.
 • باز و بسته شدن بیشتر از اندازه درب دستگاه نیز می تواند جزو مهمترین علت های خرابی قطعه ی ترموفیوز یخچال باشد که تا حد زیادی آن را با مشکلات درگیر می نماید.

نقش ترموفیوز یخچال

ارزیابی قطعه ترموفیوز

پس از دیدن برخی علائم و نشانه های معیوب بودن قطعه ترموفیوز یخچال، اول باید با چک کردن وضعیت و بررسی قطعه ترموفیوز آن را تعویض کرد. زیرا امکان دارد قطعات دیگر آسیب ببینند و ایراد به دلیل خرابی قطعه های دیگر دستگاه تان باشد. برای بررسی ترموفیوز یخچال، لازم می باشد اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. جریان ورودی و جریان خروجی را به وسیله اهم متر اندازه بگیرید.
 2. اگر در هنگام اتصال دو سنسور عدد روی صفحه نمایش داده نشد، نمایش دهنده مشکل قطعه ترموفیوز است و در غیر این حالت مشکل از قسمت های دیگر است.

برای عوض کردن این قطعه خراب باید ترموفیوز قدیمی را برش داد و قطعه جدیدی مشابه مدل قبلی خریداری کنید و در ادامه با استفاده از ابزار قطعه سالم را به جای ترموفیوز قدیمی و خراب نصب نمایید. ترموفیوز قطعه ای است که قابل تعمیر نمی باشد و در صورت مشکل باید آن را با قطعه نو و سالم تعویض نمایید.

نتیجه گیری

می توانید با رعایت ساده ترین و ابتدایی ترین نکات از هر آسیبی به یخچال و به ویژه قطعه ترموفیوز پیشگیری کنید. همچنین به دلیل حساس بودن قطعه ترموفیوز بهتر است برای تعویض آن از افراد متخصص و کاربلد کمک بگیرید تا مشکلات دیگری برای یخچال شما ایجاد نشود. برای دسترسی به تکنسین های حرفه ای بهترین کار این است که با مراکز معتبر و دارای مجوز تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید.

اهمیت قطعه ترموفیوز یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با نقش ترموفیوز در یخچال و وظایف آن آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا