تعمیرات یخچال

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال | اینورتر یخچال چیست

علم در جهان امروز به سرعت در حال پیشرفت است که بعضی مواقع متوجه تغییر ها و تفاوت های بین دو کالا نمی شویم. فناوری در دستگاه ها و وسایلی که استفاده می کنیم بسیار تغییر کرده است. شاید فقط به فرق های ظاهری این دستگاه ها نگاه نماییم و از زیبایی آنها لذت بصری ببریم یا از ویژگی های اضافه گشته به این دستگاه هیجان زده گردیم. اما در اصل تغییر های بسیاری در روش کارکرد این ابزار ایجاد شده است. بعضی اوقات برخی از این تغییر هایی که در دستگاه ایجاد شده، به بهبود روش استفاده افراد از این دستگاه ها کمک می نماید. در دنیای امروز یخچال ها با دو شکل معمولی و نوع جدید تر اینورتر در کشور هستند. اما تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال چیست؟

یخچال چگونه کار می کند

کارکرد یخچال را بر طبق یک سیستم عادی برنامه ریزی کرده اند. همه افراد گاهی مواقع دست های خیس خود را در جهت باد قرار داده اند یا دستان خود را فوت می کنند تا سریعتر خشک گردد. اگر به آن توجه کنیم، وقتی دست هایمان خشک است، می توانیم روی پوست احساس سرما کنیم. دست افراد داغ است و باعث تبخیر آب دست می گردد و با بالا آمدن بخار گرمای دست افراد را با خود می گیرد و باعث سردی سطح پوست می گردد. سیستم تبرید یا یخچال هم همینطور است. مبرد در یخچال ها نقش آبی را دارد که روی دست افراد می باشد. حرارت را از درون یخچال گرفته و با خود حمل می کند و در راه خود آن حرارت را به محیط دورش می دهد. برای به وجود آوردن این مدل عملکردی به اتاق ها و قسمت های مختلفی در دستگاه یخچال نیاز است. کمپرسور یا همان موتور قسمت اصلی یخچال می باشد. این قسمت وظیفه پمپاژ مبرد را به درون بدنه دستگاه عهده دار است.

یک کمپرسور یخچال معمولی چگونه فعالیت می نماید

موتور یخچال در اصل همان کمپرسور یخچال می باشد. این قسمت از یک میل لنگ، چند سوپاپ و همچنین پیستون ساخته شده می باشد. کار کمپرسور انتقال گاز مبرد درون یخچال می باشد. در این دستگاه یک لوله برای ورود و یک لوله برای خروج نیز مسئول جریان مبرد هستند:

 • مبرد از طریق لوله ورودی به کمپرسور وارد می گردد.
 • در ادامه با چرخش و پمپاژ، میل لنگ با فشار دادن به پیستون ها و در آخر شیر، مبرد را به لوله خارجی هدایت می نماید.
 • به این ترتیب در اثر افت فشار، مبرد به گاز تبدیل می شود و دمای دستگاه خیلی پایین می آید.
 • لوله مربوط به خروج ،مبرد را وارد محفظه داخل یخچال می کند.
 • مبرد درون لوله های دیواره یخچال به گردش در می آید و تبادل حرارت صورت می گیرد.
 • در ادامه مبرد برای بار دوم از لوله ورودی به کمپرسور یخچال مکیده می گردد.
 • این چرخه مدام تکرار می شود و دلیل خنک کردن یخچال می باشد.
حتما بخوانید:   آموزش نحوه تعویض ترموستات در انواع یخچال فریزر| روش عیب یابی ترموستات یخچال فریزر

موتور یخچال معمولی چطور فعالیت می کنند

در زمان قدیم به علت عدم مصرف برق، سیستم کارکرد کمپرسور به مدلی طراحی می شد که موتور دستگاه همیشه روشن و فعالیت می نمود. به همین علت اندازه انرژی مصرفی آنها خیلی بالا بود و کارکرد یخچال در هر موقعیتی و دمایی به وضوح معلوم بود. اما به تدریج با توجه به اهمیت مصرف انرژی و پیشرفت فناوری، موتور های اینورتر جایگزین موتور های معمولی گشتند.

نحوه فعالیت کمپرسور اینورتر یخچال ها چگونه است

کمپرسورهای تبرید اینورتر برای اینکه در مصرف انرژی صرفه جویی شود، طراحی شده می باشند. این کمپرسورها در اصل کمپرسورهای گازی شناخته می شوند.

 • پیستون های این موتور ها برای به پایین ترین حد رساندن مصرف برق در زمان فشرده کردن گاز در یک راستا قرار دارند. به همین دلیل به آنها موتور خطی نیز گفته می شود.
 • ویژگی دیگری که در موتور های اینورتر در برابر موتور معمولی است، امکان تنظیم کارکرد موتور بر اساس نیازهای فضا است.
 • در فصل های گرم سال که بار خنک کننده زیاد است، موتور با بیشترین توان خود فعالیت می کند. به همین دلیل مصرف انرژی آنها به بالاترین حد می رسد. اما در فصل های سرد سال که نیاز به برودت کمتر می باشد، از اندازه کار موتور کاسته شده و منجر به مصرف کمتر انرژی می گردد.
 • موتورهای یخچال مدل اینورتر حتی فرق های بین دمای روز و شب را به راحتی تشخیص می دهند. با این ویژگی عملکرد بعضی اوقات مصرف را تا 40 درصد کمتر می کند.
 • موتور های یخچال اینورتر بر عکس کمپرسورهای عادی وقتی به دمای ثابتی می رسند متوقف نمی گردند.
حتما بخوانید:   دلیل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر چیست ؟

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال

کمپرسورهای اینورتر چه مزیت هایی دارد

 • کم شدن میزان مصرف برق
 • از گرم شدن بیش از حد و سوختن کمپرسور جلوگیری می کند.
 • تنظیم کارکرد موتور در دماهای مختلف سال
 • قابلیت روشن و همچنین خاموش نمودن کمپرسور یخچال بدون اینکه نیاز باید برق را قطع کنید.
 • به وجود آوردن سرعتی بالاتر از سرعت معمولی کمپرسور
 • حفظ کردن موتور در برابر تغییرات ولتاژ ورودی دستگاه
 • امکان عملکرد موتور در زمان تغییر دادن ولتاژ برق
 • بدون نیاز به کنتاکتور جهت سرعت موتور را به راحتی تغییر می دهد.

در دستگاه های با کمپرسور مدل معمولی کمپرسور با وجود روشن و خاموش بودن کار می کند و دمای درون یخچال تغییر می نماید و ثابت نمی باشد. ولی این ایراد در کمپرسورهای مدل اینورتر برطرف شده می باشد و دمای درون یخچال در هر فصلی از سال چه فصل های سرد مثل زمستان و چه فصل گرم تابستان ثابت می باشد. و با باز و بسته کردن درب یخچال دما در درون دستگاه ثابت می ماند.

کمپرسور های مدل اینورتر نسبت به کمپرسور معمولی در یخچال ها صدای پایین تری تولید می کند و این یکی از مزیت های کمپرسور اینورتر است. در موتور های اینورتر نسبت به کمپرسور معمولی انرژی کمتری مصرف می کند و باعث صرفه جویی در هزینه ها می گردد. در این مدل از یخچال ها برودت به میزان لازم تولید می گردد و از تلف شدن انرژی پیشگیری می کند و در نتیجه این اتفاق مصرف برق را کم می کند. البته یخچال هایی که از فناوری اینورتر استفاده می کنند قیمت بالاتری را دارند که در برابر مزیت های فراوانی که دارد ارزش خرید بالایی را دارد.

استفاده از موتور اینورتر در یخچال چه معایبی دارد

در کنار مزیت های بسیار زیادی که موتور های اینورتر یخچال دارند معایبی نیز دارند که در ادامه آن ها را شرح داده ایم:

 • معیوب بودن برد اینورتر: از آن سویی که کمپرسور های معمولی یخچال ها دارای برد اینورتر نیستند، این قطعه آسیب نمی بیند. هزینه های مربوط به تعمیر و یا عوض کردن برد اینورتر یخچال می تواند زیاد باشد که می توان آن را یکی از عیب های این نوع از یخچال دانست.
 • سختی تست کمپرسور های اینورتر: تست کمپرسور های اینورتر نیاز به دانش بالایی دارد و همه تعمیرکار ها نمی توانند به راحتی این موتور ها را تست نمایند. به همین علت است که، بسیاری از کارشناسان از این آزمایش صرف نظر می کنند و به این نتیجه می رسند که آن آزمون ناموفق بوده است. البته متخصصین حرفه ای برای تست نمودن این برد مهم آموزش های مخصوصی دیده اند و به آسانی می توانند انواع مدل های کمپرسورها را تست نمایند.
 • قیمت زیاد موتور اینورتر نسبت به موتور معمولی: موتور های یخچال اینورتر نسبت به مدل یخچال بین 3 تا 8 برابر قیمت موتور های معمولی در بازار قیمت دارند. در خیلی از موارد به دلیل قیمت زیاد کمپرسور اینورتر، تعمیرکار ها پیشنهاد تعویض موتور اینورتر با موتور معمولی را می دهند که مورد توجه مشتریان قرار می گیرد. در این موقع برد اینورتر برداشته شده و با کمپرسور معمولی تعویض می گردد.
حتما بخوانید:   علت صدای زیاد در یخچال فریزر زیمنس Siemens چیست؟

در یخچال های با کمپرسور اینورتر چه تعداد برد الکترونیکی تعبیه شده است؟ اینورتر در یخچال چه معنی دارد

در یخچال های اینورتر دو عدد برد الکترونیکی تعبیه شده است:

 • برد اصلی که در بخش های بالایی دستگاه یا پشت یخچال قرار داده شده است وظیفه آن کنترل تمامی سیستم یخچال های با موتور اینورتر می باشد.
 • برد کمپرسور های اینورتر که به کمپرسور متصل می شود یا در بغل کمپرسور از راه دور قرار می گیرد یا در برد اولی و مهم ادغام می شود و وظیفه آن کنترل موتور یخچال می باشد.

تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال

کمپرسور یخچال های اینورتر را چگونه باید تست کنیم

کمپرسورهای مدل اینورتر مثل موتور های معمولی تست نمی گردند و اگر این کار انجام شود احتمال معیوب شدن موتور زیاد می باشد.
بهترین راه این می باشد که یک اینورتر یا استارت تک به سه فاز بخرید یا اول از سالم بودن برد اینورتر مطمئن شوید. آگاهی داشته باشید که انجام دادن تست کمپرسور اینورتر خیلی تخصصی و پر ریسک است و حتی خیلی از تعمیرکار های حرفه ای یخچال توانایی انجام تست کمپرسور اینورتر یخچال را ندارند.

اگر تخصص ندارید، از یک تکنسین خبره برای انجام این تست حرفه ای کمک بخواهید. تکنسین های مخصوصی وجود دارند که دوره های آموزشی انجام تست های کمپرسور اینورتر را به صورت تخصصی گذرانده اند و به آسانی می توانند هر کمپرسور یخچالی را تست نمایند.

برای انجام این کار می توانید با مراکز معتبر تعمیرات تماس بگیرید و درخواست تست موتور اینورتر را داشته باشید.

31

مزایا و معایب کمپرسور اینورتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر یخچال و همچنین مزیت ها و معایب آن ها آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x