تعمیراتتعمیرات یخچال

دلیل نوسانات دمای یخچال فریزر چیست؟

نوسان دما در یخچال فریزر به چه علت اتفاق می افتد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دلیل نوسانات دمای یخچال فریزر چیست؟ احتمال دارد برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا دمای یخچال فریزر شما دچار نوسانات می شود ؟ در تعمیرات یخچال به سراغ نوسانات دمای یخچال فریزرها می رویم و شما را با این مورد بصورت تخصصی آشنا خواهیم کرد.

همانگونه که می دانید یخچال فریزر یکی از مهم‌ترین لوازم برقی در زندگی ما می باشد یخچال فریزر  تشکیل شده از محفظه عایق حرارتی به همراه یک پمپ حرارتی .  خنک ماندن داخل یخچال به این دلیل است که پمپ ، گرما را از داخل یخچال به خارج آن منتقل می کند و باعث می شود فضای داخل یخچال شما سرد بماند و ما به این طریق می توانیم مواد غذایی را برای طولانی مدت در آن نگهداری کنیم البته سالم ماندن مواد غذایی مستلزم این می باشد که یخچال فریزر ما درست کار کند اگر شما در منزل با مشکل نوسان دما روبرو هستید ، ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم دلایل نوسان دمای یخچال را برای شما توضیح دهیم لطفاً با ما همراه باشید

دلایل نوسان دمای یخچال فریزر چه می باشد ؟

در ادامه مطالب می‌خواهیم دلایل  نوسان دمای یخچال فریزر را برای شما به طور کامل توضیح دهیم :

 1. باز کردن زیاد درب یخچال
 2.  تغییر تنظیمات دمای یخچال
 3.  مسدود شدن دریچه ها یا سنسور ها
 4.  گرفتگی کویل کمپرسور یا کثیف بودن آن
 5.  خراب شدن لاستیک دور درب یخچال
 6. خراب شدن قطعات الکتریکی در یخچال فریزر

نوسانات دمای یخچال فریزر

۱. باز و بسته شدن زیاد درب یخچال

هر دفعه که شما درب یخچال را باز می کنید باعث می شود که هوای سرد از درون یخچال خارج شود و همچنین هوای گرم از خارج یخچال ، به داخل دستگاه نفوذ کند اگر شما درب یخچال را برای مدت زیادی باز نگه دارید یخچال برای اینکه دمای خود را حفظ کند تلاش زیادی می کند ولی اگر برای مدت بیشتری باز نگه دارید آنگاه هوای فریز هم گرم خواهد شد غیر از این مواردی که برای شما گفتیم و باعث به وجود آمدن مشکل در یخچال فریزر می شود ، اگر شما به طور مداوم درب یخچال را باز و بسته کنید باعث می شود که یخچال این افزایش دما را حس کند و دستگاه بیش از حد کار کند و به موتور دستگاه فشار وارد شود و این باعث خرابی موتور خواهد شد . پس دقت کنید باید بیشتر مراقب کودکان باشید  ،  که درب یخچال را به طور مداوم باز و بسته نکنند .

۲. تغییر دادن تنظیمات دما

 • تنظیمات دمای یخچال خود را با دقت تنظیم کرده و مرتب چک کنید زیرا امکان دارد شما متوجه چگونگی نوسانات دما نشوید ‌. هرکسی که از یخچال استفاده می کند خودش هم می تواند ترموستات را تنظیم کند، تنظیم ترموستات باید مرتب بررسی شود تا اگر تغییری در آن ایجاد شد شما متوجه شوید.
 • اگر متوجه شدید که تنظیمات ترموستات یخچال به طور مرتب تغییر می کند می توانید از اعضای خانواده بپرسید ببینید چرا آن را تغییر می دهند اگر  اطمینان پیدا کردید که کسی ترموستات را تغییر نداده باید ترموستات را ریست کنید . این کار باعث می‌شود که به سیستم خنک کننده شوک وارد شده و دمای یخچال ثابت بماند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل دیر روشن شدن شعله اجاق گاز چیست؟

۳. بسته بودن راه سنسورها یا دریچه

یکی دیگر از دلایل نوسان دمای یخچال می تواند بسته شدن راه سنسور ها یا دریچه یخچال باشد همانگونه که می دانید یخچال شما برای اینکه مواد غذایی را سالم و سرد نگه دارد نیاز به هوای سرد دارد وقتی که دریچه ها مسدود شود حسگر می تواند این روش را تغییر دهد . در نظر داشته باشید دریچه های زیادی در یخچال قرار گرفته است که می تواند هوای سرد را به داخل یخچال هدایت کند وقتی دریچه هوا باز شود یخچال می تواند دوباره همه چیز را در سرمای لازم نگه دارد ولی اگر دریچه ها مسدود و گرفته شود یخچال مجبور است برای اینکه دمای داخل را ثابت نگه دارد بیشتر کار کند .

اگر شما ظرف غذا را در کنار ترموستات بگذارید باعث می شود که کارایی دستگاه کم شود دقت داشته باشید اگر ظروف غذای داغ را کنار دماسنج بگذارید دستگاه به سمت سرد شدن بیشتر هدایت می کنید و برعکس اگر غذای سرد را نزدیک دریچه بگذارید یخچال را گرم نگه خواهد داشت . برای رفع  مشکل مسدود بودن دریچه ها و سنسورها ، باید غذا ها را به طور منظم در یخچال بچینید و همچنین آنها را دور از حسگر های روی سقف یا دیوار بگذارید و اجازه دهید دستگاه برای ساعتی کار کند .

۴. کثیف بودن کویل کمپرسور

اگر ترموستات و ترتیب چیدن غذا دلیل نوسان دمای یخچال شما نبود پس باید دلایل دیگر را چک کنید . همانطور که می دانید برای ایجاد هوای سرد ، یخچال از سیستم مبرد استفاده می کند تا گرمای داخل یخچال را از بین برده و سرما جایگزین شود . ممکن است پیش خود فکر کنید چرا در یخچال ما دما در نوسان است؟ برای اینکه متوجه این نکته شوید باید بگوییم که چرخه فشرده سازی گاز مبرد و تبخیر ثابت در عمل کرد یخچال اتفاق خواهد افتاد و همچنین گرمای این چرخه به وسیله سیم پیچ های کمپرسور از یخچال خارج خواهد شد پس سیم پیچ های کمپرسور را باید تمیز نگه دارید تا به راحتی گرما را آزاد کنند . اگر کویل کمپرسور مسدود شده باشد یا کثیف و یا گرد و غباری روی آن را گرفته باشد باعث می شود که نوسان دما در یخچال به وجود می آید .

چگونه کویل کمپرسور را تمیز کنیم ؟

در ادامه می خواهیم مراحل تمیز کردن کویل کمپرسور را برای شما توضیح دهیم لطفاً با ما همراه باشید

 • قبل از هر کاری دوشاخه را از پریز برق جدا کنید
 • بعد از آن یخچال را کمی جلو کشیده تا از دیوار فاصله پیدا کند به این طریق می توانید به کویل های کمپرسور دسترسی پیدا کنید
 • به کمک لوله ی جاروبرقی می توانید گرد و غبار را از روی کویل تمیز کنید فقط دقت داشته باشید به آرامی اینکار را انجام دهید و از ضربه زدن به کمپرسور خودداری کنید
 • یک پارچه خشک برداشته و روی کویل های کمپرسور را گردگیری کنید
 •  بعد از تمیز کردن کویل ها می توانید دوشاخه را دوباره به پریز برق وصل کنید
 • با انجام مواردی که برای شما گفتیم می‌توانید نوسان دمای یخچال را برطرف کنید .

نوسانات دمای یخچال فریزر

۵. خراب بودن درزبندی درب یخچال

اگر درزبندی درب یخچال درست انجام نشده باشد و یا کاسه نمد درب معیوب باشد احتمال دارد که هوای سرد به بیرون نشت کند و باعث شود که تعادل دمای یخچال شما تغییر کند باید قطعات درزبندی درب یخچال را چک کنید اگر متوجه شدید که قسمتی از آن حباب دار و یا کثیف شده و یا دچار تاب خوردگی شده است متوجه می شوید که اشکال از این قسمت می باشد . برای برطرف کردن این مشکل می توانید واشر درب یخچال را عوض کنید البته دستورالعمل های مناسب را باید رعایت کنید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال چیست؟

۶. خراب شدن قطعات الکتریکی

اگر تمام کارهایی را که گفتیم انجام دادید ولی باز هم نوسان دمای یخچال شما برطرف نشد ، احتمال دارد که قطعات الکتریکی خراب شده باشد در این مورد ترموستات یخچال را تست کنید احتمال دارد ترموستات خراب شده باشد و باعث خرابی کمپرسور شود و در نتیجه در عملکرد یخچال اختلال ایجاد کند .

تست خرابی ترموستات

برای اینکه متوجه شوید که آیا ترموستات دستگاه شما خراب شده است یا خیر به دو روش می توانید خرابی ترموستات را تست کنید

۱- تست دستی ترموستات

۲-  تست ترموستات به وسیله اهم متر

 تست دستی ترموستات

برای اینکه ترموستات را چک کنید ابتدا دوشاخه یخچال را از پریز برق درآورید سپس می توانید محلی را که ترموستات در آنجا قرار گرفته باز کرده و دو سیم ورودی و خروجی ترموستات را که به موتور میرسد به همدیگر متصل کنید بعد از آن یخچال فریزر را به برق بزنید

البته در روش دستی ، به طریق دیگری هم می توانید عمل کنید که خیلی دقیق تر است سیم ها را به محل قرارگرفتن آن وصل کرده و بعد از آن ، بالب ترموستات را در دست خود بگیرید تا حرارت دست شما به ترموستات انتقال پیدا کند در این صورت موتور باید کار کند بعد از انجام این روش می‌توانید ترموستات را روی درجه کم قرار دهید محلولی از آب و یخ تهیه کرده و بالب را در محلول قرار دهید . اگر موتور خاموش شد نشان دهنده این است که ترموستات سالم می باشد البته دقت کنید هیچگاه خودتان این کار را انجام دهید حتما در این مورد از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید .

تست ترموستات به وسیله ی اهم متر

برای تست ترموستات به وسیله اهم متر می توانید اهم متر را به پایه های خروجی و ورودی وصل کنید و به این وسیله ترموستات را چک کنید.

نوسانات دمای یخچال فریزر

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل نوسان دما را در یخچال فریزر توضیح دادیم روش های برطرف کردن آن و همچنین روش تست خرابی ترموستات را هم برای شما بیان کردیم .

اگر شما می‌خواهید مواد غذایی در یخچال شما سالم بماند باید دمای یخچال ثابت باشد وگرنه باعث خراب شدن مواد غذایی خواهد شد همانگونه که گفتیم دلایلی که می‌تواند باعث نوسان دما در یخچال فریزر باشد عبارتند از :

 1.  زیاد باز کردن درب یخچال
 2. تغییر دادن تنظیمات دما
 3.  گرفتن شدن راه سنسور ها یا دریچه ها و مسدود شدن آن
 4. کثیف شدن کویل کمپرسور
 5. خراب شدن درزبندی درب یخچال
 6. خراب شدن قطعات الکتریکی

اگر مشکل یخچال شما خراب شدن قطعات الکتریکی بود سعی کنید حتما در اولین فرصت با تعمیرکار مجاز آن تماس بگیرید و اگر خودتان در این مورد مهارت ندارید به هیچ وجه اقدام به تعمیر یخچال نکنید زیرا امکان دارد باعث خرابی قطعات دیگر شوید

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نوسانات دمای یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای حل مشکل نوسانات دمای یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا