مجله لوازم خانگی

صندلی راک چیست | راهنمای خرید صندلی های راک

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

وقتی اسم صندلی راک را می‌شنوید اولین چیزی که در ذهنتان تداعی خواهد شد، تکان خوردن یک صندلی گهواره‌ای است که مادربزرگ یا پدربزرگ در روی آن استراحت می‌کنند. اگر شما در زمان کودکی از این صندلی‌ها در خانه نداشتید، هنوز دیر نشده زیرا می‌توانید یکی از مناسب‌ترین این صندلی‌ها را برای خودتان خریداری کنید.

صندلی راک با تاب خوردن باعث می‌شود در انسان حس آرامش بخشی ایجاد شود. تحقیقات نشان داده که وقتی با ریتمی پیوسته و آهسته فرد تکان بخورد، برای خوابی راحت و آرامش بخش او کمک خواهد شد. بعضی از پدر و مادرها برای خواباندن نوزاد هم از این صندلی‌ها استفاده می‌کنند. این صندلی‌ها به شکلی طراحی شده که می‌توان در روی آن لم داده و رفع خستگی کرد.

صندلی راک چیست؟

صندلی راکینگ چیر یا راک، یکی از صندلی‌هایی است که دو بال چوبی به شکل منحنی به انتهای پایه صندلی وصل شده است. این بال‌های چوبی باعث می‌شوند پایه جلوی صندلی به پایه عقبی وصل شود.

صندلی‌های راک فقط در دو نقطه با زمین تماس دارند و این باعث می‌شود که با کمترین فشار شخص بتواند بر روی آن بنشیند و عقب و جلو برود. معمولاً این صندلی را از چوب درست می کنند ولی انواع کامپوزیتی و فلزی آن هم وجود دارد. به دلیل تکان خوردن مداوم این صندلی، به آن صندلی گهواره‌ای هم می گویند.

سابقه ساخت این صندلی به قرن ۱۷ میلادی برگشته و در قرن ۱۸ میلادی هم استفاده از آن رواج زیادی پیدا کرد. بعضی از مردم آمریکا معتقدند که اولین بار سیاستمدار و فیلسوف آمریکایی به نام بنجامین فرانکلین این صندلی را طراحی کرده است و سال ۱۹۰۰ هم طراحی انواع مختلف این صندلی با قابلیت جمع شدن، بین مردم رایج شد زیرا مردم می‌توانستند این صندلی را جمع کرده و حتی با خود آن را به سفر ببرند.

بین مردم ایران هم صندلی راک محبوبیت زیادی دارد و مردم برای طراحی دکوراسیون‌های داخلی از آن استفاده می کنند.

صندلی راک

انواع صندلی‌های راک

به دلیل پیشرفت فراوان تکنولوژی و وارد شدن مواد اولیه فراوان در بازار، صندلی‌های راک هم تکامل جالبی پیدا کردند ولی باید بگوییم که هنوز هم صندلی‌های راک نوع کلاسیک و چوبی جزو پرطرفدارترین این صندلی‌ها می‌باشند، ولی مدل‌های پیچیده و جالب دیگری هم وارد بازار شده است که بهتر است در هنگام خرید صندلی‌های راک، در مورد آنها اطلاعات لازم را داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات برند موریس در کرج | نحوه تعمیر محصولات موریس

البته تقسیم بندی صندلی‌های راک از جهت کاربرد به ۵ دسته انجام می‌شود. این صندلی‌ها از جهت زیبایی انواع مختلفی دارند ولی بهترین آنها مدل بچه گانه، سلطنتی و لوکس است و از نظر جنس هم انواع پارچه‌های آن مانند نانو، میکروفایبر، چرم، جیر و… وجود دارد.

۱- صندلی‌های راک سنتی

پرطرفدارترین مدل این صندلی‌ها، صندلی راک سنتی است که قیمت مناسبی هم دارد. یکی از مزایای این صندلی‌ها دوام زیاد آن است. ظاهر این صندلی کلاسیک بوده و با بیشتر دکوراسیون‌ها می‌توان آن را ست کرد و با انواع سبک ها تناسب دارد. یکی از عیب های این صندلی این است که انعطاف پذیر نبوده و جاگیر است و برای اینکه شما از این صندلی استفاده کنید نیاز به فضای بزرگی دارید که معمولاً در آپارتمان‌ها این فضا کمتر پیدا می‌شود.

۲- صندلی‌های راک مدل گلایدر

دومین مدل از صندلی راک، صندلی‌های راک مدل گلایدر است که در نگاه اول شما متوجه یک مبل تک نفره کاملاً معمولی خواهید شد ولی این مبل به صورتی طراحی شده که لوله‌ها و اهرمی در زیر آن قرار گرفته و باعث حرکت عقب و جلو آن خواهد شد. مهمترین مزیت این صندلی این است که فضای کمی را اشغال کرده و بسیار راحت است و یکی از معایب آن هم این است که قیمت بالایی دارد و ممکن است به مرور زمان لولاهای آن بشکند.

۳- صندلی‌های راک فنری

صندلی راک فنری ترکیبی از صندلی راک گلایدر و راک سنتی است. این صندلی به وسیله فنرهایی که زیر صندلی قرار گرفته، مثل یک گهواره سنتی حرکت خواهد کرد و به راحتی صندلی‌های گلایدر می‌باشد. طراحان این صندلی فنرهایی را در پایه آن مخفی کردند که دیرتر آسیب دیده و ظاهر صندلی هم به نظر بهتر بیاید. قیمت این صندلی‌ها بین صندلی مدل گلایدر و سنتی است.

۴- صندلی‌های راک چرخان

این صندلی‌ها جزو پیشرفته ترین صندلی‌های راک هستند که به تکنولوژی گردش هم مجهز می‌باشند. به وسیله این صندلی می‌توانید به پایین و بالا تاب بخورید و به عقب و جلو بروید. ویژگی مثبت این صندلی این است که راحتی بی‌نظیری دارد ولی نکات منفی هم دارد که مهمترین آنها قیمت بالای صندلی و ریسک خراب شدن آن است.

۵- صندلی‌های راک خوابیده یا رکلاینر

صندلی‌های راک خوابیده یکی دیگر از مدل‌های صندلی راک است که تکیه‌گاه آن به عقب کشیده شده و به راحتی می‌توانید در روی آن لم بدهید و یا حتی بخوابید. البته باید بدانید که این صندلی نمی‌تواند به صورت خوابیده حرکت گهواره‌ای داشته باشد ولی با خریدن آن می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. یعنی هم صندلی راک خریداری کرده‌اید و هم برای استراحت روزانه‌تان یک صندلی راحتی دارید. این مدل صندلی‌ها از بقیه گران‌تر هستند.

حتما بخوانید:   راهنمای تمیز کردن جارو شارژی|روش تمیز کردن صحیح جارو شارژی

از صندلی راک در چه جاهایی می‌توان استفاده کرد؟

از صندلی‌های راک برای کارهای زیادی استفاده می‌کنند مانند: نگه داشتن کودکان بی‌قرار و یا حتی خواباندن نوزاد، نشستن در روی ایوان، مطالعه و همچنین برای تقویت سلامت روان می توان از این صندلی ها استفاده کرد.

۱- استفاده از صندلی‌های گهواره‌ای برای مراقبت از کودک

بعضی از صندلی‌های راک به گونه ای طراحی شده‌اند که می‌توانید در اتاق خواب کودک از آنها استفاده کنید و ساعت‌های متمادی در روی آن به راحتی بنشینید. معمولاً خواباندن و آرام کردن کودکان بی‌قرار کار زمانبر و دشواری است، پس ابتدا باید صندلی راحتی داشته باشید تا بتوانید در روی آن نشسته و به کودک شیر بدهید و یا اینکه او را بخوابانید. دسته های این صندلی به صورتی است که به اندازه لازم بلند بوده و مادر می‌تواند به عنوان تکیه‌گاه از آنها استفاده کند.

یکی از ویژگی‌های دیگر این صندلی‌ها این است که برای مادر زیر پایی دارد. زیر پایی به او کمک خواهد کرد که بدون خستگی به صندلی تکیه داده و کودک خود را بخواباند.

هنگامی که می‌خواهید این صندلی‌های راک کودک را خریداری کنید باید به ایمنی بودن صندلی توجه داشته باشید. اگر این صندلی مانند نوع گلایدر عقب و جلو می‌رود و یا حتی خم می‌شود، باید حتماً دارای قابلیت قفل کودک باشد و باید اهرم‌ها و یراق آلات به گونه‌ای در زیر صندلی قرار گرفته باشد که کودک نتواند به آنها دسترسی راحتی پیدا کند.

آخرین موردی که باید در هنگام خریدن این صندلی‌ها به آن توجه کنید، جنس روکش صندلی است. بهتر است که روکش صندلی به شکلی باشد که سادگی کثیف نشده و اگر هم کثیف شد شما بتوانید به وسیله یک دستمال آن را به راحتی تمیز کنید. بهترین روکش برای صندلی‌های راک کودک، روکش‌های میکروفایبر هستند.

۲- صندلی‌های راک ایوان

اگر شما در خانه خود پاسیو، حیاط و یا ایوان دارید می‌توانید این صندلی را که راک ایوان نام دارد، خریداری کرده و با تاب خوردن از هوای تازه لذت ببرید. توصیه می‌کنیم که این صندلی را از جنس مدل سنتی و چوب تهیه کنید ولی در قسمت نشیمن و تکیه‌گاه حتماً باید یک روکش نرم و ضد آب قرار داشته باشد تا بدن شما را اذیت نکند.

اگر خواستید این صندلی‌ها را برای استفاده در ایوان تهیه کنید توجه داشته باشید که این صندلی فضای زیادی اشغال می‌کند پس اگر ایوان شما کوچک است بهتر است مدل‌های دیگری انتخاب کنید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر اتو شیائومی | نمایندگی های تعمیر اتو شیائومی

۳- صندلی‌های راک برای سالمندان

وقتی سالمندان از صندلی‌های راک استفاده می‌کنند به کاهش استرس و اضطراب آنها کمک زیادی خواهد شد. همچنین این صندلی‌ می‌تواند به افرادی که اختلالات روانی دارند، کمک کند تا بیماری خود را کنترل کنند. وقتی به صورت متناوب در روی این صندلی تاب بخورید اندروفین ترشح می‌کند و به فرد احساس خوبی می‌دهد و این باعث می‌شود دردهای آرتروز گردن و درد کمر تسکین پیدا کرده و خلق و خوی فرد هم بهتر شود.

اگر در خانه شما سالمندی زندگی می کند که می تواند تعادل خود را حفظ کند، برای اینکه دردها و استرس او را کاهش دهید توصیه می‌کنیم یک صندلی راک برای او خریداری کنید.

در هنگام خریدن صندلی‌های راک به نکات زیر توجه کنید:

همانطور که گفتیم صندلی‌های راک وزن سنگینی دارند و برای محیط بیرون بیشتر مناسبند ولی اگر می‌خواهید صندلی راکی خریداری کنید که برای دکوراسیون داخلی هم مناسب باشد باید به رنگ و زیبایی آن بیشتر توجه کنید:

  • جنس این صندلی‌ها اهمیت زیادی دارد. مثلاً اگر می‌خواهید مدل چوبی را خریداری کنید بهتر است که از چوب راش و چوب گردو باشد زیرا مقاومت بیشتری نسبت به چوب‌های دیگر دارند.
  • اگر برای سرگرمی کودکان و یا استراحت سالمندان این صندلی‌ها را خریداری کردید، بهتر است که نکات ایمنی آن را بررسی کنید.
  • هنگام خریدن صندلی‌های راک باید به مقاومت و اتصالات آن توجه داشته و آنها را کاملاً چک کنید. باید شما در روی این صندلی احساس آرامش و راحتی کرده و دلهره را ترس نداشته باشید.

صندلی راک

سخن پایانی

یکی از راحت‌ترین و بهترین صندلی‌ها، صندلی راک است. این صندلی به صورتی طراحی شده که شما می‌توانید در روی آن احساس راحتی و آرامش کنید. اگر شما به سلامت مادر و پدر سالمندتان اهمیت می‌دهید، می توانید به وسیله خرید این صندلی، باعث آرامش جسم و روح او شوید. اگر هم فضای خانه شما کوچک است به هیچ وجه نگران نباشید زیرا امروزه صندلی‌های راک جمع و جوری آمده که فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.

انواع خاصی هم از صندلی‌های راک وجود دارد که برای خواباندن و آرام کردن کودکان بی‌قرار از آن استفاده می‌شود ولی دقت داشته باشید که وقتی کودک شما بزرگ می‌شود، ممکن است این صندلی‌ها برایش خطرآفرین باشند. پس هنگامی که صندلی راک کودک را خریداری می‌کنید باید به نکات ایمنی کاملاً توجه داشته باشید.

این صندلی ها را می‌توانید به صورت آنلاین از سایت‌های مناسب و معتبر خریداری کنید و یا به صورت حضوری آنها را بخرید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

صندلی راک چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای خرید صندلی های راک

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x