خودرو

فیلتر هوا چیست | کثیفی فیلتر هوا چه تاثیراتی دارد؟

فیلتر هوا چیست | کثیفی فیلتر هوا چه تاثیراتی دارد؟

خرابی ماشین و وجود برخی ایرادات در ماشین چالشی است که همواره امکان مواجه شدن با آن وجود دارد و اگر در زمان درست به عیب ماشین پی برده نشود ممکن است موجب اعمال هزینه های گزاف به شما شود .برخی از ایرادات ماشین نظیر خرابی لنت ها ، نشانه های هیدرولیک ماشین و مشکلات موجود در برق ماشین و … گاهی توسط خودتان قابلیت ردیابی دارد.موضوع بحث ما تعویض فیلتر هوا در ماشین و اهمیت آن در جلوگیری از اعمال هزینه های گزاف بعدی خواهد بود.

فیلتر هوا در ماشین چه نقشی دارد ؟

سیستم و موتور ماشین یکی از مهم ترین قسمت های خودرو شما می باشد که نقش مهمی در کارکرد درست ماشین ایفا می کند . این سیستم در فضای غبار آلود ، گرد و خاک و آلودگی های محیط کثیف می شود و گرد و غبار محیط بر روی آن می نشیند که می تواند خسارات جبران ناپذیری به شما اعمال کند . بنابراین نقش فیلتر هوا در اینجا بیش از پیش اهمیت پیدا می کند به این صورت که فیلتر هوا بعنوان محافظی جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی های محیطی به سیستم و موتور شما به کار می رود . در واقع آلودگی های محیط را جذب و مانع از ورود آن ها به پیستون ، موتور ها و سوپاپ و … می شود و در نهایت مانع از آلودگی و فرسایش می شود حال  شرایطی را تصور کنید که فیلتر هوا کثیف باشد و قادر به انجام وظیفه خود در ماشین نباشد در این حالت خیلی بدیهی است که ماشین به درستی کار نکند و باعث اعمال هزینه به صاحب خودرو شود .1 1

انواع فیلتر های هوای موجود در بازار کدام اند؟

1-فیلتر هوای اسفنجی :

این فیلتر های هوا در ماشین های مسابقه ای و بعضا در برخی از ماشین های قدیمی سنگین به کار برده می شوند . این فیلتر ها دارای چند لایه و با فناوری نانو ساخته شده اند . این فیلتر های اسفنجی نسبت به نوع دیگر فیلتر های هوا یعنی فیلتر های سلولزی دارای قیمت بالاتری نیز هستند.

حتما بخوانید:   تنظیم باد لاستیک انواع خودرو | نحوه استفاده از لاستیک زاپاس 

2-فیلتر های هوای سلولزی:

این نوع از فیلترها پرکاربردترین نوع فیلتر های هوا هستند و فیلتر هوایی است که در ماشین های امروزی در شهر مورد استفاده قرار می گیرد . از نظر ظاهری شبیه به ورقه های پلیسه داری است که بر روی یک فریم پلاستیکی قرار گرفته اند . این فیلتر های هوا نسبت به انواع دیگر فیلتر های هوا که به بررسی آن ها می پردازیم دارای قیمت پایین و مناسبی می باشند و علت این امر این است که در شهرها آلودگی های محیطی بنا به دلایل مختلفی مانند کارخانجات ، افزایش استفاده از وسایل نقلیه و … زیاد است و باید مرتبا تعویض شود . قیمت پایین این محصول سبب شد تا بهانه ای جهت عدم تعویض فیلتر هوا در زمان مناسب باقی نگذارد .

3-فیلتر هوا کتان:

این نوع از فیلتر های هوا گران ترین نوع فیلتر های هوا نسبت به دو نوع دیگر می باشد . مزیت این فیلتر های هوا نسبت به دو نوع سلولزی و اسفنجی عمر بیشتر آن ها می باشد و همچنین این فیلتر های هوا قابلیت شست و شو نیز دارند. این فیلتر هوا از 6 لایه پارچه روغنی تشکیل شده است که با توجه به تعریف های گفته شده این نوع فیلتر از بهترین انواع فیلتر های هوا می باشد.

4- فیلتر هوا اسپرت:

فیلتر های هوای اسپرت گردش و مکش هوا با قابلیت 360 درجه را دارند که باعث بهبود عملکرد سیلندر ماشین می شود . بهبود عملکرد سیلندر ماشین باعث افزایش راندمان ماشین و در نتیجه حداقل شدن نرخ مصرف سوخت می شود پس از نظر اقتصادی این فیلتر های هوا از اهمیت خاصی برخوردارند.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا چه موقع می باشد ؟

تمام قطعات ماشین برای انجام درست کار هایشان به هوا تمیز نیاز دارند . موتور ماشین که یکی از قطعات مهم در هر ماشین می باشد نیز برای انجام عمل احتراق نیاز به هوای تمیز دارد . در اینجاست که نقش فیلتر هوا بیش از پیش احساس می شود به این صورت که تصفیه هوا را انجام داده و هوای مورد نیاز را به صورت تمیز به قسمت های مختلف ماشین منتقل می کند . معمولا عمر مفید فیلتر های هوا بستگی به کارکرد ماشین دارد یعنی توصیه می شود که بعد از 3 تا 5 هزار کارکرد ماشین این فیلتر تعویض شود ولی گاهی به خاطر آلودگی های زیاد محیط و وجود گرد و غبار در محیط نیاز است که زودتر  از زمان اعلام شده نسبت به تعویض فیلتر هوا اقدام شود.15802025 2021 5 3 19 56 43 1

علائم کثیفی فیلتر هوا ماشین چیست؟

معمولاً با نگاه کردن به ظاهر فیلتر هوا متوجه کثیفی فیلتر هوا خودروی خود می شوید ولی با این وجود ما در ادامه قصد داریم علل و نشانه های دیگر را نیز در این زمینه بررسی کنیم :

حتما بخوانید:   زمان عوض کردن شمع خودرو | آموزش تعویض شمع و وایر خودرو

1-کثیفی ظاهری فیلتر هوا ماشین :

همانطور که در بالا نیز گفته شد در بیشتر موارد با نگاه کردن به ظاهر فیلتر هوا می توانید متوجه کثیفی آن بشوید و بعد از آن اقدام به تعویض این فیلتر کنید .

افزایش مصرف سوخت :

سیستم ماشین های قدیم به صورت کاربراتوری بوده و این ساختار سبب می شده است که کثیفی فیلتر هوا مانع از اکسیژن رسانی درست به موتور ماشین شود و در نتیجه مصرف سوخت بالا رود . اما سیستم و ساختار ماشین های جدید به صورت انژکتوری بوده و کثیف بودن فیلتر هوا نقش مهمی در افزایش مصرف سوخت ندارد .

صدای غیر عادی موتور :

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام سوار شدن در ماشین و روشن کردن آن صدای غیر طبیعی از داخل ماشین شنیده باشید یا حتی گاهی اوقات ممکن است تجربه تکان شدیدی ماشین را در هنگام روشن شدن آن داشته باشید . در حالت عادی زمانی که ماشین را روشن می کنید صدای موتور را می توانید بشنوید ولی حالت بررسی شده زمانی است که شما با صدای غیر طبیعی مواجه می شوید در این حالت دو دلیل ممکن است شما را به سمت تعمیرگاه خودرو هدایت کند: یکی تعویض فیلتر هوا و یا خرابی پمپ بنزین ماشین.

روشن شدن چراغ چک اتومبیل :

همانطور که در مطالب ابتدا مقاله گفته شد موتور برای عمل احتراق نیاز به اکسیژن و هوای تمیز دارد که فیلتر هوا تمیز می تواند این اکسیژن را برای موتور فراهم کند اما حالتی را در نظر بگیرید که فیلتر هوا کثیف است . در این حالت هوا لازم برای احتراق برای موتور ماشین فراهم نمی شود و در نتیجه باعث انباشته شدن کربن می شود که در این صورت چراغ چک ماشین روشن می شود و صاحب خودرو را متوجه  ایراد در ماشین می کند . پس یکی از علل ای که ممکن است باعث روشن شدن چراغ چک اتومبیل شما شود همین فیلتر هوا در ماشین است و راه حل آن تعویض فیلتر هوا می باشد .

وجود مشکل در محفظه احتراق :

در صورت تمیز نبودن فیلتر هوا محفظه احتراق ماشین به درستی عمل نکرده و باعث خروج دوده  از این محفظه می شود . دوده خارج شده بر روی شمعک ماشین می نشیند و باعث می شود تا شمعک ماشین به درستی جرقه نزند و این امر در نهایت باعث می شود تا موتور ماشین به درستی استارت نخورد.

استشمام بوی بنزین در زمان استارت ماشین :

گاهی برای شما پیش آمده است که هنگامی که ماشین را روشن کرده اید متوجه پیچیدن بوی بنزین شده باشید این امر تنها علتی که می تواند داشته باشد کثیفی فیلتر هوا می باشد . کثیفی فیلتر هوا باعث می شود تا هوای لازم برای احتراق فراهم نشود و بنزین مصرفی ماشین باعث خروج دوده از اگزوز ماشین شود و شما بوی بنزین در داخل ماشین شود .

حتما بخوانید:   راهکار هایی برای نگهداری و استفاده صحیح از خودرو

کاهش قدرت موتور :

هر زمان ماشین را روشن کردید و متوجه شدید که موتور به درستی و با قدرت قبل کار نمی کند یا در هنگام فشار دادن پدال گاز متوجه حرکات و صدای غیر منتظره در ماشین شدید فکرتان به سمت بررسی فیلتر هوا و یا در صورت نیاز تعویض آن برود .

رسوب و نشستن دوده بر روی شمع های ماشین :

نرسیدن هوا در هنگام عمل احتراق توسط موتور  ماشین باعث ایجاد دوده در ماشین و نشستن دوده بر روی شمع ها می شود و این امر مانع از جرقه شمع ها و کاهش راندمان ماشین می شود . در این حالت هم حتما ابتدا فیلتر هوا را چک کنید.

لرزش و تکان خودرو:

همانطور که قبلا هم اشاره شد گاهی انجام نادرست و ناقص عمل احتراق باعث تکان شدید خودرو می شود که شاید شما هم با آن دست و پنجه نرم کرده باشید.. تعویض به موقع فیلتر های هوا می تواند مانع از این عمل شود .

خروج دوده از اگزوز :

اگر هوا تمیز به ماشین منتقل نشود باعث می شود تا عمل احتراق به درستی انجام نشده و بنزین در ماشین به درستی نسوزد و باعث تولید دوده شود پس تعویض نکردن به موقع فیلتر هوا می تواند باعث خروج دوده از اگزوز ماشین و آلودگی هوا شود .

آیا شستن فیلتر هوا کار مناسبی است ؟

گاهی این ایده به ذهنمان می رشد که برای حفظ پول و صرفه اقتصادی به جای تعویض فیلتر هوا دست به شست و شو فیلتر هوا بزنیم . این روش برای کلیه فیلتر های هوا کارآمد نیست و گاهی باعث کاهش ناکارآمدی فیلتر هوا و در نتیجه مشکلات مطرح شده تا اینجا می شود اما فیلتر های هوایی که از جنس پارچه هستند گاهی می توان به جای تعویض دست به شست و شو فیلتر هوا زد . به این صورت که ابتدا فیلتر هوا را با مواد شوینده به خوبی بشورید و آبکشی کنید و بعد از آن که کامل خشک شد دوباره از آن استفاده کنید.

وجود روغن در فیلتر هوا طبیعی است ؟

یکی از مواردی که در هنگام مشاهده فیلتر هوا ممکن است با آن روبرو شوید این است که مقداری روغن بر روی آن نشت کرده است . به طور کل علت وجود روغن در فیلتر هوا را می توان در موارد زیر خلاصه کرد :

1-فرسوده شدن حلقه های پیستون: گاهی شکستن حلقه های پیستون یا فشار زیاد به ماشین باعث بالا آمدن سطح روغن و نشت کردن به هواکش و فیلتر هوا می شود .

2- مسدود شدن مسیر روغن موتور

3- انسداد دریچه pcv

 

31

فیلتر هوا چیست

امتیاز سردبیر - 9.8

9.8

مجموع امتیاز

فیلتر هوا چیست | کثیفی فیلتر هوا چه تاثیراتی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x