خودرو

نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو

روش های رفع خرابی پمپ بنزین خودرو

هر یک از قطعاتی که در خودرو وجود دارد به مرور زمان امکان دارد فرتوت و خراب شوند. فرسوده شدن هر قسمت از خودرو باعث آسیب زدن به دیگر قطعات خودرو که با آن سروکار دارد خواهد شد. که این موضوع مسلماً هزینه های بالایی به همراه خواهد داشت. آشنایی با نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو به شما در تشخیص سریع این مشکل کمک خواهد کرد.

نحوه ی عملکرد پمپ بنزین خودرو

داخل باک خودرو قطعه‌ای به نام پمپ بنزین وجود دارد که سوخت خواسته شده موتور را از باک به موتور و مخزن احتراق خودرو می‌رساند. سپس سوخت با جرقه زدن شمع ها، مشتعل می‌شود. در نتیجه خودرو به کار می‌افتد. سوخت عامل اساسی در حرکت خودرو است.

آشنایی با انواع پمپ بنزین های مکانیکی و الکتریکی

1) پمپ بنزین مکانیکی

در خودروهای کاربراتوری گذشته پمپ بنزین مکانیکی وجود داشت که در نزدیکی میل سوپاپ و کنار موتور نصب شده بود. پمپ بنزین مکانیکی دارای یک دسته است که به وسیله ی میل سوپاپ تحریک می‌شود و به حرکت در می‌آید. با هر حرکتی که به دسته وارد شود بالا رفته و انتهای دسته در پایین قرار می‌گیرد. با این عمل قطعات کوچکی در پمپ قرار دارد که به آن دیافراگم می‌گویند پایین می‌رود و پمپ در حالت خلاء قرار می‌گیرد. این حالت خلاء باعث می‌شود تا سوخت از راه سوپاپ ورود به پمپ وارد شود و از طریق سوپاپ خروجی از پمپ خارج شده و به طرف موتور انتقال یابد.

2) پمپ بنزین الکتریکی

همه‌ی خودروهای جدید و امروزی دارای پمپ بنزین الکتریکی هستند. عملکرد پمپ بنزین الکتریکی به صورتی است که با ارسال فرمان از طریقECU و رله دوبل سوخت درون پمپ مکیده می‌شود و پس از سرد کردن پمپ به سمت موتور به حرکت در می‌آید.

حتما بخوانید:   عواقب کثیف بودن فیلتر هوای خودرو

چگونه از خرابی پمپ بنزین مطلع شویم

همانگونه که ذکر شد سوخت یا همان بنزین عامل اساسی برای روشن شدن خودرو است. اگر پمپ بنزین خودرو دچار خرابی شود، خودرو روشن نمی‌شود. هر گاه که کلید را چرخاندید و صدایی از موتور پمپی که در کنار محفظه‌ی سوخت است نشنیدید، بایستی بدانید که پمپ بنزین خودرو خراب شده و سوخته است.

آشنایی با عواملی که موجب خرابی پمپ بنزین است

برخی از افراد متاسفانه باک بنزین را به اندازه‌ی استاندارد پر نمی‌کنند و بنزین کمتری برای خودرو استفاده می‌کنند یا در اکثر اوقات با سطح بنزین پایین با خودرو رانندگی می‌نمایند. در این مواقع برای اینکه پمپ بنزین بتواند بنزین را به موتور برساند فشار بسیاری را برای مکش بنزین تحمل می‌کند. با این مکش ممکن است آلودگی هایی که در ته باک جمع شده است وارد پمپ بنزین شود. سرانجام پمپ بنزین به درستی سرد نمی‌شود و می‌سوزد.

نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو

نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو

۱) روشن شدن چراغ چک

لزومی ندارد که برای یافتن نشانه‌ای برای خرابی پمپ بنزین منتظر بمانید. زیرا در صورت کاهش فشار بنزین، چراغ چک اتومبیل روشن می‌شود و شما از بروز مشکل در پمپ بنزین خودرو آگاه می‌شوید.

۲) روشن نشدن اتومبیل

همان طور که گفته شد در صورت نرسیدن سوخت به موتور، خودرو روشن نخواهد شد. همچنین در شرایطی که سوخت به مقدار کافی و به درستی به موتور نرسد، خودرو به سختی روشن می شود حتی امکان دارد روشن نگردد. در صورت خرابی پمپ بنزین این اشکال رخ می‌دهد. اگر پمپ بنزین خودرو خراب یا سوخته است شما دیگر نمی‌توانید به آسانی خودرو را روشن نمایید.

۳) با چرخاندن کلید صدای پمپ بنزین شنیده نشود

برای روشن شدن خودرو ابتدا باید کلید را بچرخانید که بلافاصله بعد از آن صدای موتور پمپ که در کنار محفظه ی سوخت است شنیده می‌شود. در شرایطی که با چرخاندن کلید صدای موتور پمپ را نشنیدید، امکان خراب بودن کلید وجود دارد.

۴) کاهش قدرت موتور

از دلایل کم شدن قدرت و سرعت موتور می‌توان به رادیاتور خودرو و ایجاد خرابی در پمپ بنزین خودرو اشاره کرد. زمان رانندگی در مسیرهای سربالایی و یا هنگامی که اتومبیل باری حمل می‌کند و سنگین است، موتور فشار بسیاری را متحمل می‌شود و این امر باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد. اگر در قاعده‌ی سوخت رسانی ایرادی ایجاد نشود و سوخت مورد نیاز تامین گردد شتاب خودرو کم نخواهد شد. اما اگر سوخت کافی به علت خراب شدن پمپ بنزین به موتور نرسد.سرعت و قدرت موتور کاهش یافته و شتاب خودرو کم خواهد شد.

حتما بخوانید:   اقدامات لازم جهت آماده‌سازی خودرو پیش از سفر | چک لیست سفر
۵) توقف حرکت موتور

گاهی که پمپ بنزین خودرو خراب می‌شود و سوخت مورد نیاز به موتور نمی‌رسد موتور فشار بسیاری را متحمل می‌شود. که موجب داغ شدن بیش از اندازه‌ی موتور شده و موتور از حرکت باز می‌ایستد. هنگامی که موتور بدون دلیل از حرکت باز ایستاد و دمای آن بالا رفت مطمئن شوید که پمپ بنزین خودرو خراب شده است.

۶) ورود بیش از اندازه ی سوخت به موتور

سوختن یا خرابی پمپ بنزین، یکی از علت های ورود بیش از اندازه ی سوخت به موتور است. در شرایطی که سوخت بیش از حد وارد موتور شود؛ خودرو بدون فشار دادن پدال گاز دچار شتاب ناگهانی شده و این حالت افزایش مصرف سوخت را به همراه دارد.

۷) افزایش ناگهانی شتاب خودرو

با خرابی پمپ بنزین خودرو ، به سختی می‌توان میزان بنزین وارد شده به موتور را کنترل کرد. در این صورت مقدار زیادی از بنزین وارد موتور خواهد شد. در نتیجه بدون اینکه به پدال فشاری وارد شود به طور ناگهانی شتاب خودرو افزایش می‌یابد.

۸) صداهایی از باک به گوش می‌رسد

اکثر باک های بنزین خودرو هنگام کار کردن صدا ایجاد می‌کنند، اما زمانی که پمپ بنزین خراب شود صدای ایجاد شده از باک هم زیادتر می‌شود. یکی از علت های اصلی این صداهای بلند باک خرابی پمپ بنزین است.

۹) پرش خودرو

پرش خودرو در سرعت های بالا یکی از دلایل خراب شدن پمپ بنزین خودرو است. هنگامی که در سرعت های بالا رانندگی می‌کنید و پرش خودرو اتفاق می افتد، به این معناست که پمپ بنزین خودرو صدمه دیده است. پرش خودرو بسیار خطرناک بوده و ممکن است که کنترل خودرو از دسترس خارج گردد. پس بهتر است در اولین فرصت برای رفع این مشکل اقدام نمایید.

۱۰) رانندگی با سطح پایین سوخت

اگر از آن دسته افرادی هستید که با سوخت کم رانندگی می‌کنید باید بدانید که احتمالا پمپ بنزین خودرو داغ شده و به مرور زمان خراب می‌شود. در پمپ بنزین فیلتر هایی تعبیه شده است که اگر سوخت به میزان کافی در خودرو نباشد این فیلترها آلوده و مسدود خواهند شد.

پس هرگز فراموش نکنید که مقدار بنزین را کنترل کرده و سوخت بیشتری از یک چهارم حجم باک را پر کنید وقتی که به صورت مداوم با سوخت کم رانندگی می‌کنید پمپ داغ می‌کند و دمای بالای آن پمپ را می سوزاند. بهتر است بیشتر به باک دقت فرمایید.

نشانه های خراب شدن پمپ بنزین پراید

هر وقت که در ابتدای روز عزم رفتن با پراید به محل کار خود را داشتید با اینکه سوخت کافی داخل باک بنزین وجود دارد و باتری سالم است ولی ماشین استارت نمی‌خورد. اولین گزینه ای که به فکرتان می‌رسد خرابی پمپ بنزین پراید خواهد بود. در این شرایط از روشن کردن خودرو خودداری نمایید زیرا امکان دارد با خراب شدن پمپ بنزین خودرو به ماشین فشار وارد شده و موتور دچار آسیب شود.

حتما بخوانید:   نشانه های خرابی سنسور سرعت خودرو | نکات نگهداری از خودرو

نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو

نشانه های خراب شدن پمپ بنزین پژو ۴۰۵

خرابی پمپ بنزین این خودرو هم مانند سایر خودروهایی است که در بالا ذکر کردیم. در صورت مشاهده ی هریک از این نشانه ها باید اقدام به تعویض پمپ بنزین پژو ۴۰۵ خود نمایید. برای این کار شما نیاز به آچار در باک یا ابزار باز کردن پمپ بنزین دارید. ممکن است همه جعبه ابزار های خود این ابزار را در اختیار نداشته باشند. پس توصیه می‌شود از یک تعمیر کار ماهر کمک بگیرید.

بنزین مطلوب و نامطلوب

اکنون با نشانه های خرابی پمپ بنزین آشنا شدید. حالا یکی دیگر از شایع ترین علت های خرابی آن را بشناسید؛ سوخت نامرغوب.

اگر از بنزین بد استفاده می کنید یا باک دچار فرسودگی و کهنگی است، باعث می‌شود آلودگی و کثیفی وارد پمپ شود. بنابراین پمپ نیم سوز یا تخریب خواهد شد. فشاری که پمپ تحمل می‌کند آن را به نابودی می‌رساند.

همانگونه که قبلا ذکر شده یکی از راه های جلوگیری از خرابی پمپ بنزین، رانندگی نکردن با باکی که سوخت آن کم است و پر کردن استاندارد باک است. تا وقتی هم نشانه ای از خرابی پمپ بنزین خودرو دیده نشده لزومی به عوض کردن پمپ نیست. مانند دیگر قسمت های خودرو پمپ نیاز به تعویض دوره ای نخواهد داشت.

تا حدودی استفاده از بنزین مرغوب از ایجاد مشکل برای پمپ پیشگیری می‌نماید. بهتر است علائم خرابی پمپ بنزین خودرو را نادیده نگیرید. تا دردسری بزرگ گریبان گیر شما نشود. برای پیشگیری از آسیب و خرابی پمپ باید با علت های تخریب آن که قبلا ذکر شد آشنا باشید. با رعایت توصیه هایی که برای پیشگیری از خرابی پمپ گفته شد مشکلی پیش نخواهد آمد.

سخن پایانی

اکنون با نشانه های خرابی پمپ بنزین خودرو و سایر مشکلاتش آشنا شدید. هر مقدار بیشتر در مورد خودرو و قطعاتش اطلاعات داشته باشید کمتر دچار مشکل خواهید شد. گاهی شناخت علائم مشکلات و تخریب خودرو باعث می‌شود که شما با صرف هزینه ی کم از ایجاد دردسر ناخوشایند درباره ی خودرو ی خود پیشگیری کنید. پس با رعایت اطلاعاتی که کسب کردید به آسانی می‌توانید ایمنی و سلامت خودرو را بالا برده و از صرف هزینه های گزاف خلاص شوید.

31

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x