مجله سلامت پوستمجله

بوتاکس چیست؟ چرا امروزه مورد استقبال قرار گرفته است؟

بوتاکس توسط چه کسی باید انجام شود و اثر آن چقدر می ماند ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بوتاکس چیست؟

انسان همواره بی نهایت طلب بوده و دوست داشته همه چیز را به صورت تمام و کمال داشته باشد در واقع این ویژگی انسان سبب شد تا دانشمندان برای رفع نیاز و کشف روشهای جدید و نوین اقدام کنند با پیشرفت دانش و فناوری روش های گوناگونی برای جوان سازی و جراحی های زیبایی  کشف شد یکی از این روش ها برای جوان سازی بوتاکس است بوتاکس نام تجاری شده سم باکتری clostridium botulinum است این ماده حاوی پروتئین های بسیار خالصی بوده و چین چروک های اطراف چشم خطوط اخم و پیشانی را به طور موقت رفع می کند در واقع بوتاکس به طور موقت برخی از عضلات خاص صورت را فلج می کند تا از انقباض آن جلوگیری کند و سبب صاف شدن پوست شود .

چرا امروزه بوتاکس مورد استقبال قرار گرفته است؟

یکی از ویژگی های انسان کمال طلبی اوست یعنی دوست دارد تمام و کمال چیزی را داشته باشد با گذشت زمان نه تنها این ویژگی کمتر نشده بلکه افزایش نیز پیدا کرده ضروری است، آموزش های لازم را در این باره به افراد جامعه بیاموزیم تا دچار یک سری از مشکلات و عواقب نباشیم توجه افراد مشهور به جراحی های پلاستیکی و الگوگیری افراد جامعه از این نوع افراد سبب شده است تا امروزه جراحی پلاستیک و بوتاکس مورد توجه قرار گیرد.

بوتاکس

بوتاکس توسط چه افرادی باید تزریق شود؟

موردی که بخاطر عدم توجه به آن مشکلات زیادی از بروز بیماری و یا از دست دادن سلامتی رخ می دهد توجه به تجربه و علم فردی است که اینکار را انجام می دهد ، حتما در این روزها به دفعات شنیده اید که یک فرد سلامتی اش را به خاطر تزریق بوتاکس توسط فردی که هیچ مدرک پزشکی نداشته از دست داده است ، این نوع از دست دادن سلامتی معمولا قابل بازگشت نخواهد بود و باید دقت زیادی در این مورد داشته باشید ، اگر دوست دارید بهترین نتیجه را از بوتاکس خود بگیرید به دو نکته توجه کنید .

 1. فرد جراح و تزریق کننده با تجربه باشد
 2. فرد جراح در این رشته تحصیل کرده باشد

به این نکته توجه کنید عواقب برخی از کارها ممکن است جبران ناپذیر باشد پس اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهید.

اثر بوتاکس چقدر می ماند ؟

برخلاف پروسه تزریق بوتاکس که ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول می کشد، اثر بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه ادامه دارد این عمل نیاز به بیهوشی ندارد و ۴۸ ساعت پس از تزریق در صورت تاثیر خود را نشان می دهد اگر متخصص و پزشک حرفه ای تزریق را انجام دهد بوتاکس عوارض جانبی نخواهد داشت البته دیده شدن قرمزی کبودی و تورم پس از تزریق ممکن است پس اگر شما دچار کوفتگی پس از تزریق شدید آرامش خود را حفظ کنید رایج تین مناطق تزریق بوتاکس اطراف دور چشم و پیشانی است.

آیا همه ما می توانیم تزریق بوتاکس را انجام دهیم؟

نتایج بعضی از روش های نوین برای همه افرادی یکسان نیست ممکن است شخصی به این ماده حساسیت داشته باشد بنابراین لازم است قبل از انجام هر کاری از حساسیت نداشتن خود نسبت به آن اطمینان حاصل کنید اگر شما یکی از شرایط زیر را دارید پیشنهاد می کنیم از تزریق خودداری کنید .

 • بیماری نوروماسکولار: بیماری ها عصبی عضلانی در اثر اختلال در رشته ها عصبی و ماهیچه ای ایجاد می شود، اگر شما به این نوع از بیماری ها مبتلا هستید توصیه ما به شما این است که از تزریق بوتاکس خودداری کنید.
 • در دوران بارداری: بوتاکس در این زمان یک کار غیر ضروری است زیرا صورت دارای پف است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  اجزای تشکیل دهنده چرخ خیاطی و اشکالات رایج آن

بوتاکس

آیا بوتاکس موجود در شیر مادر به بچه آسیبی وارد می کند؟

جواب ما به این سوال خیر است مطالعات دانش مردان نشان می دهد شیر مادر حاوی مقدار کمی بوتاکس است و این مقدار بر سلامت کودک نمی تواند آسیبی وارد کند

افراد شیرده چه موقع می توانند بوتاکس تزریق کنند؟

معمولا صورت خانم ها پس از بارداری و زایمان کمی پف دارد بنابراین حداقل با گذشت ۶ ماه این افراد می توانند بوتاکس کنند زیرا پس از این مدت عضلات صورت به حالت عادی باز می گردد.

مناطق FDA چیست؟

اگر به سالن های زیبایی و مطب های تزریق بوتاکس مراجعه کرده باشید احتمالا این کلمه FDA به گوش شما خورده در واقع به مناطقی از صورت که معمولا بوتاکس تزریق می شود گفته می شود که شامل مناطق دور چشم بین ابرو و پیشانی خط های اخم بین ابرو ها و خطوط پیشانی می شود.

چه نوع بوتاکسی در ایران مجوز دارد ؟

بوتاکس چینی و کانادایی از بوتاکس هایی است که در ایران مجوز ندارد انگلستان کره جنوبی و بوتاکس های ساخته شده توسط ایران که به مسپورت شهرت دارد در بازار ایران موجود و مجوز استفاده دارد اگر از بوتاکس هایی که مجوز ندارند استفاده کنید عواقب غیر قابل بازگشتی از قبیل کوری و فلج عضلات تنفسی خواهد داشت بنابراین  بهتر است از این نوع بوتاکس ها استفاده نکنید بوتاکس علاوه بر تزریق در ناحیه های FDA برای رفع قوز بینی در جراحی های پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما علاقه مند به جراحی پلاستیک هستید و عمل را در برنامه خود جا داده اید بهتر است با برخی دیگر از عمل های زیبایی نیز آشنا شوید

انواع عمل های زیبایی:

با پیشرفت تکنولوژی و ورود فضای مجازی به زندگی روزمره ما و با الگوگیری برخی از مردم از فضای مجازی ذهن انسان به سوی کامل شدن و برطرف کردن مشکلات پیشرفت دکترها و متخصصان جدیدی پا به عرصه گذاشتند و از روش های جدید و نوینی  برای جراحی استفاده کردند تاریخچه جراحی پوست به سالها قبل برمی گردد اما امروزه بیش از پیش فراگیر شده است.

 • جراحی زیبایی چشم: جراحی چشم زیر مجموعه ای از جراحی پلاستیک است اما زیر شاخه های فراوانی دارد که شامل:
 • کانتوپلاستی: اگر شما دوست دارید چشم های کشیده ای داشته باشید یا حالت چشمان خود را دوست ندارید ما به شما این جراحی را پیشنهاد می کنیم این عمل در بین جوانان امروزی بسیار معروف و محبوب است
 • پهن کردن پلک پایین: این عمل حالت خستگی چشم را از آن می گیرد و چهره را جوان تر از قبل نشان می دهد در این عمل پلک پایین محکم و کشیده می شود.
 • اپیکانتوپلاستی: این عمل ریسک پذیری بالایی دارد و حالت پفی چشم را از آن می گیرد که سبب ایجاد توازن در صورت می شود.
 • پتوز: افتادگی پلک چشم از بیماری های شایع است در این عمل پف بالای چشم برداشته می شود تا چشم حالت طبیعی خود را داشته باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  از بین بردن لک آرنج | سیاهی روی آرنج را چگونه از بین ببریم؟

بوتاکس

جراحی و زاویه دهی فک:از دیگر عمل های رایج امروزی است و سبب باریک دیده شدن چشم می شود امروزه داشتن صورتی باریک مورد علاقه بسیاری از افراد است این عمل با جراحی و بدون جراحی صورت می گیرد در ادامه ما این دو روش را برای شما شرح می دهیم

 • روش غیر جراحی: در این عمل جراحی به صورت تزریق ژل بوتاکس تزریق چربی صورت می گیرد
 • روش جراحی: در این جراحی با ایجاد برش در دهان و برداشتن استخوان اضافه به صورت زیبایی خاصی هدیه می دهند
 • جراحی بینی: جراحی بینی از محبوب ترین عمل های جراحی در بین جوانان ایرانی است  این عمل به دو صورت بازو بسته انجام می گیرد، در این نوع عمل پزشک متخصص با اصلاح فرم بینی و متناسب کردن آن با حالت چهره زیبایی و تناسب را به صورت شما هدیه می دهد.
 • جراحی زیبایی گوش: اتوپلاسی یا جراحی گوش از دیگر عمل های زیبایی است در این عمل برجستگی گوش ها برطرف شده و به سر نزدیک تر می کند این کار باعث متناسب دیده شدن صورت و حالت چهره شما می شود
 • جراحی غبغب:امروزه خیلی از افراد به دلایل گوناگون و بخصوص کم تحرکی اضافه وزن دارند از مشکلاتی که چاقی به همراه دارد می توان به غبغب اشاره کرد به لایه اضافی زیر چانه که در اثر عوامل مختلف از جمله چاقی ایجاد می شود غبغب می گویند برای جراحی آن از روش های گوناگون از جمله تزریق و لیزر و لیپوماتیک استفاده می کنند.
 • گونه گذاری :اگر صورت لاغری دارید و دوست دارید صورت شما چاق تر شود می توانید از گونه گذاری استفاده کنید این عمل با تزریق ژل و چربی یا با جراحی و پروتز انجام می گیرد این نوع عمل هم برای آقایان و هم برای خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جراحی زیبایی بدن: از دیگر عمل های زیبایی می توان به جراحی بدن نام برد که شامل لیفت بازو لیفت بدن لیفت کپل لیپوساکشن و لیفت ران لیفت به معنای برداشت پوست اضافی است اگر یک کاهش وزن سریع داشتید یا به علت کهولت سن پوست بدن شما شل شده است لیفت بدن از کارهایی است که می توانید برای داشتن یک بدن ایده آل از لیفت استفاده کنید .

اگر می خواهید قسمتی از بدن خود را تغییر دهید و برای این کار تصمیم خود را گرفته اید بهتر است از هیچ هزینه ای دریغ نکنید برای اینکار پیش بهترین متخصص ها بروید تا پس از عمل دچار مشکل نشوید

نتیجه گیری

با پیشرفت دانش و افزایش تجربه متخصصین راهکار های متفاوت و جدیدی برای جراحی های گوناگون پا به عرصه می گذارند ما در این مقاله از مجله پزشکی ایبک به بخشی از آنها اشاره کردیم و امیدواریم از آن لذت کافی را برده باشید خوشحالیم از اینکه شما را برای انجام بهتر راهنمایی می کنیم اگر انتقاد و یا پیشنهادی از سایت داشتید می توانید از قسمت دیدگاه آن را با ما به اشتراک بگذارید .

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بوتاکس چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مقاله ای از مجله پزشکی ایبک درباره بوتاکس و آشنایی کامل با تزریق آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا