مجله سلامت پوستمجله

بخور پوست چیست؟ | آرا نیک

چرا بخور پوست بعد از پاکسازی پوست ضروری است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برای اینکه پاکسازی پوست شما به طور کامل تاثیر خود را بگذارد بهتر است قبل از پاکسازی از بخور استفاده کنید بخور از گذشته مورد استفاده بسیاری از مردم  قرار می گرفته در آن دوره برای از بین بردن سردرد و همچنین سرماخوردگی از بخور استفاده می کردند اما بخور کردن روش مخصوص به خود را دارد، در این مقاله از مجله پزشکی ایبک به سراغ بخور پوست چیست رفتیم تا این سوال را برایتان بصورت کامل پاسخ دهیم و بدانید که چرا بعد از پاکسازی پوست به بخور نیاز دارید.

بخور چه فوایدی دارد؟

به طور معمول استفاده از روش های طبیعی فواید بسیاری دارد به همین خاطر فواید بخور بسیار است در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

 1. به عنوان پاک کننده شناخته می شود:به علت بخار آب موجود در بخور و تماس مستقیم آن با صورت سلول های مرده در سطح پوست راحت تر از سطح پوست جدا خواهند شد این کار سبب افزایش طراوت و زیبایی و همچنین جوان تر شدن سطح پوست شما می شود.
 2. تخلیه راحت تر جوش های سر سیاه:با بخور جوش های سر سیاه راحت تر تخلیه می شوند زیرا بخور سطح پوست را نرم می کند در واقع بخور، پوست را برای استفاده از دیگر وسایل آماده می کند شما پس از بخور می توانید از انواع لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.
 3. باز کردن منافذ پوست:با بسته شدن منافذ پوست بستر لازم برای جوش ها فراهم می گردد بخور این منافذ را باز می کند  بنابراین بخور از جوش زدن صورت جلوگیری می کند جوش زدن از معضلات پوست های پرچرب است اگر زیاد جوش می زنید بخور را امتحان کنید.
 4. افزایش گردش خون:بخور صورت با افزایش تعریق صورت و حرارت بدن سبب افزایش گردش خون می شود علاوه بر آن اکسیژن رسانی به پوست افزایش می یابد بخور علاوه بر اینکه اکسیژن رسانی را افزایش می دهد سبب افزایش انرژی شما نیز می شود پس از یک ورزش شما می توانید از بخور برای دستیابی به آرامش ذهنی استفاده کنید.
 5. جلوگیری از آکنه:اگر منافذ سطح پوست شما بسته باشد با تجمع باکتری ها و آلودگی ها در این قسمت ها آکنه بوجود می آید بخور با باز کردن منافذ پوست از بروز آکنه جلوگیری می کند بخور با این کار زیبایی را به پوستتان هدیه می دهد.
 6. متعادل کردن چربی پوست:اگر تجمع چربی ها در زیر پوست زیاد باشد پوست صورت جوش می زند بخور پوست این چربی هارا متعادل می کند.
 7. آبرسانی به پوست افزایش می یابد :در بخور همانطور که از نامش پیداست از آب برای بخور استفاده می شود این کار رطوبت لازم را برای پوست و همینطور آبرسانی را افزایش می دهد.
 8. افزایش جذب شدن محصولات مراقبت پوستی:باز شدن منافذ پوست جذب را در هنگام استفاده از محصولات مراقبت پوستی افزایش می دهد بنابراین بهترین هنگام برای استفاده از این محصولات پس از بخور است.
 9. کلاژن سازی افزایش می یابد:بخور با افزایش گردش خون سلول های پوستی را تحریک می کند از این رو کلاژن سازی افزایش می یابد پوستتان جوانتر می شود اگر میانسال هستید و پوستتان کمتر کلاژن تولید می کند در هفته حداقل یک جلسه بخور پوست صورت را انجام دهید تا از نعمت جوانی نهایت استفاده و بهره را ببرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاریخچه برند لوازم خانگی شرکت دوو DAEWOO

بخور پوست چیست

انواع روش های بخور پوست

شما می توانید بخور پوست را در کلینیک و یا در خانه با استفاده از یک سری وسایل انجام دهید ما در ادامه چند مورد از روش های بخور پوست را برای شما شرح می دهیم.

بخور با استفاده از کاسه و یا سینک

 1. کمی آب را بجوشانید (می توانید اسانس و یا مقداری گیاه بو دار به آن بی افزاید).
 2. پس از جوش آمدن آب آن را در سینک بریزید.
 3. صورت خود را در ۱۰ الی ۲۰ سانتی متری سینک قرار دهید.
 4. از یک حوله نرم برای پوشاندن سر خود استفاده کنید تا بهتر بخار آب بر روی پوست شما اثر بکند.
 5. حداقل ۲۰ دقیقه در این حالت بمانید.

بخور دادن با استفاده از حوله

 1. یک کاسه و یا سینک را پر از آب داغ کنید.
 2. یک حوله ضخیم را درون آن قرار دهید تا خیس بخورد.
 3. بر روی یک صندلی دراز بکشید.
 4. حوله را بر روی پوست خود قرار دهید.
 5. می توانید این کار را بعد از یک روز کاری برای افزایش آرامش خود انجام دهید.

بخور با استفاده از دستگاه

بهتر است برای انجام بخور با دستگاه به کلینیک مراجعه کنید زیرا فرد انجام دهنده قطعا تجربه و تخصص بیشتری نسبت به شما دارد اما ما در ادامه برای آشنایی بهتر شما روش استفاده از دستگاه را برایتان شرح می دهیم.

 1. دستگاه را از آب پر کنید.
 2. دستورالعمل نوشته شده در دفترچه  را مطالعه کنید.
 3. قبل از اینکه بخور را انجام دهید صورت خود را با استفاده از یک محلول پاک کننده متناسب با پوست خود  تمیز کنید.
 4. در فاصله ۲۰ سانتی متری از دستگاه صورت خود را قرار دهید و مقابل آن  بنشینید.
 5. به دلیل اینکه بخار تولید شده توسط دستگاه قوی تر است پس از چند دقیقه از مقابل دستگاه بلند شوید تا تاثیر دستگاه را مشاهده کنید اگر تاثیر دستگاه مدنظر شما بود دوباره مقابل دستگاه بنشینید و بگذارید بخار به تمام نواحی صورت شما بخورد.

چه مایعی را می توان برای بخور کردن استفاده کنیم؟

برخی از مایعات برای پوست شما بهتر عمل می کنند برای اینکه این مایعات را بشناسید شاید نیاز باشد مایعات مختلفی  را امتحان کنید مه در ادامه برخی از این مایعات را برای شما نام خواهیم برد.

 1. آب شیر:متداول ترین مایعی که برای بخور مورد استفاده قرار می گیرد آب خانگی شما است بنابراین استفاده از آب برای بخور بلامانع است.
 2. آب مقطر:آب مقطر نیز برای بخور مورد  استفاده  قرار می گیرد.
 3. چای:از دیگر مایعاتی که برای بخور مورد استفاده قرار می گیرد چای است این مایع علاوه بر تاثیر بر پوست رایحه بسیار مناسبی نیز دارد.

آیا می توانیم گیاهان دارویی و روغن را به بخور اضافه کنیم؟

از گیاهان دارویی و روغن نیز می توانیم برای بخور کردن پوست استفاده کنیم این مواد انواع مختلفی دارند ما در ادامه برخی از آنها را برایتان نام خواهیم برد.

انواع گیاهان دارویی

گیاهان دارویی تاثیر بخور را دو چندان می کند در ادامه مهمترین آنها را برای شما نام خواهیم برد

 1. بابونه: اگر بر روی پوست شما التهابی وجود دارد بابونه می تواند این التهاب را از بین ببرد.
 2. رزماری: اگر پوست چربی دارید رزماری برای شما انتخاب مناسبی است شما می توانید از این ماده برای بخور استفاده کنید.

انواع روغن های گیاهی

 1. اسطوخودوس:اگزما از دیگر بیماری های شایع پوستی است اسطوخودوس اگزما را از بین می برد.
 2. شمعدانی:اگر از شل بودن پوست خود رنج می برید می توانید از روغن خارج شده از گیاه شمعدانی استفاده کنید.
 3. اکالیپتوس:روغن اکالیپتوس به عنوان ضد آکنه در بین عموم مردم شناخته می شود.
 4. پرتقال:اگر رایحه خوب را در کنار اثرگذاری سریع برای پوست خود می خواهید، می توانید از پرتقال استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهای سالم و درخشان ماندن مو

در حین بخور دادن به چه نکاتی توجه کنیم؟

انجام یک سری نکات در هنگام بخور لازم و ضروری است شما می توانید برای آشنایی با نکات در ادامه مقاله با ما همراه باشید

 1. چشمانتان را ببندید:حرارت داغ بخور ممکن است برای چشمانتان مضر باشد شما می توانید در هنگام بخور چشمانتان را ببندید تا بخور بر پلک هایتان نیز تاثیر بگذارد
 2. زیاد به دستگاه و یا کاسه نزدیک نشوید:اگر به حرارت داغ آب زیاد نزدیک شوید ممکن است دستگاه  بخور به صورت عکس عمل کند بنابراین رعایت بهترین فاصله در هنگام بخور لازم و ضروری است.
 3. تجربه کافی و دستور العمل را رعایت کنید:رعایت دستورالعمل دستگاه بخور برای داشتن یه بخور پوست عالی ضروری و لازم است بنابراین قبل از بخور دستورالعمل را مطالعه کنید.

پس از بخور چه نکاتی را رعایت کنیم؟

همه ما بعد از بخور از رعایت اصول سر باز می زنیم باید بگوییم پس از بخور نیز باید اصول مراقبت از پوست را رعایت کنیم ما در ادامه چند مورد از آنها را برایتان نام خواهیم برد.

 1. بلافاصله پس از بخور پوست شما بسیار حساس است در این هنگام از قرارگیری در مقابل پرتو های نور خورشید دوری کنید.
 2. اگر پوست حساسی دارید پس از بخور از تحریک پوست خود با استفاده از حوله خودداری کنید.
 3. از مرطوب کننده استفاده کنید.
 4. می توانید از سرم های مناسب پوست خود بعد از بخور استفاده کنید تاثیر این سرم ها پس از بخور دو چندان است.
 5. از انواع کرم ها بعد از بخور استفاده کنید تا تاثیر آن را بر پوست خود افزایش دهید.
 6. پوستتان را ماساژ دهید می توانید از ماساژور صورت با درجه ملایم استفاده کنید.

بخور پوست چیست

بخور پوست چه عوارض جانبی دارد؟

اگر بخور پوست به صورت اصولی انجام شود هیچ عوارضی به همراه ندارد اما در شرایطی با عوارض زیر ممکن است روبرو شود.

 1. سوختگی در اثر بخار داغ.
 2. ممکن است برای پوست های خشک نامناسب باشد.
 3. سبب تشدید آکنه روزانه می شود.
 4. می تواند سبب التهاب شود.

چه کسانی نباید بخور پوست را انجام دهند؟

به طور کلی افرادی که دارای بیماری های ‌روزاسه، اگزما و یا پسوریازیس هستند باید از بخور خودداری کنند زیرا بخور این التهابات را افزایش و تشدید می دهد.

آیا بخور سبب آرامش می شود؟

پاسخ ما به این سوال مثبت است گرمای بخار و همچنین رایحه هایی که در هنگام بخور استفاده می کنیم می تواند آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد از این رو پس از یک روز سخت کاری پیشنهاد ما به شما برای ایجاد آرامش بخور صورت است.

نتیجه گیری

امروزه روش های گوناگونی برای سلامت پوست مورد استفاده قرار می گیرد از به صرفه ترین این روش ها بخور صورت است این روش نهایت تاثیر را بر پوست شما می گذارد و پوستی جوان و با طراوت را به شما هدیه می دهد اما اگر به صورت غیر اصولی انجام شود نتیجه آن عکس خواهد بود در پاراگراف های قبلی روش درست بخور صورت و نکته هایی که پس از بخور باید رعایت کنیم را برای شما شرح داده ایم شما می توانید آنها را مطالعه کنید تا در هنگام بخور با مشکلی مواجه نشوید،

امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت لذت را برده باشید اگر پیشنهاد و یا انتقادی دارید می توانید آن را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بخور پوست چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی بخور پوست و فواید آن بعد از پاکسازی پوست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا