تعمیرات مایکروفر

علت جرقه زدن مایکروفر چیست | عیب یابی مایکروفر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اگر شما هم در منزل از مایکروفر استفاده می کنید، شاید با مشکل جرقه زدن دستگاه روبرو شده اید. جرقه زدن مایکروفر می تواند باعث نگرانی شما شود ولی به هیچ وجه نباید در این مورد نگران باشید زیرا به راحتی می توانید مشکل را برطرف کنید، ولی گاهی ممکن است مشکل جرقه زدن در دستگاه مایکروفر جدی بوده و لازم است شما به تعمیرکار مراجعه کنید.

جرقه زدن در مایکروفر

گاهی ممکن است که جرقه زدن در مایکروفر همراه با سر و صدا باشد این سر و صدا ها کاملاً غیر عادی است و نشان می‌دهد که مایکروفر شما با مشکل روبرو شده است. به این نکته مهم توجه کنید که هیچگاه مایکروفر بدون علت جرقه نمی زند. حتماً شما نکاتی را رعایت نکرده اید که باعث بروز این مشکل شده است.

نکات مهم برای جلوگیری از جرقه در مایکروفر

اگر شما هم در منزل از مایکروفر استفاده می کنید باید به این نکته مهم توجه کنید که هر ظرفی را در داخل ماکروفر نگذارید زیرا بعضی از ظروف فلزی و آلومینیومی باعث جرقه در مایکروفر خواهند شد. سعی کنید حتی برای گرم کردن غذا هم از این ظروف استفاده نکنید. حتی ظرف هایی که به وسیله فلز تزیین و آبکاری شده اند هم، ممکن است ایجاد جرقه کنند.

نکته دیگری که برای جلوگیری از جرقه در مایکروفر باید رعایت کنید، تمیز نگه داشتن مایکروفر است زیرا چربی در داخل مایکروفر می تواند باعث ایجاد جرقه شود.

تعویض قطعات مایکروفر

گاهی ممکن است لازم شود شما بعضی از قطعات مایکروفر را عوض کنید. با تعویض قطعات خراب، می توانید از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنید. پین هایی در زیر سه پایه دستگاه قرار دارد که ممکن است در اثر تنظیم برنامه غلط و حرارت، آب شود و این می تواند در مایکروفر ایجاد جرقه کند. حتماً باید در صورت آب شدن این سه پایه، آن را تعویض کنید.

روش شستشوی قطعات مایکروفر

اگر شما مایکروفر را با سیم ظرفشویی و یا اسکاچ زبر بشویید، باعث می شود در داخل آن خط و خش ایجاد شود و در نتیجه دستگاه مایکروفر شما جرقه می زند. برای جلوگیری از خط و خش در مایکروفر، باید قطعات کثیف را ابتدا در آب خیس کنید و سپس آن ها را تمیز بشویید. یکی از قطعاتی که باعث جرقه در دستگاه مایکروفر می شود همزن است.

دلایل جرقه زدن مایکروفر چیست؟

به طور کلی دلایل جرقه زدن در سه صورت می تواند به تعمیرات نیاز داشته باشد ولی بیشتر مواردی که باعث جرقه در مایکروفر می شود، به راحتی برطرف خواهد شد. دلایل زیادی می‌تواند باعث جرقه زدن مایکروفر باشد که باید با آنها آشنا بوده و روش های رفع آن را هم بدانید.

 1.  خراب شدن کاور پوشش انتشار امواج
 2. خراب شدن مگنترون مایکروفر
 3. خراب شدن و عوض کردن دیود مایکروفر
 4. خرابی پایه فلزی در مایکروفر
 5. خرابی قطعات مختلف مایکروفر
 6. استفاده از ظرف های فلزی
 7.  روغن و مواد غذایی
 8. خراب شدن بخار پز و همزن
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر ماکروفر در کامرانیه|خدمات تعمیر ماکروفر در محل

۱- خراب شدن کاور پوشش انتشار امواج

در داخل مایکروفر روی دیواره، پوششی مستطیل شرکت قرار دارد که به آن کاور انتشار امواج می گویند. وظیفه این قطعه هدایت کردن انرژی گرمایی به مرکز مایکروفر است تا گرما در قسمتی که ظرف غذا قرار دارد، متمرکز شود. گاهی ممکن است در روی این پوشش، ذرات غذا بریزد و گرمای مگنترون باعث می شود ذرات غذا سوخته و در مایکروفر تولید جرقه شود.

۲- خراب شدن مگنترون

مگنترون در تولید گرما و حرارت برای پختن غذا نقش مهمی دارد و جهت گرم کردن داخل مایکروفر از امواج مغناطیسی استفاده می کند. امواج مغناطیسی دارای طول موج کوتاهی هستند به همین دلیل از خود صدا تولید نمی کنند ولی اگر مگنترون دچار خرابی شود، طول موج بلندتر شده و صدای بلندی هم از خود تولید می کند و این باعث جرقه زدن در مایکروفر می شود. اگر مگنترون خراب شود، باید حتماً آن را عوض کنید ولی دقت داشته باشید که در مگنترون خازنی با ولتاژ بالا می باشد، پس اگر تصمیم به عوض کردن مگنترون گرفتید، حتماً باید جهت ایمنی بیشتر،  فرد متخصص این کار را انجام بدهد.

۳- خراب شدن و عوض کردن دیود در مایکروفر

دیود قطعه مهم در مایکروفر است که در صورت خرابی، می‌تواند باعث جرقه زدن مایکروفر شود. دیوید وظیفه دارد که برای مایکروفر ولتاژ بالایی را به وجود بیاورد. ولتاژ که به وسیله دیود ایجاد می شود، برای پخت و پز دستگاه لازم است و اگر دیود خراب شود، پخت و پز در دستگاه مایکروفر با مشکل روبرو شده و مایکروفر هم جرقه می زند.

۴- خرابی پایه فلزی مایکروفر

پایه فلزی مایکروفر یکی دیگر از دلایل جرقه زدن مایکروفر است. در بیشتر طرح های مایکروفر، این دستگاه پایه ای فلزی دارد که مانند طبقه ساخته شده است و یک پلاستیک هم در زیر پایه قرار گرفته است. اگر پایه و پلاستیک خراب شوند، باعث جرقه در مایکروفر می شود. برای برطرف کردن این مشکل می توانید پایه را تعویض کنید. اگر پلاستیک پایه خراب شده است، دیگر نمی توان آن را تعمیر کرد. تعمیر و یا عوض کردن پایه فلزی به متخصص نیازی ندارد و خودتان می توانید به راحتی این کار را در منزل انجام دهید.

مایکروفر ۵- خراب شدن قطعات مایکروفر

مایکروفر از قطعات زیادی تشکیل شده است که هر کدام هم وظیفه خاصی دارد و اگر یکی از این قطعات خراب شود، ممکن است فرایند پخت غذا برای مدت کوتاهی ادامه پیدا کند، ولی در نهایت باعث خراب شدن قطعات دیگر می شود و یا باعث جرقه در مایکروفر می شود.

سرنازل، پوشش اخبار و مگنترون جزو قطعات مهم مایکروفر هستند ولی غیر از آنها قطعات دیگری هم هستند که خراب شدن آنها باعث ایجاد جرقه و یا سر و صدا در مایکروفر می شود، مانند کوبل، طلق، موتور گردان و..، خراب شدن این قطعات می تواند در روند پختن غذا هم اختلال ایجاد کند.

۶- استفاده از ظروف فلزی باعث جرقه زدن مایکروفر

حتماً شما هم با این مشکل روبرو شده اید که ظروف فلزی و یا ظروفی که درهای فلزی دارند، در مایکروفر قرار دهید، آنگاه متوجه می‌شوید که مایکروفر جرقه می زند زیرا امواج مغناطیسی در این ظروف به حرارت تبدیل خواهد شد و این دلیلی برای جرقه زدن مایکروفر است. پس توصیه می کنیم از ظروفی در مایکروفر خود استفاده کنید که فلزی نباشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهای کلیدی برای رفع مشکل روشن نشدن فر برقی | تعمیر تخصصی فر برقی در محل

۷- روغن و مواد غذایی دلیل جرقه زدن مایکروفر

اگر غذایی که در مایکروفر می گذارید روغنی بوده و یا آبدار باشد، ممکن است این مواد روغنی باعث جرقه زدن در مایکروفر شود زیرا در هنگام پخت غذا، گاهی روغن و مایعات پاشیده شده روی قطعات، ایجاد جرقه می کند، به همین دلیل باید بعد از استفاده از مایکروفر حتماً آن را کاملاً تمیز کنید. صفحه گردان و موتور گردان جزو قطعاتی هستند که می‌توانند باعث ایجاد جرقه در مایکروفر شوند. اگر این قطعات خراب شده و یا کثیف شوند، ایجاد جرقه می کند. برای جلوگیری از این مشکل باید صفحه گردان را درآورده و به وسیله یک دستمال آن را تمیز کنید.

۸- خراب شدن همزن

یکی از مواردی که می‌تواند باعث جرقه زدن مایکروفر شود خراب شدن همزن است. همزن وظیفه دارد انرژی گرمایی را به شکل یکنواخت در مایکروفر توزیع کند و اگر همزن خراب شود، باعث می شود گرما به شکل متعادل و درست در تمام مایکروفر پخش نشود و این می‌تواند باعث جرقه زدن دستگاه شود. البته خرابی همزن باعث پخته نشدن غذا به صورت یکنواخت هم می شود.

برای جلوگیری از جرقه زدن در مایکروفر از چه ظروفی استفاده کنیم؟

یکی از مواردی که برای جلوگیری از جرقه در مایکروفر باید رعایت کنید، استفاده از ظرف های مناسب است. ظروف مناسب برای استفاده در مایکروفر عبارتند از:

 • ظروف پیرکس مخصوصاً ظروف فرانسوی
 • ظروف آرکوپال و سرامیک
 • ظروف ملامین و ظروف یکبار مصرف برای یخ زدایی و گرم کردن، ولی دقت کنید قبل از اینکه از آنها استفاده کنید بهتر است داخل آنها را چرب کنید تا غذا به آن نچسبد.

چه ظروفی برای استفاده از مایکروفر مناسب نمی باشد؟

ظروفی که برای مایکروفر مناسب نیستند در صورت استفاده، ممکن است باعث جرقه در دستگاه شود.

 • ظرف های استیل یا آلومینیومی
 • ظروف فلزی
 • ظرف های برنجی و مسی
 • ظرف غذای آماده
 • روحی و زرورق
 • ظرف هایی که دارای جنس نقره و طلا می باشند.
 • قوطی کنسرو، کاغذ کره و هر نوع کریستال های تراش خورده
 • و…

مایکروفر نکات مهم برای استفاده از مایکروفر

اگر می خواهید از مایکروفر استفاده کنید باید به نکات مهمی توجه کنید البته این نکات اکثراً در دفترچه راهنما نوشته شده است :

 • توصیه می کنیم همیشه در دستگاه مایکروفر از تایمر استفاده کنید زیرا در صورتی که حواستان پرت شود دستگاه به طور خودکار خاموش می شود.
 • در مایکروفر از ظرف های مناسب استفاده کنید.
 • ظروف مسی، فلزی و… برای مایکروفر مناسب نیستند.
 • از ظروف یکبار مصرف جهت پخت غذا استفاده نکنید از آنها فقط می توان برای گرم کردن استفاده کرد.
 • حتماً دمای دستگاه مایکروفر خود را با نوع کارایی و خوراکی مورد نظر تنظیم کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت جرقه زدن مایکروفر چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت جرقه زدن مایکروفر چیست | عیب یابی مایکروفر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا