تعمیراتتعمیرات پکیج و آب گرمکن

علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟

دلایل گرم نشدن آبگرمکن دیواری

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات در رابطه با سیستم گرمایشی که اکثر صاحبان خانه با آن رو به رو هستند گرم نشدن آبگرمکن دیواری می‌باشد. هر سیستم و وسایلی ممکن است بعد از مدتی فرسوده و خراب شوند. سرویس و نگهداری هر وسیله‌ای را از زمان خرید باید مدنظر داشته باشیم. علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری هر عاملی می‌تواند باشد و شما باید به خوبی این مشکلات اساسی را تشخیص دهید.
وظیفه یک آبگرمکن دیواری تامین آب گرم برای مصرف ساختمان است. اگر آبگرمکن دیواری شما بعد از یک مدتی دچار خرابی شد حتما باید آن را تعویض و نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما عزیزان در رابطه با علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

گرم نشدن آبگرمکن دیواری

علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری

مبدل حرارتی دچار رسوب گرفتگی شده است

شایع‌ترین علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری رسوب گرفتن مبدل حرارتی می‌باشد. آب لوله کشی مقدار زیادی مواد معدنی در خود دارد که به این دلیل با توجه به جریانات آبی که در رفت و آمد است مبدل حرارتی دچار رسوب گرفتگی می‌شود. گرفتن رسوب مبدل طبیعی است و برای بیشتر آبگرمکن‌ها رخ می‌دهد. اگر علت گرم نشدن آبگرمکن شما رسوب گرفتگی مبدل است در اولین فرصت باید آن را رسوب زدایی و اشکالات آن را برطرف نمایید.

پیلوت روشن نمی‌شود

روشن نشدن پیلوت و همچنین خرابی و فرسودگی می‌تواند علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری باشد. اگر آبگرمکن شما گرم نشد این موارد را بررسی و برطرف نمایید.

ترموکوپل ایراد دارد

ترموکوپل وظیفه دارد تا دمای آبگرمکن را تنظیم نماید. ترموکوپل تا زمانی که کار کند مشعل نیز همان‌طور به کار خود ادامه خواهد داد. اگر ترموکوپل دچار خرابی و فرسودگی شود شعله آبگرمکن خاموش و باعث گرم نشدن آبگرمکن دیواری می‌شود. رمانی که این مشکل برای آبگرمکن شما رخ می‌دهد در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

در بعضی مواقع ممکن است پیچ‌های ترموکوپل دچار شل شدن شود. پیچ‌ها را برای اطمینان چک کنید و مطمئن شوید پیچ‌ها هرز نشده‌اند.

گاز فشار کمی دارد

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث گرم نشدن آبگرمکن شما شود فشار کم گاز می‌باشد. فشار کم گاز و افت آن به دو دلیل رخ می‌دهد. افت فشار گاز منطقه‌ای است و کنترل از دست شما خارج می‌باشد. دلیل دیگر این است که لوله گاز شما دچار نشتی شده است. اگر مشکل شما در نشتی است هرچه سریع‌تر به برطرف کردن این مشکل اقدام کنید.

اطراف آبگرمکن را بررسی کنید اگر بوی گاز حس کردید، باید آبگرمکن دیواری خود را خاموش و با یک متخصص تماس بگیرید.

شمعک خاموش می‌شود

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن آبگرمکن خاموش شدن شمعک می‌باشد. این خاموش شدن می‌تواند چند دلیل داشته باشد که یکی از آن‌ها افت فشار گاز است که در بالا به طور کامل توضیح داده شد. از جمله عوامل دیگری که ممکن است شمعک آبگرمکن شما دچار خاموشی شود به شرح زیر است.

 • تنظیم نبودن شیر احتراق
 • تنظیم نبودن پیچ شمعک
 • رسوب گرفتگی شمعک
 • گرفتگی صافی شمعک
 • خراب شدن واشر دیافراگم

لوله کشی ساختمان

یکی از مشکلات گرم نشدن آبگرمکن دیواری لوله کشی نامناسب ساختمان است. نحوه عملکرد آبگرمکن دیواری با لوله کشی مناسب ساختمان ارتباط مستقیمی دارد. اگر متوجه این مورد شدید سریعا با لوله کش گاز محل تماس حاصل فرمایید تا به این مشکل اساسی رسیدگی کند.

گرم نشدن آبگرمکن دیواری

رسوب گرفتگی مخزن آبگرمکن

یکی از دلایل اصلی گرم نشدن آبگرمکن دیواری رسوب گرفتگی مخزن آن می‌باشد. آبی که وارد مخزن آبگرمکن می‌شود حاوی مواد معدنی و کمی ماسه است. زمانی که آب وارد مخزن آبگرمکن می‌شود و فرآیند گرم شدن را طی می‌کند ماسه در ته مخزن آبگرمکن ته نشین می‌شود. این رسوبات مانع درست کار کردن آبگرمکن دیواری می‌باشد. در نتیجه باعث گرم نشدن آبگرمکن دیواری می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل قرمز شدن چراغ پکیج بوتان | عیب‌یابی پکیج بوتان

سیستم گرمایشی معیوب

در صورتی که آبگرمکن شما قدیمی است و هر روز دچار یک مشکل خاصی می‌شود وقت آن است که نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. قطعاتی که ممکن است باعث گرم نشدن آبگرمکن دیواری شود به شرح زیر آورده شده است.

 • کلید حرارتی
 • ترموستات
 • عامل گرمایشی

نشتی آبگرمکن

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن آبگرمکن نشتی آن می‌باشد. نشتی آب آبگرمکن باعث می‌شود تا مبدل به درستی کار نکند و در نتیجه آب گرم نشده و اختلال ایجاد می‌شود.

دودکش

دودکش نقش مهم و حیاتی را در آبگرمکن دارد. دودکش‌های غیر استاندارد ممکن است باعث مشکلات زیادی برای پکیج‌ها و آبگرمکن‌ها شود. دودکش گاز را خارج می‌کند و باعث می‌شود آب در آبگرمکن بهتر گم شود. یکی از دلایل مهم گرم نشدن آبگرمکن دیواری همین موضوع است.

تعویض آبگرمکن یا نصب آن؟

تعویض آبگرمکن راحت‌تر از نصب آن است، تفاوت این است که با تعویض آن موقعیت از قبل مشخص شده است، در حالی که اگر مجبور به نصب آن از ابتدا باشیم، باید محل قرارگیری آن را مشخص کنیم. در مورد نصب از ابتدا، توصیه می‌شود موارد زیر را دنبال کنید:

 • مکان با وجود سیستم‌های آب و برق، یا جایی که مصرف‌کنندگان آب و برق قرار می‌گیرند، تعیین می‌شود.
 • آبگرمکن باید داخل خانه باشد. قرار دادن آبگرمکن در بیرون توصیه نمی‌شود، به خصوص در فصل زمستان، به علت اینکه اتلاف حرارت بیش از حد است.

نحوه نصب آبگرمکن برقی

مراحل لازم برای تعویض یا نصب صحیح آبگرمکن برقی در زیر آورده شده است.

برق را قطع کنید

 • برق آبگرمکن را از صفحه کلید قطع کنید.
 • سیم‌کشی آبگرمکن را با یک تستر ولتاژ بررسی کنید تا مطمئن شوید دستگاه خاموش است.

مخزن را خالی کنید

 • شیر آب گرم را باز کنید و بگذارید تا سرد شود.
 • شیر آب سرد آبگرمکن را ببندید.
 • یک شلنگ را به شیر تخلیه آبگرمکن وصل کنید. سپس دریچه را باز کرده و مخزن را خالی کنید.

برای تعمیر لوله آب آسیب دیده، بهتر است از یک لوله کش کمک بخواهید.

سیستم برق را قطع کنید

 • سیم‌های برق بالای آبگرمکن را جدا کنید. سیم‌ها را ببندید و آن‌ها را برچسب بزنید تا هنگام وصل کردن آبگرمکن جدید خود از هر گونه سردرگمی در آینده جلوگیری کنید.

سیستم هیدرولیک را جدا کنید

 • خطوط آب سرد و گرم را قطع کنید.

آبگرمکن قدیمی را بردارید

 • پس از خالی شدن مخزن، آبگرمکن قدیمی را بردارید. مخزن جدید را در جای خود قرار دهید. بررسی کنید که منبع تغذیه به اندازه کافی به مخزن می‌رسد. بررسی کنید که برای تعمیر و نگهداری می‌توان به پانل‌ها و شیر تخلیه دسترسی داشت یا خیر.

خطوط لوله کشی را آماده کنید

 • اگر آبگرمکن قدیمی شما از لوله‌های مسی استفاده می‌کرد و نیاز به برش لوله‌ها بود، باید لوله‌ها را با استفاده از یک پارچه سنباده آماده کنید. پارچه سمباده را روی انتهای لوله‌ها بمالید تا براق شوند.

اتصال سیم کشی برق

 • پوشش جعبه اتصال را برای دسترسی به سیم کشی برق بردارید. سیم را وصل کنید، از اتصالات کابل قبلی به عنوان راهنما استفاده کنید و کابل‌ها را به همان روشی که جدا شده‌اند وصل کنید.

سیم‌های برق را به برق بزنید و آب را روشن کنید

 • خطوط تامین آب سرد و گرم را با استفاده از شلنگ وصل کنید. مطمئن شوید که لوله آب سرد را به ورودی آب سرد روی آبگرمکن وصل کرده‌اید.

شلنگ‌ها را به آبگرمکن وصل کنید

 • با باز کردن شیر آب گرم در نزدیکترین شیر، اتصالات شلنگ را از نظر نشتی بررسی کنید. سپس منبع آب سرد آبگرمکن را روشن کنید. در صورت عدم وجود نشتی، به پر کردن مخزن آبگرمکن با آب ادامه دهید. وقتی مخزن پر شود، آب از شیر آب داغ شروع به جریان می‌کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه شستن انواع جوراب در ماشین لباسشویی

برق را روشن کنید و خطوط آب گرم را پاک کنید

 • پس از پر شدن مخزن آبگرمکن از آب، کلید برق جعبه اصلی را روشن کنید.
 • توجه: فقط و منحصرا پس از پر کردن آبگرمکن انجام شود، در غیر این صورت المنت گرمایش می‌سوزد!

خطوط آب گرم را پاکسازی کنید

 • برای تخلیه هوا از مخزن و لوله‌ها، اجازه دهید شیر آب گرم برای چند دقیقه کار کند تا ترک متوقف شود.

چگونه اتصال برق آبگرمکن خود را انجام دهیم؟

همان‌طور که می‌دانید برق و آب هرگز با هم مخلوط نمی‌شوند. با این حال، غیرمعمول نیست که آن‌ها را در یک سیستم، مانند آبگرمکن ، مشاهده کنیم. اگرچه می‌تواند از انرژی‌های مختلف استفاده کند، اما رایج‌ترین مدل تولید آب گرم خانگی هنوز برقی است. آبگرمکن برقی به دلیل ارزش مناسب بسیار مورد پسند مصرف کنندگان قرار گرفته است، همچنین نصب آن آسان است. با این حال، برای اطمینان از ایمنی نصب باید استانداردها رعایت شود.

تا آنجا که به آبگرمکن‌های برقی مربوط می‌شود، انتخاب‌های زیادی برای شما وجود دارد. ظرفیت کوچک یا بزرگ، دیواری یا روی پایه، همچنین عمودی یا افقی. این انتخاب گسترده به شما امکان می‌دهد آن را به بهترین نحو با ساختار خود تطبیق دهید و در نتیجه اتصال آن را تسهیل کنید. اما مراقب باشید! باز هم رعایت برخی قوانین مهم است. اگر می‌خواهید نصب را به تنهایی و بدون کمک یک متخصص مجرب انجام دهید، توصیه‌ها و توضیحات ما را دنبال کنید تا نصب ایمن و با کیفیت را انجام دهید.

گرم نشدن آبگرمکن دیواری

چه مراحلی برای تکمیل نصب انجام می‌شود؟

 • از سفت بودن مفاصل اطمینان حاصل کنید.
 • یک شیر آب گرم را باز کنید.
 • دریچه‌های تامین آب شیرهای منبع اصلی خانه و همچنین شیر قطع را باز کنید.
 • هنگامی که شیر آب شروع به کار می‌کند، آبگرمکن پر از آب خواهد بود.
 • اکنون امکان برقراری اتصالات برقی آبگرمکن وجود دارد.
 • آبگرمکن را روی دمای دلخواه (معمولاً ۶۰ درجه سانتیگراد) تنظیم کنید.
 • بررسی کنید که همه چیز خوب پیش می‌رود. در صورت وجود دود، صدا یا بوی عجیب، با متخصص تماس بگیرید.

آبگرمکن برقی تخت چگونه کار می‌کند؟

آبگرمکن برقی تخت محصولی است که مشابه آبگرمکن‌های مخزن دار برقی معمولی عمل می‌کند. بنابراین این محصول مجهز به مخزن آب گرم است که به آن اجازه می‌دهد آب گرم شده را قبل از استفاده ذخیره کند.  یک آبگرمکن برقی تخت، برخلاف آبگرمکن برقی سنتی، به دلیل نحوه عملکرد آن که مبتنی بر پر کردن مداوم مخزن است، در طول روز گرم می‌شود. بنابراین زمانی که می‌خواهید دوش بگیرید، آب داغ تمام نمی‌شود!

انتظار برای گرمایش کامل به طور متوسط ​​۵۰ دقیقه تخمین زده می‌شود که در مقایسه با انواع دیگر آبگرمکن‌ها بسیار سریع‌تر است. در واقع، مقاومت الکتریکی، با قدرت ۲ کیلو وات ، اجازه می‌دهد تا زمان گرمایش دو برابر کمتر از یک مدل معمولی باشد.

مزایای آبگرمکن برقی تخت چیست؟

آبگرمکن برقی تخت وسیله‌ای است که نصب آن بر روی دیوار انجام می‌شود و این به ویژه به دلیل اندازه کوچک و همچنین نازکی آن است. برخلاف آبگرمکن گرد، می‌توان آن را در بسیاری از مکان‌ها نصب کرد . 

بنابراین طراحی آن به معنای واقعی کلمه برای صرفه جویی در فضای شما ساخته شده است و می‌تواند عمودی یا افقی باشد و تا حد امکان با فضایی که می‌خواهید به آن بدهید تطبیق داده شود، بنابراین بدون مشکل زیاد استتار می‌شود.

گرم نشدن آبگرمکن دیواری

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت گرم نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟

مجموع امتیازات

گرم نشدن آبگرمکن دیواری چرا رخ می‌دهد، گرم نشدن آبگرمکن دیواری را چگونه می‌توان رفع کرد، مزایای آبگرمکن دیواری چیست، نکات خرید آبگرمکن دیواری چه عواملی است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا