تعمیرات یخچال

مقاومت سنسور یخچال چیست | انواع سنسور یخچال

برای اینکه یخچال به درستی کار کند درون یخچال سنسور های مختلفی قرار داده می شود که می توانید با اطلاعات پیدا کردن درباره ی مقاومت سنسور یخچال اطلاعات زیادی را به دست آورید. این اطلاعات در عیب یابی و خرابی سنسور ها کمک زیادی به شما می کند.

مقاومت سنسور یخچال چیست

در یخچال ها رطوبت و دما به وسیله مبدلی به نام سنسور یخچال اندازه گیری می شود و اطلاعاتی که از این سنسور به دست می آید به صورت سیگنال الکتریکی و یا مقدار نمایش داده می شود. حسگر ها و یا سنسور های مقاومت به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. امروزه در یخچال های جدید سنسور های زیادی در انواع مختلف قرار داده شده است. اما در بین این اهم سنسور اهم سنسور یخچال چه می باشد؟ در واقع معنای اهم همان مقاومت می باشد و زمانی که صحبت از اهم یخچال به میان می آید همان مقاومت یخچال فریزر می باشد که رابطه مستقیم دشاته با ولتاژ و رابطه غیر مستقیم با جریان دارد.

مقاومت سنسور یخچال

انواع سنسور های یخچال فریزر چه می باشد

سنسور های زیادی امروزه در انواع یخچال های فریزر و ساید بای ساید تعبیه شده است که در اکثر برند ها این سنسور ها مشابه می باشند. در ادامه برخی از سنسور هایی که در یخچال های فریزر به کار رفته است را ذکر کرده ایم:

نوع سنسور توضیحات
سنسور دیفراست هر چند ساعت سنسور دیفراست یک بار فعال می شود و عملیات یخ زدایی یا همان دیفراست را انجام می دهد. وقتی که دمای هیتر سنسور دیفراست به اندازه تعیین شده ای می رسد سنسور دیفراست هیتر را خاموش کرده و جلوی آسیب به اواپراتور یخچال را می گیرد.
سنسور دمای فریزر و یخچال اندازه گیری دمای درونی فریزر و یخچال برعهده ی این سنسور می باشد. حساسیت بسیار بالایی سنسور دما دارد و اگر دمای دستگاه از اندازه ای که مشخص شده است کمتر باشد به کمپرسور دستور کار بیشتر را می دهد.
سنسور دمای کمپرسور وقتی دمای کمپرسور بیشتر از اندازه بالا می رود این سنسور فعال شده و کمپرسور را خاموش می کند و جلوی آسیب به موتور دستگاه را می گیرد.
سنسور دمای محیط سنسور دمای محیط دمای را اندازه می گیرد و آن را به برد الکتریکی ارسال می کند. در واقع این سنسور کمک می کند که میزان ولتاژ ورودی به کمپرسور صحیح تنظیم شود.
سنسور دیسپنسر یا آبریز این سنسور برای آبسردکن یخچال است و زمانی که لیوان را درون قسمت دیسپنسر قرار داده اید با اتصال لیوان برای خروج یخ یا آب این سنسور فعال می گردد.
سنسور درب یخچال در زمانی که درب یخچال را برای زمان زیادی باز نگهدارید این سنسور با روشن شدن چراغ یا ایجاد صدای بیب به شما هشدار می دهد که درب دستگاه را ببندید.
حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای یخچال فریزر هیمالیا

چگونه اهم سنسور یخچال فریزر را باید تست کرد

با استفاده از یک دستگاه اهم متر و انجام مراحلی که در ادامه ذکر کرده ایم می توانید مقاومت سنسور یخچال را بررسی کرده و همچنین تست سنسور یخچال فریزر را انجام دهید.

  • ابتدا باید قطعه ترمیستور را از یخچال برای بررسی جدا کنید.
  • ابتدا صبر کنید قطعه ترمیستور به دمای محیط برسد و از مقداری یخ برای دمای پایین استفاده نمایید تا بتوانید دمای سنسور ترمیستور را در دما های مختلف اندازه بگیرید.
  • بعد از گرم شدن سنسور ترمیستور باید آگاه باشید که این سنسور در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد و یا ۶۸ درجه فارنهایت باید به 2 k اهم رسیده باشد.
  • اما وقتی که سنسور ترمیستور را درون یک ظرف یخ قرار داده اید باید دستگاه اهم سنج در دمای صفر درجه سانتی گراد و یا ۳۲ درجه فارنهایت مقدار 3 k اهم را نشان دهد.
  • اگر بعد از انجام مراحل بالا اعدادی که به دست آوردید با اعدادی که اعلام کرده ایم فاصله زیادی داشت به این معنا است که سنسور ترمیستور دچار مشکلاتی شده است و باید آن را تعویض کنید.

لیست اهم سنسور یخچال های مختلف

امکان دارد در برخی اوقات نیاز به این داشته باشید که اندازه اهم سنسور یخچال منزلتان را بررسی نمایید و اطلاعاتی درباره ی میزان مقاومت سنسور یخچال خود نداشته باشید. به همین دلیل در ادامه ی این قسمت جدولی برای شما قرار داده ایم که مقدار اهم سنسور یخچال های مختلف را در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد را نمایش می دهد.

نام یخچال میزان اهم سنسور یخچال
یخچال برند ال جی 2 k 10 , k
یخچال برند دوو 10 k 2 , k
یخچال برند سامسونگ 5 k
یخچال برند کنوود 10 k
یخچال برند الکترو استیل 10 k
یخچال برند پاناسونیک 2 k
یخچال برند امرسان 10 k 5 , k
یخچال برند اسنوا 10 k
یخچال برند ارج 5 k 50 , k
یخچال برند هیمالیا 10 k
یخچال برند سینجر 10 k 5 , k
یخچال برند نیکسان 10 k 5 , k
یخچال برند پارس k 3
یخچال برند بلومبرگ 10 k
یخچال برند هایسنس k 2
یخچال برند ویرپول k 5
یخچال برند حایر 10 k 5 , k
یخچال برند آرچلیک k 10
یخچال برند بکو k 10
یخچال برند دونار k 10
یخچال برند بوش 29.5 k
یخچال برند هیتاچی 2 k
یخچال برند سیلوان 10 k 5 , k
یخچال برند زیمنس k 3
یخچال برند توشیبا k 5
یخچال برند جنرال الکتریک k 5
حتما بخوانید:   چرا یخچال فریزر وستینگ هاوس Westinghouse سرمای کافی ندارد؟

مقاومت سنسور یخچال

وظیفه حسگر دیفراست چه می باشد

حسگر دیفراست بر روی قسمت بالایی دیفراست قرار دارد و وظیفه ی آن تشخیص دادن زمان کار دیفراست می باشد. بعد از آنکه دمای یخچال به اندازه ی کافی برسد سنسور دیفراست دستور قطع کار را ارسال می کند.

سنسور یخساز چه وظیفه ای دارد

سنسور یخساز تشکیل شده از یک سنسور دما می باشد تا مشخص کند که دستگاه یخ برای تخلیه آماده دارد یا نه؟ برخی از یخچال ها سنسور های مخصوصی برای بررسی کار المنت یخساز نیز دارند.

اگر با مشکل خرابی سنسور یخچال مواجه شدید چه باید کنید

بیشتر افرادی که با خرابی سنسور یخچال مواجه می شوند این سوال را می پرسند که حالا باید چه اقدامی انجام دهیم؟ پاسخ این سوال بستگی به این دارد که کدام یک از سنسور های یخچال خراب شده باشد.

دو مدل از سنسور ها وجود دارد که در زمان خرابی باعث مشکل در عملکرد یخچال می شوند که این سنسور ها عبارتند از سنسور های دیفراست و سنسور های محیطی.

معیوب شدن سنسور دیفراست: سنسور دیفراست وظیفه دارد که دمای اواپراتور را به بورد و همچنین روشن شدن المنت اعلام کند. نتیجه کار این سنسور روشن کردن برفک زدایی و آب کردن برفک های یخچال می باشد.

در صورت خراب شدن دیفراست عملکرد برفک زدایی دچار مشکل می شود و یخچال برفک می زند و همچنین باعث گرم شدن درون یخچال نیز می شود.

معیوب شدن سنسور محیطی: وقتی سنسور محیطی دچار مشکل شود کار کمپرسور دچار ایراد می گردد. در واقع باعث می شود که کمپرسور کار نکند و یا به موقع شروع به کار نکند.

در این گونه مواقع کمپرسور یا بی اندازه سرد می شود و یا بیش از اندازه گرم می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای خطاهای یخچال فریجیدر Frigidaire | خطاهای یخچال فریجیدر

خرابی سنسور محیطی یخچال چه علائمی دارد

خرابی سنسور محیطی باعث اختلال در میزان کارکرد یخچال فریزر می شود. در این گونه مواقع کمپرسور یا کار نمی کند و یا بیش از اندازه کار می کند. همچنین امکان دارد خرابی سنسور محیطی روی دمای تنظیم شده یخچال نیز تاثیر بگذارد یعنی دمای واقعی با دمای تنظیم شده یکسان نباشد و یخچال گرم تر و یا سرد تر از حد مورد نیاز باشد.

خرابی سنسور دیفراست چه علائمی دارد

یخ زدگی اواپراتور یکی از شایع ترین دلایل خرابی سنسور دیفراست می باشد. این مشکل باعث می شود که سنسور دیفراست در زمان دقیق نتواند به المنت دستور قطع مدار را ارسال کند که این مشکل باعث ایجاد یخ و برفک بر روی اواپراتور ها می شود.

دلیل خرابی سنسور در یخچال فریزر چیست

یکی از قطعات الکترونیکی در یخچال ها سنسور می باشد. یکی از پر استفاده ترین وسایل برقی در هر خانه ای یخچال می باشد و همیشه به برق وصل است و می دانید که هر قطعه الکتریکی یک عمر مشخصی را دارد. به دلیل جریان برق به صورت دائمی در یخچال ها وسایل الکتریکی این دستگاه استهلاک بیشتری را دارند و بعد از مدتی استفاده عمر آن ها به پایان رسیده و خراب می شوند.

روش تعویض سنسور یخچال چیست

برای تعویض سنسور یخچال فقط باید بدانید که از کدام حسگر با چه اهمی باید استفاده نمایید. برای تعویض سنسور بهتر است سنسور فابریکی خود دستگاه را از شرکت های معتبر خریداری کنید تا نیاز نباشد که سوکت آن را عوض کنید. اما اگر نیاز به تعویض سوکت داشتید باید سیم های سنسور به سیم های سوکت وصل شده و در جای خود قرار گیرد.

نتیجه گیری

در مقاله مقاومت سنسور یخچال درباره اهم سنسور یخچال و همچنین انواع سنسور های یخچال توضیحاتی را برای کاربران شرح داده ایم. با مطالعه این مقاله می توانید به کمک یک اهم سنج میزان مقاومت سنسور یخچال خود را بررسی کرده و از سلامت و یا معیوب بودن این قطعه اطمینان حاصل کنید و در صورتی که سنسور یخچال خراب بود می توانید با یک تعمیرکار تماس گرفته و برای تعمیر و یا تعویض سنسور یخچال از آن ها کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه انواع خدمات در زمینه تعمیرات یخچال می باشد.

98989

31

مقاومت سنسور یخچال چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاومت سنسور یخچال چیست | انواع سنسور یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. محل قرار گرفتن سنسور های فریزردریخچال فریزر سیلوان مدل۷۰۲۳ چیست لطفا راهنمایی بفرمایید ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا