تعمیراتتعمیرات یخچال

تایمر یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

آموزش کامل شناخت و تعمیر و تعوضی تایمر یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله از ایبک به سراغ تایمر یخچال می رویم ، همانطور که می دانید تایمر یکی از اجزای مهم و اصلی یخچال فریزر به شمار می رود ، از این سو باید بدانید که بیشتر  یخچال ها داری تایمر دیفراست هستند .کار تایمر یخ زدایی یخچال است و از جمع شدن یخ در یخچال فریزر جلوگیری می کند.اگر یخچال شما به درجه سرمای مناسب نرسید و یا از سمتی دچار یخ زدگی شد ابتدا قبل از هر چیز از سلامت تایمر یخچال مطمئن شوید و در صورت خرابی آن اقدام به تعویض آن نمایید ، در این مقاله با ما باشید تا قدم به قدم این موارد را بشناسید و آموزش ببینید.

برای اطمینان از اینکه سیستم یخ زدایی یخچال شما دارای خرابی است یا خیر باید صبور باشید و ابزارهای پیش نیاز برای بررسی این مورد را آماده کرده باشید.

تایمر دیفراست یخچال

برای اینکه مطمئن شوید تایمر یخچال سالم است یا دچار مشکل گردیده ابتدا درب یخچال را باز میکنیم و سپس آن را می بندیم ، در این قسمت اقدام به بررسی میزان سرمای یخچال می کنیم که میزان خنکی یخچال در مقدار مناسب است یا خیر. اگر خنک نبود درب فریزر را باز میکنیم سراغ کویل ها می رویم و در صورتی که در روی کویل ها یخ جمع شده بود میتوانیم عیب یابی را تکمیل کنیم و متوجه خرابی تایمر یخچال خواهیم شد البته باید این مورد را اضافه کنم که در گاهی اوقات تایمر یخچال نیاز به ریست یا تنظیم مجدد دارد و با تنظیم دوباره آن مشکل تایمر رفع خواهد شد.

تایمر دیفراست چه کاری انجام میدهد

تایمر دیفراست در یخچال وظیفه جابجایی بین سرمایش و حالت یخ زدایی را دارد ، وظیفه اصلی آن این است که در مدت زمان های مشخص شده اقدام به بررسی حالت هوای مناسب و یخ زدگی یخچال داشته باشد تا از یخ زدگی در بخش های مختلف یخچال شما جلوگیری شود معمولا برای یخ زدایی ۳۰ دقیقه فعالیت خواهد داشت و برای حالت فن هم برای مدت ۱۰ ساعت فعالیت می کند.

یخ زدایی یا نودیفراست یخچال چیست ؟

سیستم نودیفراست نوعی سیستم یخ زدایی است که دوره های یخ زدایی را مدیریت میکند ، باید بدانید که اجزای این بخش از قطعات زیر تشکیل شده اند:

  1. هیتر یخ زدا
  2. تایمر یخ زدا
  3. ترموستات

حال هنگامی که یخ زدگی بیش از حد در سیم پیچی اپراتور مشاهده می شود باید بدانید که خرابی در بخش تایمر یخچال شما اتفاق افتاده است ، همچنین هنگامی که یخچال شما بر روی یخ زدایی قفل میکند و مشاهده میکنید که یخ زدایی تمام می شود اما دیگر سرما شروع نمی شود و دما به همین روال رو به افزایش می رود باز هم نشانه خرابی تایمر یخچال شما خواهد بود ، چرا که در بالاتر عرض کردم که وظیفه تایمر یخچال این است که مدیریت بر سیستم یخ زدایی و فعالیت دوباره برای تولید سرما را داشته باشید و هر گونه خرابی یا به هم ریختن تنظیم در تایمر میتواند این مشکلات را بوجود آورد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از یخچال هوور | آموزش نگهداری از یخچال Hoover

تایمر دیفراست یخچال

در صورت خرابی تایمر چه اقداماتی باید انجام داد ؟

حال اگر تایمر مشکل داشت و در حالت سرما قفل شده بود و دسترسی به تعمیر و تعویض تایمر نداشتیم چکار باید کنیم ؟ در ادامه مرحله به مرحله اقداماتی که باید انجام داد را مرور می کنیم.

خوب در اینجا باید شما مستقیما یخ را به صورت دستی خارج نمایید.

قدم اول : صبر کنید تا برفک در دیواره های یخچال فریزر شما دیده شوند ، وقتی یخ جمع شد و دیدید که خود به خود آب نمی شود به این معنی خواهد بود که به سراغ روش دستی باید برویم.

قدم دوم : اقدام به تخلیه کامل یخچال فریزر کنید و موارد غذایی ، آب ، میوه و هرچیزی که درون یخچال دارید را تخلیه کنید و میتوانید از دوستانتان بخواهید تا ساعاتی مواد غذایی شما را در یخچال خود نگه داری کنند.

قدم سوم : حال درب های یخچال فریزر را بصورت کامل باز نمایید اگر تراز نبود یخچال شما و دیدید بسته می شود مانعی جلوی درب قرار دهید تا مطمئن شوید که باز می ماند و سپس باید دو روز این روند ادامه داشته باشد، مواقعی هست که میزان یخ زدگی بسیار زیاد است و در صورتی که این یخ ها آب شوند تمام کف آشپزخانه شما را آب خوهد برداشت ، در این حالت استفاده از ابر ، حوله و… میتواند از ریختن آب روی زمین جلوگیری کند.

قدم چهارم : حال که یخ ها بصورت کامل آب شد با دستمال و یا حوله اقدام به خشک کردن داخل یخچال کنید ، سپس یخچال را مجدد به برق بزنید و مواد غذایی را در درون یخچال بچینید.

تست سلامت تایمر دیفراست یخچال

خوب حال ممکن است هر کدام از مواردی که در بالا مطرح کردم را در یخچال خود مشاهده کنید، در این صورت باید اقدام به تنظیم تایمر دیفراست نمایید ، اما دقت کنید مستقیم نباید اقدام به تنظیم مجدد کنید و مانند همیشه که گفتم باید قبل از انجام کاری تست سلامت را انجام دهید.

خوب حالا به سراغ تست آن می رویم و برای تست آن ابتدا روی صفحه نمایشگر به بخش تنظیم ویژگی ها بروید و دراینجا میتوانید با تنظیمات نرم افزاری اقدام به بررسی این مورد نمایید.

باید این مورد را بدانید که عمل نکردن این تایمر باعث این خواهد شد که یخ زدایی در یخچال انجام نشود و شاید به ذهنتان برسد که سرما در یخچال باقی خواهد ماند و این باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود و از سمتی میتواند جلوگیری از سرد شدن یخچال کند و درست برعکس چیزی که در ذهنتان شکل می گیرد این مورد باعث خراب شدن مواد غذایی خواهد کرد.

خوب به سراغ تست بر می گردیم و ادامه تست را خواهیم داشت در ادامه قدم به قدم مرحله تست را انجام خواهیم داد

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پمپ آب کولر آبی و معرفی 6 راهکار برای تقویت آن

قدم اول : مانند همیشه یخچال فریزر را کاملا از برق جدا نمایید و اینکار حداقل باید ۱ ساعت قبل از شروع کار انجام شود تا برق کامل خارج شود.

قدم دوم : تایمر یخ زدایی را آف کنید و یک کپی از تنظیمات آن داشته باشید ، تایمر یخ زدایی در پشت یخچال است و میتوانید در آن جا پیدا کنید ، اگر یخچال شما فریزر نیز دارد ممکن است دو تایمر دیفراست داشته باشید پس دقت کنید هر دو آن را باید خاموش کنید و دقت کنید تنظیمات را باید یادداشت بردارید کرده باشید.

قدم سوم : حالا یخچال فریزر را مجدد به برق بزنید ، در این مرحله تایمر یخ زدایی به خودی خود فعال خواهد شد ، شما با لمس بخش های درونی فریزر کار کردن تایمر دیفراست را حس خواهید کرد، از این سو باید گرمای هیتر دستگاه را حس کنید. اگر این موارد به درستی کار کند یعنی تایمر دیفراست یخچال شما به درستی کار می کند.

انواع تایمر های دیفراست یخچال

لازم است که بدانید تایمر یخ زدایی یخچال فریزر به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اول دستی هستند که در یخچال های سنتی استفاده می شدند و دسته دوم همانطور که حدس می زنید دسته دیجیتالی هستند که در یخچال فریزرهای مدرن استفاده می شوند، خوب در مورد نوع اول که دستی است اگر خاطرتان باشد در گذشته مادران و پدرانمان هر چند مدت یخچال را خالی میکردند و اقدام به یخ زدایی دستی میکردند و این کار خاطره انگیز دردسر زیادی را در پی داشت ، در حالت دیجیتالی هم که کاملا مشخص است و همه چیز بصورت خودکار انجام می شود و موتور یخچال خودکار آف شده و یخ زدایی انجام می شود و سپس مجدد روشن خواهد شد.

آموزش تنظیم تایمر دیفراست

برای تنظیم تایمر دیفراست مستقیم به سراغ نمایشگر یخچال خودتون برید و گزینه تایم را پیدا کنید ، سپس بعد از یافتن و ورود به این بخش گزینه DEF  را پیدا کنید و وارد آن شوید حال در این قسمت میتوانید زمان مورد نظر را برای برفک زدایی تایمر مشخص نمایید با هر بار زدن گزینه DEF یک دقیقه زمان افزایش پیدا میکند ، برای تنظیم زمان فعال بودن المنت نیز گزینه DEF را برای چند ثانیه متوالی نگه دارید.

اگر برفک های یخچال شما آب نمی شود باید زمان فعالیت های المنت را بالا ببرید و سپس اقدام به بررسی برفک ها نمایید ، اگر با تمام این اقدامات مشکل حل نشد باید بدانید که مشکل فنی در این قطعات وجود دارد.

سخن پایانی

تایمر دیفراست یکی از قطعات مهم در یخچال فریزر به شمار می رود ، چرا که خراب آن همانطور که گفته شد میتواند باعث از بین رفتن سلامت مواد غذایی و در خطر افتادن سلامت فردی شما عزیزان شود، شما عزیزان با در میان گذاشتن مشکلات و سوالات خود از طریق بخش دیدگاه میتوانید از تجربیات متخصصین ایبک بهره مند شوید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تایمر دیفراست یخچال

مجموع امتیاز

بررسی علت های مشکل در تایمر دیفراست یخچال فریزر و آموزش حل خرابی تایمر دیفراست

امتیاز کاربر: ۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا