تعمیراتتعمیرات لباسشویی

علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی چیست ؟

چرا درب ماشین لباسشویی درست بسته نمی شود

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی چیست ؟

چرا درب ماشین لباسشویی قفل نمی شود ؟ اگر شما هم با این مشکل رو به رو شدید ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل این مشکل را توضیح خواهیم داد . علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی به عوامل متعددی بستگی دارد که باید در صورت بروز این مشکل تمام موارد را بررسی کنید زیرا بسته نشدن درب دستگاه ، از کار کردن دستگاه و انجام شستشو جلوگیری خواهد کرد . پس باید هر چه سریعتر این مشکل را برطرف کنید .

در ماشین لباسشویی های امروزی با بالا رفتن سیستم امنیت دستگاه لباسشویی ، تا زمانی که درب آن کامل بسته نشود شستشوی لباس شروع نخواهد شد . به همین دلیل بسته شدن کامل درب ماشین لباسشویی برای ما اهمیت زیادی دارد ، در این مقاله دلایل به وجود آمدن این مشکل را برایتان توضیح خواهیم داد ، لطفا با ما همراه باشید .

نحوه ی بستن درب ماشین لباسشویی

بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی درست کار کند شما متوجه خواهید شد که بعد از تمام شدن مراحل شستشو درب دستگاه باز می شود و همچنین بعد از اینکه لباس ها را درون دیگ لباسشویی قرار می دهیم و تنظیمات مورد نیاز را اعمال می کنیم ، درب دستگاه به راحتی بسته خواهد شد و شستشو آغاز می شود اما امکان دارد شما از بسته نشدن درب لباسشویی خود گله داشته باشید و یا اینکه طریقه ی صحیح بستن آن را نمی دانید ، برای شما نحوه ی درست بستن درب ماشین لباسشویی را توضیح خواهیم داد:

 • بعد از اینکه لباس ها را به اندازه ی مجاز درون دیگ لباسشویی قرار دادید می توانید اقدام به بستن درب نمایید .
 • حتما توجه کنید که مقدار لباس باید به اندازه مجاز باشد زیرا اگر لباس ها زیاد و حجیم باشد امکان دارد درب ماشین لباسشویی بسته نشود .
 • بعد از قرار دادن لباس ها در دیگ لباسشویی ، به راحتی  و با کمی فشار درب لباسشویی را ببندید .
 • و بعد از آن می توانید تنظیمات شست و شو را در روی لباسشویی خود اعمال کنید .

دلایل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

امکان دارد بعد از اینکه لباس ها را در دیگ ماشین لباسشویی قرار دادید متوجه شوید که درب لباسشویی بسته نمی شود و این حتما باعث نگرانی شما خواهد شد ، در ادامه مطالب خود می خواهیم علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی را برای شما توضیح دهیم .

 1. همانگونه که قبلا گفتیم اگر شما مقدار زیادی لباس یا با حجم زیاد ، درون دیگ لباسشویی قرار دهید این باعث بسته نشدن درب دستگاه خواهد شد .
 2. امکان دارد یک جسم خارجی دور درب لباسشویی قرار گرفته باشد که باعث بسته نشدن درب لباسشویی خواهد شد .
 3. امکان دارد لاستیک لباسشویی پاره شده باشد  ، در صورت پاره شدن لاستیک درب دستگاه بسته نخواهد شد .
 4. احتمال دارد قسمتی از درب لباسشویی شما شکسته و یا خراب شده باشد که در این صورت درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود .
 5. ممکن است که کلید باز و بسته شدن درب لباسشویی یا همان ضامن خراب شده باشد .
 6. شکستگی لولای درب نیز می تواند باعث بسته نشدن درب دستگاه شود .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نگهداری و برنامه های لباسشویی هوور | معرفی دکمه‌های ماشین لباسشویی Hoover

 

برای جلوگیری از بسته نشدن درب لباسشویی چه کاری باید انجام دهیم ؟

در بالا برای شما دلایل بسته نشدن درب لباسشویی را بیان کردیم اکنون می خواهیم راه کار هایی را برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل برای شما توضیح دهیم :

 • اگر در لاستیک درب لباسشویی خود پارگی مشاهده کردید حتما سریعا برای تعویض آن اقدام کنید ، زیرا احتمال دارد قسمت پاره شده ی این لاستیک لای درب گیر کرده باشد و مانع از بسته شدن درب بشود .
 • حتما به ظرفیت مجاز لباسشویی خود توجه کنید ، زیرا اگر بیشتر از حد ظرفیت دستگاه ، داخل دیگ لباسشویی لباس قرار دهید درب آن به راحتی بسته نخواهد شد .
 • اگر شاسی درب لباسشویی خراب یا شکسته شد برای جلوگیری از مشکلات بیشتر هر چه زودتر آن را تعویض کنید .

چرا درب لباسشویی بسته نمیشود ؟

بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

بسیاری از شما با مشکل بسته نشدن درب لباسشویی مواجه شدید ، بدین منظور دلایل این مشکل را برایتان توضیج میدهیم :

 • بیشترین دلیل برای این مشکل می تواند استفاده نادرست و غلط از دستگاه لباسشویی باشد .
 • اگر لباس زیاد و حجیم در دستگاه قرار دهید درب لباسشویی بسته نخواهد شد .
 • اگر درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود لاستیک دور درب را چک کنید که چیزی درون آن گیر نکرده باشد .
 • درب لباسشویی تشکیل شده از مجموعه ای از قفل ها .
 • اگر زبانه ی در و دستگیره دچار شکستگی شده باشد آنگاه درب دستگاه بسته نخواهد شد .
 • اگر میکروسوئیچ درب لباسشویی خراب شده باشد می تواند یکی از مهم ترین دلایل این مشکل باشد .
 • دقت داشته باشید که میکروسوئیچ از برد الکترونیکی فرمان می گیرد .
 • پس اگر برد الکترونیکی خراب شده باشد و نتواند به میکروسوئیچ فرمان بدهد آنگاه درب دستگاه بسته نخواهد شد .
 • شکستگی و ترک خوردن لولای درب می تواند باعث بروز این مشکل باشد . جهت جلوگیری از شکسته شدن لولا ، مراقب باشید ضربه ای به لباسشویی وارد نکنید و  هنگام باز و بسته کردن درب ، به لولا فشار وارد نکنید . و دقت داشته باشید آویزان کردن لباس و یا کشیده شدن درب ، عمر لولای درب را کم خواهد کرد .
خراب شدن برد یکی از دلایل بسته نشدن درب دستگاه

گاهی امکان دارد درب دستگاه کامل بسته شود اما ماشین لباسشویی فعالیت نکند و بر روی نمایشگر در ارور دهد . در این هنگام متوجه خواهید شد که احتمال دارد که برد خراب شده باشد و به طور اشتباه درب دستگاه را باز تشخیص داده است . چون برد به عنوان فرمانده و مغز دستگاه می باشد . خرابی برد می تواند مشکلات زیاد را مانند خشک نکردن لباس و عدم تخلیه آب لباسشویی و …. را به دنبال داشته باشد در نتیجه یکی از دلایل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی شما می تواند خرابی برد باشد ، برای تعمیر برد ماشین لباسشویی دقت داشته باشید حتما به یک تکنسین مجرب مراجعه کنید تا پس از علت یابی ، این مشکل را تشخیص داده و دستگاه شما را به درستی تعمیر کند .

نتیجه وارد کردن ضربه به درب دستگاه

تاب برداشتن و یا شکستن درب باعث خواهد شد که درب در جای خود درست قرار نگرفته و زبانه بسته نشود . در این حالت است که میکروسوئیچ نمی تواند درست عمل کند و در نتیجه دستگاه کار شستشو را شروع نخواهد کرد .اگر به تازگی جای دستگاه را تغییر داده اید و درب دستگاه شما بسته نمی شود احتمال دارد که درب و لولا آسیب دیده باشند در اینصورت ظاهر دستگاه را بررسی کنید و از سلامت ظاهری آن مطمئن شوید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل مصرف برق غیر عادی در کولر گازی

 

شکستگی دستگیره

یکی از دلایلی که می تواند باعث بسته نشدن درب دستگاه لباسشویی باشد ، شکستگی دستگیره می باشد . اگر دستگیر بشکند حتما زبانه هم برای بسته شدن با مشکل روبه رو خواهد شد . برای حفظ سلامت دستگیره و جلوگیری از خرابی آن باید فقط هنگام باز کردن آن را فشار دهید و از باز و بسته کردن دستگیره توسط کودکان جلوگیری کنید زیرا امکان دارد در اثر فشار زبانه خراب شود .

 

قفل درب

اگر درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود و دستگیره ی آن سالم است امکان دارد ایراد از قفل در باشد . زیرا اگر قفل درب کار نکند ، درب بسته نخواهد شد و در نتیجه ما قادر به شستن لباس ها نخواهیم بود .

 • قفل درب را چک کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید .
 • اگر به دستگاه برق می رسد اما قفل کار نمی کند باید قفل را عوض کنید .
برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکل درب ماشین لباسشویی چند نکته را باید رعایت کنید :
 • کشیده شدن بیش از حد درب در هنگامی که قفل است به وسیله ی کودکان می تواند یکی از دلایل خرابی زبانه و میکروسوئیچ در ماشین لباسشویی باشد .
 • همانگونه که در بالا برای شما توضیح دادیم خرابی دستگیره نیز می تواند یکی از دلایل این مشکل باشد . برای اینکه از خرابی دستگیره جلوگیری کنید و همچنین برای نگهداری صحیح از ماشین لباسشویی ، دقت کنید که هیچ گاه دستگیره درب را فشار ندهید و بیش از حد دستگیره را نکشید . ضمنا دقت داشته باشید که در بعضی از لباسشویی ها بعد از پایان شستشو ، درب دستگاه تا چند دقیقه قفل خواهد ماند پس تا باز شدن درب به وسیله ی میکروسوئیچ منتظر باشید و از کشیدن درب جدا خودداری کنید .
 • دقت داشته باشید که برای بستن درب دستگاه نیازی به گرفتن و فشار دادن دستگیره نیست زیرا درب به صورت عادی و آرام بسته خواهد شد . این کار ممکن است باعث شود که زبانه ی درب در جای خود به درستی قرار نگیرد .
 • یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث بسته نشدن درب دستگاه شما باشد استفاده از مواد شوینده نا مرغوب میباشد زیرا با استفاده از مواد شوینده ی غیر بهداشتی ، لاستیک عایق کم کم پاره و شل میشود .

نتیجه گیری از علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

اگر درب ماشین لباسشویی شما بسته نشود ، مشکل بسیار مهمی است زیرا باعث ناتوانی در امر شستن لباس ها خواهد شد . ما در مقاله ی بالا از ایبک امداد راهکار هایی را برای حل این مشکل برای شما بیان کردیم . دقت داشته باشید در صورت بروز هر گونه مشکلی در کار کرد ماشین لباسشویی حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید زیرا ماشین لباسشویی دستگاه حساس و مهمی می باشد و به دلیل استفاده ی همزمان آب و برق ، باید در هنگام خرابی سریعا به رفع مشکل توسط تعمیرکار ماهر اقدام کنید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: ۴.۵۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا