مجله لوازم خانگی

ماشین لباسشویی کجا بزارم؟|مکان مناسب برای ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی کجا بزارم؟|مکان مناسب برای ماشین لباسشویی، اتاق ماشین لباسشویی

یکی از سوالاتی که در مورد لباسشویی وجود دارد این است، که محل مناسب قرار دادن ماشین لباسشویی در آشپزخانه و یا در خانه کجا هست؟ و یا این سوال ممکن است در ذهن برخی از افراد وجود داشته باشد، که در آپارتمان های کوچک ماشین لباسشویی را در کجا باید قرار داد؟ آیا می توان ماشین لباسشویی را در بالکن می‌توان قرارداد؟ بهترین محل برای قرار دادن ماشین لباسشویی کجا است؟ در این مطلب قصد داریم، که به این سوالات پاسخ دهیم.

بهترین مکان برای قرار دادن ماشین لباسشویی

برای انتخاب مکان مناسب برای ماشین لباسشویی باید مواردی را رعایت کنید و به چند نکته توجه داشته باشید:

 • ماشین لباسشویی را باید در نزدیک لوله آب قرار دهید.
 •  ماشین لباسشویی باید به سیستم تخلیه آب نزدیک باشد.
 •   مکانی که برای ماشین لباسشویی انتخاب می کنید، باید نزدیک به پریز برق باشد.

در خانه هایی که لوکس هستند، اتاقی به نام لاندری روم برای ماشین لباسشویی در نظر گرفته می شود. اما افرادی که خانه و آشپزخانه کوچکی دارند، مشکلاتی برای انتخاب مکان مناسب برای دستگاه خود دارند، اما نگران نباشید چون در خانه های کوچک هم می توان ماشین لباسشویی را در مکانی می توانید قرار دهید، که کمتر به چشم آید و فضای زیادی نگیرد. شما باید در ابتدا مکانی را برای ماشین لباسشویی خود انتخاب کنید، که به لوله های آب و پریز برق و سیستم تخلیه آب نزدیک باشد.

لباسشویی

در آپارتمان‌های کوچک لباسشویی را در کجا قرار دهیم؟

برای انتخاب مکان مناسب برای ماشین لباسشویی خود در آپارتمان های کوچکتر باید موارد زیر را رعایت کنید:

 •  از همه وسایل آشپزخانه خود سعی کنید استفاده نمایید.
 • اگر خانه شما پرتی دارد، می توانید ماشین لباسشویی خود را با آن هماهنگ کرده و از آن فضا استفاده کنید.
 • با استفاده از کابینت هایی که در آشپزخانه دارید لباسشویی خود را به صورت مخفی قرار دهید.
 • اگر می‌خواهید کابینت در آشپزخانه خود نصب کنید، برای ماشین لباسشویی خود نیز مکانی را طراحی کنید. در این صورت ماشین لباسشویی شما کمتر در معرض دید خواهد بود.
 •  افراد زیادی ماشین لباسشویی خود را درون سرویس بهداشتی می‌گذارند، این کار امکان پذیر است، ولی باید به نکاتی توجه داشته باشید، به عنوان مثال ماشین لباسشویی نباید نزدیک آب باشد. چون اتصالی خواهد کرد.

آیا می‌توان ماشین لباسشویی را در بالکن قرار داد؟

چنانچه در حمام یا آشپزخانه شما مکان مناسب برای ماشین لباسشویی شما وجود ندارد، می توانید از بالکن منزل خود استفاده کنید و ماشین لباسشویی را در آن قرار دهید. اما باید چند نکته را برای قرار دادن ماشین لباسشویی در بالکن رعایت کنید:

 •  اگر ماشین لباسشویی را در بالکن قرار دهید فضای آشپزخانه شما افزایش خواهد یافت.
 •   قبل از اینکه این کار را انجام دهید، بهتر است که یک محفظه ای مثل کابینت برای لباسشویی خود قرار دهید، تا در مقابل باران و برف احتمالی از دستگاه خود محافظت کنید.
 •   توصیه می گردد با استفاده از ساختن کابینت یک مکان ضد آب و مناسب برای ماشین لباسشویی درست کنید و دستگاه خود را در بالکن قرار دهید. این کار موجب خواهد شد که باران یا برف به دستگاه شما آسیب نرساند. چون اگر دستگاه شما در معرض برف و باران قرار بگیرد، به مرور زمان خراب خواهد شد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای راه اندازی و تعمیر یخساز یخچال آرچلیک Arcelik

لباسشویی

استفاده از سرویس بهداشتی برای قرار دادن لباسشویی

چنانچه حمام شما بزرگ است، قسمتی از آن را می توانید برای قرار دادن ماشین لباسشویی نظر داشته باشید. برای اینکار باید از یک متخصص کمک گرفته شود. برای انجام دادن این کار باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • برای اینکه بتوانید ماشین لباسشویی را از سرویس بهداشتی قرار دهید، باید به کابینت درست کنید و محل مناسبی را برای لباسشویی خود در نظر داشته باشید.
 •  این مکان را باید طوری طراحی نمایید، که ماشین لباسشویی با آب هیچ تماسی نداشته و مرطوب نشود. چون اگر لباسشویی شما با آب تماس داشته باشد، احتمال اتصالی وجود خواهد داشت.
 •  با طراحی کابینت برای قرار دادن لباسشویی، شما می توانید لباس های کثیف و مواد شوینده و … را نیز درون کابینت قرار دهید.

لباسشویی

استفاده از پرده مخصوص حمام و قرار دادن ماشین لباسشویی در حمام

اگر قصد دارید ماشین لباسشویی خود را در حمام قرار دهید و حمام شما بزرگ است و برای قرار دادن ماشین لباسشویی فضای کافی وجود دارد، می‌توانید این کار را با رعایت نکات زیر انجام دهید:

 •  دستگاه لباسشویی خود را باید در نزدیکی لوله کشی آب قرار دهید.
 •  لباسشویی باید نزدیک سیستم تخلیه فاضلاب قرار بگیرد.
 •  یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام انتخاب مکان مناسب برای لباسشویی در حمام در نظر داشته باشید این است، که ماشین لباسشویی را باید در نزدیکی پریز برق قرار دهید.
 •  اگر برای ماشین لباسشویی و خود مکانی را در حمام در نظر گرفته‌اید، حتما باید از پرده مخصوص استفاده کنید، تا ماشین لباسشویی با آب برخورد نکند و دچار اتصالی نشود.
 • برای قرار دادن ماشین لباسشویی در حمام توانید از کابینت های ضد آب نیز استفاده کنید، تا دستگاه شما با آب تماس نداشته باشد و دچار مشکل نشود.

اسم اتاق مخصوص ماشین لباسشویی چیست؟

خانه های بزرگ اتاقی به نام اتاق لاندری روم یا رختشویی دارند. این اتاق یکی از بخش های جدا نشدنی در خانه های خارج از کشور است.

 •  اتاق لاندری روم مخصوص لباس های کثیف و تمیز، مواد شوینده، ماشین لباسشویی و اتو است.
 •  این اتاق کاربرد زیادی داشته و در خانه های خارج از کشور بیشتر دیده می شود.
 •   لاندری روم یک اتاق مجزا برای قرار گرفتن ماشین لباسشویی می‌باشد.
 •  در این اتاق می توانید میز اتو، اتو، سینک، مواد شوینده و رخت آویز نیز قرار دهید.

افراد می‌توانند اتاق لاندری روم را مثل آشپزخانه طراحی کرده و از زیبا و جادار بودن آن لذت ببرند. برای نمونه می توانند کابینت‌های مخصوص و مناسبی را برای لباسشویی و دیگر وسایلی که می خواهند در این اتاق قرار دهند طراحی کرده و بسازند. در این صورت این اتاق نیز یک آشپزخانه مجزا خواهد بود. وقتی که برای قرار دادن ماشین لباسشویی از اتاق لاندری روم و اتاق مجزا استفاده می شود، دیگر صدای ماشین لباسشویی شنیده نخواهد شد. همچنین با قرار گرفتن دستگاه لباسشویی در این اتاق در آشپزخانه دسترسی و فضای بیشتری را احساس خواهید کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل خاموش شدن چرخ گوشت چیست؟

مکان قرارگیری لباسشویی در آشپزخانه

در فاصله میان کابینت های آشپزخانه می توانید ماشین لباسشویی خود را قرار دهید. این مکان بهترین مکان برای نصب لباسشویی می باشد. چون به کشوها و قفسه های زیادی دسترسی دارید و می‌توانید مواد نرم کننده شوینده و … را در نزدیکی دستگاه خود بگذارید و همچنین در این مکان به لوله کشی آب و تخلیه فاضلاب و پریز برق نیز دسترسی خواهید داشت.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، عمق کابینت آشپزخانه است. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که عمق کابینت نباید کمتر از عمق ماشین لباسشویی شما باشد. اگر عمق کابینت آشپزخانه شما نسبت به دستگاه لباسشویی کمتر است، باید مکانی را برای لباسشویی در نظر بگیرید، که وسط راه نباشد، تا هنگام آشپزی و حرکت ایجاد مزاحمت نکند. در هنگام طراحی کردن دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید مثلث طلایی و مکان های مناسب برای وسایل بزرگ را در نظر داشته باشید.

از میز جزیره نیز می توانید برای قرار دادن ماشین لباسشویی خود استفاده نمایید. اگر می‌خواهید ماشین لباسشویی را در این فضا قرار دهید، مدل لباسشویی شما نباید از مدل درب از بالا باشد. ماشین های لباسشویی که از مدل درب از جلو هستند، برای قرار دادن زیرنویس جزیره مناسب تر می باشند برای این که بتوانید لباسشویی را به صورت مخفی قرار دهید، باید از کابینت درب دار استفاده نمایید. چون ماشین لباسشویی برخلاف یخچال و اجاق گاز لازم نیست، که در جلوی دید و در دسترس باشد.

قرار دادن ماشین لباسشویی در زیر پله

از قسمت زیر پله در خانه ها می‌توان برای قرار دادن لباسشویی استفاده کنید. معمولا این قسمت بدون استفاده می ماند. اگر ارتفاع محدود است، می توانید برای قرار دادن ماشین لباسشویی اقدام به طراحی آن فضا کنید. چون ماشین لباسشویی ارتفاع زیادی ندارد و می توانید چند قفسه را در بالای آن هم نصب کنید.

نصب ماشین لباسشویی در راهرو

در راهروی خانه ها هم می توانید ماشین لباسشویی خود را قرار دهید. راهرو برای رفت و آمد بوده و معمولا استفاده دیگری ندارد. اگر تعداد افراد خانواده شما کم است، از راهرو برای قرار دادن ماشین لباسشویی می توانید استفاده کنید. البته باید شرایط اولیه را برای این کار فراهم نمایید. اگر شرایط آماده بود، می توانید یک میز اتو تاشو هم در این مکان قرار داده و لباس ها را پس از شستشو و خشک کردن اتو کرده و داخل کمد لباس بگذارید. با این کار می توانید از فضاهای راهرو به بهترین نحو استفاده کنید. چون در بیشتر منازل به این قسمت توجه زیادی نمی شود.

نتیجه‌گیری

ماشین های لباسشویی از وسایل برقی پرمصرف می باشند. باید قبل از نصب و راه اندازی آن مکان مناسبی را برای آن در نظر بگیرید. محل قرار گیری ماشین لباسشویی باید صاف، خشک و هموار باشد. پس از اینکه ماشین لباسشویی خود را نصب کردید، حتماً باید دستگاه خود را تراز کنید، تا لرزش و حرکت اضافه نداشته باشد. با انجام دادن این کار عمر مفید ماشین لباسشویی بیشتر خواهد شد همچنین با رعایت نکات ذکر شده در این مطلب ماشین لباسشویی شما کمتر دچار مشکل می شود.

ماشین لباسشویی را کجا بزارم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انتخاب بهترین مکان برای ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا