دیجیتال

چرا PS4 داغ می‌کند؟ | آموزش رفع داغ شدن PS4

چرا PS4 داغ می‌کند؟ | آموزش رفع داغ شدن PS4

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در برخی مواقع امکان دارد که در حین بازی کردن کنسول بازی ناگهان داغ کند. داغ شدن ps۴ یکی از خطرناک‌ترین مشکلات برای کنسول‌های بازی می‌باشد که حتماً باید به آن توجه کافی داشته باشید. طراحی پلی استیشن‌های ps۴ به گونه‌ای می‌باشد که در آنها به راحتی تهویه هوا انجام می‌شود. وقتی به صورت ناگهانی آنها داغ شوند، به طول عمر سخت‌افزار داخلی آسیب‌های جدی وارد می‌گردد.

نحوه رفع داغی PS4

در اغلب مواقع دلایل خارجی موجب داغی ps۴ می‌شوند و این مشکل به نحوه استفاده از کنسول مربوط نمی‌شود. در برخی مواقع امکان دارد که به صورت ناگهانی PS4 شما داغ کند. برای اینکه به کنسول بازی آسیبی وارد نشود، باید این مراحل را انجام دهید:

 • PS4 خود را خاموش نمایید.
 • صبر کنید که پلی استیشن خنک شده و دمای آن طبیعی شود.
 • پس از آن مجدداً کنسول خود را روشن نمایید.

تنظیم دمای اتاق

یکی از مواردی که در داغ شدن ps۴ تأثیرگذار است، دمای اتاق می‌باشد. همواره باید دمای اتاق چک شود و دمای آن بین ۱۰ الی ۱۳ درجه نگهداری شود. دمای کمتر از ۱۰ درجه و بیشتر از ۳۰ درجه برای کنسول بازی مناسب نخواهد بود.

استفاده از خنک کننده

بهتر است که برای کنسول بازی خود خنک کننده داشته باشید. وقتی که خنک کننده یا فن تهیه می‌کنید، می‌توانید داک شارژ دسته، چند پورت usb برای شارژ دسته و دمای ps۴ را مدیریت نمایید.

در صورتی که خنک کننده یا فن دارای صدای زیادی است و یا از آن صدایی شنیده نمی‌شود و کار نمی‌کند، باید با مراکز معتبر تعمیر کنسول بازی تماس حاصل کنید.

تهویه مناسب و تمیزکاری PS4

گرد و غبار یکی دیگر از عوامل داغ شدن ps۴ می‌باشد. می‌توانید گرد و غبار موجود روی کنسول بازی خود را با استفاده از اسپری هوای فشرده تمیز کنید. برای تمیز کردن ps۴ باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • PS4 را از برق بکشید و بر روی مکانی صاف بگذارید. با استفاده از دستمال مرطوب و اسپری هوای فشرده اطراف ps۴ و فن دستگاه خود را تمیز کاری نمایید.
 • پورت usb را هم با استفاده از این اسپری می‌توانید به طور کامل تمیز نمایید.
 • در قسمت پشتی دستگاه پورت‌هایی قرار دارند که نباید تمیزکاری آنها را فراموش کنید.
 • پورت‌هایی مانند پورت HDMI و کابل برق و… در این قسمت وجود دارند. دستگاه خود را مجدداً در مکان خود قرار دهید و آن را روشن کرده و مورد بررسی قرار دهید و ببینید که آیا دوباره ps۴ شما داغ می‌کند یا خیر.
 • پیشنهاد می‌شود که کنسول بازی خود را به صورت عمودی قرار دهید تا بیش از اندازه داغ نشود. این کار موجب می‌شود که زودتر کاهش گرما رخ دهد.

آپدیت نبودن PS4

افرادی که دستگاه پلی استیشن خود را به اینترنت و وای فای خانه متصل نکرده‌اند، نسخه جدید پلی استیشن را ندارند. نسخه‌های جدید عملکرد بهتری داشته و در آنها احتمال داغ شدن ناگهانی کمتر خواهد بود.

PS4

نحوه آپدیت PS4

 1. برای اینکه بتوانید کنسول بازی را آپدیت کنید به منوی اصلی وارد شوید.
 2. در قدم بعدی باید به قسمت تنظیمات بروید.
 3. در این قسمت باید به بخش System Software Update بروید.
 4. قسمت Check for Updates را انتخاب نمایید.
 5. چنانچه عبارت Install update را مشاهده کردید، باید دستگاه خود را آپدیت نمایید.
 6. پس از آپدیت کردن کنسول بازی باید بازی‌های خود را نیز به روز رسانی نمایید.
 7. در مواقعی که کنسول بازی آپدیت می‌شود اما بازی‌ها به روز رسانی نمی‌شود، موجب دردسر خواهد شد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش حل مشکل عدم اتصال به اینترنت در ویندوز

مونتاژ نامناسب

اگر دستگاه خود را اخیراً باز نمودید و همه موارد را مورد بررسی قرار داده و دلیل گرم شدن کنسول پلی استیشن ۴ را پیدا نمی‌کنید، احتمال دارد که مونتاژ اجزای داخلی به صورت صحیح انجام نشده باشد. در این حالت باید اجزای داخلی دستگاه خود را مجدداً مونتاژ نمایید.

تغییر خمیر حرارتی

افرادی که دارای دانش فنی هستند آگاهی کافی در مورد اهمیت خمیر حرارتی روی پردازنده دارند. در صورتی که این خمیر گرما را به صورت صحیح هدایت کند، سیستم قادر خواهد بود که بدون داغ شدن بیش از اندازه عملکرد مناسب داشته باشد. در مواقعی که خمیر خشک شود یا به صورت یکنواخت پخش نگردد، عملکرد دستگاه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید خمیر حرارتی را تغییر دهید. بهتر است که این کار توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود.

صدای زیاد PS4

مشکل صدای زیاد پلی استیشن که به صدای جاروبرقی و یا سشوار شباهت دارد، از فن دستگاه می‌باشد که موجب داغ شدن PS4 خواهد شد. صدای زیاد دستگاه به علت بالا رفتن دور موتور فن برای خنک‌سازی بیشتر برد اتفاق می‌افتد. فن پلی استیشن به دلیل کثیف بودن و وجود پرز و گرد و خاک دچار انسداد و گرفتگی می‌شود، که باید به موقع سرویس آن را انجام دهید تا از خطرات تاب برداشتن و یا سوختن فن جلوگیری نمایید.

جلوگیری از صدای زیاد فن پلی استیشن۴

در مواقعی که ps۴ بیش از اندازه در شرایط نامناسب مانند موارد زیر کار کند، مشکلاتی مانند صدای زیاد برای آن به وجود می‌آید. در این حالت PS4 به صورت ناگهانی داغ شده و خاموش خواهد شد.

 • قرار دادن ps۴ در محیط‌های آلوده و حاوی گرد و خاک
 • قرار گرفتن پلی استیشن ۴ بر روی فرش
 • تهویه نامناسب
 • عمر بالا و قدیمی بودن کنسول
 • رطوبت موجود در فضا

نشانه داغ شدن PS4

در مواقعی که PS شما دارای صدا است و یا در مواقعی که به آن دست می‌زنید، احساس گرما می‌کنید به این معنا نخواهد بود که کنسول بازی شما بیش از اندازه گرم شده است. برای کنسول بازی دمای نسبتاً بالا طبیعی می‌باشد. چون آنها ابزاری هستند که به عملکرد نیاز دارند.

آنها بدون گرم شدن بیش از اندازه برای مدت ۱۰ الی ۱۸ ساعت با توجه به سلامت کلی دستگاه قادر به دویدن خواهند بود. فقط در مواقعی جای نگرانی وجود دارد که چراغ نشانگر برق به حالت چشمک زن و رنگ قرمز درآمده باشد یا سیستم تأخیر و صدای زیادی داشته باشد. همچنین در مواقعی که دستگاه به طور ناگهانی خاموش می‌شود، احتمالاً بیش از اندازه داغ شده است و برای جلوگیری از آسیب خاموش گردیده است.

افزایش طول عمر PS4

همه وسایل الکتریکی مانند ps۴ نیاز به مراقبت و نگهداری صحیح دارند تا هم عمر مفید طولانی‌تری داشته باشند و هم بازدهی آنها مناسب باشد. با استفاده از نکاتی که گفته می‌شود، می‌توانید از کنسول خود به بهترین شیوه استفاده و نگهداری نمایید:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پرینتر لیزری چیست | طرز کار پرینتر لیزری

PS4

کنسول بازی خود را خنک نگه دارید

از جمله دشمنان وسایل الکتریکی خانگی گرما می‌باشد. برای سرحال و خنک نگه داشتن کنسول بازی این موارد را رعایت کنید:

 • کنسول بازی خود را در فضای چوبی و شیشه‌ای قرار ندهید. به خصوص در مواقعی که در حال کار می‌باشد.
 • دستگاه‌های دیگر مانند کنسول دیگر یا کابل را روی کنسول نگذارید. برای اینکه فاصله میان سطح زمین و کنسول ایجاد کرده و جریان هوا وجود داشته باشد، بهتر است که از پایه بلند استفاده نمایید.
 • برای اینکه ذرات و گرد و غبار ریز روی آن را از بین ببرید، از اسپری هوای فشرده استفاده نمایید.

رفع مشکلات سیستم عامل و نرم افزاری

در مواقعی که نمی‌دانید چه کاری باید انجام دهید، بهتر است که دستگاه خود را مجدداً راه‌اندازی نمایید. این یکی از اصول مهم پشتیبانی در سراسر دنیا می‌باشد و در مورد کنسول‌های بازی نیز کارایی خوبی دارد. اکثر مشکلات و مسائلی که به کنسول مربوط است با راه‌اندازی مجدد دستگاه برطرف می‌شود.

راه حل بعدی این است که دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. پس از  کار می‌توانید بازی‌های خود را دوباره دانلود نمایید. با این کار فایل‌های قدیمی که دارای مشکل بودند و فایده‌ای نداشتند، از روی هارد درایو کنسول پاک می‌شوند.

 • در صورتی که با استفاده از خود دیسک‌های نوری و به صورت مستقیم بازی می‌کنید، بهتر است که دستگاه شما در حالت افقی قرار داشته باشد. در غیر این صورت به حالت عمودی قرار می‌گیرد. چون تهویه بهتر انجام خواهد شد.
 • سعی کنید بر روی هارد کنسول خود بازی‌هایی که مرتب و به صورت طولانی انجام می‌دهید را نصب نمایید. چون در این صورت درایو دستگاه صدمه کمتری خواهد دید و گرمای کمتری تولید خواهد شد و همچنین لنز درایو طول عمر بیشتری خواهد داشت. در این حالت بارگذاری‌ها بهتر و سریع‌تر صورت می‌گیرد.
 • چنانچه بازی شما به حالت کپی است، باید بازی‌های خود را از مراکز با کیفیت و معتبر تهیه نمایید. به هیچ عنوان دیسک‌هایی که دارای خش‌های عمیق و ترک هستند را در درایو دستگاه خود قرار ندهید. چون در این صورت لنز آسیب خواهد دید و احتمال دارد که درون محفظه دیسک بشکند و با مشکلاتی مواجه شوید.
 • چنانچه می‌خواهید بدون وقفه و برای طولانی مدت بازی نمایید، بهتر است که بازی خود را به چند بخش مجزا تقسیم نمایید و کنسول را در این بین به مدت یک ساعت خاموش نمایید و به چشم و دست خود استراحت دهید.
 • روشن و خاموش کردن زیاد کنسول موجب خواهد شد که قطعات الکترونیکی آن آسیب ببیند و همچنین اتصالات آنها با مشکلاتی مواجه شود.
 • در هنگام بازی کردن باید به اندازه کافی پلک بزنید تا از خشکی چشم جلوگیری شود. بهترین راهکار این است که با استفاده از آب سرد چشمان خود را مورد شستشو قرار دهید. در غیر این صورت احتمال ملتهب شدن چشم‌ها افزایش پیدا می‌کند.
تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چرا PS4 داغ می‌کند؟ | آموزش رفع داغ شدن PS4

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل داغ شدن بیش از اندازه PS4

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا