تعمیرات لپ تاپ

چرا باتری لپ تاپ زود خالی می‌شود | مصرف باتری لپ تاپ

چرا باتری لپ تاپ زود خالی می‌شود؟ | مصرف باتری لپ تاپ، استفاده صحیح از لپ تاپ

امروزه در طول روز از لپ تاپ استفاده های فراوانی می شود. بنابراین باید در نگهداری باتری این دستگاه توجه بیشتری داشته باشید. برای اینکه باتری لپ تاپ کارایی بیشتری داشته باشد، باید نکاتی را رعایت کنید.

در حال حاضر لپ تاپ ها و یا همان کامپیوترهای همراه از جمله وسایل ضروری زندگی محسوب می شوند و اکثر افراد دانشجو، کارمند، دانش‌آموزان و هنرمندان کارهای خود را با استفاده از لپ تاپ ها انجام می دهند. چون لپ تاپ ها بسیار کم حجم بوده و سبک هستند و می‌توانند به راحتی همراه خود داشته باشند.

لپ تاپ ها از باتری تغذیه می کنند چنانچه در باتری لپ تاپ مشکلاتی به وجود آید، از لپ تاپ نمی توانید به صورت همراه استفاده نمایید. حتی در برخی از موارد در صورتی که باتری بیش از اندازه خراب باشد، اگر لپ تاپ به برق هم وصل باشد، باز قابل استفاده نبوده و عملکرد آن مختل خواهد شد.

افرادی که از لپ تاپ استفاده می کنند این سوال برایشان پیش می آید، که لپ تاپ چرا زود باتری خالی می کند؟ این سوال می تواند چندین جواب داشته باشد. در صورتی که لپ تاپ شما به درستی عیب یابی نشود و باتری مورد بررسی قرار نگیرد، مشکل رفع نخواهد شد.

اگر در حین کار و یا مطالعه نمودن مطالب بسیار مهم، اگر لب تاب شما خاموش شود، بسیار ناخوشایند خواهد بود. به همین علت باید با دلایلی که موجب زود خالی شدن باتری لپ تاپ می گردد و راهکارهای برطرف کردن این مشکل آشنا باشید.

عمر باتری لپ تاپ

عمر باتری لپ تاپ ها معمولاً سه تا چهار سال می‌باشد. اگر از لپ تاپ خود این مدت استفاده نمودید، وقت آن رسیده است، که باتری کهنه را برداشته و باتری جدید جایگزین نمایید. چون پس از گذشت این زمان تقریباً سی درصد از عمر مفید باتری از دست می‌رود.

عوامل زیادی موجب می شود، که در حین کار باتری لپ تاپ انرژی را از دست داده و در نتیجه لپ تاپ خاموش گردد. بنابراین عمر مفید باتری لپ تاپ هرچقدر هم که کارآمد و عالی باشد، بیشتر از این مدت نخواهد بود. پس از آن باید با پشتیبانی سیستم خود تماس حاصل کرده و باتری جدید درخواست دهید.

حتما بخوانید:   ترفندهای مدیریت میزان مصرف اینترنت در ویندوز

باتری لپ تاپ

مواردی که سبب مصرف زیاد باتری لپ تاپ می‌شوند

در صورتی که از لب تاپ خود به حالت عادی استفاده نمایید و مصرف آن بالا نباشد، می‌توان گفت که باتری دستگاه شما چهار سال بدون عیب و نقص و سالم خواهد ماند.

عواملی هستند، که موجب می‌شود باتری لپ تاپ مصرف بیشتری داشته باشد. یکی از آنها این است، که روشنایی و نور صفحه نمایش بسیار بالا است. وقتی که شما از روشنایی یا نور زیاد صفحه لپ تاپ استفاده می کنید موجب می شود، که باتری لپ تاپ عمر مفید خود را از دست داده و در مدت زمان کمتری خالی شود.

از عوامل دیگر برای مصرف زیاد باتری لپ تاپ می‌توان به پشتیبان گیری ها اشاره نمود. برنامه های زیادی وجود دارند، که سیستم بک آپ و یا همان پشتیبان گیری دارند. برای اینکه انرژی باتری از بین نرود، این پشتیبان گیری ها را کمتر کنید.

از عوامل مصرف زیاد باتری لپ تاپ، جنس و کیفیت لب تاپ می باشد. چنانچه باتری ناسازگار و قدیمی در لپ‌تاپ قرار دهید، زود یا دیر باتری لپ تاپ شما مشکلات زیادی را برای لپ تاپ به وجود خواهد آورد.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار گذار بر عمر باتری لپ تاپ گرافیک می باشد. افرادی که از نرم افزارهای سنگین گرافیکی مانند فتوشاپ استفاده می‌کنند به باتری زیادتری نیاز دارند. چون هر کدام از برنامه های گرافیکی از باتری بیشتری استفاده می کنند.

نوع شارژ کردن باتری دستگاه بسیار حائز اهمیت است. الگوی شارژ کردن باتری لپ تاپ را باید بدانید. در برخی مواقع احتمال دارد، که برای شارژ کردن دستگاه خود از روش صحیح استفاده نکرده باشید.

نیمه شارژ کردن لپ تاپ و تکرار شارژ می‌تواند موجب شود، که باتری لپ تاپ زودتر خالی شود و بر عمر مفید آن تأثیرگذار باشد.

همچنین باید بدانید، که بهتر است برای شارژ کردن لپ تاپ خود از شارژر اصلی آن استفاده نمایید. استفاده کردن از شارژر هایی که مختص دستگاه شما نیست، موجب می‌شود در شارژ آن اختلالاتی به وجود آید.

مدیریت نرم افزار ها

برای اینکه دلیل زود خالی شدن باتری لپ تاپ را بیابید، باید قبل از انجام دادن هر اقدامی نرم‌افزارهای خود را مدیریت نمایید و اجازه ندهید، که پشتیبان گیری های نابجا و برنامه های ناخواسته موجب شوند، که لپ تاپ شما خاموش گردد. به وسیله Task Manager برنامه هایی که زیاد استفاده نمی شوند و کاربری زیادی برای شما ندارند را غیرفعال نمایید. حتی با استفاده از این روش می توانید برخی از این برنامه ها را حذف نمایید و هارد شما فضای بیشتری داشته باشد.

حتما بخوانید:   فلش مموری سوخته | راه‌های تعمیر و رفع خرابی انواع فلش دیسک و کول دیسک

منبع بزرگ مصرف باتری

یکی از دلایلی که موجب می‌شود باتری لپ تاپ زود خالی شود این است، که از صفحه نمایش به صورت نادرست استفاده می گردد. صفحه نمایش برای نور صفحه انرژی زیادی را مصرف می‌کند. نمایش هرکدام از پیکسل ها بر روی صفحه نمایش دستگاه به قدرت زیادی نیاز خواهد داشت، که همه این قدرت به وسیله باتری دستگاه تأمین می گردد.

از بزرگ ترین دلایل که موجب خالی شدن باتری لپ تاپ می گردد، نور صفحه نمایش می باشد. به تنظیمات سیستم خود بروید و روشنایی صفحه نمایش را کمتر کنید.

از بهترین حالت ها این است، که روشنایی و نور صفحه نمایش را به حالت اتوماتیک قرار دهید. این کار موجب می شود عمر مفید باتری بیشتر شود، اما در مواقعی که در معرض نور مستقیم نشسته اید به روشنایی بیشتری نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید، که در مواقعی که میان استفاده شما از دستگاه وقفه ایجاد می گردد، باید برای صفحه نمایش خود حالت خواب را فعال نمایید، تا از باتری انرژی کمتری مصرف گردد.

صرفه جویی در مصرف باتری

یکی دیگر از کارهایی که برای افزایش عمر باتری لپ تاپ می توانید انجام دهید این می‌باشد، که در سیستم عامل لپ تاپ گزینه‌ای وجود دارد، که صرفه جویی در باتری را فعال می‌کند. در اکسل ویندوز ها اگر گزینه باتری Battery saver را انتخاب نمایید، موجب می‌شود در مصرف باتری صرفه جویی شود و عمر مفید باتری بیشتر شود و به صورت اتوماتیک هر وقت که به مصرف باتری نیازی نباشد، میزان کارکرد آن را کمتر خواهد کرد، تا مصرف باتری کمتر باشد و بتواند انرژی بیشتری را حفظ کند.

اتصال لوازم جانبی بی سیم

برای اینکه مصرف باتری لپ تاپ کمتر شود، باید به اتصال لوازم جانبی بی‌سیم توجه داشته باشید. این لوازم از باتری لپ تاپ به شدت استفاده می کنند و موجب می شود، که انرژی زیادی مورد استفاده قرار بگیرد و عمر باتری کاهش پیدا کند.

برنامه هایی مانند وای فای و بلوتوث از باتری لپ تاپ به شدت استفاده می‌کنند، این برنامه ها با استفاده از آداپتور های بی سیم برای اسکن کردن شبکه ها از قدرت باتری استفاده می کنند و موجب می‌شود، که انرژی باتری به میزان بالایی مصرف شود. وقتی که از آنها استفاده نمی کنید، حتماً خاموش نمایید، تا موجب صرفه جویی در مصرف باتری لپ تاپ شود.

حتما بخوانید:   آموزش کامل اتصال پرینتر به لپ تاپ از روش های مختلف | نحوه اتصال چاپگر به لپ تاپ

لپ تاپ

کنترل مصرف باتری لپ تاپ

دلایل گوناگونی که موجب می شوند باتری لپ تاپ زودتر خالی شود را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که این موارد را به خوبی بشناسید، می توانید از باتری لپ‌تاپ خود به صورت درست استفاده کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید.

یکی از راهکارهای این است، که به قسمت تنظیمات ویندوز رفته و گزینه Battery را انتخاب نمایید و پس از آن دکمه System را بزنید. صفحه ای باز خواهد شد، که در آن Battery saver را خواهید دید. اگر این گزینه را فعال نمایید، موجب می شود، که در مصرف باتری لپ تاپ صرفه جویی شود.

گزینه دیگری به نام Battery Usage by app نیز به کاربران کمک خواهد کرد، که بدانند کدام یک از برنامه ها از باتری بیشتری استفاده می کنند. وقتی به این پنجره وارد می شوید، همه برنامه ها قابل مشاهده خواهد بود و مقدار مصرف باتری آنها را خواهید دید. به این وسیله می توانید برنامه هایی که کاربرد آنها کمتر است را حذف و یا خاموش نمایید.

همچنین می‌توانید آنها را به حالت خواب گذاشته و در مواقعی که نیاز دارید به راحتی از آنها استفاده نمایید. در صورتی که به این موارد توجه کافی داشته باشید، می توانید از مصرف زیاد باتری لپ تاپ خود جلوگیری کرده و در آن صرفه جویی نمایید. به این ترتیب باتری لپ تاپ شما زود خالی نخواهد شد و در حین کار با این دستگاه با مشکلی مواجه نخواهید شد.

لپ تاپ

سخن تکمیلی

باتری لپ تاپ ها از جمله قطعات بسیار حساس و مهم در این دستگاه می باشند. در صورتی که با نحوه نگهداری و محافظت از این باتری آشنا نباشید، موجب خواهد شد، که عملکرد لپ تاپ شما مختل شده و در حین کار با مشکلات زیادی مواجه شوید. اگر به نکات گفته شده در این مطلب توجه داشته باشید، باتری لپ تاپ شما دیرتر خالی خواهد شد و مدت زمان بیشتری می توانید از آن استفاده کنید، اما در صورتی که عمر مفید باتری لپ تاپ شما به پایان رسیده است پیشنهاد می شود، که باتری جدید را جایگزین نمایید.

31

مصرف باتری لپ تاپ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل مصرف زیاد باتری لپ تاپ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x