مجله لوازم خانگی

چرا ساندویچ ساز روشن نمی شود | مزایای استفاده از ساندویچ ساز

شاید برای شما هم این مشکل پیش آمده باشد که ساندویچ سازتان روشن نشود. دلایل زیادی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود ولی باید نسبت به آن اطلاعات و آگاهی کافی داشته باشید تا با دستکاری دستگاه باعث خرابی ساندویچ ساز نشوید.

ساندویچ ساز چیست؟

ساندویچ ساز یک دستگاه برقی است که شما می‌توانید به وسیله آن ساندویچ‌ های متنوعی را در زمان کم آماده کنید. شاید به نظرتان بیاید که این وسیله زیاد ضروری نبوده و کارایی زیادی هم ندارد، ولی وقتی تصمیم می‌گیرید یک غذای آماده درست کنید مخصوصاً در هنگام شام، متوجه خواهید شد که ساندویچ ساز بسیار کاربردی است زیرا در زمان کم و بدون اینکه شما خسته شوید برای شما یک شام مختصر آماده می‌کند.

نام دیگر ساندویچ ساز، اسنک ساز است و افرادی که شاغل هستند می‌توانند با کمک این وسیله یک شام و یا حتی صبحانه مختصر برای خود و افراد خانواده آماده کنند و یا حتی زمانی که نیاز به آماده کردن عصرانه پیدا می‌کنید، ساندویچ ساز بسیار مفید و کاربردی است و می‌تواند سریع و فوری برای شما یک عصرانه لذیذ آماده کند.

کاربرد و مزایای ساندویچ ساز

اگر شما هم جزو اشخاصی هستید که علاقه زیادی به خوردن اسنک و ساندویچ دارید می توانید یک ساندویچ ساز تهیه کنید که با نیازهای شما متناسب باشد. قبل از استفاده از ساندویچ ساز بهتر است که دستور عمل آن را مطالعه کنید تا در هنگام کار با ساندویچ ساز با مشکل برخورد نکنید.

با وجود تمام چیزهایی که گفتیم ساندویچ ساز هم مانند تمام لوازم برقی دیگر ممکن است گاهی با مشکلاتی روبرو شود. یکی از این مشکلات روشن نشدن دستگاه است. اگر در هنگامی که تصمیم به درست کردن ساندویچ گرفتید، متوجه شدید که دستگاه شما روشن نمی‌شود می‌توانید با مطالعه این مقاله آن را عیب یابی کنید. ولی دقت داشته باشید که گاهی ممکن است روشن نشدن ساندویچ ساز به دلیل خرابی قطعات آن باشد. در این صورت از دستکاری کردن آن جداً خودداری کنید و تعمیر آن را به فرد متخصص و ماهر بسپارید.

ساندویچ ساز

چرا ساندویچ ساز روشن نمی‌شود؟

دلایل زیادی می‌تواند باعث روشن نشدن دستگاه ساندویچ ساز شما شود. دسته اول می‌تواند ایرادات برقی باشد که با کمی توجه می‌توانید آنها را برطرف کنید و دسته دوم هم مشکلات فنی دستگاه است که برای بررسی نیاز به مهارت و تخصص دارد. دلایلی که باعث روشن نشدن ساندویچ ساز می‌شود موارد زیر است:

 1. قطع شدن برق خانه
 2. خراب شدن پریز برق
 3. خراب شدن دوشاخه
 4. خراب شدن دکمه خاموش و روشن دستگاه
 5. قطع شدن فیوز حرارتی ساندویچ ساز
 6.  قطع شدن ترموستات در ساندویچ ساز
 7. خراب شدن برد الکتریکی

عیب یابی روشن نشدن دستگاه ساندویچ ساز در منزل

یکی از وسایل مدرن امروزی که از آن زیاد استفاده زیادی می‌شود، دستگاه ساندویچ ساز است. این دستگاه برقی مانند تمام وسایل برقی دیگر ممکن است دچار خرابی شده و روشن نشود و شما را با مشکلاتی مواجه کند. می توانید با توجه به مواردی که در این مقاله برایتان بیان می‌کنیم دستگاه ساندویچ ساز خود را عیب یابی کنید و سپس برای تعمیر آن اقدام کنید. گاهی دلایل روشن نشدن ساندویچ ساز زیاد جدی نبوده و شما می‌توانید آن را رفع کنید ولی در صورتی که مشکل دستگاه مربوط به خرابی قطعات آن بود، توصیه می‌کنیم حتماً به تعمیرکار مراجعه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای راه اندازی سرخ کن و استفاده صحیح از آن

۱- قطع شدن برق خانه دلیل روشن نشدن دستگاه ساندویچ ساز

اگر دستگاه ساندویچ ساز شما روشن نمی‌شود ابتدا برق خانه را بررسی کنید. ممکن است برق قطع شده باشد. اگر برق قطع شده بود باید در مرحله بعدی به دنبال دلیل این قطعی برق بگردید. ممکن است برق منطقه قطع شده باشد و یا اینکه برق منزل شما قطع باشد و یا فیوز پریده باشد. اگر نتوانستید مشکل فیوز را برطرف کنید بهتر است از یک برقکار کمک بگیرید.

۲- خراب شدن پریز برق

وقتی ساندویچ ساز روشن نشد، همانطور که گفتیم ابتدا برق منزلتان را چک کنید تا قطع نباشد. برای این کار می‌توانید یک چراغ را روشن کنید. اگر برق منزل مشکلی نداشت به وسیله دستگاه برقی دیگری پریز برق را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید. البته می‌توانید با احتیاط به وسیله فازمتر هم سالم بودن پریز را بررسی کنید. اگر پریز سالم بود حالا باید موارد دیگر را بررسی کنید.

۳- خراب شدن دو شاخه

بعد از اینکه پریز را بررسی کردید حالا باید دو شاخه و سیم ساندویچ ساز را چک کنید زیرا در صورت خرابی دو شاخه و سیم، ممکن است دستگاه روشن نشود. دلیل آن این است که سیم خراب نمی‌تواند جریان برق را به خوبی از خود عبور بدهد و در صورتی که برق به ساندویچ ساز نرسد مسلماً دستگاه هم روشن نمی‌شود. اگر مشکل از سیم و یا دو شاخه بود به راحتی می‌توانید با تعویض آنها مشکل را برطرف کنید اگر در این زمینه مهارتی ندارید بهتر است از یک شخص وارد برای این کار کمک بگیرید.

۴- خراب شدن دکمه خاموش و روشن ساندویچ ساز

یکی از دلایلی که باعث می‌شود ساندویچ ساز روشن نشود خرابی دکمه خاموش و روشن است. این دکمه به برقی که از سیم می‌گذرد اجازه می‌دهد که به قطعات دستگاه وارد شود. اگر دکمه خاموش و روشن خراب شده باشد برق هم به داخل ساندویچ ساز وارد نمی‌شود، در نتیجه ساندویچ ساز شما روشن نخواهد شد. ممکن است دکمه خاموش و روشن به دلیل آسیب مدارهای مربوطه و یا حتی صدمه خود دکمه‌ها به دلیل ضربه، خراب شود، در این صورت باید حتماً مشکل به وسیله یک فرد مجرب و متخصص برطرف شود و کلید تعویض و یا تعمیر شود.

۵- قطع شدن فیوز حرارتی در ساندویچ ساز

یکی از قطعاتی که حرارت داخلی ساندویچ ساز را کنترل کرده و به عنوان محافظ عمل می‌کند، فیوز حرارتی است. این فیوز از وارد شدن جریان برق اضافه و همچنین داغ شدن زیاد ساندویچ ساز شما جلوگیری می‌کند. خرابی این فیوز می‌تواند باعث روشن نشدن ساندویچ ساز شود. برای اینکه فیوز حرارتی را بررسی و عیب یابی کنید حتماً باید به فرد متخصص مراجعه کنید زیرا این کار به مهارت زیادی نیاز دارد.

۶- قطع شدن ترموستات در ساندویچ ساز

همانطور که می‌دانید ساندویچ ساز دارای ترموستات است ترموستات دمای داخل ساندویچ ساز را کنترل می‌کند و در صورت خرابی ترموستات، دستگاه شما روشن نمی‌شود. برای اینکه این مشکل برطرف شود حتماً باید ترموستات آسیب دیده به وسیله یک فرد مجرب و متخصص بررسی شده و اگر لازم بود آن را تعویض کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر جارو شارژی جیپاس Geepas | نمایندگی تعمیرات جیپاس

۷- خراب شدن برد الکترونیکی

اگر ساندویچ ساز شما روشن نمی‌شود باید برد الکترونیکی آن را بررسی کنید و در صورت نیاز این قطعه باید تعمیر شود. خرابی برد باعث روشن نشدن ساندویچ ساز می‌شود. دقت داشته باشید که بررسی برد دستگاه کاری تخصصی بوده و برای تعمیر و تعویض آن حتماً باید به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. اگر این کار به وسیله افراد ناوارد انجام شود حتماً دستگاه شما آسیب می‌بیند. 

ساندویچ ساز

نکات مهم برای استفاده از ساندویچ ساز

ساندویچ ساز هم مانند تمام وسایل برقی باید درست مورد استفاده قرار بگیرد زیرا در غیر این صورت نه تنها دستگاه خراب می‌شود بلکه ممکن است باعث آتش سوزی و برق گرفتگی هم بشود در هنگام استفاده از ساندویچ ساز به موارد زیر توجه کنید:

 • برای جلوگیری از آتش سوزی و برق گرفتگی هیچگاه دو شاخه و یا کابل برق دستگاه را در تماس با مایعات و آب قرار ندهید و همچنین مراقب باشید تا کابل برق با اجاق گاز و سطوح داغ دیگر تماس پیدا نکند.
 • وقتی ساندویچ ساز روشن است و کار می‌کند احتمال دارد بدنه دستگاه داغ شود. پس مراقب باشید که دستتان را به آن نزدیک نکنید. همچنین مراقب کودکان و یا سالمندان هم باشید که به آن دست نزنند.
 • اگر سیم و یا بدنه ساندویچ ساز شما آسیب دید به هیچ وجه از آن استفاده نکنید و در اولین فرصت با نمایندگی‌های فروش ساندویچ ساز خود تماس بگیرید تا دستگاه را تعمیر کنند.
 • برای اینکه از ساندویچ ساز استفاده کنید ابتدا مواد غذایی را در داخل دستگاه بگذارید و درب دستگاه را محکم بسته و آن را قفل کنید. حالا کابل برق را هم به ساندویچ ساز وصل کرده و دو شاخه را به برق بزنید. وقتی چراغ ساندویچ ساز قرمز شد نشان دهنده این است که ساندویچ شما در حال آماده شدن می‌باشد.
 • بعد از اینکه کار دستگاه تمام شد و برنامه پخت پایان یافت چراغ نشانگر سبز می‌شود و این نشان می‌دهد که ساندویچ آماده است. حالا دستگاه تان را خاموش کرده و دو شاخه آن را هم از پریز برق بیرون بیاورید.
 • ساندویچ ساز به شکلی طراحی شده که شما می‌توانید برای نگهداری از آن دستگاه را به شکل عمودی در داخل کابینت بگذارید به این صورت فضای کمی اشغال می‌کند. همچنین در زیر پایه‌های آن هم ضد لغزش گذاشته شده است تا از لغزش آن در روی سطوح شیبدار و یا کابینت جلوگیری کند.

دقت داشته باشید در اولین بار که تصمیم به استفاده از دستگاه می‌گیرید، حتماً باید به وسیله یک دستمال نمدار سینی پخت آن را تمیز کنید. همچنین سینی پخت را به وسیله روغن و یا کره چرب کنید. بعد از آن نان دلخواهتان را در روی قسمت معین شده و داخل دستگاه بگذارید. حالا مواد غذایی را هم در روی آن بریزید و دوباره روی مواد را نان قرار داده و درب دستگاه را بسته و قفل کنید.

چرا ساندویچ ساز روشن نمی شود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای استفاده از ساندویچ ساز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا