خدمات نظافتی

۷ روش برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام | نکات مهم در تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

۷ روش برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام|نکات مهم در تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی، اهمیت تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام راه های مختلفی وجود دارد. تمیز کردن و از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام یکی از چالش های افراد است. بهتر است از راهکاری برای تمیز کردن سرامیک و کاشی دستشویی و حمام استفاده شود، که شرایط برای کپک مجدد و قارچ مهیا نشود. در این مطلب راهکارهای کاربردی برای از بین بردن کپک از دستشویی و حمام و تمیز کردن قارچ و همچنین راه های پیشگیری از رشد مجدد آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

از بین بردن کپک و قارچ حمام و دستشویی برای همیشه

چون محیط دستشویی و حمام مرطوب است و دارای منافذ بزرگ و کوچک میان دیوارها و کاشی ها، کف، سقف و شیرآلات وجود دارد، شرایط برای رشد کپک و قارچ فراهم می شود. به همین سبب با گذشت زمان لکه هایی به رنگ تیره، به همراه بوی زننده و نامطبوع در حمام حس می‌شود، که همان کپک ها و قارچ ها می باشند. چون کپک و قارچ موجب بیماری تنفسی و پوستی می گردد، باید هر چه سریعتر نسبت به از بین بردن آنها اقدامات لازم را انجام دهید. برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی و حمام از راهکارهایی استفاده کنید، که آنها را برای همیشه از بین ببرد. برای انجام دادن این کار باید این موارد را در نظر داشته باشید:

 • وقتی که از دستشویی و حمام استفاده می کنید، باید سیستم تهویه را روشن بگذارید، تا رطوبت و نم به صورت کامل خشک گردد.
 •   شما می توانید برای از بین بردن رطوبت پنجره دستشویی و حمام را باز بگذارید. این کار همچنین موجب می‌شود، که نور به آنها بتابد و درنتیجه قارچ نتواند رشد کند.
 • کپک و قارچ در محیط تاریک با سرعت بیشتری تکثیر می شوند.
 •   پس از حمام کردن و همچنین استفاده از سرویس بهداشتی باید تمام قسمت های آنها را با استفاده از مواد شوینده ای که مناسب این کار است، شستشو دهید و آنها را ضدعفونی نمایید.
 •   شیرالات را با استفاده از دستمال و حوله تمیز خشک نگه دارید. چون این سطوح از نقاط خوبی برای رشد کپک و قارچ به حساب می آیند.

از بین بردن کپک و قارچ

راهکارهایی برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی و حمام

در برخی مواقع با اینکه مواردی که در بالا گفته شد را رعایت می کنید، باز هم امکان دارد که روی سطح سرامیک، حمام و کاشی ها و سرویس بهداشتی کپک و قارچ رشد کند. در این شرایط با یکی از راهکار های زیر می‌توانید آنها را به طور کامل از بین ببرید:

 تمیز کردن قارچ کپک حمام با سرکه سفید

از ساده ترین و بهترین راهکار ها برای تمیز کردن دستشویی و حمام و از بین بردن کپک و قارچ استفاده از سرکه سفید می باشد. سرکه سفید دارای قدرت ضد عفونی کننده بسیار بالایی است و در کمترین زمان کپک و قارچ را بین می برد. سرکه سفید و آب را به یک نسبت با یکدیگر مخلوط نمایید و این محلول را روی کپک و قارچ بین درز سرامیک و کاشی، دیوار سقف و شیرآلات و کف اسپری نمایید. پس از گذشت پانزده دقیقه روی کاشی ها را با استفاده از برس تمیز نمایید، تا لکه های سیاه به صورت کامل تمیز شوند و در آخر همه بخش ها را با آب بشویید و برای خشک شدن سریع تر کاشی ها و سرامیک ها، پنجره و درب را باز گذاشته و سیستم تهویه را روشن نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی چند ماده طبیعی به جای مواد شوینده شیمیایی

 از بین بردن قارچ دستشویی و حمام با بوراکس

اسید بوریک یا بوراکس که با اسم های دیگر مثل بوریک سدیم هم معرفی می شوند، مواد شیمیایی بسیار قدرتمند برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام محسوب می‌گردند. دو قاشق غذاخوری بوراکس را با دو پیمانه آب نسبتاً داغ و نصفه پیمانه سرکه با هم مخلوط نموده و سپس طبق مراحل زیر عمل کنید:

 •  محلولی که درست کردید را به تمام قسمت های دستشویی و حمام اسپری نمایید.
 •   با استفاده از برس تمام سطوح را پاک کنید.
 • در این مرحله دیوار، کاشی و سقف را به خوبی بشویید.
 •   برای از بین بردن آثار کپک و قارچ دوباره محلول را روی آنها اسپری کنید و پس از گذشت پانزده دقیقه دوباره روی کاشی ها را بادقت پاک کنید.
 •   و سپس فرصت دهید، که رطوبت و نم به صورت کامل خشک شود.
 •  به این نکته توجه کنید، که ترکیب بوراکس و سرکه امکان دارد، که حساسیت تنفسی به وجود آورد. بنابراین باید از ماسک و دستکش در حین استفاده از این محلول استفاده نمایید.

از بین بردن کپک و قارچ

 استفاده از آب اکسیژنه برای از بین بردن کپک و قارچ حمام

برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام یکی دیگر از راه هایی که می توانید استفاده کنید، استفاده از هیدروژن پروکسید یا آب اکسیژنه می باشد. کمی از آب اکسیژنه را روی سطح سرامیک و کاشی دستشویی و شیرآلات حمام اسپری نمایید و پس از پانزده دقیقه با استفاده از برس روی تمامی این سطوح را تمیز کنید. در آخر آنها را با آب بشویید. اگر لایه های کپک و قارچ ضخامت زیاد تری دارند، پیشنهاد می شود، که از روش های دیگر برای از بین بردن آنها استفاده نمایید. چون آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید بیشتر خاصیت ضدعفونی کننده دارد.

 از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام با استفاده از روغن درخت چای

با اطمینان می توان گفت، که از قدرتمندترین و بهترین مواد برای از بین بردن کپک و قارچ از روی سرامیک و کاشی روغن درخت چای می باشد. برای استفاده از این روش می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 •  آب و روغن درخت چای را به نسبت مساوی با همدیگر مخلوط کرده و روی سطوح آلوده اسپری نمایید.
 •  پس از گذشت ده تا پانزده دقیقه این محلول بر روی کپک و قارچ اثر خواهد کرد.
 •   به وسیله برس سطوح سرامیک و کاشی را تمیز کنید و کپک ها و قارچ ها را با دقت از بین ببرید.

تمیز کردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی و حمام با آمونیاک

از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده که قدرت بالایی دارد آمونیاک است. برای استفاده از آن باید دقت بالایی داشته باشید، چون اگر آمونیاک با مواد شوینده دیگر و سفید کننده ترکیب شود، خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت. برای اینکه با آمونیاک دستشویی و حمام خود را بشویید، باید کمی از آمونیاک را بر روی سطوح اسپری نمایید و با برس روی آن بکشید، تا لکه ها و کثیفی ها به خوبی تمیز شده و از بین بروند. توجه داشته باشید، که به هیچ عنوان برای بالا بردن قدرت تمیز کنندگی آمونیاک آن را با مایع سفید کننده یا همان وایتکس مخلوط نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترفندهای عالی برای تمیز کردن آشپزخانه

 از بین بردن کپک و قارچ با مایع سفید کننده

مایع وایتکس یکی دیگر از گزینه هایی است، که می توانید برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام از آن استفاده کنید. کمی از مایع سفید کننده را بر روی سرامیک و کاشی سرویس بهداشتی و حمام اسپری کرده و با برس کثیفی ها و لکه هایی که روی آنها وجود دارد را تمیز نمایید و در آخر آنها را بشویید. وقتی از مایع سفید کننده استفاده می کنید، باید سیستم تهویه را روشن کنید و در و پنجره را نیز باز بگذارید. بهتر است، که حتماً از دستکش و ماسک استفاده نمایید.

از بین بردن کپک و قارچ

 از بین بردن کپک و قارچ با استفاده از جوش شیرین

برای استفاده از این روش باید دو قاشق مایع صابون و مقداری آب را با جوش شیرین ترکیب کنید. سپس مخلوطی که درست کردید، را روی سطوح مورد نظر اسپری نموده و چند دقیقه زمان دهید، که بر روی کپک ها و قارچ ها اثر کند. سپس با استفاده از برس همه قسمت های دستشویی و حمام را که این ترکیب را اسپری نمودید، تمیز نمایید و سپس با مقدار مناسب آب آن را بشویید.

نکات مهم از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام

 •  ترکیب وایتکس و آمونیاک خیلی خطرناک است و برای تمیز کردن کپک و قارچ دستشویی و حمام به هیچ عنوان از این ترکیب نباید استفاده کنید.
 •   اگر لایه های کپک و قارچ قدیمی و ضخیم هستند و به سختی از بین می روند، باید چند مرتبه از روش های فوق استفاده کنید، تا بتوانید آنها را از بین برده و تمیز کنید.
 • مایع سفید کننده و جوش شیرین یکی از ترکیبات خطرناکی است، که نباید برای تمیز کردن از آن استفاده کنید.
 • قبل از اینکه از ترکیبات فوق استفاده کنید، حتما در و پنجره را باز بگذارید و از ماسک و دستکش استفاده کنید و سیستم تهویه را روشن کنید.
 • مسیر آب را در دوروبر چاه حمام بررسی نمایید، که گرفتگی نداشته باشد، اگر آب در اطراف چاه تجمع کرده باشد، می‌تواند شرایط را برای رشد کپک و قارچ به وجود آورد.

سخن تکمیلی

در صورتی که کپک و قارچ در سرویس بهداشتی و حمام شما وجود دارد، باید به سرعت آنها را از بین ببرید، تا از رشد کردن و تکثیر آنها جلوگیری کنید. محیط حمام و سرویس بهداشتی به دلیل داشتن رطوبت محیط مناسبی برای حضور کپک و قارچ می باشند. بنابراین باید این مکان ها را به صورت مداوم تمیز کنید. همچنین برای اینکه از رشد قارچ و کپک در سرویس بهداشتی و حمام جلوگیری کنید، باید سیستم تهویه را روشن کنید و در و پنجره آنها را پس از استفاده باز بگذارید، تا به صورت کامل خشک شوند. در این مطلب راهکارهای ساده ای را برای مبارزه با کپک و قارچ محیط مرطوب آموزش دادیم، تا با استفاده از این راهکارها آنها را از بین ببرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

۷ راه برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی راهکارهای مناسب برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام

امتیاز کاربر: ۰.۶۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا