خدمات نظافتی

بهترین روش‌ها و راهکارها برای نظافت مبل و فرش

بهترین روش‌ها و راهکارها برای نظافت مبل و فرش | ترفندهایی برای تمیز کردن فرش و مبل

از جمله وسایل کاربردی در همه منازل مبل و فرش است که بیشتر از وسایل دیگر در معرض استفاده بوده و ممکن است که با موارد مختلفی آلوده شوند. ریختن هرگونه خوراکی، گرد و غبار و نوشیدنی روی آنها موجب آلودگی شده که با استفاده از شیوه‌های مختلفی می‌توان آنها را تمیز کرد. مواد شوینده و ابزارهای گوناگونی برای نظافت مبل و فرش وجود دارد. هر کدام از لکه‌ها با توجه به نوع آنها با استفاده از شیوه خاص تمیز می‌شود. به همین علت بهتر است که با بهترین روش‌های تمیز کردن و نظافت مبل و فرش آشنا شوید.

بهترین شیوه‌های نظافت مبل و فرش

نظافت مبل و فرش از جمله کارهای حساس است. بعضی از افراد با دیدن لکه‌های مختلف روی مبل با استفاده از پارچه و شوینده دست به کار می‌شوند، اما از نتیجه کار رضایت ندارند. در این شرایط نه تنها لکه‌ها از روی مبل پاک نمی‌شوند، بلکه روی سطح مبل پخش می‌شود و لکه مواد شوینده نیز به آن اضافه می‌گردد. برای اینکه بتوانید مبل‌های خود را به خوبی تمیز کنید و از نتیجه رضایت داشته باشید، طبق این مراحل عمل کنید.

تمیز کردن مبل و فرش

خواندن برچسب مبل

اگر مبل‌ها را از شرکت‌های معتبر تهیه کرده باشید، حتماً برای نگهداری درست آنها برچسب‌هایی روی مبل وجود دارد. روی این برچسب اطلاعات کافی برای انتخاب مواد شوینده مناسب و طریقه تمیز کردن آن آورده شده است. برای اینکه مبل خود را به خوبی تمیز کنید و به آن آسیبی وارد نکنید، باید اطلاعات آمده شده روی این برچسب را به طور کامل خوانده و آن را رعایت نمایید. از جمله علامت‌هایی که روی برچسب مبل وجود دارد، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • W: این علامت نشان دهنده استفاده از بخار آب یا آب خالی است.
 • WS: برای نظافت و تمیز کردن مبل در صورت مشاهده این علامت، از محلول مواد شیمیایی و پایه آب استفاده نمایید.
 • S: این علامت به معنای نظافت مبل به طور خشک انجام می‌شود. همچنین از شوینده‌های غیر آبی برای تمیز کردن مبل می‌توانید استفاده نمایید.
 • O: از آب سرد و مواد ارگانیک برای تمیز کردن و نظافت مبل باید استفاده نمایید.
 • X: مبل را در ابتدا با جاروبرقی و برس تمیز نموده و پس از آن برای نظافت بهتر مبل از شامپوی مخصوص استفاده نمایید.
حتما بخوانید:   تمیز کردن حمام و توالت با جوش شیرین و آبلیمو

تمیز کردن گرد و غبار مبل

قبل از اینکه به شستشوی مبل بپردازید، با استفاده از جاروبرقی همه قسمت‌های مختلف آن را تمیز نمایید تا هیچگونه گرد و غبار و آشغالی روی آن نماند. قسمت‌ها و بخش‌هایی از مبل مانند کوسن که جدا می‌شوند را بردارید و خوب بتکانید تا به طور کامل تمیز شوند. چنانچه گرد و غبار روی مبل کمتر است، می‌توانید برای تمیز کردن آن از جارو شارژی هم استفاده نمایید.

برس کشیدن مبل

برای پاک کردن آلودگی‌ها و گرد و غبارهای روی مبل می‌توانید از برس نرم استفاده کنید. بدین ترتیب آلودگی‌هایی که روی مبل باقی مانده است، تمیز خواهد شد. این شیوه برای مبل‌های پارچه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر آلودگی‌های ریز روی مبل باقی مانده باشد، به طور کامل از بین می‌روند. همچنین امکان دارد که موهای ریز با جارو شارژی یا جاروبرقی به طور کامل جمع نشوند، اما وقتی مبل را برس می‌کشید همه این موارد پاک خواهند شد. در هنگام کشیدن باید به نوع پارچه مبل خود توجه داشته باشید.

لکه زدایی مبل

برای اینکه بتوانید مبل و فرش را به بهترین شیوه تمیز کنید، بهتر است که در ابتدا لکه‌های موجود روی آنها را به صورت کامل از بین ببرید. سپس باید لکه زدایی کرده و همه اثرات باقیمانده از لکه‌ها را تمیز نمایید. اگر روی مبل شما فقط چند لکه وجود دارد، می‌توانید فقط به تمیز کردن لکه‌ها بپردازید. اما چنانچه همه قسمت‌های مختلف مبل کثیف است، باید آن را به صورت کامل مورد شستشو قرار دهید. مهم‌ترین مرحله در نظافت مبل لکه زدایی آن است. حتی در مواقعی که می‌خواهید تمام مبل را نظافت نمایید، باید در ابتدا لکه‌های آن را پاک کنید.

تمیز کردن کل مبل

پس از لکه‌گیری کردن مبل باید آن را به طور کامل پاک کنید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، اگر رویه مبل شما از نوع جدا شدنی است، می‌توانید آن را جدا کرده و در لباسشویی مورد شستشو قرار دهید. ولی اگر رویه مبل شما از نوع جدا نشدنی است، کارتان کمی مشکل‌تر خواهد بود. برای این کار به این نکات توجه داشته باشید:

 • با توجه به دستور شستشوی مبل باید از شوینده‌های مناسب آن استفاده نمایید.
 • شستشوی مبل باید در محیط‌هایی که دارای تهویه مناسب هستند، انجام شود.
 • قبل از اینکه کل مبل را مورد شستشو قرار دهید، باید در قسمت کوچکی از آن که دیده نمی‌شود کمی از مواد شوینده را امتحان نمایید و مطمئن شوید که آسیبی به آن نمی‌رسد.
 • شوینده‌ای که استفاده می‌کنید با استفاده از آب رقیق کرده و با این کار از آسیب دیدن بافت پارچه جلوگیری نمایید.
 • برای پاک کردن و نظافت مبل می‌توانید از شوینده‌های خشک نیز استفاده نمایید.
حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی لباس های نوزاد | بهترین روش شستن لباس نوزاد

پاکسازی لکه‌ها از مبل

در ابتدا باید بدانید که لکه‌ای که روی مبل وجود دارد از چه نوع است. در این صورت می‌توانید از مواد مختلف استفاده کرده و آن را پاک کنید. همچنین برای پاک کردن لکه‌ها به جنس پارچه مبل نیز باید توجه داشته باشید.

در مبل‌های پارچه‌ای از ترکیب سرکه سفید، مایع ظرفشویی و جوش شیرین و آب می‌توانید استفاده کنید.

تمیز کردن مبل‌های چرمی راحت‌تر است و زودتر تمیز می‌شوند. شما لکه‌های روی این مبل‌ها را با دستمال مرطوب از بین ببرید. چنانچه لکه‌ها سخت‌تر بودند، استفاده از صابون توصیه می‌شود.

برای تمیز کردن لکه‌هایی مثل لکه نوشابه از روی مبل می‌توانید از کمی نمک و اسفنج خیس استفاده کنید.

لکه‌های چربی که روی مبل وجود دارد را می‌توانید با محلول الکل و نمک تمیز نمایید.

برای اینکه لکه‌های جوهر را از بین ببرید، روی سطح نمدار از نمک استفاده کرده و پس از آن می‌توانید از محلول آمونیاک و گلیسیرین هم استفاده نمایید.

نظافت بهتر مبل و فرش

روش‌های نظافت فرش

برای نظافت فرش در ابتدا باید آن را جارو بزنید و ذرات ریز درشت و آلودگی‌های روی آن را به خوبی تمیز نمایید. پس از آن با توجه به نوع لکه‌ای که روی فرش ایجاد شده است، می‌توانید از روش‌های گوناگون برای نظافت و تمیز کردن آن استفاده نمایید.

 • لکه‌های پروتئینی را می‌توانید با استفاده از ترکیب آب ولرم، صابون، نمک و سرکه سفید پاک کنید.
 • در صورتی که روی فرش شما جوهر ریخته است، برای تمیز کردن آن می‌توانید از ماست کم چرب استفاده نمایید.
 • لکه‌هایی مثل لکه قهوه و چای را می‌توانید با ترکیب صابون و آب و همچنین نوشابه و به کمک برس تمیز نمایید.
 • لکه‌ی چربی و روغن موجود روی فرش با استفاده از شوینده‌های ملایم پاک می‌شوند.
 • البته چنانچه این لکه‌ها خشک بودند ابتدا باید با استفاده از اتو آن را گرم کرده و پس از آن باید لکه چربی و روغن را پاک کنید.
 • برای نرم کردن لکه‌ها می‌توانید از جوش شیرین استفاده نمایید.
 • قبل از اینکه تمیزکاری را انجام دهید روی لکه‌ها جوش شیرین بریزید تا لکه روی فرش نرم‌تر شده و بهتر پاک شود.
 • صابون و آب و اسپری‌های تمیز کننده هم برای نظافت و تمیز کردن فرش گزینه مناسبی هستند. استفاده از این شیوه برای فرش‌های روشن مناسب‌تر است.
حتما بخوانید:   چگونه لکه اتو را از روی لباس پاک کنیم | از بین بردن لکه لباس

از دستگاه بخارشو استفاده نمایید

برای نظافت مبل و فرش بهترین شیوه، استفاده از بخارشو است. برای اینکه بتوانید با این دستگاه فرش را تمیز نمایید، باید آلودگی‌ها و گرد و غبار روی آن را با جاروبرقی تمیز کنید. داخل دستگاه بخارشو می‌توان از شوینده‌های مخصوص، محلول صابون و آب و سرکه سفید استفاده نمود. همچنین می‌توانید از دستگاه بخارشو فقط با آب استفاده کنید. برای تمیز کردن مبل و فرش و لکه برای قدرت بسیار بالایی دارد. وقتی از این شیوه استفاده می‌کنید، اجازه دهید که مبل و فرش شما به طور کامل خشک گردد.

از شامپو فرش استفاده نمایید

یکی دیگر از شیوه‌های مناسب برای تمیز کردن مبل و فرش این است که از شامپو فرش استفاده نمایید. شامپو فرش را با مقدار مناسبی آب رقیق کرده و با برس مناسب روی فرش و مبل بکشید. به این ترتیب لکه‌ها و آلودگی‌ها از فرش شما پاک می‌شوند.

برای تمیز کردن و پاک کردن ها از روی فرش و مبل اولین گزینه‌ای که به ذهن افراد می‌رسد استفاده از شامپو فرش است. چون به راحتی در دسترس بوده و همچنین بسیار موثر است. شامپو فرش علاوه بر اینکه می‌تواند لکه‌ها و گرد و غبار ‌های سطحی فرش‌ها و مبل‌ها را پاک کند، می‌تواند لکه‌های بسیار سختی که دیگر شوینده‌ها نتوانستند آنها را پاک کنند را از بین ببرد. رایحه شامپو فرش‌ها بسیار مناسب بوده و بوی مطبوعی به مبل و فرش می‌دهد.

تمیز کردن فرش

سخن تکمیلی

برای اینکه بدانید بهترین شیوه برای نظافت فرش و مبل کدام است، باید به نوع لکه و همچنین جنس مبل و فرش توجه داشته باشید. برای تمیز کردن و نظافت فرش و مبل می‌توانید از جوش شیرین، سرکه سفید، شامپو فرش، دستگاه بخارشو و… استفاده نمایید. برای اینکه به مبل و فرش شما آسیب وارد نشود، در ابتدا باید برچسب آنها را مطالعه کرده و بهترین شیوه و روش که مناسب آن است را انتخاب نمایید. همچنین اگر از مواد تمیز کننده شیمیایی استفاده می‌کنید، باید به دستورالعمل روی آنها توجه داشته باشید.

31

بهترین راهکارها برای نظافت مبل و فرش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

معرفی روش‌های مناسب برای نظافت مبل و فرش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x