تعمیرات کولر گازی

9 اشتباه در استفاده از کولرهای گازی که نباید انجام دهید.

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اشتباهاتی که می‌توانید در هنگام استفاده کردن از کولر گازی انجام دهید نه تنها باعث اختلال در عملکرد آن خواهد شد، بلکه کار کرد ایمن دستگاه را هم تحت شعاع خود قرار می‌دهد و علاوه بر این، می‌تواند برایتان از جهت اقتصادی هم مضر باشد. انجام این اشتباهات، مصرف برق را افزایش می‌دهد و شما مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین برای قبض برق هستید.

در این مقاله از آی بک امداد شما را با ۹ اشتباه رایج در استفاده از کولرهای گازی آشنا می‌کنیم. شاید این موارد را ندانسته انجام داده باشید ولی قبل از اینکه برایتان مشکل ساز شود، توصیه می‌کنیم از انجام آنها خودداری کنید.

نکات مهم جهت استفاده بهینه از کولرهای گازی

جهت استفاده بهینه از کولرهای گازی توصیه می‌شود به نکات زیر توجه کنید:

  • به رطوبت هوا توجه داشته باشید.
  • ترموستات هوشمند را که قابلیت برنامه‌ریزی دارد، در روی دستگاه نصب کنید.
  • در هنگام خرید کولر گازی توجه داشته باشید کولری خریداری کنید که کم مصرف باشد.
  • وقتی کولر گازی روشن است، حتماً درب و پنجره‌های منزل را ببندید.
  • وقتی در منزل هستید ترموستات را در روی درجه ۲۵.۵ تنظیم کنید.
  • دمای کولر گازی خود را متناسب با دمای شبانه بدنتان تنظیم کنید.
  • وقتی منزل را ترک می‌کنید، درجه کولر گازی را کم کنید.
  • ابتدا به نیاز تمام اعضای خانواده توجه کرده و سپس دمای مناسبی را انتخاب کنید.

کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

کولرهای گازی دارای دو پنل هستند که پنل داخلی وظیفه دارد باد خنک تولید کند و پنل بیرونی هم در روی پشت بام یا بیرون از خانه نصب می‌شود. شاید لازم باشد که بدانید کولرهای گازی مانند کولر آبی کار نمی‌کنند، یعنی هوای خارج را به داخل منزل وارد نمی‌کنند.

اگر می‌خواهید با فرایند عملکرد کولرهای گازی آشنا شوید، باید بگوییم که پنل داخلی در دستگاه به کمک دو لوله مسی و یک سری سیم به پنل بیرونی وصل شده است. داخل لوله‌ها هم گازی به اسم مبرد قرار داده شده که آتش‌زا نبوده و شدیداً خنک است. مبرد آنقدر خنک است که اگر شما آن را با دست خود لمس کنید، دستتان را می‌سوزاند.

در پنل داخلی کولر هم شبکه‌های فلزی قرار داده شده که به علت گاز مبردی که در داخل آن است، بسیار خنک می‌باشد. پنل داخلی کولر گازی هم دارای یک فن است که باعث کشیده شدن هوای منزل به داخل دستگاه می‌شود و هوا را با شدت در روی شبکه فلزی می‌دمد. این کار باعث می‌شود که دمای هوا کاهش پیدا کرده تا جایی که محیط کاملاً خنک شود.

کولرهای گازی

۹ اشتباه در استفاده از کولرهای گازی

در ادامه اشتباهاتی را که در هنگام استفاده از کولرهای گازی ممکن است انجام دهید، بررسی می‌کنیم تا بتوانید با رعایت کردن نکات بیان شده، از خرابی کولر گازی خود جلوگیری کرده و به عملکرد صحیح آن کمک کنید و علاوه بر این، مجبور به پرداخت هزینه سنگین بابت قبض برق نشوید.

۱- انتخاب سایز نامناسب برای کولر گازی

در هنگام خرید کولر گازی باید به سایز آن توجه کنید زیرا بر طبق اندازه منزل و فضای مورد نظرتان باید سایز مناسبی برای کولر انتخاب کنید. البته وقتی می‌گوییم سایز کولر گازی، منظور ما ابعاد دستگاه نیست، بلکه ظرفیت سرمایشی آن مورد نظر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات کولر گازی پاناسونیک Panasonic

دقت داشته باشید که اگر فضای شما بزرگ است و می‌خواهید کولر گازی کوچکی بخرید، باید دستگاه به صورت تمام وقت روشن باشد تا بتواند دمای محیط را کاهش دهد. حتماً می‌دانید که اگر کولر گازی بیش از اندازه روشن باشد، طول عمر آن کاهش پیدا خواهد کرد و از طرفی هم کولرهای گازی برای سرمایش ظرفیت خاصی دارند، در صورت کوچک بودن کولر و بزرگ بودن محیط، دستگاه به طور مداوم خاموش و یا روشن می‌شود و این به مرور زمان، باعث فرسودگی دستگاه خواهد شد.

پس باید در هنگام خرید به ظرفیت سرمایش دستگاه و همچنین سایز محیط خود توجه کنید و سپس کولر گازی مناسبی خریداری کنید.

۲- تمیز نکردن کویل‌ها و پره‌های کولر گازی

کویل ها قسمتی از کولرهای گازی هستند که باعث مکیدن هوای گرم داخل خانه می‌شوند. حرکت گرما برای خنک شدن محیط ضروری است ولی لایه‌های گرد و غبار مانع این کار می‌شوند. اگر شما هیچ وقت کویل‌ها را چک نکنید، گرد و غبار باعث می‌شوند کارایی دستگاه کاهش پیدا کرده و مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین شوید.

توصیه می‌شود که در هنگام شروع فصل گرما، کولر گازی خود را تمیز کرده و آن را به طور دوره‌ای بررسی کنید، مخصوصاً وقتی در محل زندگی شما باد و یا طوفان های شدید رخ می‌دهد، این کار الزامی است.

نکته مهم: تمیز بودن کویل‌ها و پره‌های کولر گازی، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و کارایی دستگاه را افزایش می‌دهد.

۳- استفاده نکردن از ترموستات

شاید تصور کنید که استفاده از ترموستات در منزل اهمیت زیادی ندارد ولی بهتر است در این مورد بیشتر و بهتر فکر کنید. ترموستات‌هایی که قابل برنامه‌ریزی هستند، به شما کمک خواهند کرد که دمای هوا را در منزل مدیریت کنید. به این صورت در هزینه‌ها به مقدار زیادی صرفه‌جویی خواهد شد. ترموستات‌های خانگی که پیشرفته هستند، می‌توانند ریتم محیط را یاد گرفته و در روی ریتمی که معمولاً تکرار می‌شود، کار کنند. اگر ترموستات هوشمند ندارید شاید بهتر باشد که یکی خریداری کنید.

۴- رسیدگی نکردن به درین کولرهای گازی

در بیشتر کولرهای گازی از لوله تخلیه آب یا درین، جهت خارج کردن آب حاصل از کندانس، استفاده می‌شود و به این صورت از مشکلاتی که در اثر رطوبت ناشی می‌شود، جلوگیری می‌کند.

شاید شما در مورد درین‌ها چیز زیادی ندانید، ولی باید به این نکته توجه کنید که دیرین وظیفه بسیار مهمی در کولر گازی دارد. اگر درین دچار نشتی شده و یا مسدود شود، می‌تواند برای کولر گازی شما بسیار مضر باشد و همچنین باعث تخریب دیوارها و کف خانه می‌شود. پس توجه داشته باشید که درین را مداوم بررسی کرده و اگر لازم شد آن را تمیز و یا حتی تعمیر کنید.

۵- دما را بیش از اندازه کم کردن

شاید تصور کنید که کم کردن دما، باعث می‌شود محیط خنک‌تر شود ولی این تصور کاملاً اشتباه است. شاید شما از شیوه عملکرد کولر گازی اطلاع صحیحی نداشته باشید.

کولر گازی فقط در یک سرعت معینی کار می‌کند، البته بعضی از کولرها ممکن است دارای سرعت‌های مختلفی جهت مصرف بهینه انرژی باشند.

اگر درجه کولر را بیش از اندازه پایین بیاورید، دستگاه بیشتر کار کرده و ممکن است فرسوده و یا خراب شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تعمیرات کولر گازی بلومبرگ | تعمیر در محل

۶- از خریدن کولر گازی جدید اجتناب می کنید.

حتماً شما هم برای خریدن کولر گازی هزینه زیادی پرداخته‌اید ولی باید توجه داشته باشید که اگر دستگاه شما خیلی قدیمی شده است، در آینده نزدیک برای تعمیر آن مجبور به پرداخت هزینه زیادی خواهید شد که البته باز هم ممکن است کولر شما کارایی درستی نداشته باشد و حتی هزینه برق هم افزایش زیادی پیدا کند.

ولی با خریدن کولر گازی جدید می‌توانید هم در هزینه برق صرفه‌جویی کنید و هم دارای یک دستگاه کولر جدید شوید که کارایی بهتری دارد.

۷- عدم بررسی منظم کولر گازی

همانطور که گفتیم در بیشتر کولرهای گازی، از گاز مبرد استفاده می‌شود و گرمای هوا را از محیط گرفته و به بیرون منتقل می‌کند. مبرد برای عملکرد صحیح کولرهای گازی بسیار اهمیت دارد ولی ممکن است به مرور زمان کم شده و کارایی دستگاه هم کاهش پیدا کند. برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کرده باشید از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که کولر گازی را بررسی کرده و اگر نیاز بود مبرد آن را افزایش بدهد.

۸- روشن گذاشتن دستگاه وقتی کسی در منزل نیست.

زمانی که در منزل نیستید و خانه خالیست، بهتر است که کولر را خاموش کنید. در این صورت نه تنها کولر استهلاک کمتری خواهد داشت، بلکه در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می کنید.

۹- باز گذاشتن درب و پنجره‌ها

اگر پنجره‌ها و درب را باز بگذارید، گرمای زیادی از آنجا وارد خانه خواهد شد. اگر می‌خواهید دمای خانه را به خوبی کنترل کنید، بهتر است به پنجره‌ها و درب‌های خانه توجه کنید. در ساعات گرم روز بهتر است پنجره‌ها را بسته و پرده‌ها را کامل بکشید و وقتی هوا خنک‌تر شد، می‌توانید برای عوض شدن هوا و وارد شدن هوای تازه به داخل اتاق، کمی پنجره‌ها را باز کنید.

دلایل کم و زیاد کردن دمای کولر گازی چیست؟

وقتی شما دمای کولر خود را در روی ۱۸ و یا ۲۵ درجه تنظیم می‌کنید، نمی‌توانید هوای خنکی از کولر دریافت کنید بلکه این کولر است که فرمان را صادر کرده تا آنقدر چرخش هوا تکرار شود که هوای منزل شما به ۱۸ برسد و وقتی دما به ۱۸ رسید، موتور دستگاه خاموش شده و فقط فن داخلی کمی هوا را جابجا خواهد کرد، بدون اینکه به هوای خروجی سرمای بیشتری اضافه کند.

کولرهای گازی

سرویس دوره ای کولر گازی را فراموش نکنید.

سرویس کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که تمام قسمت‌های آن را تمیز نکرده و به خوبی آن را سرویس نکنید، ممکن است کولر گازی شما دچار خرابی شده و کارایی آن کاهش پیدا کند. حتماً از یک شخص متخصص بخواهید تا دستگاه شما را بررسی کرده و حداقل سالی دو بار کولر گازی را سرویس کند. در هنگام سرویس کولر گازی، تکنسین تمام قسمت‌ها را خوب بررسی کرده و مشکلات احتمالی را قبل از اینکه دیر شود برطرف می‌کند.

تمام وسایل الکتریکی نیاز به نگهداری صحیح دارند، اگر از کولر گازی خود درست و اصولی استفاده نکرده و آن را سرویس نکنید، مسلماً عمر مفید آن کاهش پیدا خواهد کرد.

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

۹ اشتباه در استفاده از کولرهای گازی که نباید انجام دهید.

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل کم و زیاد کردن دمای کولر گازی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا