تعمیرات کولر گازی

آشنایی با انواع گاز کولر گازی و انتخاب بهترین آن

آشنایی با انواع گاز کولر گازی و انتخاب بهترین آن | ویژگی گازهای کولر گازی

در روزهای گرم تابستان استفاده از سیستم های سرمایشی بسیار بیشتر است. برای اینکه کولر های گازی و دستگاه‌های سرمایشی بهترین عملکرد را داشته باشند، باید برای تعمیرات و سرویس آنها زمانی را اختصاص دهید. از جمله رسیدگی ها این است که در مورد گاز کولر گازی و بررسی آن نکاتی را بدانید.

گاز مبرد کولر گازی

کولر گازی در فصل گرم تابستان می تواند هوای بسیار گرم محیط را گرفته و با تبخیر مایع آن را تبدیل به هوای خنک و سرد تبدیل کند. ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آید که تبخیر مایع چه نقشی در سرد کردن هوا داشته و یا تبخیر مایع چیست؟

کولر گازی دارای قسمت های گوناگونی مانند اواپراتور و کندانسور و کمپرسور می‌باشد. در کولرهای گازی نوعی ماده خنک کننده یا گاز خاص وجود دارد، که با استفاده از کمپرسور فشرده می‌شود و به این ترتیب گرما را از دست داده و به مایع تبدیل می گردد. پس از آن در کندانسور خنک می شود و سرمای خود را طی فرایندی به محیط و فضا می دهد.

این گاز خنک کننده چندین بار می تواند به گاز و مایع تبدیل شود. این فرایند تا آنجایی اتفاق می‌افتد، که گاز در نهایت فاسد و یا تمام شود. در این مواقع افراد اقدامات لازم برای شارژ کردن گاز کولر گازی خود را انجام می‌دهند. چون وقتی گاز کولر گازی تمام شود و یا فاسد شود کارکرد آن مختل شده و نمی تواند محیط را به خوبی خنک کند.

اجزای مختلف کولرهای گازی برای اینکه عملکرد بیشتر و بهتری داشته باشند، در هنگام سرویس کردن با راه ها و روش های مختلفی پاکسازی و تمیز می شوند. از جمله قطعه های خاص و مهم در کولرهای گازی کندانسور می‌باشد. شستن کندانسور کولر گازی با شیوه های خاص و با رعایت قوانین و اصول کار راحتی می‌باشد.

گاز فریون

فریون در حالت طبیعی و عادی حالت گاز دارد و ماده خنک کننده شیمیایی محسوب می شود. این ماده در صورتی که فشار به آن بیشتر شود و خنک شود به حالت مایع در خواهد آمد. نسبت به هوا این گاز سنگین تر بوده و برای سرد کردن فضا ها و محیط ها مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید:   علت روشن نشدن کولر گازی | عیب‌یابی کولر گازی

انواع گاز مبرد

کولرهای گازی در چند سال اخیر از جمله سیستم های سرمایشی محبوب به حساب می آیند. دلیل این محبوبیت قدرت بالا و راندمان این سیستم ها می باشد. از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر راندمان و قدرت بالای این سیستم های سرمایشی گاز کولر گازی می‌باشد. چون نبود یا کمبود آن بر عملکرد کولر گازی تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.

گازهای مبرد انواع و ویژگی های مختلفی دارند. معروف‌ترین گازهای مبرد گازهای R410 و R22 می‌باشند. این گازها با حرف بزرگR بر اساس قرارداد بین المللی شناخته می شوند. اعداد، حروف و ارقامی که در ادامه این حرف می آیند، نشان دهنده ترکیبات شیمیایی آن می باشند.

گاز مبرد R22

همانطور که گفته شد از رایج‌ترین گازهایی که در کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گازهای R410 و R22 می‌باشند. اخیراً گاز R22 نسبت به گازهای دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در اکثر مواقع اولین انتخاب کاربران می باشد.

این گاز که از فلوئور، هیدروژن، کربن و کلر ساخته شده است، غیر قابل انفجار است و موجب می شود گاز O3 به فضا رها شود. وقتی این گاز در فضا آزاد می‌شود موجب می‌شود، که جو زمین گرم شود. چون این گاز موجب تخریب لایه اوزون می شود. به همین علت استفاده کردن از این گاز در کشورهای آمریکا و اروپا ممنوع می باشد. به همین دلیل گاز R410 به جای R22 جایگزین شد.

گاز مبرد R410

نصف ترکیب گاز مبرد، گاز R32 و نصف دیگر R125 می باشد. فشار این گاز در مقایسه با گاز های دیگر بیشتر است. با توجه به اینکه نقطه جوش گاز R410 تقریباً منفی ۵۱.۴ است و نقطه جوش گاز R22 تقریباً منفی ۴۰.۸ است، موجب می گردد که بازدهی گاز R410 بیشتر باشد و بتواند بهتر محیط را خنک کند. همچنین تعداد دفعاتی که این گاز به شارژ نیاز دارد نسبت به رقیب قدیمی خود کمتر می باشد.

وقتی در دستگاه از این گاز استفاده می شود، عمر مفید آن افزایش پیدا می‌کند و قطعات کاربرد و کارایی بهتری دارند. بنابراین در کولرهای که از این گاز استفاده می‌کنند مصرف انرژی کمتر خواهد بود. در هنگام انتخاب محصولات باید به نوع گازی که در آنها به کار برده شده است، دقت کنید و محصولاتی را انتخاب نمایید که در آنها از این گاز استفاده شده است.

فریب ارزان و پایین بودن قیمت کالاهای دیگر را نخورید. چون ارزان بودن بعضی از کالاها بی دلیل نبوده و به خاطر نوع گازی است که در آن ها مصرف شده است. از جمله قطعه هایی که تبخیر مایع مبرد را انجام می دهد اواپراتور یا کویل کولر گازی می باشد. در صورتی که این قطعه با خرابی مواجه شود، کولر گازی باد گرم تولید می کند. در صورتی که در مورد عیب یابی اواپراتور کولر گازی مطالبی را بدانید، می توانید در خانه خودتان تعمیر آن را انجام دهید.

حتما بخوانید:   تعمیر کولر گازی بلومبرگ Bloomberg

گاز کولر گازی

نکات مهم در انتخاب گاز کولر گازی

انتخاب بهترین گاز برای کولر گازی در مواقعی که گاز کولر گازی را شارژ می‌کنید، یا هنگامی که مخزن کولر گازی را در ابتدا پر می کنید، در استفاده طولانی از این وسیله بسیار تأثیر گذار خواهد بود. به همین دلیل افراد باید دقت و توجه زیادی به این موضوع داشته باشند. در هنگام انتخاب گاز برای کولر گازی این موارد را مدنظر داشته باشید:

  1. گازی را برای کولر گازی خود انتخاب نمایید، که به محیط زیست آسیب نرساند و سمی نباشد.
  2. گازی برای کولر گازی مناسب تر و بهتر است که قابل انفجار نباشد.
  3. بهتر است که گاز کولر گازی نقطه جوش پایین تری داشته باشد یا به عبارت دیگر سرمای بیشتری را دریافت کند.

پس از اینکه علائم کمبود گاز در کولر گازی خود را مشاهده نمودید، برای این که در وسیله سرمایشی مشکلات رایج به وجود نیاید، برای شارژ مجدد گاز آن از افراد متخصص راهنمایی و کمک بخواهید.

علائم کمبود گاز کولر گازی

در اسپیلت ها و کولر های گازی برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشند و دمای محیط را بهتر کاهش دهند، محفظه گازی برای آنها در نظر گرفته می شود. چنانچه از درون این محفظه گازها بیرون بروند و مقدار آنها کمتر شود، قدرت سیستم سرمایشی پایین تر خواهد آمد و در این مواقع کولر قدرت کافی برای خنک کردن محیط را نخواهد داشت و افرادی که در محیط هستند، احساس گرما خواهند کرد.

علائم کمبود گاز بسیار مشخص و واضح می‌باشد و به راحتی می توانید این علائم را متوجه شده و برای انجام اقدامات لازم از متخصص کمک بگیرید.

  1. از نشانه های رایج کم شدن میزان گاز کولر های گازی این است، که وقتی دستگاه را روشن می کنید، هوای محیط به خوبی خنک نمی شود و شما احساس گرما می کنید. در این مواقع اولین احتمالی که داده می شود این است، که مقدار گاز کولر گازی کاهش پیدا کرده است.
  2. یکی دیگر از نشانه های کمبود گاز یخ زدگی لوله ورودی می باشد. وقتی که گاز کولر گازی را شارژ می کنید، این مشکل برطرف می‌گردد. اما در صورتی که یخ زدگی لوله های ورودی را برای مدت طولانی جدی نگیرید، امکان دارد که لوله های ورودی به صورت کلی گرفته و مسدود شوند.
  3. سنسورهای کولر گازی در دسترس بوده و می‌توانید آن را ببینید. در صورتی که سنسور کولر گازی از کار افتاده و خاموش شود، پیشنهاد می شود که میزان گاز کولر های گازی مورد بررسی قرار بگیرند.
  4. در صورتی که عملکرد قطعه های مختلف کولر گازی مختل شده باشد و یا نمی توانید از برخی قابلیت‌های کولرگازی استفاده کنید، باید در کمترین زمان ممکن گاز کولر های گازی را چک کنید.
  5. یکی دیگر از علائم کمبود گاز کولر گازی این است، که مصرف برق آنها بیشتر می شود. چون وقتی گاز کولر گازی کاهش پیدا می‌کند، نمی‌تواند دمای محیط را به خوبی کاهش دهد و افراد درجه کولر گازی را بالاتر می برند. در این حالت برای خنک کردن محیط برق بیشتری مصرف خواهد شد. بنابراین در مواقعی که احساس می کنید میزان مصرف انرژی کولر گازی شما بیشتر شده است حتماً گاز کولر گازی خود را چک کنید.
  6. در صورتی که از کولر گازی شما صداهای غیر عادی شنیده می‌شود و این صداها مانند صدای حباب و آب است، احتمال دارد که کولر گازی نیاز به شارژ گاز داشته باشد.
  7. در مواقعی که از کولر گازی صدای زیادی تولید می شود، در همان ابتدا حتماً باید محفظه گاز آن مورد بررسی قرار گرفته و میزان گاز در کولر گازی بررسی شود. ایجاد صدای زیاد در کولر گازی از جمله نشانه های کمبود گاز می باشد.
حتما بخوانید:   دلایل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

گاز کولر گازی

سخن تکمیلی

وقتی که هر کدام از علائم کمبود گاز کولر گازی را مشاهده کردید، باید در اولین فرصت برای شارژ گاز کولرگازی خود اقدامات لازم را انجام دهید، تا از مشکلات دیگر پیشگیری نمایید. در هنگام انتخاب گاز کولر گازی باید به نوع آن توجه داشته باشید و گازی را انتخاب کنید، که برای کولر گازی مناسب بوده و بهترین ویژگی ها را داشته باشد. در این صورت عملکرد کولر گازی شما بسیار بهتر خواهد بود و طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد.

31

آشنایی با انواع گاز کولر گازی و انتخاب بهترین آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ویژگی های گاز های کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x