مجله ساختمان

اکسنت وال چیست و در طراحی آن چه نکاتی مهم است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به متفاوت‌ترین قسمت یک منزل که از لحاظ رنگ و طراحی خاص به نظر می‌آید، دیوار شاخص یا اکسنت وال گفته می‌شود. اکسنت وال در زمان گذشته زیاد مرسوم نبود، اما در معماری مدرن یکی از بخش‌های مهم طراحی محسوب می‌شود. این روزها از شیوه‌های گوناگونی برای اجرای اکسنت وال استفاده می‌کنند. بافت، جنس مصالح و رنگ از پارامترهای تعیین کننده و مهم در اجرای اکسنت وال زیبا می‌باشند.

اکسنت وال یا دیوار شاخص چیست؟

اکسنت وال به معنای دیوار مهم یا شاخص می‌باشد و واژه انگلیسی است و به همان شکل انگلیسی در فرهنگ مردم ایران نیز معروف شده و از کلمه دیوار شاخص زیاد استفاده نمی‌کنند. کلمه اکسنت معانی زیادی مانند تأکید شده، مهم و برجسته دارد. استفاده از این صفت برای دیوار مشخص می‌کند که اکسنت وال به معنای دیواری می‌باشد که تأکید و توجه بالای روی آن است.

اجرای اکسنت یا دیوار شاخص در منزل بدین معنا می‌باشد که شما یکی از دیوارهای منزل خود را  کار بردن شیوه‌هایی که گفته خواهد شد، از لحاظ بصری برجسته‌تر می‌کنید. این برجسته کردن دیوار باید طوری انجام شود که به وقار و زیبایی منزل شما افزوده شود، نه اینکه مانند قسمت جداگانه‌ای از منزل به نظر آید. انتخاب دیوار برای این کار آسان نیست و پس از انتخاب دیوار، شما باید مدل مورد نظر را با مشورت طراح داخلی اجرا نمایید.

اکسنت وال

انواع دیوار شاخص

برای اینکه بدانید کدام یک از مدل‌های گوناگون اکسنت وال یا دیوار شاخص مناسب منزل شما است، باید انواع آنها را بشناسید. دیوار شاخص انواع گوناگونی دارد که می‌توانید هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار داده و انتخاب خود را انجام دهید.

اکسنت وال آجری

در مواقعی که برای اکسنت وال از آجر استفاده می‌شود، موجب خواهد شد که به منزل شما حس گرما دهد. دیوار شاخص آجری می‌تواند در محیط اطراف شومینه اجرا شود. باید توجه نمایید که آجر فقط به رنگ نارنجی و قرمز نیست. شما می‌توانید برای اجرای اکسنت وال آجری از آجرهای به رنگ‌های طوسی، سیاه و سفید استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   ایده‌های کاربردی و ساده برای بازسازی خانه با هزینه کم

اگر قصد اجرا کردن دیوار شاخص در محیط‌های اداری را دارید، چنانچه محل کار شما با کارخانجات و صنایع ارتباط دارد، می‌توانید حساب ویژه‌ای روی اکسنت آجری باز کنید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از آجر برای اجرای اکسنت وال این است که نیاز به هزینه زیادی نخواهد داشت و می‌توانید با فوم‌های آماده طرح آجر یا کاغذ دیواری اکسنت وال را به شکل آجر اجرا نمایید.

اکسنت وال سنگی

چنانچه مایل هستید دیوار شاخص یا اکسنت وال را به حالت لاکچری و لوکس درآورید، دیوار شاخص سنگی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. سنگ‌ها به علت ابهت و جنسی که دارند زیاد به نظر می‌آیند و به همین علت برای مکان‌های اداری پر زرق و برق و شیک می‌باشند. سنگ‌ها می‌توانند در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف روی اکسنت بال اجرا شوند. برخی از سنگ‌هایی که مخصوص اکسنت وال هستند، عبارت می‌باشند از:

گیوتین یا سنگ قیچی

سنگ قیچی یا همان سنگ گیوتین از ترکیب ضایعات سنگی، شن و مخلوط آن با دیگر مواد تشکیل می‌شود. ارزش این سنگ بسیار زیاد است. از این سنگ به عنوان اکسنت بال در درون ساختمان و همچنین در نماسازی بیرون ساختمان استفاده می‌شود.

سنگ پروفیل

سنگ پروفیل به شکلات‌های تکه تکه شباهت زیادی دارد. به دلیل جنس برجسته و ظاهر جذابی که دارد، می‌تواند برای اکسنت وال انتخاب مناسبی باشد.

سنگ بعددار

این سنگ در نوع سه بعدی و دو بعدی ساخته می‌شود و پس از اینکه به عنوان اکسنت وال اجرا شد به علت ایجاد خطای دید، احساس جالبی به افراد می‌دهد.

سنگ چرمی

به سنگ‌هایی که با استفاده از شیوه‌های ویژه‌ای ظاهر لطیف و نرم به خود می‌گیرند، سنگ چرمی گفته می‌شود. اجرای سنگ چرمی به عنوان دیوار شاخص حس لطافت و نرمی به محیط مورد نظر خواهد داد.

اکسنت وال

دیوار شاخص رنگی

یکی از روش‌های بسیار ساده برای ایجاد اکسنت وال رنگ آمیزی آن می‌باشد. با ترکیب کردن رنگ‌های گوناگون با توجه به محیط مورد نظر می‌توانید در محیط منزل و یا در محل کار فضایی برجسته را ایجاد نمایید. قبل از اینکه رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید و رنگ آمیزی را انجام دهید، باید در مورد معنای هر کدام از رنگ‌ها نکاتی را بدانید.

دیوار شاخص سبز

استفاده از رنگ سبز برای اکسنت وال موجب خواهد شد که به محیط مورد نظر سرزندگی دهید. استفاده از رنگ سبز در محیط داخلی منزل برای اکسنت وال موجب انتقال حس آرامش و انرژی مثبت خواهد شد.

حتما بخوانید:   برای انتخاب تابلو دیواری مناسب چه نکاتی باید رعایت شود؟

دیوار شاخص نارنجی

از جمله رنگ‌های گرم رنگ نارنجی از در صورتی که بخواهید در دکوراسیون داخلی منزل خود از رنگ نارنجی استفاده کنید این رنگ برای اتاق پذیرایی مناسب‌تر است. در مواقعی که از اکسنت وال نارنجی در اتاق پذیرایی استفاده می‌شود، محیط گرمی ایجاد می‌گردد.

دیوار شاخص بنفش

در مواقعی که برای اکسنت وال در دکوراسیون داخلی از رنگ بنفش استفاده می‌شود، ریسک بزرگی انجام می‌شود. این رنگ حتماً باید در محیطی مناسب مورد استفاده قرار بگیرد. رنگ بنفش برای دکوراسیون پذیرایی مربع شکل، ال شکل و سالن‌های بزرگ مناسب است. استفاده از این رنگ نماد تجمل می‌باشد.

می‌توانید برای محیط‌های آموزشی از رنگ بنفش تیره استفاده نمایید. ترکیب رنگ بنفش با سفید در دکوراسیون سفید یا صورتی می‌تواند ایده مناسب و جذابی باشد.

دیوار شاخص زرد

در مواقعی که قصد دارید به محیط مورد نظر حس نشاط و شادی را اضافه نمایید، بهترین انتخاب طراحی دکوراسیون زرد است. از این رنگ در اتاق بازی کودک و در مهد کودک‌ها بیشتر استفاده می‌کنند.

دیوار شاخص آبی

احساس سردی و آرامش در کنار یکدیگر حسی می‌باشد که اکسنت وال آبی رنگ به افراد انتقال می‌دهد. این رنگ موجب کاهش ضربان قلب می‌شود به همین علت علاوه بر منازل و ساختمان‌های مسکونی در دکوراسیون ساختمان‌ها و محیط‌های درمانی نیز استفاده می‌گردد.

طیف‌های رنگ آبی بسیار پرکاربرد می‌باشند. برای نمونه دکوراسیون فیروزه‌ای برای طراحی اکسنت وال اتاق خواب بسیار مناسب‌تر خواهد بود.

اکسنت وال آبی

اکسنت وال کتابخانه

یکی از شیوه‌ها برای ایجاد دیوار شاخص پوشاندن دیوار با قفسه کتاب‌ها است. این شیوه را در فیلم‌های هری پاتر می‌توان مشاهده کرد. با ترکیبی از کتاب و چوب محیطی آرام، گرم و فرهنگی به منزل اضافه می‌شود. توجه نمایید استفاده از قفسه کتاب یا کتابخانه با رنگ‌های روشن، به منزل شما حس مدرن خواهد داد. در مواقعی که برای قفسه کتاب از چوب‌هایی با رنگ تیره‌تر استفاده می‌شود، حس سنتی و نوستالژیک به فضای منزل اضافه خواهد شد.

دیوار شاخص قاب عکس

در زمان گذشته روی دیوار از تابلوهای بزرگ زیاد استفاده می‌شد، اما امروزه یکی از شیوه‌های ساده برای برای اکسنت وال چیدن قاب عکس‌ها روی یک دیوار است. این شیوه برای خانواده‌ها هزینه چندانی در بر نخواهد داشت. استفاده از این روش علاوه بر ایجاد زیبایی در محیط منزل حس صمیمیت را نیز هدیه می‌دهد. توجه نمایید که نحوه چیدمان قاب عکس‌ها و رنگ آنها روی دیوار بسیار حائز اهمیت است.

دیوار شاخص کاغذ دیواری

در اکثر خانه‌های لوکس از کاغذ دیواری استفاده می‌شود. امروزه بسیاری از خانه‌ها به صورت کامل با این متریال تزیین می‌شوند. در صورتی که دیوار منزل شما کاغذ دیواری ندارد، می‌توانید از این شیوه برای ایجاد اکسنت وال استفاده نمایید. در بازار رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی از کاغذ دیواری وجود دارد و افراد می‌توانند با توجه به بودجه و اندازه دیوار خود رنگ و طرح دلخواه را انتخاب و استفاده کنند.

حتما بخوانید:   لوله کشی با اتو لوله کشی | لوله کشی ساختمان با لوله سفید

نکات مهم در انتخاب بهترین دیوار برای اکسنت وال

  • دیوار شاخصی که اجرا می‌شود، حتماً باید با دکوراسیون منزل شما هماهنگی لازم را داشته باشد.
  • به رنگ دیوارهای دیگر نیز توجه نمایید. ممکن است طرح و دیواری که برای اکسنت وال انتخاب می‌کنید، سازگاری لازم با دیوارهای دیگر نداشته باشد.
  • برای رنگ کردن دیوار شاخص از رنگ‌های تند و جیغ استفاده نمایید. در مورد انتخاب رنگ محتاط نباشید اجرای دیوار شاخص با رنگ‌های تند در محیط شما کنتراست رنگی بیشتری ایجاد می‌کند.
  • در انتخاب دیوار برای اجرای این کار دقت داشته باشید. یکی از اشتباهات بزرگ این است که دیوار نامناسب انتخاب می‌شود. دیواری باید انتخاب گردد که نور خورشید به آن به صورت مستقیم نتابد. تا جایی که امکان دارد از اجرای دیوار شاخص بر روی دیوارهایی که دارای پنجره هستند خودداری نمایید. چون پرده و پنجره خود موجب می‌شود که تمرکز این دیوار از بین برود.
  • در انتخاب دیوار شاخص تنها به رنگ توجه نکنید علاوه بر آن به بافت نیز باید توجه کافی داشته باشید. امکان دارد که دیوار آجری همان چیزی باشد که شما مد نظر دارید.
  • دیوار شاخص می‌تواند روی دیوار نباشد. بدین معنا که حتی می‌توان روی سقف خانه نیز آن را اجرا نمود. اگرچه این مورد ماهیت اکسنت وال را زیر سوال می‌برد، اما می‌توانید به جای یک دیوار از سقف شاخص استفاده کنید.

سخن تکمیلی

اکسنت وال یا دیوار شاخص به دیواری گفته می‌شود که با انجام دادن برخی از کارها نسبت به دیوارهای دیگر خانه برجسته و متمایز می‌شود. استفاده از سنگ، آجر، رنگ، کاغذ دیواری، عکس و قفسه کتاب از جمله روش‌هایی می‌باشند که می‌توانید از این شیوه دیوار شاخص را داشته باشید.

در هنگام انتخاب اکسنت وال یا دیوار شاخص باید به نکته‌های مهمی توجه داشته باشید تا از نتیجه کار رضایت داشته باشید. در انتخاب دیوار شاخص علاوه بر اینکه باید به رنگ توجه نمایید، باید به بافت دیوار نیز توجه کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

اکسنت وال چیست و در طراحی آن چه نکاتی مهم است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی اکسنت وال یا دیوار شاخص

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x