ایرانگردی

مسیرهای دسترسی البرز به استان گلستان، مازندران و گیلان | جاده شناسی

معرفی جاده های منتهی به شمال کشور و استان های مازندران، گیلان و گلستان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بخش اعظمی از تصادفات رانندگی در هنگام سفر رخ می دهد که سهم جاده در این حوادث را نمی توان نادیده گرفت. جاده های خطرناک با استانداردهای پایین باعث کشته شدن سالانه ۱۷ هزار نفر در ایران می شود و افراد زیادی نیز خسارات جانی و مالی جبران‌ ناپذیری را متحمل می گردند. تردد بالا در مسیرهای شمالی کشور باعث شده بخش زیادی از این تصادفات مربوط به جاده های منتهی به شمال کشور از جمله استان های گلستان، گیلان و مازندران باشد. مسیرهای البرز به شمال نیز از راه ها و جاده های مختلفی امکان پذیر است. در مسیر جاده های البرز به استان های گلستان، گیلان و مازندران می توان به مسیرهای سبزوار، شاهرود، دامغان، سمنان، فیروزکوه، هراز، چالوس، رشت و اردبیل اشاره کرد.

جاده چالوس

جاده چالوس به زیباترین جاده ایران معروف است که در طول سال گردشگران زیادی برای رسیدن به استان مازندران از این جاده گذر می کنند. در مسیر این جاده دره ها و گردنه های خطرناکی وجود دارد و اقلیم کوهستانی آن باعث احتمال ریزش سنگ و صخره می باشد. همین عامل یکی از دلایل خطرناک بودن جاده چالوس است.

توصیه می کنیم برای رانندگی در جاده چالوس حتماً به گونه ای برنامه ریزی کنید که ساعاتی از روز را در این جاده باشید. چرا که مسیر پر پیچ و خم آن نیاز به هوشیاری کامل راننده دارد. بسیاری از افراد ساکن البرز که می ‌خواهند به استان مازندران سفر کنند، ساعات پایانی روز را به دلیل خلوت تر بودن جاده انتخاب می کنند.

به همین جهت تصادف شبانه در جاده چالوس بسیار بالاست. طول جاده چالوس حدود ۱۶۰ کیلومتر است اما به جهت اینکه پیچ و خم جاده بسیار زیاد است، باید با سرعت مطمئنه حرکت کنید و ممکن است مسیر دو ساعته را ۴ ساعت طی کنید.

جاده سبزوار

مسیر سبزوار به استان گلستان و شهرستان گرگان حدود ۴۰۰ کیلومتر است. این جاده یکی از خلوت ترین مسیر های دسترسی به شمال کشور است. همین خلوت بودن موجب می شود تا رانندگان با سرعت زیاد در این جاده رانندگی کنند و حوادث جاده ای را رقم بزنند.

مسیر کویری سبزوار موجب می شود تا نور خورشید به صورت مستقیم و یکنواخت به چشمان راننده بتابد و همین مسئله خستگی و خواب آلودگی راننده را به همراه خواهد داشت. در صورتی که قصد دارید از مسیر سبزوار به شمال حرکت کنید، حتما یک راننده کمکی همراه خود داشته باشید تا بتوانید کمی استراحت کنید.

این جاده دارای چند پیچ شیب دار و خطرناک نیز هست و به عنوان یکی از حادثه خیز ترین جاده های کشورمان محسوب می شود. جهت رانندگی در این مسیر حتماً سرعت مطمئنه را رعایت کنید و موارد ایمنی را در نظر بگیرید همچنین توجه داشته باشید که ترمز ناگهانی ممکن است در بسیاری از مواقع به جهت داغ بودن آسفالت عمل نکند. بنابراین از فاصله مناسب موانع را در نظر بگیرید و هر از گاهی ترمز خودروی خود را چک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پدیده ای جذاب و زیبا در استان مازندران | آبشار عروس روستای مران تنکابن

جاده هراز

یکی دیگر از مسیر های البرز به شمال جاده هراز می باشد که موجب دسترسی به استان مازندران و گلستان است. بسیاری از ساکنان استان های تهران و کرج جهت دسترسی به شمال کشور این جاده را انتخاب می کنند. به همین دلیل جاده هراز در دوران تعطیلات و آخر هفته ترافیک بسیار بالایی دارد.

یکی از خطرناک ترین قسمت جاده هراز، گردنه امامزاده هاشم می باشد که موجب ایجاد حوادث رانندگی بسیار زیادی در طول سال می شود. آمار تصادفات رانندگی در تعطیلات مخصوصاً ایام نوروز در جاده هراز بسیار بالاست. البته در سال‌ های اخیر بخش ‌های زیادی از جاده را تعریض نمودند. اما همچنان لازم است نکات ایمنی را هنگام رانندگی در این جاده در نظر داشته باشید. این جاده حدود ۱۳۰ کیلومتر طول دارد. اما به جهت اینکه پیچ و خم زیادی نیز دارد، ممکن است این مسیر دو و نیم تا سه ساعت طول بکشد.

مسیرهای البرز به شمال

مسیر سمنان

مسیر سمنان به شمال از طریق جاده کیاسر امکان پذیر است. این جاده فوق العاده زیبا و بهشت زنده می باشد. در طول سال پوشیده از برف است و به عنوان سردترین جاده های شمال ایران به حساب می آید. با اینکه جاده کیاسر چندان شلوغ و پرتردد نیست، اما به جهت لغزنده بودن جاده و مه آلود بودن آن همواره خطرات زیادی را برای رانندگان ایجاد می کند. این جاده حدود ۲۰۰ کیلومتر طول دارد و از دره های زیبا و جنگل های سرسبز عبور می کند.

تمامی موارد ایمنی جهت عبور از این جاده را رعایت کنید. اکیداً توصیه می شود وضعیت آب و هوایی محور کیاسر را چک کنید تا بتوانید نسبت به وضعیت جاده تجهیزات لازم را با خود همراه داشته باشید. افرادی که از استان تهران و شهرستان البرز قصد سفر به شمال کشور را دارند، می توانند از استان سمنان عبور کنند و به مازندران زیبا برسند.

مسیر اردبیل

یکی دیگر از از مسیر های البرز به شمال کشور عبور از جاده اردبیل است. اردبیل یکی از خنک ترین مناطق ییلاقی کشور محسوب می شود که با طی کردن مسیر آن می‌ توانید به آستارا در استان گیلان برسید.

حتما شما هم نام گردنه حیران اردبیل را شنیده اید. این گردنه در مسیر جاده اردبیل به آستارا قرار دارد و دارای آب و هوای فوق العاده دلچسب در فصل تابستان می باشد و یکی از جاذبه های گردشگری کشور به حساب می آید که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این گردنه به اردبیل سفر می کنند.

از جمله ویژگی های منحصر به فرد گردنه حیران در اردبیل می توان به چشم انداز کوه و جنگل و همچنین پوشش گیاهی متنوع آن همراه با هوای مه آلود و خنک اشاره کرد.

علاوه بر این روستاهای قدیمی و زیبایی در این منطقه قرار دارند که دارای خانه های ویلایی جهت اجاره و اقامت گردشگران می باشند. همچنین برای کسانی که اهل هیجان هستند، تله کابین و تفریحات دیگر وجود دارد که می تواند مسیر سفر به شمال را برای شما جذاب تر کند.

مسیر شاهرود به شمال

یکی از زیباترین جاده های دسترسی به شمال کشور و استان گلستان جاده شاهرود می باشد. در مسیر این جاده می توان چشم انداز هایی زیبا و حیرت انگیزی را مشاهده کرد که نمونه آن در هیچ کجای کشورمان یافت نمی شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی کامل لاهیجان ، مناطق دیدنی لاهیجان

 عمدتاً گردشگران این مسیر را یکی از منحصر به فردترین مسیرهای جاده ای می شناسند. البته جاده شاهرود به گرگان پیچ و خم زیادی دارد و علاوه بر ترس و وحشتی که در دل رانندگان ایجاد می‌ کند، موجب هیجان نیز می ‌شود. البته نکات ایمنی در حین رانندگی را حتما جدی بگیرید.

 اگر قصد سفر از البرز به شمال را دارید، پیشنهاد می کنیم جاده شاهرود را انتخاب کنید. چرا که در مسیر آن جنگل توسکستان را خواهید دید که در تمامی فصول سال زیبایی خاص خود را دارد. آب و هوای خنک آن در تابستان موجب می ‌شود هر ساله گردشگران زیادی برای پیاده روی در این جنگل به این منطقه سفر کنند.

مسیرهای البرز به شمال

مسیر دامغان

یکی دیگر از مسیرهای دسترسی به شمال کشور جاده دامغان به گلوگاه می باشد. در مسیر این جاده چشمه علی قرار دارد که در حاشیه کویر مرکزی ایران واقع شده است.

این شهر در استان سمنان از جمله باستانی ترین شهر های ایران در دوره اشکانیان محسوب می شود. برای رفتن از دامغان به گلوگاه باید مسیر حدود ۱۱۰ کیلومتر را طی کنید. در صورتی که از شهر البرز قصد ورود به شمال کشور را دارید، می توانید از استان سمنان و جاده دامغان به گلوگاه برسید.

با انتخاب این مسیر علاوه بر اینکه به مقصد خود می رسید، می توانید از مسیر خود نیز لذت ببرید. در مسیر جاده دامغان به گلوگاه به روستای تاریخی سرخ گریوه می رسید که اولین آبادی استان مازندران محسوب می شود. بعد از آن به یک تنگه کوهستانی و جنگل های انبوه می رسید که می توانید بهشت را با جان و دل خود احساس کنید.

فیروزکوه

یکی از قدیمی ترین مسیرهای دسترسی استان های مختلف به شمال کشور جاده فیروزکوه است. این جاده از تهران شروع می شود و از شهرهای بومهن، فیروزکوه، پل سفید، زیر آب و شیرگاه عبور می کند و به مرکز استان مازندران می رسد.

از جمله کم خطر ترین مسیرها جاده فیروزکوه به شمال است. این جاده که ۲۴۷ کیلومتر طول دارد، دارای ۳ گردنه زیبا است که در نهایت به استان مازندران ختم می شود. این جاده طبیعتی کوهستانی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. در کنار این جاده زیبا مناطق گردشگری زیادی از جمله غار، تنگه و جنگل قرار دارد.

 

جاده البرز به رشت

از جمله مسیرهای البرز به شمال می توان به جاده رشت اشاره کرد. رشت در نوار جنوبی دریای خزر در واقع شده است و مرکز استان گیلان است. برای رسیدن به رشت مسیرهای مختلفی پیش روی شما قرار دارد و از  البرز به شمال حدود ۴ تا ۶ ساعت راه دارید. در طول راه مسیر بسیار زیبا و سرسبزی را مشاهده خواهید کرد که لذت سفر را برای شما دوچندان می کند. جاده های شمالی معمولا با نم نم باران همراه هستند. و تصویری بی نظیر را برای شما از پشت شیشه های ماشین ایجاد می کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مسیرهای البرز به شمال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی مسیرهای البرز به استان های شمالی کشور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا