برندها

مزایا و معایب فناوری نانوسل در تلویزیون | تلویزیون نانوسل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از انقلاب‌های بزرگ در تولید صفحه نمایش تلویزیون‌ها اختراع صفحه‌های IPS است. این صفحه نمایش با پیشرفت تکنولوژی و به مرور زمان ارتقا یافته و به نمایشگرهای نانوسل تبدیل شدند. اولین تولید کننده تلویزیون با تکنولوژی نانوسل شرکت ال جی است و یکی از پیشگامان در این عرصه همین شرکت است که در توسعه تکنولوژی نانوسل نقش اساسی داشته است.

تاریخچه تلویزیون نانوسل

همانطور که گفته شد، شرکت ال جی برای اولین بار از فناوری نانوسل در محصولات خود رونمایی نمود. این شرکت یکی از نام آشناترین و بزرگترین کمپانی‌های تولید کننده لوازم خانگی، تلویزیون و… است و اولین تلویزیون نانوسل را به بازار عرضه نمود که در همان سال‌های ابتدایی معرفی این تلویزیون‌ها موجب بروز تحولی عظیم در تلویزیون‌ها شد. در حال حاضر تکنولوژی نانوسل فقط به شرکت ال جی تعلق داشته و فقط این کمپانی از این تکنولوژی حق استفاده دارد.

تلویزیون نانوسل چیست؟

فناوری که در تلویزیون نانوسل به کار گرفته شده است، موجود می‌شود که در تلویزیون شدت رنگ‌ها افزایش پیدا کند. وضوح تصویر در این تلویزیون‌ها فوق العاده است و جزئیات تصویر به خوبی نمایش داده می‌شود. تلویزیون نانوسل طول موج‌های جدیدی از نور را جذب نموده و به همین سبب خلوص رنگی فوق العاده‌ای دارد.

در تلویزیون‌هایی که از تکنولوژی نانوسل استفاده شده است، خبری از افت کیفیت تصاویر و یا درخشش نمایشگر در زمان قرار گرفتن در برابر ناپایداری، نورهای طبیعی و… نیست.

تلویزیون نانوسل

فناوری به کار رفته در تلویزیون نانوسل

فناوری که در این تلویزیون‌ها به کار گرفته شده است از قرارگیری تعداد زیادی ذرات نانو در کنار هم تشکیل می‌شود. ذرات نانویی که در این تکنولوژی به کار گرفته می‌شود، از ابعاد بسیار کوچکی برخوردار می‌باشند، اما عملکرد و کارایی آنها فوق العاده است. در این تلویزیون بین برد لامپ‌های ال ای دی و صفحه نمایشگر یک صفحه تشکیل شده است که تشکیل شده از ذرات نانو است.

این صفحه سفید رنگ موجب جهت دهی و تصفیه پرتو‌های منتشر شده از لامپ ال ای دی می‌گردد. به همین علت وضوح رنگ و کیفیت تصویر در تلویزیون نانوسل بسیار بالا می‌باشد.

حتما بخوانید:   مزایا و معایب خرید یخچال ساید بای ساید بوش | یخچال بوش

نحوه عملکرد تلویزیون نانوسل

در تلویزیون نانوسل علاوه بر برد لامپ‌های ال ای دی و صفحه نمایشگر، صفحه نانویی وجود دارد که مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که بیان شد، این صفحه موجب جهت دهی مناسب پرتوهای منتشر شده از برد لامپ‌های ال ای دی می‌گردد.

صفحه نانویی که در این تلویزیون‌ها وجود دارد، رنگ‌های نمایش داده شده را اشباع نموده و قادر خواهد بود طول موج‌های متنوع‌تری در مقایسه با تلویزیون‌های دیگر نمایش دهد. عملکرد این تلویزیون به اندازه‌ای چشم نواز و زیبا است که همه دنیای تصویر را به چالش می‌کشد. به طوری که کارشناسان زیادی تصویری که از تلویزیون نانوسل پخش می‌شود را فراتر از تصاویر طبیعی می‌دانند.

مزایای تلویزیون نانوسل

از جمله مزایای این تلویزیون می‌توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد. این تلویزیون‌ها در مقایسه با تلویزیون‌های اولد دارای قیمت مناسب‌تری هستند. تلویزیون نانوسل زاویه دید بسیار خوب و کیفیت رنگی عالی دارد و همچنین از فرمت‌های گوناگون پشتیبانی می‌کند. این تلویزیون‌ها برای استفاده در محیط‌هایی که روشن‌تر هستند، بسیار مناسب‌تر خواهند بود. دارای امکانات نرم‌افزار زیادی هستند و می‌توانند تصاویر را به صورت طبیعی و کاملاً زنده با کیفیت سینمایی پخش کنند.

معایب تلویزیون نانوسل

همه محصولات در کنار مزایایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند که از جمله می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • عدم تفکیک مناسب و یکنواختی رنگ مشکی و خاکستری
 • کیفیت پایین رنگ مشکی در محیط تاریک
 • کنتراست معمولی

تلویزیون OLED و QLED

در کنار تلویزیون‌های نانوسل، تلویزیون‌های OLD و QLED از نسل‌های جدید تلویزیون محسوب می‌شوند. فناوری ساخت آنها برخلاف تلویزیون نانوسل فقط متعلق به شرکت ال جی نیست و کمپانی‌های دیگری مانند سونی، سامسونگ و… این تلویزیون‌ها را تولید و عرضه می‌کنند.

بزرگترین تفاوت این تلویزیون‌ها با تلویزیون نانوسل وجود نداشتن صفحه سفید رنگی است که از ذرات نانو تشکیل شده است. البته از لحاظ کیفیت، قیمت، میزان روشنایی، کنتراست و… نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

مقایسه تلویزیون QLED و نانوسل

 • تلویزیون QLED در مقایسه با تلویزیون نانوسل، عمق تصویر مشکی بهتری ارائه می‌دهد.
 • تلویزیون نانوسل بهترین عملکرد را در محیط‌های روشن نسبت به تلویزیون‌های دیگر دارد.
 • در تلویزیون نانوسل فناوری پنل، IPS است، اما در تلویزیون QLED با VA می‌باشد.
 • در تلویزیون QLED فناوری صوتی به کار گرفته شده با فرمت Dolby است، اما در تلویزیون نانوسل قابل اجرا با فرمت Dobly Atmos می‌باشد.

مقایسه تلویزیون نانوسل با OLED

 • در تلویزیون OLED هر پیکسل به صورت مستقل می‌تواند خاموش و روشن شود، اما این قابلیت در تلویزیون نانوسل وجود نداشته و همه پیکسل‌ها به صورت همزمان مصرف برق دارند.
 • نسبت به تلویزیون نانوسل، تلویزیون‌های اولد انتشار تصویر بهتری دارند.
 • کنتراست تلویزیون نانوسل ضعیف‌تر است.
 • با توجه به اینکه این تلویزیون‌ها اغلب سنگین‌تر و بزرگ‌تر از تلویزیون‌های دیگر هستند، برای نصب نیاز به فضای بیشتری داشته و ممکن است که موجب محدودتر شدن فضای خانه شوند.
 • معمولاً مصرف برق در بعضی از مدل‌های این تلویزیون بیشتر است. تلویزیون‌هایی که وضوح بیشتری دارند، مصرف برق آنها بیشتر است.
 • عمر مفید تلویزیون نانوسل در مقایسه با تکنولوژی‌های دیگر کمتر است. با توجه به ساختار پیچیده، احتمال خرابی آنها بیشتر می‌باشد.
 • نانوسل‌ها در مقایسه با پیکسل‌ها و خطوط ساده‌تر قابل تعمیر نمی‌باشند. در صورت خرابی در تلویزیون نانوسل تعمیر آن بسیار دشوار بوده و امکان دارد که مجبور شوید همه صفحه را تعویض نمایید.
حتما بخوانید:   اکتیو اکسیژن چیست؟ | تکنولوژی جدید Active Oxygen

برتری فناوری نانوسل

فناوری نانویی که در تلویزیون نانوسل به کار رفته شده است، موجب گردیده که این تلویزیون‌ها بتوانند رنگ‌ها را با وضوح بسیار خوب و با کیفیت نمایش دهند. صفحه نانویی که در این محصولات وجود دارد، موجب می‌گردد که طول موج رنگ‌های اصلی به حالت بهتری به صفحه نمایش تلویزیون رسیده و رنگ‌ها با کیفیت بهتر مشاهده شود.

در این تلویزیون‌ها جهت‌دهی مناسب نور موجب گردیده است که جزئیات تصاویر به صورت کامل تفکیک شده و به بهترین کیفیت نمایش داده شوند، به گونه‌ای که بیننده قادر خواهد بود جزئیات تصاویر را به خوبی مشاهده کند.

با توجه به اینکه بین برد لامپ ال ای دی و نمایشگر صفحه نانو وجود دارد، نمایشگر این تلویزیون‌ها ضخیم‌تر نیستند و با طراحی بسیار جذاب و با ظرافت خاصی وارد بازار شده‌اند. طراحی زیبای آنها یکی از دلایل بسیار مهم پرفروش بودن آنها است.

زاویه دیدی که تلویزیون نانوسل به نمایش می‌گذارد، بسیار گسترده بوده و بدون اینکه در زوایای مختلف از کیفیت تصاویر کم شود، به نمایش در می‌آورد. این ویژگی از مزیت‌های اصلی تلویزیون نانوسل است و موجب شده است که در اکثر مکان‌های پرجمعیت و شلوغ از این تلویزیون‌ها استفاده شود.

تنها ایراد تلویزیون نانوسل قیمت آن است. قیمت این تلویزیون‌ها به علت امکانات و کاربردی که دارند، نسبت به تلویزیون‌های معمولی بیشتر است. اما باید بدانید که هرچه محصول با کیفیت‌تر باشد، باید هزینه بیشتری برای تهیه آن بپردازید. ارزش واقعی تلویزیون نانوسل را پس از گذشت مدتی خواهید دید. توجه نمایید که این تلویزیون‌ها اگر دچار ایراد و خرابی شوند، حتماً برای رفع مشکل از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   تفاوت های مایکروفر، سولاردام و مایکروویو | مقایسه سه دستگاه

تلویزیون

انتخاب مدل تلویزیون

انتخاب و تهیه تلویزیون نانوسل بستگی به شرایط افراد خواهد داشت. برای نمونه آپشن‌هایی مانند هزینه قابل تأمین و بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده است، ابعاد و سایز مورد نظر، کاربرد و … همگی بر خرید این محصول تأثیرگذار خواهند بود. بنابراین در هنگام انتخاب تلویزیون نانوسل باید ابتدا از قابلیت‌ها و امکاناتی که در آن وجود دارد، اطلاعات کافی داشته باشید و سپس سایز آن را انتخاب نموده و هزینه را پرداخت کنید.

بهتر است که تلویزیون نانوسل جدیدتر و به روزتر را انتخاب نمایید، چون این محصولات مشکلات محصولات قدیمی‌تر را ندارند و به آنها آپشن‌های تازه‌ای هم اضافه شده است.

همچنین به این نکته نیز باید توجه نمایید که برای خرید تلویزیون نانوسل به سراغ برندهایی مانند سونی، ایکس ویژن، سامسونگ و… نروید. چون فناوری و تکنولوژی نانوسل فقط در اختیار شرکت ال جی است.

هوش مصنوعی در تلویزیون نانوسل

تلویزیون نانوسل دارای فناوری ThinQ Al ال جی می‌باشند که به افراد این امکان را خواهد داد که تلویزیون خود را با فرمان صوتی به کمک دستیار داخلی الکسا یا گوگل کنترل کنند. همچنین پردازنده هوش مصنوعی داخلی در بعضی از مدل‌ها وجود دارد که می‌تواند موجب بیشتر شدن کیفیت تصاویر شده و صدا را با توجه به محتوایی که در حال مشاهده است، بهتر کند.

این ویژگی سبب شخصی‌تر شدن تماشا می‌شود. چون این تلویزیون می‌تواند با محتوای در حال مشاهده و علاقه‌مندی کاربر سازگار شود. به صورت کلی این تلویزیون‌ها به علت زاویه دید گسترده‌تر رنگ برتر و ویژگی های پیشرفته‌ای مثل یک پارچه سازی هوش مصنوعی برای افرادی که خواهان تماشای با کیفیت هستند، انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

سخن تکمیلی

در این مطلب تلویزیون‌های نانوسل معرفی شده و مزایا و معایب آن به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت. این تلویزیون‌ها دارای قیمت بیشتری هستند. فناوری نانوسل از جمله فناوری‌های منحصر به فردی می‌باشد که فقط شرکت ال جی آن را در اختیار دارد. تعمیر این دستگاه بسیار دشوار است و عمر مفید آن نیز نسبت به تکنولوژی‌های دیگر کمتر می‌باشد. استفاده از فناوری نانوسل در تلویزیون موجب می‌شود که رنگ‌ها و تصاویر با وضوح بسیار بالا به نمایش در آیند. جزئیات تصویر در این تلویزیون به خوبی نمایان است.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

مزایا و معایب فناوری نانوسل در تلویزیون | تلویزیون نانوسل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مزایا و معایب تلویزیون نانوسل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x