تعمیرات کولر گازی

معرفی دیفراست کولر گازی | دیفراست چیست و چه عملکردی دارد؟

چگونه می توان برنامه دیفراست کولر گازی را فعال کرد؟ علت برفک زدن کولر گازی

کولرهای گازی که امروزه تولید می شوند، دارای برنامه ها و قابلیت های مختلفی هستند که یکی از مهم ترین آنها امکان سرما و گرما به صورت همزمان می باشد. در صورتی که در حالت گرما باشد، یونیت داخلی کولر دمای محیط را افزایش می دهد و در حالت سرما نیز برعکس عمل می کند. در صورتی که کولر در حالت سرما و میزان رطوبت محیط نیز بالا باشد، احتمال دارد دستگاه دچار یخ زدگی شود. در چنین شرایطی دیفراست کولر گازی لازم است تا از یخ زدگی جلوگیری شود.

دیفراست کولر گازی چیست؟

دیفراست کولر گازی یک عملکرد محافظتی است که در برخی از کولرهای گازی وجود دارد و به منظور جلوگیری از یخ زدگی واحد بیرونی کولر در روزهای سرد زمستانی فعال می شود. دیفراست کولر گازی با معکوس کردن سیکل تبرید، باعث می شود که هوای گرم از واحد داخلی به واحد بیرونی منتقل شده و بلورهای یخ روی کویل ها و فن ها را ذوب کند. این عملکرد باعث افزایش راندمان و طول عمر کولر گازی می شود.

برای فعال شدن دیفراست کولر گازی، نیاز به حضور سنسورهای دما و رطوبت در واحد بیرونی است که در صورت رسیدن به حد آستانه، دستور معکوس شدن سیکل تبرید را به شیر چهار طرفه می دهند. شیر چهار طرفه نقش مهمی در تغییر جهت جریان گاز مبرد دارد و با تغییر حالت، جابجایی نقش کویل های داخلی و بیرونی را انجام می دهد.

فعال شدن دیفراست کولر گازی ممکن است باعث قطع شدن حالت گرمایش دستگاه شود و هوای سرد از واحد داخلی خارج شود. این عملکرد به صورت خودکار و در بازه های زمانی مختلف انجام می شود و به طور متوسط، بین ۱۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد. بعضی از کولرهای گازی پیشرفته، قابلیت تنظیم زمان و حالت دیفراست را به صورت دستی هم دارند.

فعال شدن برنامه دیفراست کولر گازی چگونه است؟

برای اینکه بدانید برنامه دیفراست کولر گازی فعال شده است، می توانید به نشانه های زیر توجه کنید:

  • متوقف شدن دمیدن هوای گرم توسط یونیت داخلی و دمیدن هوای سرد توسط آن
  • ظاهر شدن نماد چرخه یخ زدایی روی نمایشگر کنترل
  • شنیدن صدای تق تق از یونیت بیرونی
حتما بخوانید:   دلایل خنک نکردن کولر گازی چیست؟ نحوه برطرف کردن آن

مدت زمان لازم برای دیفراست اسپلیت

مدت زمان لازم برای دیفراست اسپلیت به عوامل مختلفی مثل برند دستگاه، دما و رطوبت هوای بیرون، تعداد دفعات فعال شدن برنامه و نحوه تنظیم آن بستگی دارد.

به طور تقریبی، این عملکرد حدود 10 تا 45 دقیقه زمان می برد.

در طول این فرآیند، کولر گازی در حالت سرمایش قرار می گیرد و هوای سرد تولید می کند. به سبب جلوگیری از ورود هوای سرد به درون ساختمان، فن یونیت داخلی قطع می شود و بعد از به پایان رسیدن عملکرد دیفراست، دستگاه دوباره به حالت گرمایش بر می گردد.

عملکرد دیفراست کولر گازی

عملکرد چرخه دیفراست کولر گازی

برای فعال شدن چرخه دیفراست کولر گازی، نیاز به حضور سنسورهای دما و رطوبت در واحد بیرونی است که در صورت رسیدن به حد آستانه، دستور معکوس شدن سیکل تبرید را به شیر چهار طرفه می دهند. شیر چهار طرفه نقش مهمی در تغییر جهت جریان گاز مبرد دارد و با تغییر حالت، جابجایی نقش کویل های داخلی و بیرونی را انجام می دهد.

بطور خلاصه، چرخه دیفراست کولر گازی به این صورت است:

  • سنسورهای دما و رطوبت در واحد بیرونی متوجه می شوند که بلورهای یخ روی کویل ها و فن ها تشکیل شده است.
  • سنسورهای دما و رطوبت دستور فعال شدن شیر چهار طرفه را می دهند.
  • شیر چهار طرفه حالت خود را تغییر می دهد و جابجایی نقش کوئل های داخل و بيرونی را ايجاد می كند.
  • هوای گرم از واحد داخلی به واحد بيرونی منتقل شده و بلورهای يخ روی كوئيل ها و فن ها را ذوب می كند.
  • پس از ذوب كامل يخ ها، سنسور های دما و رطوبت دستور خاموش شدن شير چهار طرفه را می دهند.
  • شير چهار طرفه حالت خود را تغير می دهد و جابجایی نقش كوئيل های داخلی و بيرونی را به حالت قبل باز می گرداند.
  • در نهایت كولر گازی به حالت عادی باز می گردد.

علت برفک زدن کولر گازی

برفک زدن کولر گازی یک مشکل رایج است که ممکن است در هر فصلی رخ دهد. برفک زدن کولر گازی به این معنی است که بلورهای یخ روی قطعات دستگاه تشکیل شده و باعث کاهش عملکرد و خنک سازی آن می شود. برای رفع این مشکل، لازم است علت آن را شناسایی و رفع کنید.

به طور کلی علت برفک زدن کولر گازی ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

حتما بخوانید:   نحوه جمع کردن گاز کولر گازی و جا به جا کردن آن

فیلترهای هوای کثیف و معیوب

فیلترهای هوای کولر گازی نقش مهمی در جذب گرد و غبار و ذرات معلق دارند. اگر فیلترها کثیف و مسدود شوند، جریان هوای خروجی کولر گازی کاهش می یابد و باعث افزایش دمای سیم پیچ داخلی و تشکیل یخ روی آن می شود. برای رفع این علت، باید فیلترهای هوای کولر گازی را به صورت منظم تمیز و تعویض کنید.

دریچه هوای مسدود یا بسته

در بعضی از کولرهای گازی، دریچه هوای قابل تنظیم وجود دارد که با باز و بسته شدن آن، مقدار هوای خروجی را تغییر می دهد. اگر دریچه هوای کولر گازی به دلایلی مانند خطای الکترونیک، خرابی قطعات، گیر کردن زباله و … مسدود یا بسته شده باشد، جریان هوای لازم را به اتاق نمی رساند و باعث می شود که کویل اواپراتور سرمایش تولید نکند و یخ زده شود. برای رفع این مشکل، باید علت مسدود شدن دریچه هوا را پیدا و رفع کنید.

کمبود گاز مبرد

اگر گاز مبرد در کولر گازی کم شده باشد، فشار و دمای آن کاهش می یابد و باعث می شود که کویل اواپراتور (سیم پیچ داخلی) بیش از حد سرد شود و رطوبت هوا روی آن یخ بزند. برای رفع این مشکل، باید نشتی گاز را پیدا و تعمیر کرده و سپس کولر را شارژ گاز کنید.

 خرابی فن

اگر فن دمنده (بلور) یا فن خنک کننده در کولر گازی خراب شده باشد، جریان هوای مناسب را تامین نمی کند و باعث می شود که حالت تعادل حرارت در سامانه به هم بخورد و بخش های مختلف دستگاه چه در حالت سرمایش و چه در حالت گرمایش، دچار یخ زدگی شوند. برای رفع این مشکل، باید فن خراب را تعمیر یا تعویض کنید.

انواع دیفراست کولر گازی

دیفراست کولر گازی به صورت خودکار و در زمان های مشخص فعال می شود و معمولاً بین 10 تا 45 دقیقه طول می کشد.

انواع دیفراست کولر گازی بسته به نوع کنترل آن تقسیم بندی می شوند. که عبارتند از:

دیفراست تایمر

در این نوع، دستگاه به صورت پیش فرض هر چند ساعت یک بار دیفراست را فعال می کند، بدون در نظر گرفتن شرایط هوایی و نیاز واقعی به دیفراست. این نوع دارای هزینه پایین تر و عملکرد ساده تر است، اما ممکن است باعث از دست رفتن راندمان و افزایش مصرف انرژی شود.

دیفراست حسگر

در این نوع، دستگاه با استفاده از حسگرهای دما و رطوبت، زمان مناسب برای فعال کردن دیفراست را تشخیص می دهد. این نوع دارای هزینه بالاتر و عملکرد پیچیده تر است، اما باعث می شود که دستگاه فقط زمان لازم به دیفراست بپردازد و راندمان و صرفه جویی در انرژی را افزایش دهد.

حتما بخوانید:   راهنمای فارسی کولر گازی کولر گازی وستل Vestel

معرفی دیفراست کولر گازی

نکات مراقبت از دیفراست کولر گازی

دیفراست کولر گازی یک عملکرد مهم است که باعث می شود که کولر گازی شما در شرایط سرد و مرطوب به خوبی کار کند و از خرابی جلوگیری کند. برای این که دیفراست کولر گازی به درستی انجام شود و راندمان دستگاه حفظ شود، باید به چند نکته توجه کنید:

فیلتر هوای کولر گازی را به صورت منظم تمیز و یا تعویض کنید. فیلتر هوای کثیف باعث محدود شدن جریان هوای روی کویل اواپراتور می شود و باعث برفک زدن آن می شود. برای تمیز کردن فیلتر هوا، باید دستگاه را خاموش کنید، فیلتر را خارج کنید و آن را با آب و صابون شسته و خشک کنید. بعضی از فیلتر ها قابل شستشو نیستند و باید تعویض شوند.

کویل های کولر گازی را به صورت دوره ای تمیز کنید. کویل های کولر گازی با گذشت زمان با گرد و غبار و آلودگی های دیگر پوشیده می شوند و عملکرد آن ها را تحت تاثیر قرار می دهند. برای تمیز کردن کویل ها، باید دستگاه را خاموش کنید، پنل پشت چهارچوب را باز کنید و با استفاده از اسپری مخصوص یا آب فشار قوی، آلودگی های روی کویل ها را پاک کنید.

لوله تخلیه آب را از نظر گیر بودن بررسی و پاکسازی کنید. لوله تخلیه آب نقش مهمی در جلوگیری از جمع شدن آب در دستگاه دارد. اگر این لوله گیر بکند، ممکن است باعث جمع شدن آب در صفحات فین و بالتبع بروز مشکلات دیفراست در دستگاه شود. برای پاکسازی لوله تخلیه، می توانید از سرکه سفید یا فشار آب استفاده کنید.

مقدار مناسب گاز مبرد را در دستگاه حفظ کنید. اگر گاز مبرد در دستگاه کافی نباشد، باعث اختلاف فشار و دمای زیاد در سامانه مبرد خواهد شد و منجر به برفک زدن کویل اواپراتور می شود. برای چک کردن مقدار گاز مبرد، باید از تجهیزات و دانش مناسب استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی و معرفی دیفراست کولر گازی پرداختیم. در صورتی که کولرگازی شما با مشکلی مواجه شد، می توانید از خدمات تعمیر کولر گازی در محل ایبک امداد بهره مند گردید.

31

دیفراست کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی عملکرد دیفراست کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x