تعمیرات کولر گازی

کاربرد آب کولر گازی برای شستشو | آب کولر در چه مواردی استفاده می شود؟

آیا آب کولر سمی است؟ استفاده از آب کولر گازی برای رادیاتور

آیا آبی که از کولر گازی خارج می شود، قابل استفاده است؟ خاصیت این آب چیست؟ آیا برای خوردن مناسب است؟ آیا سمی بودن آب کولر گازی صحت دارد؟ کاربرد آب کولر گازی چیست؟ شاید با خود بگویید این مسئله چندان اهمیتی ندارد که لازم باشد در خصوص آن مطلبی نوشته شود. اما تصور کنید در یک آپارتمان چندین طبقه و ساختمان های بزرگ که هر یک از واحدها کولر گازی برای خنک کردن محیط دارند، چند هزار لیتر آب تولید می شود که دور ریختن و عدم مصرف آنها می تواند باعث هدر رفت آب به مقدار قابل توجهی باشد.

آب کولر گازی

آب کولر گازی، آبی است که از رطوبت هوای گرم تولید می شود و از طریق یک لوله به بیرون دستگاه خارج می گردد. این آب به دلیل عبور از فیلترها و شبکه های فلزی سرد، معمولاً تمیز و بدون املاح است. برخی از کاربردهای آب کولر گازی عبارتند از:

شستشو و پاک کنندگی

می توانید از آب کولر گازی برای شستشوی لباس، ظروف، ماشین، پنجره و سطوح مختلف استفاده کنید. این آب باعث می شود که مواد شوینده بهتر حل شوند و قدرت پاک کنندگی بالاتری داشته باشند.

آبیاری گل و گیاه

می توانید از آب کولر گازی برای آب دادن به گل و گیاهان خود استفاده کنید. این آب به دلیل نداشتن املاح، مناسب برای رشد و سلامت گل و گیاهان است. البته باید توجه داشت که بعضی از گل و گیاهان نیاز به املاح خاص دارند و نمی توانید فقط با آب کولر گازی آنها را آب دهید.

نوشیدن آب کولر گازی

به طور کلی، آب کولر گازی می تواند آشامیدنی باشد، اما همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

 • اول اینکه این آب فاقد مواد معدنی و املاح لازم برای بدن است و نمی توانید به عنوان جایگزین آب معمولی از آن استفاده کنید.
 • دوم اینکه باید مطمئن شوید که فیلترها و لوله های دستگاه تمیز هستند و هیچ ماده سمی یا باکتری در آن وجود ندارد.
 • سوم اینکه باید تاریخ تولید و مصرف آب را بررسی کنید و از مصرف آب قدیمی خودداری کنید.
 • چهارم اینکه باید دمای آب را تنظیم کنید و از نوشیدن آب خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنید.

پس اگر قصد دارید از آب کولر گازی برای نوشیدن استفاده کنید، بهتر است با دقت عمل کنید و از رعایت بهداشت و سلامت خود مطمئن شوید. البته بهتر است همیشه از منابع آب تصفیه شده و مطمئن استفاده کنید.

آب کولر گازی برای گیاهان

کاربرد آب کولر گازی

از آب کولرهای گازی برای مصارف مختلفی می توان استفاده نمود. از جمله کاربردها و مصارف آب کولر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای آکواریوم

در مورد استفاده از آب کولر گازی برای آکواریوم، باید به چند نکته توجه کنید:

قبل از استفاده از آب کولر گازی برای آکواریوم، باید نوع محصولات خود را بشناسید. بعضی از محصولات نظیر ماهی های قرمز، قورباغه های سورئال، جلبک خوران و … نیاز به آب شیرین دارند و نمی توانید از آب کولر گازی برای آنها استفاده کنید. برای این نوع محصولات باید از آب معدنی یا آب شیرین تصفیه شده استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر کولر گازی هیتاچی در نمایندگی | آموزش تعمیرات کولر گازی هیتاچی

قبل از استفاده از آب کولر گازی برای آکواریوم، باید نوع آکواریوم خود را بشناسید. بعضی از آکواریوم ها نظیر آکواریوم های تروپیکال، مدیترانه ای، آسیایی، آفریقایی، اقیانوسی و … نیاز به آب شور دارند و نمی توانید از آب کولر گازی برای آنها استفاده کنید. برای این نوع آکواریوم ها باید از آب دریا یا آب شور تصفیه شده استفاده کنید.

همچنین لازم است قبل از استفاده از آب کولر برای آکواریوم، تعادل pH خود را بشناسید. pH مقدار اسید یا باز بودن محلول را نشان می دهد. مقدار pH مطلوب برای محصولات و آکواریوم های مختلف متفاوت است. بنابراین، قبل از استفاده از آب کولر گازی برای آکواریوم، باید pH آن را با استفاده از دستگاه های مناسب اندازه گیری کنید و در صورت لزوم با استفاده از مواد مناسب تنظیم کنید.

برای رادیاتور

از آب کولر می توان در رادیاتور ماشین استفاده کرد. به دلیل نداشتن املاح و مواد معدنی در این آب، استفاده از آن برای رادیاتور ماشین، منطقی به نظر می رسد البته باید توجه داشت که فقط با آب کولر گازی نمی توان رادیاتور را پر کرد، بلکه باید با مقادیر مناسب از ضد یخ ضد یخ ماده ای است که نقطه جوش و نقطه انجماد آب را تغییر می دهد و از جوشیدن یا یخ زدن آب در رادیاتور جلوگیری می کند. همچنین ضد یخ خاصیت ضد زنگ و ضد رسوب دارد و عمر رادیاتور را افزایش می دهد.

استفاده از آب کولر گازی برای رادیاتور بهتر از استفاده از آب شهری یا آب معمولی است. زیرا آب شهری یا آب معمولی حاوی املاح و مواد معدنی است که باعث رسوب، زنگ زدگی و کاهش بازده رادیاتور می شود. بنابراین، اگر در شرایط اضطراری نیاز به پر کردن رادیاتور دارید، بهتر است از آب کولر گازی به جای آب شهری یا آب معمولی استفاده کنید.

استفاده از آب کولر گازی برای رادیاتور همانند استفاده از آب مقطر نیست. زیرا آب مقطر یک فرآیند صنعتی است که با تقطیر و تصفیه، همه ناخالصی ها و املاح را از آب حذف می کند. در حالی که آب کولر گازی فقط با عبور از فیلترهای ساده، بخشی از ناخالصی ها و املاح را حذف می کند. بنابراین، آب مقطر خلوص بالاتر و کارآمدتر از آب کولر گازی دارد.

برای اتو بخار

برای استفاده از آب کولر گازی برای اتو بخار، تنها کافی است که آب خروجی دستگاه تهویه مطبوع را در یک ظرف جمع آوری کنید و در مخزن اتو بخار بریزید. البته باید توجه داشت که:

 • قبل از پر کردن مخزن اتو بخار، باید مطمئن شوید که فقط آب خالص در ظرف قرار دارد.
 • پس از پایان کار، باید مخزن اتو بخار را خالی کنید و با چند قطره آب تمام سطح دستگاه را تمیز کنید.

آب کولر مناسب برای بخارشوی

بخارشوی یک دستگاه شستشوی قدرتمند است که با استفاده از بخار آب، سطوح مختلف را پاک و تمیز می کند. بخارشوی می تواند از روی فرش، مبل، کاشی، شیشه، چوب و … لکه ها، گرد و غبار، باکتری ها و حشرات را بردارد. بخارشوی به دلیل داشتن فشار بالا و دمای گرم، نیاز به کمترین مقدار آب و شوینده دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بوی بد کولر گازی | راهکارهایی برای رفع بوی بد کولر گازی

اما انتخاب آب مناسب برای بخارشوی مهم است. زیرا اگر از آب نامناسب استفاده کنید، ممکن است باعث خراب شدن دستگاه یا کاهش عملکرد آن شود. به طور کلی، باید از آب تصفیه شده یا آب مقطر برای بخارشوی استفاده کنید. زیرا این نوع آب حاوی حداقل مقدار املاح و ناخالصی ها است و باعث رسوب و زنگ زدگی در دستگاه نمی شود.

آب کولر گازی به دلیل حضور دی اکسید کربن در آن، دارای pH پایین و اسیدی است.  این باعث می شود که با قطعات فلزی دستگاه واکنش نشان داده و آنها را خورد کند.

علاوه براین، این نوع آب به دلیل عدم تصفیه کامل، ممکن است حاوی ناخالصی های جامانده از هوای گرفته شده باشد. این باعث می شود که باعث رسوب و چسبندگی در لوله های دستگاه شود.

آب کولر گازی به دلیل عدم تعادل با فشار و دمای دستگاه، ممکن است باعث جوشیدن یا سرد شدن نامطلوب در دستگاه شود. این باعث می شود که عملکرد و خروج بخار دستگاه تحت تاثیر قرار گیرد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که آب کولر گازی مناسب برای بخارشوی نیست و بهتر است از آن استفاده نکنید. به جای آن، می توانید از آب تصفیه شده یا آب مقطر که در بازار موجود است، استفاده کنید. این نوع آب خلوص بالاتر و کارآمدتر از آب کولر گازی دارد و باعث خراب شدن یا کاهش عملکرد دستگاه نمی شود.

کاربرد آب کولر گازی

استفاده از آب کولر در شستشو

استفاده از آب کولر گازی برای شستشوی ماشین، پنجره و لباس بسیار مناسب است و مزایای زیر را به همراه دارد:

 • با استفاده از آب کولر گازی، شما نیاز به خرید و استفاده از آب مقطر یا آب شیرین تصفیه شده ندارید. این باعث می شود که در هزینه شما صرفه جویی شود.
 • با شستشوی لباس با آب کولر مطمئن خواهید بود که لباس های خود را با آب تمیز و بدون ناخالصی شستید. این باعث می شود که لباس های شما لکه نگیرند و رنگ و بافت آنها حفظ شود.
 • می توانید سطوح سخت و صاف مانند پنجره، شیشه، آینه، فلز و چوب را به راحتی با آب کولر پاک کنید.
 • برای استفاده از آب کولر گازی برای شستشو، تنها کافی است که آب خروجی دستگاه تهویه مطبوع را در یک ظرف جمع آوری کنید و به جای آب عادی برای شستشو استفاده کنید.

جمع بندی

این مطلب از ایبک امداد را به معرفی کارایی و کاربرد آب کولر گازی پرداختیم و گفتیم که با استفاده از این نوع آب می توانید تا حد زیادی از خرید آب مقطر بی نیاز شوید. در صورتی که شما نیز تجربه ای در استفاده از آب کولر دارید، می توانید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

ناگفته نماند ایبک امداد به صورت تخصصی اقدام به تعمیر کولر گازی در محل شما می نماید. چنانچه در این خصوص نیاز به کمک داشتید، با ما تماس بگیرید.

آب کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مصارف متعدد آب کولر گازی

امتیاز کاربر: ۳.۴۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

 1. برای خوردن مناسب نیست چون کولر سرب و سموم دیگر موجود در هوا را گرفته و با آب خارج میکند.با وارد کردن ۲ سیم برق ۱۲ ولت در آب خروجی کولر مشاهده میکنید یه چیزی مثل گریس روی آب ظاهر میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا