مجله لوازم خانگی

آشنایی با هواپز و قطعات آن | هر آنچه در مورد هواپز ها باید بدانید

آشنایی با هواپز و قطعات آن | هر آنچه در مورد هواپز ها باید بدانید

تغذیه سالم یکی از نیاز هایی می باشد که هر انسانی به آن توجه دارد و از آن مهم تر پخت غذاها به شیوه درست و سالم آن است که امروزه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. یکی از گزینه های موجود برای طبخ غذا به شیوه سالم و سلامت استفاده از هواپز می باشد که این روزها به نیاز اساسی هر خانه  تبدیل شده است. حال برای آنکه بتوانیم به درستی و با روش اصولی هواپز ها را در آشپزخانیمان سالم نگه داریم و تعمیرات آن را درصورت لزوم انجام دهیم آشنایی با قطعات هواپز یکی از گزینه های کلیدی برای آموزش شما می باشد.

هواپز چیست:

هواپز ها از تعدادی المنت های هالوژنی ساخته شده اند که با تولید گرما و پخش آن در محیط هواپز باعث پختن غذا می شوند. هواپز از ۷ لایه تشکیل شده است که ۵ لایه آن وظیفه تولید گرما و ۲ لایه آن وظیفه انتشار گرما را بر عهده دارند.پس در حالت کلی اگر دنبال رژیم غذایی سالم هستید این هواپز ها گزینه ی مناسبی برای شما می باشند.

هواپز ها در آشپزخانه منزلتان برای دو منظور استفاده می شود.کاربرد اول آن زمانی است که شما فعالیت بدنی لازم را در طول روز ندارید و می خواهید از غذاهای رژیمی و سالم در وعده های غذایی خود استفاده کنید یا کاربرد دوم شما در رژیم تان روغن را حذف کرده اید و معمولا غذاها را به صورت آبپز مصرف می کنید ولی از این موضوع شکایت دارید که آبپز کردن غذاها طعم غذای شما را از بین می برد. برای هر کدام از این کاربرد ها هواپز گزینه ی مناسبی می باشد.

مزایای استفاده از هواپز:

 • داشتن غذای سالم بدون روغن: چون اکثر مواد غذایی را در هواپز می توان بدون استفاده از ذره ای روغن یا آب پخت و بدبن صورت غذای سالم تری داشته باشید.
 • پخت همزمان چند مدل غذا: معمولا هواپز ها دارای سینی ها و طبقات مختلفی هستند که شما می توانید در هر طبقه ی آن غذای مورد نظر خودتان را بپزید.
 • پخت یکنواحت و کامل غذا بدون آنکه قسمتی از غذای شما خام باقی مانده باشد.
 • از این دستگاه می توانید استفاده های دیگری هم بکنید. مثلا می توانید بعنوان میوه خشک کن از آن استفاده کنید.
 • تعمیر هواپز ها هم بعلت اینکه اکثر قطعات آن در بازار موجود است هزینه ی بالایی ندارد.

قطعات هواپز:

هر هواپز از قطعاتی تشکیل شده است که یا می توان آن ها را جدا کرد یا قابلیت جداشدن ندارد. این قطعات در موارد زیر خلاصه می شوند:

 • دیگ هواپز
 • میکروسوئیچ ایمنی دستگاه
 • ترموفیوز
 • ترموستات
 • تایمر زنگوله دار یا مکانیکی
 • المنت تابشی
 • موتورفن القایی قطب دار
 • لامپ خبر سبزرنگ

اجزا هواپز به این قطعات خلاصه نمی شود و بخش های هوا پز از قسمت های مختلفی تشکیل شده  است.falavorwave4 1 e1568999371476

۱-دیگ هواپز:

دیگ هواپز یکی از قطعات مهم در هواپز ها می باشد که ما به صورت مستقیم با آن در ارتباط هستیم.و غذاهایمان را داخل آن میریزیم. جنس این دیگ از مواد مختلفی نظیر تفلون، استیل یا پیرکس ساخته شده است. هرکدام از این جنس های هواپز دارای ویژگی هایی می باشند که شما بنا به کاربرد آن می توانید از آن ها استفاده کنید.مثلا اگر جنس دیگ هواپز شما پیرکس باشد علاوه بر اینکه دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد و به شما این امکان را می دهد که در هنگام پخت غذا توانایی نظارت بر پخت را داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر چرخ گوشت ناسیونال National|خدمات تعمیر نمایندگی چرخ گوشت ناسیونال

معمولا زمانی که دیگ بخارپز شما آسیب می بیند برای آنکه آن را تعویض یا تعمیر کنید حتما باید دیگی متناسب با نوع برند و مدل دستگاه شما باشد پس بنابراین در حفظ آن باید دقت کنید یکی از کارهایی که بهتر است در این زمینه انجام دهید این است که زمانی که کارتان با هواپز تمام شد ابتدا اجازه دهید که دیگ هواپز خنک شود و بعد از آن اقدام به شست و شوی آن کنید.

۲-میکروسوئیچ ایمنی دستگیره هواپز:

وظیفه ی این قطعه در هواپز قفل کردن درب آن در زمان شروع به کار است و ایمنی مورد نیاز را برای مصرف کننده فراهم می کند.پس شما خیالتان راحت است که اگر بچه ی کوچک هم در خانه دارید با قفل شدن درب آن امکان سوختن وجود ندارد ولی ظرف هواپز ممکن است داغ باشد و  بنابراین از تماس دست با آن خودداری کنید چون ممکن است به دستان شما آسیب بزند.

۳-ترموفیوز در هواپز:

وظیفه ی اصلی این دستگاه کنترل دمای وارد شده به هواپز می باشد یعنی زمانی که دمای آن بیش از مقدار خاصی می شود جریان الکتریکی آن را قطع می کند تا به دستگاه آسیبی وارد نشود.

۴-ترموستات هواپز:

ترموستات یکی از قطعات در وسایل خانگی است که وظیفه ی تنظیم کردن دمای وارد شده به آن ها را بر عهده دارد.در هواپز هم به همین صورت عمل می کند یعنی بسته به نوع مواد غذایی و میزان حرارتی که باید بگیرد دما را تنظیم کرده. در هواپز شما باید درجه دما و حرارت را به آن بدهید تا شروع به پخت غذاها با قطع و وصل کردن مناسب میزان دما کند.

از ترموستات در وسایل گرمایشی و سرمایشی نیز استفاده می شود و بعنوان کنترلگری است که میزان دمای ورودی را کنترل می کند یعنی در هنگام استفاده از ترموستات در هواپز شما خیالتان راحت است که غذا نه می سوزد و نه غذای یخ زده میل می کنید.

در اکثر هواپز ها یک ترموستات تنظیم شونده وجود دارد که شما قبل از پخت غذا می توانید آن را برروی درجه مناسبش تنظیم کنید.ترموستات هواپز 300x300 1

۵-تایمز زنگوله دار یا مکانیکی در هواپز:

بعد از آن که درجه حرارت پخت غذایتان را توسط ترموستات تعیین کردید حال نوبت تنظیم زمان مورد نیاز برای پخت انواع غذاهایی است که قرار است در هواپز پخته شود. این قطعه هم مانند ترموستات به صورت یک دکمه تنظیم بر روی هواپز شما قرار دارد و شما به وسیله آن زمان مورد نیاز برای پخت غذا را تعیین می کنید و زمانی که این پخت تمام شد با صدایی شبیه زنگوله (که در اصل علت نام گذاری آن هم این می  باشد) به شما اطلاع می دهد که غذایتان آماده است و می توانید آن را میل کنید. زمانی که بسیار گرسنه هستید صدایی شیرین تر از این صدا نمی باشد.

۶-المنت تابشی هواپز:

قطعه ی دیگری که در هواپز ها وجود دارد المنت تابشی است که از تعدادی لامپ هالوژنی ساخته شده است که از خود اشعه مادون قرمز ساطع می کنند. این قطعه در هواپز وظیفع تولید گرما و حرارت مورد نیاز برای پخت غذا را بر عهده دارد.توان و حرارت تولیدی در المنت های هواپز متفاوت است و برخی از انواع آن تا ۲۶۰۰ درجه سانتی گراد گرما برای پخت غذا تولید می کنند.این توان مصرفی بسته به نوع غذایتان که در هواپز پخته می شود مقادیر مختلفی را می تواند به خود بگیرد.این المنت در هواپز ها معمولا در کنار فن قرار می گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش مراحل ساخت مبل | مبلمان چوبی

۷-موتور فن القایی قطب چاکدار:

موتور القایی قطب چاکدار در هواپز همان نقش فن در آن را دارد که در راستا و کنار المنت ها قرار دارد و وظیفه ی پخش حرارت در کل ساختار هواپز را برعهده دارد. گرمای تولید شده توسط المنت با این موتور القایی قطب چاکدار به تمام قسمت ها منتقل می شود و این پخشی در هواپز باعث می شود تا غذا خام نماند و همه ی قسمت های آن پخته شود.

ویژگی های بارزی که موتور القایی قطب چاکدار در هوا پز باید داشته باشد به شرح ذیل است:

 • سرعت و جهت چرخش در این موتور یا فن قابل تنظیم است.
 • این فن در اندازه های کوچک با قدرت پخش کنندگی مناسب ساخته می شوند.
 • ساختار آن ها ساده است.
 • تولید ارزانی دارند.

۷-لامپ خبر سبز رنگ هواپز:

لامپ خبر سبز رنگ روشن یا خاموش بودن هواپز و همچنین وجود جریان برق را در آن مشخص می کند. این کار جهت ایمنی نیز به کاار می رود.معمولا قدرت این لامپ خبر سبز رنگ در هواپز بسیار کم است و در حدود ۲.۱ تا ۵ وات است و با ولتاژی در حدود ۲۴ تا ۲۲۰ ولت می تواند کار کند.

۸-صفحه کنترل دیجیتال:

کلید های کنترلی که در این مقاله در بخش های مختلف توضیح دادیم همه برروی همین صفحه دیجیتال در هواپز قرار دارند و شما برروی آن می توانید اطلاعات تنظیم شده در هواپز را مشاهده کنید.اطلاعاتی نظیر زمان تنظیم شده برای پخت، میزان حرارت لازم جهت پخت انواع مختلف موادغذایی ، روشن یا خاموش بودن هواپز و همچنین تنظیم مود دستگاه، همه ی این ها  اطلاعاتی است که برروی صفحه کنترل دیجیتال در هواپز ها قرار دارد.

۹-دکمه توربو یا turbo در هواپز:

گاهی در برخی از نسل های هواپز در کنار دکمه های کنترلی ای مانند تنظیم درجه حرارت یا تنظیم زمان مورد نیاز برای پخت غذا، دکمه توربو هم وجود دارد. وظیفه ی این دکمه کاهش زمان پخت غذا در هواپز می باشد یعنی شما با زدن این دکمه انتخاب می کنید که غذا با سرعت بیشتری پخته شود و سریع تر بتوانید آن را میل کنید.

۱۰-لامپ خبر قرمز رنگ:

گاهی در کنار دکمه های دیگری که در دستگاه قرار دارد یک دکمه تحت عنوان لامپ خبر قرمز رنگ وجود دارد که خاموش بودن دستگاه را نشان می دهد.

همانطور که در ابتدا مقاله گفته شد اجزای هواپز ها به این  ۱۰ مورد خلاصه نمی شود و معمولا همراه با هواپز ها قطعاتی مانند سینی پایه دار ،تابه بخارپز،سیخ، پایه نان و حلقه افزایش حجم نیز گذاشته می شود.که همه ی این ها برای افزایش کارایی و کارکرد مناسب دستگاه هواپز شما می باشد.

آشنایی با هواپز و قطعات آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با هواپز و قطعات آن | هر آنچه در مورد هواپز ها باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا