تعمیرات کولر آبی

معرفی انواع کولرهای آبی | نحوه انتخاب کولر آبی مناسب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانطور که می دانید کولرهای آبی وظیفه دارند هوای محیط را خنک کنند این کولرها یک پکیج کاملاً مستقل بوده و معمولاً در بیرون از منزل نصب می شوند و سپس به وسیله کانال کولر، هوای خنک شده، به محیط وارد می شود.

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با انواع کولرهای آبی به طور کامل آشنا کنیم تا در صورتی که قصد خرید این کولر را داشتید، بتوانید کولر آبی مناسب با محیط برای خود انتخاب کنید. لطفاً با ما همراه باشید.

روش عملکرد کولر آبی چگونه است؟

از سالیان دور، کولر آبی برای تأمین سرما در محیط، مورد استفاده قرار می گرفت. کولر آبی ساختار ساده ای داشته و بازدهی بالایی برای خنک کردن هوا دارد.
امروزه در بیشتر مکان های اداری و مسکونی از این کولر ها برای خنک کردن محیط استفاده می کنند؛ زیرا از جهت اقتصادی استفاده از این دستگاه بسیار مقرون به صرفه می باشد.
همانطور که گفتیم کولر آبی وظیفه دارد هوای محیط ما را خنک کند و این هوای سردی را که تولید می شود به وسیله کانال وارد محیط خواهد کرد.

وقتی کولر آبی روشن می شود، جریان برق وارد پمپ شده و موتور دستگاه راه اندازی می شود. بعد از این مرحله پوشال ها به کمک پمپ آب خیس می شوند و پروانه ها هم هوای بیرون را به کولر وارد می کنند. هوای محیط بعد از اینکه از بین پوشال ها و یا پد سلولزی رد شد خیس شده و حرارت خود را از دست خواهد داد و در نتیجه این فرایند، هوا سرد شده و این هوای سرد، از کانال کولر به محیط وارد می شود و محیط را هم خنک می کند.
کولرهای آبی در مدل های مختلفی وجود دارند ولی عملکرد آنها تقریباً یکسان است.

مزیت استفاده از کولرهای آبی

همانطور که گفتیم کولر های آبی بین مردم محبوبیت زیادی داشته و افراد زیادی از دیرباز از آن استفاده می کنند. مزیت های این کولرها عبارتند از:

 • کولر آبی نصب و تعمیر آسانی دارد.
 • مصرف بهینه انرژی یکی از مزایای این کولرها می باشد.
 • کولرهای آبی قیمت مناسبی داشته و از جهت اقتصادی مقرون به صرفه هستند.
 • این کولرها محیط را مرطوب کرده و برای مناطق خشک بسیار مناسب است.
 • کولرهای آبی، هوای خنک و تازه در محیط ایجاد می کند.

کولرهای آبی

نکات مهم برای خرید کولر آبی

اگر می خواهید کولر آبی خریداری کنید باید به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید کولری مناسب برای خود تهیه کنید این نکات عبارتند از:

 • انتخاب نوع کولر آبی
 • ابعاد مناسب کولر آبی
 • جنس بدنه کولر
 • توان موتوری کولر آبی
 • نوع پوشال کولر آبی
 • مصرف انرژی کولر
 • قیمت کولر آبی

۱- انتخاب نوع کولر آبی

اولین مطلبی که در هنگام خرید کولر آبی باید توجه کنید انتخاب مدل متحرک و یا ثابت کولر است؛ برای این منظور باید به سراغ کوچکی و بزرگی مکانی بروید که می خواهید کولر را برای خنک کردن آنجا، خریداری کنید.سپس در بین مدل های متحرک و ثابت یکی از این کولر ها را خریداری کنید.

۲- ابعاد مناسب کولر آبی

یکی دیگر از موارد مهمی که برای انتخاب و خرید کولر آبی باید به آن توجه کنید ابعاد کولر آبی می باشد حتماً باید به اندازه فضایی که می‌خواهید به وسیله کولر خنک کنید، توجه داشته باشید و بدانید که هرچه کولر شما بزرگتر باشد هوادهی آن هم بیشتر است. برای محیط های بزرگتر باید از کولر های بزرگتر و با قدرت استفاده کرد و برای محیط های کوچک، نیازی به خریداری کولر بزرگ ندارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ایرواشر چیست؟ | آشنایی با انواع مختلف ایرواشر

۳- جنس بدنه کولر آبی

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید جنس بدنه کولر آبی می باشد کولرهای آبی معمولاً از ورق های گالوانیزه درست شده اند و این باعث می شود بدنه کولر در برابر زیر نور مستقیم آفتاب دوام آورده و آسیب نبیند.

۴- توان موتوری کولر آبی

کولرهای آبی توان های مختلفی دارند که شما باید با توجه به متراژ فضای مورد نظر و همچنین نیاز به سرمایش محیط، کولر مناسب انتخاب کنید.
هرچه کولر آبی بزرگتر باشد، قدرت سرمایش و توان موتوری آن هم بیشتر است. البته توجه داشته باشید که مصرف انرژی آن هم بیشتر خواهد بود.

۵- نوع پوشال کولر آبی

کولر های امروزی از دو نوع پوشال استفاده می کنند پوشال سلولزی و پوشال معمولی.
کولرهای سلولزی، مدل های جدیدی هستند که در مقابل پوشال های قدیمی، از کارایی بیشتر و بهتری برخوردارند. قدرت جذب آن ها بالا بوده و با مصرف انرژی کمتر، باعث خنکی بیشتر محیط خواهند شد.
این موضوع را هم بدانید که پوشال های سلولزی دوام بیشتری داشته و نیاز نیست که هر ساله تعویض شوند. توصیه می‌کنیم هر سه تا پنج سال یکبار، پدهای سلولزی را تعویض کنید و در هنگام هر سرویس کاری آنها را تمیز بشویید.

۶- مصرف انرژی کولر آبی

در صورتی که می خواهید کولر آبی خریداری کنید باید در مصرف انرژی کولر دقت کنید و به سراغ کولری بروید که رده انرژی کم مصرفی داشته باشد بهترین رده انرژی مصرفی برای کولر آبی رده A می باشد.

۷- قیمت کولر آبی

محصولات سرمایشی در بازار، از قیمت های مختلفی برخوردارند کولر آبی هم از این قاعده مستثنی نیست و دارای قیمت های متفاوتی است. ما در این مقاله تلاش می کنیم به شما بهترین کولر را معرفی کنیم تا بتوانید متناسب با بودجه و متراژ محیط مورد نظر، کولر آبی مناسب خریداری کنید.

انواع کولرهای آبی

کولرهای آبی در دو مدل تولید می شوند مدل های ثابت و مدل های قابل حمل.
هر کدام از این کولر ها ویژگی خاصی دارند که در ادامه شما را با آنها آشنا می کنیم.

کولر آبی ثابت

این کولرها در ظرفیت های مختلفی تولید شده و این یکی از مزیت های این کولرها است. کولرهای آبی ثابت به طور معمول در پشت بام نصب شده و از راه کانال کشی، هوای سرد را وارد محیط می کنند. کولرهای آبی ثابت از جهت واسط تبخیری هم در دو مدل معمولی با پد سلولزی و پوشال تولید می‌شوند.

انواع کولرهای آبی ثابت عبارتند از:

 1. کولر آبی معمولی با پوشال
 2. کولرهای آبی سلولزی

۱- کولرهای آبی معمولی با پوشال

روش کار این کولرها بسیار ساده بوده و با ریختن آب در روی پوشال های چوبی، هوایی که وارد کولر می شود با عبور از پوشال ها، حرارت خود را از دست داده و سرد می شود و از راه کانال وارد محیط می گردد.

۲- کولرهای آبی سلولزی

ویژگی این کولر ها این است که به جای استفاده از پوشال های چوبی، از پدهای سلولزی در آن استفاده می‌شود. پدهای سلولزی از ترکیب مواد مخصوص و چسب تولید می شود که تراکم بالایی دارد این موضوع باعث می شود آلودگی های هوا وارد محیط نشود. عمر زیاد این پدها بسیار زیاد و طولانی می باشد. این کولر را به دلیل جذب بالای آلودگی‌های هوا، باید حتماً هر چند ماه یک بار تمیز کنید تا باعث بوی بد در محیط نشود.

کولر های آبی قابل حمل

کولرهای آبی قابل حمل را شما می توانید در هر مکانی نصب کنید و به کانال کشی هم نیاز ندارد زیرا مخزن آب مستقلی داشته و مخزن آن هم یا به صورت اتصال مستقیم به شیر وصل می شود و یا به صورت دستی از آب پر می شود.
باید بدانید که این کولرها ظرفیت کمتری در مقایسه با کولر های ثابت دارند.

کولرهای آبی صنعتی

کولرهای آبی صنعتی ظرفیت های بزرگ داشته و برای کارگاه ها و سالن های تولیدی مناسب هستند. این کولر ها از دینام هایی با ظرفیت بسیار زیاد و قابلیت هوادهی تا ۲۵ هزار متر مکعب را دارا هستند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش سیم کشی کولر آبی

کولرهای آبی با بدنه پلیمری

کولرهای آبی با بدنه پلیمری را می توان جزو نسل جدید کولر های سلولزی دانست زیرا این مدل، دارای بدنه پلیمری بوده و دیرتر دچار استهلاک خواهد شد. راندمان هوادهی آن بسیار بالا است و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری کولر بدنه پلیمری، به علت استفاده کردن از شفت توربین و فولی تسمه به مقدار زیادی کاهش یافته است.

کولر آبی با فن آکسیال

فرق این کولر با کولر های معمولی، در نوع پروانه ی آن می باشد به این شکل که در کولر فن آکسیال به جای اینکه از پروانه سانتریفیوژ استفاده شود از پروانه های اکسیر استفاده می کنند.

انواع کولرهای آبی از جهت خروجی

کولرهای آبی از جهت خروجی هم به سه مدل تقسیم می شود:

 1. کولر آبی بالازن
 2. کولر آبی بغل زن
 3. کولر آبی پایین زن

۱- کولر آبی بالازن

در این کولر، هوادهی از بالا انجام شده و این باعث کم شدن مصرف انرژی و همچنین اشغال فضای کمتر در کولر می شود. بالا بودن هوادهی کولر باعث می‌شود افزایش کارایی آن زیاد شده و این موضوع هم باعث نریختن آب در روی الکتروموتور و همچنین جلوگیری از سوختن موتور کولر می‌شود.

۲- کولر آبی بغل زن

در این کولر، خروجی هوا همانطور که از نام آن معلوم است از بغل انجام شده و این کولر جزو پرفروش ترین مدل های کولر آبی است معمولاً این کولر را در پشت بام قرار می دهند.

۳- کولر آبی پایین زن

خروجی این کولر در پایین کولر بوده و برای زیاد شدن کارایی کولر، باید آن را در روی پایه های مستحکمی نصب کنید تا هوا به راحتی در آن گردش کند.

روش انتخاب ظرفیت مناسب کولر آبی

برای اینکه شما کولری با ظرفیت مناسب انتخاب کنید ابتدا باید شرایط آب و هوایی و همچنین متراژ محیط را در نظر بگیرید. توجه به این دو مورد می تواند باعث شود که کولر آبی مناسبی برای محیط زندگی خود انتخاب کنید.
هرچه متراژ محیط مورد نظر شما بیشتر باشد، باید کولری با ظرفیت بالا خریداری کنید.

مهمترین مطلب، در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی محل زندگی شما می باشد زیرا در مناطق گرم باید کولری با ظرفیت بیشتر انتخاب کنید و برعکس، در مناطق سرد می توانید از کولر هایی با ظرفیت کمتر استفاده کنید.

در صورتی که ساختمان شما عایق نبوده و آفتابگیر باشد باید از کولرهایی استفاده کنید که دارای ظرفیت بیشتری هستند.

کولر آبی در پشت بام نصب شده و اگر شما در پایین آپارتمان ساکن هستید باید از کولری با ظرفیت بیشتر استفاده کنید.

نکات مهم در هنگام استفاده کردن از کولر های آبی

اگر شما هم در منزل خود از کولر آبی استفاده می کنید برای اینکه گرد و غبار داخل منزل نشود باید هواگیر های کولر را کاملاً با پوشال بپوشانید. بعد از مدتی که شما از این پوشال ها استفاده می کنید گرد و غبار، جذب آن می‌شود و به همین دلیل باید به طور مرتب پوشال ها شسته و در صورت نیاز تعویض شود.

برندهای معتبر کولر های آبی چیست؟

کولر های آبی یکی از راه های مطمئن برای تأمین سرمایش مورد نیاز شما است که به وسیله برند های مختلفی مانند سپهر الکتریک، آزمایش، آبسال و انرژی تولید شده و به بازار هم عرضه می شود.

کولرهای آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع کولرهای آبی به طور کامل آشنا کردیم تا در صورتی که قصد خرید کولر آبی دارید بتوانید کولر مورد نیاز خود را با توجه به شرایط محیط انتخاب کنید.
در صورتی که نیاز به راهنمایی برای خرید کولر آبی دارید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

معرفی انواع کولرهای آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع کولرهای آبی از جهت خروجی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا