خدمات نظافتی

کاربرد جوهر نمک | مصارف خانگی جوهر نمک

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کاربرد جوهر نمک و طریقه استفاده از آن در خانه تکانی از جمله موارد ایمنی و مهمی است که باید به آن توجه نمایید. در صورتی که در مورد مصرف جوهر نمک اطلاعاتی داشته باشید، می‌توانید بدون اینکه این ماده شوینده قوی به وسایل یا خود شما آسیب بزند، به راحتی استفاده کنید. جوهر نمک از جمله شوینده‌های بسیار قوی می‌باشد که همه جرم‌ها را از بین می‌برد. کاربرد جوهر نمک فقط مصارف خانگی نیست، بلکه در صنعت نیز از آن استفاده می‌کنند.

کاربرد جوهر نمک

جوهر نمک به صورت صنعتی و طبیعی در بازار وجود دارد. معده از هیدرولیک اسید به صورت طبیعی برای هضم کردن مواد غذایی استفاده می‌کند. در صنعت نیز از آن استفاده‌های متعددی می‌شود. برای ساخت نمونه صنعتی هیدرولیک اسید آن را با آب مخلوط کرده و به صورت اسیدی مایع مورد استفاده قرار می‌دهند. کاربرد جوهر نمک و مصارف آن بسیار مختلف و متنوع می‌باشد، ولی اگر به صورت کلی و خلاصه بخواهیم بیان کنیم، باید بگوییم که کاربرد جوهر نمک به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم می‌شود.

مصارف خانگی جوهر نمک

با توجه به اینکه جوهر نمک خاصیت جرم زدایی بسیار بالایی دارد، برای تمیز کردن و از بین بردن آلودگی‌های سطوح گوناگون مانند سرامیک‌ها، سرویس‌های بهداشتی، موزائیک‌ها و کاشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید بدانید که این ماده شیمیایی بسیار قوی است به همین علت برای شستن سنگ‌های فلزی، آهکی و مرمری نباید به هیچ عنوان استفاده شود.

کاربرد جوهر نمک

اسید شویی با استفاده از جوهر نمک

کاربرد دیگر جوهر نمک این است که با توجه به قابلیت زنگ زدایی آن، از این ماده برای پاک کردن زنگ آهن از سطوح فولادی و آهنی استفاده می‌گردد. این محلول با توجه به اینکه اسید شویی بسیار قوی است، اکسیدهای فلزی را خیلی راحت پاک خواهد کرد. همچنین جوهر نمک برای تمیز کردن و پاکسازی فلزات و حذف ناخالصی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید:   روش های تمیز کردن جاکفشی توکار

در مواقعی که از جوهر نمک برای اسید شوی استفاده می‌شود، در زمان کمتر می‌توانید این کار را انجام دهید. همچنین در دمای پایین نیز این ماده کارایی خوبی خواهد داشت. بر روی سطح فلزات کیفیت کار جوهر نمک بالاتر است.

کاربرد جوهر نمک در تمیزسازی آجرها

به مرور زمان آجرها محل بسیار مناسبی برای رشد کپک‌ها و باکتری‌ها خواهند بود. برای تمیزسازی آجرها می‌توان از جوهر نمک استفاده کرد که انتخاب بسیار مناسبی می‌باشد. برای این کار باید در ابتدا جوهر نمک را رقیق نموده و پس از آن روی سطح آجرها با استفاده از اسفنج کشیده و همه لکه‌هایی که وجود دارد را به صورت کامل از بین ببرید.

تولید ترکیبات ارگانیک

در برخی مواقع امکان دارد که از جوهر نمک برای تولید ترکیب ارگانیک مانند «دی کلرو اتان» در پلاستیک‌های پی‌وی‌سی استفاده شود. یک کاربرد دیگر جوهر نمک تهیه محصولات دارویی با استفاده از این ماده می‌باشد.

تهیه ترکیبات معدنی با جوهر نمک

همانطور که گفته شد جوهر نمک کاربردهای گوناگونی دارد که یکی از موارد استفاده از آن استفاده از این اسید برای تصفیه فاضلاب، آب و تولید کاغذ می‌باشد.

تمیزکاری استخر با جوهر نمک

یک کاربرد جوهر نمک این است که برای از بین بردن لکه‌ها و پاک کردن کاشی‌های استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. طریقه استفاده از جوهر نمک در استخر به این ترتیب می‌باشد که ده قسمت از آن را با یک قسمت هیدروکلریک اسید ترکیب کرده و به راحتی با استفاده از این ترکیب استخر را پاکیزه و تمیز می‌کنند.

خالص سازی نمک طعام با جوهر نمک

وقتی از معادن سنگ نمک، نمکی استخراج می‌گردد این نمک ناخالص است و همراه آن گچ و فلز‌هایی مانند آرسنیک، جیوه و سرب وجود دارد. کاربرد جوهر نمک در این مورد این می‌باشد که این ناخالصی‌ها را می‌تواند جذب کند و نمک پاکسازی شده را تحویل دهد.

کنترل PH با استفاده از جوهر نمک

برای کنترل ph محصولات دارویی، آب‌های آشامیدنی و غذاها از جوهر نمک استفاده می‌شود. جوهر نمک قابلیت خنثی‌سازی دارد. به همین علت ph بالا و ph پایین را خنثی می‌کند. از این خصوصیت جوهر نمک برای خنثی‌سازی پساب‌های قلیایی استفاده می‌گردد.

بازسازی مبدل‌های یونی

دستگاه‌های تعویض یونی متعددی در تصفیه آب وجود دارد که از آنها برای بازسازی ریزن‌های مبدل یونی و شستن رزین‌ها استفاده می‌گردد.

تولید نفت با استفاده از جوهر نمک

شاید تعجب کنید، اما از جوهر نمک برای تولید نفت نیز استفاده می‌کنند. جوهر نمک را به بخش‌هایی که استخراج نفت انجام می‌شود، تزریق می‌کنند. جوهر نمک به علت داشتن ویژگی خورندگی یک منفذ بزرگ روی سنگ ایجاد می‌کند و در آن قسمت تولید نفت را تحریک می‌کند.

حتما بخوانید:   نحوه شستن قاشق و چنگال | از بین بردن لکه های قاشق و چنگال

نکات ایمنی کار با جوهر نمک

 • یکی از نکات ایمنی بسیار مهم که در زمان استفاده از جوهر نمک باید بدان توجه ویژه‌ای داشته باشید این می‌باشد که حتماً از دستکش‌های پلاستیکی که مچ و دست را تا ساعد به خوبی می‌پوشاند، استفاده کنید. اگر از جوهر نمک برای نظافت استخر و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنید در حین ریختن از بطری باید فاصله بگیرید.
 • اگر دست شما با جوهر نمک آغشته شد باید هرچه سریع‌تر آن را با آب سرد بشویید و در صورتی که علائمی مانند التهاب و قرمزی بر روی پوست دست شما مشاهده شد، فوری به پزشک مراجعه نمایید.
 • همانطور که گفته شد کاربرد جوهر نمک بسیار زیاد است. اگر شما نیز از آن استفاده می‌کنید، باید مراقب چشم خود باشید و حتماً از ماسک استفاده نمایید. در فضای بسته به هیچ عنوان از جوهر نمک استفاده نکنید.
 • با شروع کارهای خانه تکانی و رسیدن فصل بهار استفاده از مواد بهداشتی و شوینده مانند جوهر نمک بسیار پرمصرف و رایج خواهد بود. خانواده‌ها برای اینکه از مواد شوینده مانند جوهر نمک زیاد استفاده می‌شود آن را به صورت گالنی تهیه می‌کنند و برای استفاده راحت‌تر جوهر نمک را داخل بطری نوشابه می‌ریزند. اما این کار اشتباه است. چون ‌بچه‌ها نوشابه دوست دارند و با دیدن بطری آن را بدون توجه به مزه و بو سر می‌کشند.
 • باید بدانید که خوردن جوهر نمک بسیار خطرناک است و در برخی مواقع خطر مرگ را به همراه خواهد داشت.
 • نکته بعدی که باید بدانید این است که وقتی از جوهر نمک استفاده کردید و کارتان تمام شد، حتماً آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

جوهر نمک

مصرف جوهر نمک در بارداری

همانطور که می‌دانید دوران بارداری از جمله دوران بسیار مهم و حساس برای کودک و مادر می‌باشد. هنگام خانه تکانی افرادی که باردار هستند نیز به سراغ خانه تکانی می‌روند و از مواد شوینده شیمیایی مختلف مثل جوهر نمک استفاده می‌کنند، اما باید بدانید که استفاده از جوهر نمک برای این افراد بسیار خطرناک خواهد بود.

بانوان باردار باید بدانند که هر ماده‌ای که موجب اختلال در اکسیژن رسانی یا تنفس آنها می‌شود برای جنین آنها خطرناک بوده و ممکن است که آسیب‌های جبران ناپذیری به آنها بزند.

سلول‌های مغز جنین بسیار حساس به افت اکسیژن می‌باشند. وقتی که سطح اکسیژن کاهش پیدا می‌کند، موجب خواهد شد که رشد سلول‌های جنین با مشکلاتی مواجه شود و روی رشد هوشی و ذهن تأثیرگذار می‌باشد.

حتما بخوانید:   کاربردهای بخارشو در منزل | نحوه عملکرد بخارشو

بنابراین بانوان باردار در صورتی که کودکی باهوش و سالم می‌خواهند، باید در دوران بارداری از مصرف جوهر نمک خودداری کنند و به جای استفاده از مواد شوینده قوی و شیمیایی از سرکه رقیق شده استفاده کنند.

طریقه مصرف جوهر نمک

کاربرد جوهر نمک برای از بین بردن جرم‌ها نیز می‌باشد. برای استفاده از جوهر نمک از بین بردن جرم‌ها با استفاده از آن، باید نکته‌هایی را در این مورد بدانید:

 • در هنگام استفاده از جوهر نمک یکی از نکات مهمی که باید بدانید این می‌باشد که هرگز نباید از آن به حالت غلیظ استفاده نمایید. مصرف جوهر نمک باید به صورت رقیق انجام شود. برای اینکه نحوه استفاده از جوهر نمک را بدانید، اشاره می‌کنیم که برای رقیق کردن آن باید یک پیمانه جوهر نمک را به همراه صد پیمانه آب مخلوط نمایید.
 • نکته بعدی که در کاربرد جوهر نمک باید بدان توجه داشته باشید، این است که هرگز آن را با شوینده‌های دیگر مثل وایتکس مخلوط نکنید. چون مخلوط جوهر نمک و وایتکس موجب خواهد شد که گاز کلر آزاد شود.
 • مقدار گاز کلری که تولید می‌شود به اندازه ترکیب آنها با هم بستگی خواهد داشت. اما برای حفظ ایمنی و سلامتی افراد نباید در معرض بیشتر از یک سانتی‌متر مکعب کلر قرار داشته باشند.
 • در هنگام مصرف جوهر نمک باید به این نقطه نیز توجه داشته باشید که آن را با آب داغ مخلوط نکنید. چون آب بسیار گرم موجب خواهد شد که بخار تولید شود و جوهر نمک در هوا پخش شود.
 • جوهر نمک پس از هر بار استفاده باید در جای دور از نور و خنک نگهداری گردد.

سخن تکمیلی

با شروع نظافت خانه و فصل خانه تکانی پاکیزگی برای آغاز سال جدید و لازمه آداب و فرهنگ ایرانی‌ها می‌باشد. کاربرد جوهر نمک برای از بین بردن آلودگی‌ها و جرم‌ها بسیار زیاد است. در هنگام استفاده از جوهر نمک باید به نکات ایمنی و بهداشتی مربوط به آن توجه کافی داشته باشید تا مصرف آن برای شما خطری نداشته باشد.

استفاده از جوهر نمک در دوران بارداری بسیار خطرناک خواهد بود و نباید از آن در این دوران استفاده کرد. استفاده از دستکش و ماسک در هنگام مصرف جوهر نمک را فراموش نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که جوهر نمک را با دیگر مواد شوینده مخلوط نکنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کاربرد جوهر نمک | مصارف خانگی جوهر نمک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

کاربرد جوهر نمک و نحوه استفاده از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x