خدمات نظافتی

راهنمای پاک کردن لکه موکت | تمیز کردن موکت و فرش

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در برخی مواقع ممکن است که لکه‌هایی روی موکت ایجاد شود و ندانید که چگونه می‌توانید آنها را پاک کنید. به همین علت بهتر است با راهکارها و شیوه‌های موثر و کاربردی برای از بین بردن لکه موکت آشنایی کافی داشته باشد تا بتوانید با استفاده از آنها لکه‌ها را تمیز کنید. چنانچه لکه‌گیری موکت به صورت صحیح و اصولی انجام نشود، ممکن است که به موکت آسیب وارد شود و حالت خود را از دست بدهد.

لکه گیری موکت

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که فنجان قهوه به صورت تصادفی از دستتان بیفتد بر روی فرش یا موکت لکه ایجاد شود. در این شرایط تمیز کردن فرش و پاک کردن لکه موکت بسیار سخت به نظر می‌آید. با این حال امروزه شوینده‌های شیمیایی مختلف از حلال‌ها و اسپری‌ها گرفته تا دیگر وسایل مربوط به قالی شویی در بازار وجود دارند که برای پاک کردن لکه موکت کاربردی هستند.

اولین موردی که در پاک کردن لکه موکت می‌تواند موثر باشد، این می‌باشد که مشخص نمایید موکت یا فرش مورد نظر از الیاف طبیعی ساخته شده است یا مصنوعی. این مورد می‌تواند برای انتخاب درست شوینده کمک کننده باشد و در نتیجه برای لکه‌گیری دستورالعمل‌های متفاوتی ایجاد نماید.

پاک کردن لکه موکت

روش پاک کردن لکه موکت

برای آنکه بتوانید لکه موکت را از بین ببرید، باید از پارچه سفید استفاده کنید و آن را در محلول شوینده فرو برده و روی لکه‌ها بکشید تا بتوانید لکه‌های موکت خود را از بین ببرید. نکته مهم در این مورد این است که به هیچ عنوان نباید به صورت مستقیم مواد شوینده را روی لکه‌های موکت بریزید.

در صورتی که فرش‌های شما ساخته شده از الیاف مصنوعی هستند، باید محلول را درون بطری اسپری ریخته و با استفاده از این راهکار لکه فرش خود را پاک کنید. برای پاک کردن لکه موکت می‌توانید از روش‌های راحت و خانگی نیز استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   دلایل سبز شدن آب استخر و راهکارهایی برای رفع آن

محلول مناسب برای پاک کردن لکه موکت و فرش

برای پاک کردن لکه موکت و فرش‌هایی که از الیاف مصنوعی و طبیعی هستند، می‌توانید یک چهارم قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب مخلوط کرده و استفاده نمایید. با توجه به اینکه نوع الیاف فرش در ساختار آن تاثیر زیادی دارد، باید از مواد شوینده مناسب استفاده نمایید.

با سرکه لکه موکت را پاک کنید

برای اینکه بتوانید از سرکه برای پاک کردن لکه موکت استفاده نمایید، می‌توانید دو فنجان آب را با یک فنجان سرکه سفید مخلوط کرده و پارچه یا دستمال سفید خود را به این محلول آغشته نمایید. حالا باید این پارچه را بر روی لکه بکشید تا لکه موکت پاک شود.

استفاده از حلال لاک و روغن

برای پاک کردن برخی از لکه‌های موکت می‌توانید از یک حلال روغنی استفاده نمایید. در برخی مواقع حتی محلول پاک کننده لاک ناخن نیز برای پاک کردن این لکه‌ها موثر بوده و می‌توانید برای پاک کردن لکه موکت از این محلول نیز استفاده نمایید.

شوینده فرش آمونیاک

برای فرش‌هایی که دارای الیاف طبیعی هستند، می‌توانید از این محلول استفاده کنید. برای درست کردن آن هم باید نصف فنجان آب ولرم را با یک قاشق غذاخوری آمونیاک مخلوط نمایید. به این نکته توجه نمایید که با محلول آمونیاک فقط باید لکه‌های فرش‌هایی که با الیاف طبیعی هستند را از بین ببرید.

پاک کردن لکه نوشیدنی و غذا از موکت و فرش

برای پاک کردن لکه‌هایی مانند لکه شکلات، سس گوجه، چای، قهوه، آبمیوه، شیر، نوشابه و امثال آن می‌توانید از این راهکار استفاده نمایید:

 • پارچه سفید و تمیز را به محلول شوینده خانگی آغشته کرده و برای چند لحظه روی لکه موکت و فرش قرار داده و فشار دهید. پس از گذشته چند دقیقه با استفاده از پارچه خشک و تمیز باقیمانده لکه موکت را پاک نمایید.
 • پارچه تمیزی را به محلول سرکه آغشته کرده و روی لکه موکت یا فرش با الیاف مصنوعی فشار داده و ۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس باقیمانده سرکه را پاک کنید و صبر کنید تا فرش و موکت شما خشک شود و رطوبت آن جذب گردد.
 • پاک کردن لکه موکت با استفاده از پارچه آغشته به آب ولرم نیز امکان‌پذیر است. برای این کار باید پارچه مرطوب را روی لکه کشیده و آن را پاک کنید. سپس باید اجازه دهید که فرش و موکت خشک شوند. تا وقتی که لکه به صورت کامل از بین می‌رود، باید این مراحل را تکرار نمایید.
حتما بخوانید:   جرم گیری توالت به روش طبیعی چطور امکان پذیر است؟

پاک کردن لکه آبنبات، شکلات، شیر و امثال آنها

پاک کردن لکه موکت با این مواد، کمی دشوارتر و سخت‌تر خواهد بود. می‌توانید مراحلی که در بالا گفته شد را انجام دهید. یعنی از محلول آمونیاک و محلول سرکه استفاده کنید. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی همه این مراحل را انجام دادید، با استفاده از پارچه تمیز و خشک رطوبت لکه‌ها را بگیرید.

پاک کردن لکه موکت از گل و گرد و خاک

 • در ابتدا باید از روی سطح موکت و فرش گل و گرد و خاک را تا جایی که امکان دارد جارو نمایید. پارچه تمیز را به محلول شوینده آغشته کرده و روی لکه‌ها بمالید و روی لکه چند ثانیه فشار دهید. پس از گذشت پانزده دقیقه مایع اضافه را با استفاده از پارچه خشک و تمیز از روی موکت و فرش پاک کنید.
 • پارچه خشک و سفید را به آب ولرم آغشته نموده و روی لکه چندین بار بمالید و فشار دهید تا لکه به صورت کامل پاک شود.
 • چنانچه فرش با الیاف طبیعی است، می‌توانید از محلول سرکه استفاده کنید و آن را بر روی لکه اسپری نموده و با پارچه خشک به صورت کامل لکه‌ها را از بین ببرید.

پاک کردن لکه وکس و آدامس از فرش و موکت

 • برای اینکه بتوانید این گونه از لکه‌ها را از روی موکت و فرش پاک کنید، باید درون کیسه‌ای تکه‌های یخ قرار دهید و روی لکه موکت به آرامی بمالید و اجازه دهید که آدامس سفت شود. سپس آن را با استفاده از وسیله تیزی مانند کاردک خرد نموده و با جاروبرقی تکه‌های آن را تمیز نمایید.
 • روی پارچه تمیزی کمی حلال مالیده و با استفاده از آن این لکه‌ها را پاک کنید. سپس با پارچه مرطوب می‌توانید باقیمانده لکه‌ها را تمیز نمایید.

پاک کردن لکه سس مایونز از موکت و فرش

 • کمی شوینده و حلال را بر روی پارچه تمیزی ریخته و روی لکه بمانید. یک ربع اجازه دهید که به خوبی خشک شود. در صورتی که لکه به صورت کامل از بین نرفته بود، باید این مرحله را تکرار نمایید.
 • می‌توانید از پارچه‌ای که به آب ولرم آغشته شده است نیز استفاده کنید. برای پاک کردن لکه موکت این مورد نیز موثر خواهد بود.‌پس از گذشت چند دقیقه رطوبت فرش را با پارچه خشک بگیرید.
 • در صورتی که فرش شما با الیاف طبیعی است، می‌توانید از محلول آمونیاک و محلول سرکه استفاده نمایید و آنها را بر روی لکه اسپری نمایید و رطوبت اضافه را با پارچه تمیز بگیرید.

پاک کردن لکه موکت از مارکر و جواهر

 • روی پارچه سفید کمی حلال بمانید و روی لکه بکشید. برای خشک شدن موکت و فرش یک ربع صبر کنید.
 • پارچه سفید را به محلول مایع ظرفشویی و آب آغشته نموده و بر روی لکه موکت فشار دهید و اجازه دهید که یک ربع بماند. سپس رطوبت اضافه را با پارچه خشک بگیرید.
 • چنانچه قالیچه و فرش با الیاف طبیعی است، کمی محلول شوینده یا آب ولرم را روی لکه اسپری نمایید و با پارچه خشک آن را تمیز کنید.
حتما بخوانید:   از بین بردن خط و خش های روی اجاق گاز

پاک کردن لکه ادرار و مدفوع حیوانات خانگی

 • دستمال مناسبی را به محلول شوینده فرش آغشته نموده بر روی لکه موکت خود برای چند ثانیه قرار داده و فشار دهید. پس از گذشت یک ربع، مایع اضافه را با دستمال خشک از روی آن پاک کنید.
 • دستمال را به سرکه آغشته نموده و روی لکه موکت برای چند ثانیه فشار دهید. پس از گذشت چند دقیقه رطوبت اضافه را گرفته و اجازه دهید که به طور کامل خشک شود.
 • پس از گذشته یک ساعت اگر متوجه شدید که لکه‌ها به صورت کامل از بین نرفته‌اند، باید این مراحل را تکرار کنید.
 • اگر فرش شما با الیاف طبیعی است، حتماً از محلول شوینده فرش با الیاف طبیعی استفاده کنید و روی لکه موکت اسپری کرده و با استفاده از پارچه خشک و تمیز رطوبت اضافی آن را بگیرید. محلول آمونیاک مخصوص این فرش‌ها است بنابراین می‌توانید برای پاک کردن لکه موکت و فرش با الیاف طبیعی با خیال راحت از این محلول استفاده نمایید.

پاک کردن لکه موکت

پاک کردن لکه خون از موکت

برای پاک کردن لکه‌های خون موضوع مهم این است که باید فوری دست به کار شوید. هرچه بیشتر زمان بگذرد، لکه در بافت موکت نفوذ خواهد کرد. در این حالت پاک کردن آن دشوارتر خواهد شد. اگر موکت به تازگی با خون لکه شده است، می‌توانید به راحتی با آب آن را تمیز کنید.

دقت نمایید که استفاده از آب ولرم یا داغ برای از بین بردن لکه خونی موکت ممنوع می‌باشد. چون گرما موجب ثابت شدن لکه روی موکت می‌شود. استفاده از آب سرد برای پاک کردن لکه موکت با خون مناسب است و نیازی به استفاده از سفید کننده و ماده شوینده نخواهد بود.

برای پاک کردن لکه موکت باید به نوع لکه و فرش خود توجه نمایید. در این صورت می‌توانید با استفاده از محلول‌ها و مواد شوینده مناسب به راحتی لکه‌ها را از بین ببرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

پاک کردن لکه موکت | تمیز کردن موکت و فرش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای پاک کردن لکه موکت و فرش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x