تعمیرات یخچال

بوی بد آبسردکن یخچال و راهکارهایی برای رفع آن

بوی بد آبسردکن یخچال و راهکارهایی برای رفع آن | اصلی ترین دلیل بوی بد آبسرد کن یخچال

از جمله مشکلات رایج در یخچال های فریزر بوی بد آبسرد کن می باشد. وقتی که آبسردکن بوی بدی می‌دهد، آب خنکی که از آن برای نوشیدن گرفته می شود، بسیار نامطلوب خواهد بود. از جمله نکته‌های مهمی که در حین استفاده از وسایل برقی مانند یخچال باید به یاد داشته باشید، این است، که برای رفع مشکل بدون داشتن دانش و تجربه کافی اقدامی انجام ندهید. وقتی که افراد بدون تخصص کافی اقدامی انجام می دهند به دستگاه خود خسارات زیاد و جبران ناپذیری وارد می کنند.

دلیل اصلی بوی بد آبسردکن یخچال

در فصل های گرم سال مانند فصل تابستان افراد بیشتر تشنه شده و به آب خنک بیشتر نیاز دارند. در صورتی که آبسرد کن بوی بدی دهد، این آرامش از افراد سلب خواهد شد. عوامل گوناگونی موجب بروز این مشکل در یخچال می شود، که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبسردکن یخچال یا یخچال جدید است.
 • آب برای مدت طولانی درون آبسرد کن یخچال مانده است.
 • فیلتر نامرغوب وبی کیفیت نصب گردیده است.
 • عدم نظافت آبسردکن یخچال و یخچال

همه این عوامل می توانند موجب ایجاد بوی نامطبوع در آبسرد کن یخچال شوند. در صورتی که آنها را مورد بررسی قرار دهید، می توانید با روش های ساده آنها را برطرف کنید. این عوامل را به صورت جداگانه در ادامه توضیح می‌دهیم و نحوه برطرف کردن آنها را خواهیم گفت.

آبسردکن یخچال

آبسردکن یخچال یا یخچال جدید است

چنانچه افراد یخچال خود را تازه خریداری کرده باشند و یا اگر آبسرد کن یخچال خود را تازه عوض کرده باشند، آب‌سردکن بو خواهد داشت و نگران کننده نخواهد بود. آبسردکن های جدید بوی بدی دارند و این طبیعی می‌باشد. آبسردکن کاملا سالم می باشد. دلیل اینکه آبسردکن یخچال بو می‌دهد، مربوط به تازه بودن آن می باشد.

 • برای اینکه بوی بد آبسردکن را از بین ببرید، باید مخزن آبسردکن یخچال خود را چند مرتبه با آب پر نمایید و سپس آن را خالی کنید.
 •  از مواد خوشبو کننده و اسپری نباید استفاده کنید.
 • محلول هایی مانند سرکه و یا دیگر مواد شیمیایی را درون آبسرد کن به هیچ عنوان نباید استفاده کنید.
 • نگران مخزن آبسردکن و یخچال خود نباشید. این بوی تازگی آبسردکن یخچال به مرور زمان از بین می‌رود.
حتما بخوانید:   پریدن فیوز بعداز اتصال یخچال به برق

آب برای مدت زیادی در آبسرد کن مانده است

یکی دیگر از دلایل رایجی که موجب ایجاد بوی نامطبوع در آبسردکن یخچال می شود، این می‌باشد، که برای مدت زمان زیادی آب درون آبسرد کن یخچال مانده است. چنانچه درون مخزن آبسردکن آب برای مدت طولانی بدون حرکت بماند، تغییر رنگ داده و زرد و کدر خواهد شد و هم بوی بدی خواهد داشت.

 • برای رفع مشکل قبل از اینکه برای مدت طولانی از آبسردکن یخچال استفاده نکنید یا به مسافرت بروید، باید آبی که درون آبسرد کن وجود دارد را تخلیه نمایید. این کار بسیار ضروری و مهم می‌باشد و از کدر و زرد شدن مخزن آبسردکن و آب جلوگیری خواهد کرد.
 • چنانچه از آبسردکن یخچال خود استفاده نمی کنید بهتر است، که آن را خشک نموده و در محل خود قرار دهید.
 • چنانچه آب برای مدت زیاد در آبسردکن یخچال قرار گرفته و بوی بد ایجاد شده است، باید مخزن آبسردکن یخچال خود را بیرون آورده و به صورت کامل شستشو دهید و چند بار آب آن را عوض کنید.

روی یخچال فیلتر نامرغوب نصب گردیده است

از دلایل شایع و مهمی که استفاده نمودن از آب آبسردکن را آزاد دهنده و غیر ممکن می‌کند، عوض کردن فیلتر یخچال در دوره‌های زمانی طولانی‌تر است. چنانچه از فیلتر نامرغوب و بی کیفیت استفاده شود، آبسردکن بوی بدی خواهد داشت. در یخچال سیستم تصفیه نقش بسزایی دارد و موجب می شود، که از آب بوی کلر از بین برود. به همین علت ذرات و آلودگی میکروبی در فیلتر زیاد جمع می شود.

 • برای اینکه آب خالص و تمیزی داشته باشید، باید سیستم تصفیه یخچال خود را به صورت دقیق و مرتب عیب‌یابی کنید، تا در آب آبسردکن بوی بد ایجاد نشود.
 • چنانچه در زمان مناسب فیلتر آبسرد کن عوض شود و از فیلتر مرغوب و باکیفیت استفاده گردد، هم آب درون آبسرد کن گوارا و خوشمزه خواهد بود و هم عمر یخچال نیز بیشتر خواهد شد.

نکته های مهم بیشتر کردن عمر آبسردکن یخچال

 • فیلتر یخچال باید به موقع عوض شود و به تاریخ انقضایی که بر روی فیلتر ها درج شده است، توجه کافی شود.
 • از فیلتر هایی که کیفیت خوبی ندارند، نباید استفاده شود. اگر این فیلتر ها بر روی یخچال نصب شود، قبل از اینکه فیلتر دستگاه به تاریخ انقضا برسد، شما بوی بد را در آبسرد کن یخچال خود احساس خواهید کرد.
 • فیلترهایی که دارای کیفیت خوبی نیستند قبل از اینکه به تاریخ انقضا برسند، نیاز به عوض کردن خواهند داشت. چنانچه فیلتر یخچال به موقع عوض نشود و یا از فیلتر نامرغوب استفاده شود، بوی بد آبسردکن بیشتر خواهد بود.
 • برای اینکه طول عمر آبسردکن یخچال شما افزایش یابد و بوی بدی در آب آبسردکن را احساس نکنید، بهترین راهکار این است، که از فیلتر با کیفیت و جدید استفاده نمایید.
حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال حایر

استفاده از فیلتر نانو در آبسرد کن یخچال

یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطلوب در آبسرد کن یخچال این است، که از فیلتر نانو استفاده شود. همانطور که گفته شد برای جلوگیری از خراب شدن یخچال و سلامت آب، فیلترها نقش بسیار زیادی دارند. یکی از بهترین و جدیدترین فناوری ها فناوری نانو می باشد، که موجب عملکرد بهتر می گردد. فیلتر نانو دارای کیفیت خوبی می باشد، ولی در استفاده از فیلتر های نانو باید به میزان آبی که وارد و خارج می‌شود، کیفیت نانوی فیلتر، تاریخ مصرف و تاریخ انقضا توجه شود. استفاده کردن از فیلتر نانو موجب شده است، که افراد با خیالی راحت و آسوده از آبسردکن استفاده کنند و در این مورد دغدغه‌ای نداشته باشند.

آبسردکن یخچال

عدم نظافت آبسردکن و یخچال

چنانچه فضای درونی یخچال و آبسردکن به صورت مرتب نظافت نشود، موجب خواهد شد، که آبسرد کن بوی بدی دهد. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید، باید یخچال خود را به صورت مرتب تمیز نمایید. برای نظافت و تمیز کردن یخچال از مواد و راهکارهای مختلفی می‌توانید استفاده نمایید. با رعایت دقیق و انجام اصولی مراحل تمیز کاری می توانید از بوی بد در یخچال و آبسردکن یخچال جلوگیری کنید.

 • برای اینکه یخچال را تمیز کنید، باید در ابتدا آن را از برق جدا کنید.
 • یکی دیگر از نکته های بسیار مهم برای تمیز کردن یخچال این است، که از پارچه های نرم و پنبه ای استفاده کنید و مواد مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید.
 • بهترین روش برای نظافت و تمیز کردن درون یخچال و پیشگیری از بوی بد این می‌باشد، که در فواصل زمانی کوتاه تر و به صورت دقیق فضای داخل یخچال را تمیز کنید.
 • برای اینکه از ایجاد بوی غذا و بوی شدید درون یخچال جلوگیری شود بهتر است، که مواد غذایی خود را درون ظرف های در بسته نگه داری کنید و سبزی و میوه های آلوده را در یخچال نگذارید.
 • شیشه‌ها و قوطی هایی که خریداری می کنید، قبل از اینکه آنها را درون یخچال بگذارید به خوبی بشویید.
 • در تمیز کردن یخچال سرکه سفید عملکرد و تاثیر خوبی خواهد داشت. برای اینکه از این روش استفاده کنید، دستمال را به سرکه آغشته کرده و با آن فضای درون یخچال را پاک کنید و در آخر با دستمال مرطوب دیگر فضای یخچال را دستمال کشیده و سپس آن را خشک کنید.
 • چنانچه قسمت درونی یخچال و یا مخزن آبسردکن کپک زده است، برای تمیز کردن می توانید از جوش شیرین استفاده نمایید. برای استفاده از این روش درون آب ولرم کمی جوش شیرین ریخته و با پارچه مناسب داخل یخچال را تمیز نمایید. استفاده از جوش شیرین همچنین نقش مهمی در سفیدتر شدن یخچال شما خواهد داشت.
حتما بخوانید:   علت صداهای رایج در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟

برطرف کردن بوی نامطبوع آبسردکن یخچالی که به لوله کشی متصل است

بعضی از مدل های یخچال، آبسردکنی دارند که به اتصالات لوله کشی وصل هستند. به این ترتیب، که مخزن آبی برای این که پر شود ندارند و یا به این مخزن ها دسترسی نخواهد داشت. چنانچه بوی بد در آبسرد کن این یخچال ایجاد گردد، باید به نکات زیر توجه داشته باشید. در مورد این مشکل در این مدل از یخچال ها بهتر است، که از نیروهای متخصص کمک بگیرید.

 • در صورتی که آبی که به یخچال وارد می‌شود، کیفیت خوبی نداشته باشد، در آبسرد کن بوی نامطبوع ایجاد خواهد شد و دلیل آن خراب بودن تصفیه آب خانگی است.
 • لوله کشی های فرسوده و خراب و یا همچنین لوله کشی های نو و خیلی جدید نیز موجب ایجاد شدن بوی نامطبوع در آبسردکن یخچال می شوند.
 • در این مدل از یخچال ها خراب بیوفیلتر ها بسیار شایع می باشد و فیلتر یخچال باید به صورت مرتب و در فاصله های زمانی دقیق عوض شود.

آب آبسردکن

سخن تکمیلی

بوی بد آبسردکن دلایل گوناگونی دارد. نکته بسیار مهم این می‌باشد، که بوی بد آبسردکن نشان دهنده خراب بودن یخچال نیست و در این شرایط جای نگرانی وجود ندارد. برای اینکه بوی آبسردکن از بین برود، به زمان نیاز خواهد بود و باید راهکارها و مواردی که گفته شد را مورد بررسی قرار داده و به آنها توجه کنید. در صورتی که نتوانستید بوی نامطبوع آبسردکن را از بین ببرید، می توانید از تعمیرکاران حرفه ای و مجرب که در این زمینه اطلاعات کافی دارند، کمک بگیرید.

31

بوی بد آبسردکن و راهکارهایی برای رفع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل بوی بد آبسردکن و نحوه رفع آنها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x