تعمیرات یخچال

راهنمای عیب‌یابی و تعمیر یخچال در شهریار | مشکلات رایج یخچال

راهنمای عیب یابی و تعمیر یخچال در شهریار | مشکلات رایج یخچال، روشن نشدن یخچال

زمانی که یخچال فریزر عملکرد صحیح و خوبی ندارد و با مشکلات و خرابی هایی روبرو شده است، باید آن را عیب یابی و تعمیر کنید. در صورتی که در این زمینه آگاهی کافی داشته باشید، می توانید بهترین تصمیم را گرفته و اقدام مناسب را انجام دهید. هرکدام از ایراداتی که برای یخچال فریزر به وجود می آید، دلایل خاصی خواهد داشت. وقتی دلیل ایراد به وجود آمده را بدانید، می توانید راحت تر و سریع تر آنها را برطرف کنید.

سر و صدای زیاد یخچال فریزر

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای هر یخچال فریزری به وجود آید، سر و صدای اضافه در آن می‌باشد. یخچال در حالت طبیعی کمی صدا خواهد داشت و این صدا به علت خرابی دستگاه شما نمی باشد، اما در برخی مواقع سر و صدایی که از یخچال شنیده می‌شود، غیر طبیعی بوده و نشان دهنده وجود مشکل و ایراد در قسمت‌هایی از آن می باشد.

موتور فن اواپراتور از جمله قطعه هایی است، که موجب می‌شود در یخچال صدای اضافی ایجاد شود. بنابراین باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. چنانچه هر کدام از قطعه های یخچال مثل فن و پروانه های فن، کمپرسور و موتور فن کندانسور ایراد و خرابی داشته باشند، می‌توانند موجب ایجاد سر و صدا در یخچال شوند.

برای عیب یابی و برطرف کردن یخچال در این مواقع باید قطعه‌های فوق توسط افراد تعمیرکار بررسی شده و در صورتی که نیاز به تعمیر داشته باشند، تعمیر شوند و اگر قابل تعمیر نبودند، باید آنها را عوض کنید.

یخچال

روشن نشدن یخچال فریزر

اولین و ساده ترین دلیلی که موجب می گردد یخچال فریزر روشن نشود این است، که به دستگاه شما برق به صورت صحیح نمی رسد. در این شرایط احتمال دارد، که ایراد مربوط به کابل برق یخچال فریزر، پریز برق و کنتور برق باشد. احتمال دارد، که سیم یا کابل برق یخچال شما پوسیده یا کشیده شده باشد و قسمتی از آن قطع شده باشد و یا امکان دارد، که درون پریز به صورت صحیح قرار نگرفته باشد.

همچنین پریزی که یخچال را به آن وصل نموده اید باید با استفاده از یک وسیله برقی دیگر یا فازمتر تست شده و مطمئن شوید، که سالم است. جعبه فیوز ها و کنتور برق نیز باید بررسی شوند. احتمال دارد که فیوز سوخته یا پریده باشد.

حتما بخوانید:   انواع یخچال فریزر برای آشپزخانه من | خرید مناسب ترین یخچال فریزر

در صورتی که اورلود، خازن و رله استارت یخچال فریزر ایرادی داشته باشند، موجب خواهد شد، که موتور یخچال استارت نزده و کمپرسور یا موتور شروع به کار نکند.

یکی دیگر از مواردی که در صورت روشن نشدن یخچال باید مورد بررسی قرار بگیرد، ترموستات دستگاه می باشد، که وظیفه دارد دما را در دستگاه شما تنظیم کند. چنانچه دمای یخچال بیشتر از حد باشد، ترموستات یخچال را خاموش خواهد کرد. بنابراین چنانچه ترموستات ایراد و خرابی داشته باشد می‌تواند موجب شود، که یخچال فریزر شما روشن نشود.

از دیگر قطعه های مهمی که موجب می شود یخچال فریزر نتواند روشن شود، برد الکترونیکی می باشد، که همه قطعه ها و بخش‌های مختلف یخچال را کنترل می‌کند. ممکن است، که برد الکترونیکی یخچال فریزر به دلیل نفوذ رطوبت و آب، نیرو و فشار، افزایش حرارت و دما و نوسان برق دچار ایراد و خرابی شود.

از دیگر دلایلی که می تواند موجب روشن نشدن یخچال فریزر شود، کمپرسور یا موتور دستگاه می‌باشد. چنانچه موتور دستگاه شما ایراد و خرابی داشته باشد، یخچال ناگهان خاموش می‌شود و دیگر روشن نخواهد شد یا برای زمان کمی روشن شده و دوباره خاموش می گردد.

چنانچه در سیم کشی داخلی یخچال مشکلی وجود داشته باشد و اتصالات قطع یا شل شده باشند، این احتمال وجود دارد، که یخچال کار نکند.

یخچال فریزر خاموش می‌شود

یکی از مشکلات متداول که برای یخچال فریزر های ساید بای ساید ممکن است پیش آید، روشن و خاموش شدن ناگهانی می باشد، که دلایل گوناگونی دارد.

اولین دلیل آن نبود جریان برق است. در این حالت یخچال هیچ صدایی مبنی بر کار کردن نخواهد داشت و صفحه نمایشگر آن و لامپ درون یخچال نیز خاموش خواهند بود.

در صورتی که ترموستات یخچال ایرادی داشته باشد موجب خاموش شدن یخچال خواهد شد. وقتی که مشکل از ترموستات یخچال است، باید آن را عوض کنید.

ایراد داشتن برد الکترونیکی هم می‌تواند موجب خاموش شدن یخچال شود. برای مطمئن شدن از ایراد داشتن برد، باید یخچال را از برق کشیده و پس از گذشت ده ثانیه دوباره آن را به برق وصل کنید. چنانچه کمپرسور و یخچال مجدداً کار کردند، احتمالاً مشکل مربوط به برد الکترونیکی است.

چنانچه اورلود و موتور بیش از اندازه داغ شده باشند، یخچال خاموش خواهد شد.

حتما بخوانید:   پریدن فیوز بعداز اتصال یخچال به برق

اگر همه این موارد را بررسی نمودید و مشکل از آنها نبود ممکن است، که خاموش شدن یخچال فریزر مربوط به خراب بودن و یا سوختن موتور دستگاه باشد. در این حالت هزینه ها بیشتر بوده و در اکثر مواقع مجبور هستید، که موتور دستگاه خود را عوض کنید.

خنک نکردن یخچال فریزر

چنانچه یخچال فریزر نتواند به خوبی خنک کند، موادی که درون آن قرار دارد، در مدت زمان بسیار کمتری فاسد خواهند شد. اولین دلیل و ساده ترین دلیلی که موجب می‌شود یخچال فریزر نتواند به خوبی خنک کند این است، که دمای دستگاه شما به صورت صحیح تنظیم نیست. برای تنظیم کردن دما در یخچال های جدید از صفحه دیجیتال و کلید ها باید کمک بگیرید و در یخچال های قدیمی با ترموستات  باید این کار را انجام دهید. در فصل های گرم و سرد سال دمای یخچال خود را به صورت صحیح باید تنظیم نمایید.

چنانچه برای گردش هوا مانعی وجود داشته باشد و در داخل محفظه یخچال جریان هوا به خوبی گردش نداشته باشد، یخچال نمی تواند خوب خنک کند. چنانچه بسته های بزرگ و حجیم را در مقابل دریچه ها و فن ها قرار داده باشید، گردش هوا اتفاق نمی‌افتد و دمای درون یخچال یکنواخت شده و خنک نمی گردد.

اگر برد الکترونیکی خرابی داشته باشد، فعالیت دیگر قطعه های یخچال هم تحت تأثیر قرار گرفته و در نتیجه یخچال سرمایش کافی نخواهد داشت.

چنانچه درون یخچال فریزر شما مواد غذایی زیادی قرار گرفته باشد و به ظرفیت آن توجه نکرده باشید، گردش هوا درون یخچال امکان پذیر نبوده و در نتیجه به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می‌گردد و درون یخچال گرم خواهد شد.

اگر درب یخچال و قفل آن خرابی داشته باشد، دمای درون یخچال پایدار نخواهد ماند و هوای سرد آن به بیرون انتقال یافته و هوای گرم وارد یخچال می گردد. برای بررسی سلامت درب یخچال اول باید لاستیک دور درب آن را بررسی نمایید و در صورت وجود ایراد حتماً آن را عوض کنید. اگر لاستیک کثیفی داشته باشد، موجب خواهد شد، که درب خوبی بسته نشود. بنابراین با استفاده از صابون، آب گرم و اسفنج لاستیک درب یخچال را با دقت تمیز کنید.

کویل های کندانسور که در قسمت پشت یخچال قرار دارند، برای اینکه بتوانند عملکرد درستی داشته باشند، همیشه باید تمیز باشند. در صورتی که این کویل‌ ها کثیفی داشته باشند، نمی تواند یخچال به خوبی خنک شود. هر شش ماه یک بار اقدام به تمیز کردن کویل های کندانسور یخچال خود کنید.

حتما بخوانید:    علل متعدد در ایجاد صدا در یخچال ها

از دیگر مواردی که در صورت خنک نکردن یخچال باید مورد بررسی قرار بگیرد، تراز بودن یخچال می باشد. چنانچه یخچال به درستی تراز نباشد، درب آن خوب بسته نخواهد شد و در نتیجه سرمایش درون آن کافی نخواهد بود.

یخچال را باید در مکان مناسب قرار دهید. اگر محیط بیش از اندازه سرد یا بیش از اندازه گرم باشد، خنک کنندگی یخچال مطلوب نخواهد بود. وقتی که یخچال را حتی در یک مکان معتدل قرار می‌دهید، نباید در کنار آن وسایلی مانند اجاق گاز، ماشین ظرفشویی و… قرار دهید.

اگر گاز یخچال به اندازه کافی وجود نداشته باشد و به دلیل نشتی یخچال شما کمبود گاز داشته باشد، یخچال نمی تواند به خوبی کار کند. بنابراین باید گاز یخچال خود را شارژ کنید.

برفک زدن یخچال فریزر

از دیگر مشکلات شایع در یخچال های فریزر برفک زدن می باشد. اولین علتی که موجب می‌شود در یخچال فریزر برفک ایجاد شود، محل نامناسب یخچال می باشد. اگر محیطی که یخچال در آن قرار داده شده است، رطوبت زیادی داشته باشد، وقتی درب دستگاه باز و بسته می گردد، رطوبت وارد یخچال می گردد و در نتیجه یخچال فریزر برفک می‌زند. بنابراین وسایلی مانند اجاق گاز و سماور را نباید در کنار یخچال قرار دهید.

اگر لاستیک دور درب یخچال خرابی داشته باشد و شل، پاره یا ساییده شده باشد، هوای محیط به درون یخچال وارد می‌شود و در این حالت یخچال بیشتر احتمال دارد، که با مشکل برفک زدن مواجه شود.

خراب بودن ترموستات از دیگر دلایل تشکیل برفک در یخچال فریزر می باشد. بهتر است، که ترموستات خراب را عوض کنید، تا مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

اگر یخچال فریزر شما با مشکل افتادگی درب روبرو شده باشد، یخچال بیشتر برفک می‌زند. در این حالت افراد تعمیرکار لولای درب یخچال را بررسی می کنند و در برخی مواقع حتی درب را عوض می‌کنند.

یخچال

سخن تکمیلی

در این مطلب مواردی که موجب ایجاد خرابی در یخچال فریزر می‌شود را مورد بررسی قرار داده و نحوه برطرف کردن آنها را بیان کردیم. برای اینکه یخچال شما کمتر با این مشکلات مواجه شود، باید مواردی مانند سالم بودن درب یخچال، قرار گرفتن یخچال در محل مناسب و… را مد نظر داشته باشید.

31

راهنمای عیب یابی و تعمیر یخچال در شهریار | مشکلات رایج یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای عیب یابی و تعمیر یخچال در شهریار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x