خدمات آموزشی

نگهداری اصولی از انواع پارچه و نحوه شستشوی آنها | اتوکشی انواع لباس با جنس های مختلف

مراقبت از لباس های کتان | مراقبت از لباس های ابریشمی | مراقبت از لباس های پشمی

مراقبت از انواع پارچه بسته به نوع جنس آن متفاوت است. هر لباس با هر نوع جنسی که دارید، نیاز به مراقبت دارند تا طول عمر مفیدتری داشته باشند. البته قبل از هر چیز لازم است جنس پارچه را به خوبی بشناسید تا براساس آن بتوانید مراقبت اصولی و درست از لباس به عمل آورید. البته ناگفته نماند نگهداری اصولی از پارچه به اتوکشی و نحوه شستشوی آن نیز مربوط است.

مراقبت از انواع پارچه کتان

پارچه کتان یکی از پارچه های طبیعی و خنک است که برای دوخت لباس های تابستانی مناسب می باشد. این پارچه دارای خواص جذب رطوبت و ضد باکتری است و به راحتی چروک نمی شود. اما برای حفظ زیبایی و عمر طولانی این پارچه، باید به روش های خاصی از آن مراقبت کرد. از جمله نکات مراقبت از انواع پارچه کتان عبارتند از:

 • برای شستن پارچه کتان، بهتر است از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. آب گرم ممکن است باعث رنگ پریدگی یا کوچک شدن پارچه شود.
 • از شوینده های ملایم و فاقد سفید کننده و مواد قلیایی برای شستشو استفاده کنید. این مواد ممکن است باعث آسیب رساندن به الیاف پارچه شود.
 • بهتر است پارچه کتان را با دست بشویید یا در ماشین لباسشویی در دور کند و با حالت آبکش تنظیم شده شستشو دهید. همچنین لباس های کتان را قبل از شستشو پشت و رو کنید تا رنگ آنها حفظ شود.
 • بعد از شستشو، لباس های کتان را با دست فشار داده و آب اضافی را خارج کنید. سپس آنها را در حالت تخت و باز خشک کنید. از قرار دادن لباس های کتان در خشک کن خودداری کنید چون ممکن است باعث چروک شدن یا جمع شدن پارچه شود.
 • برای اتو کردن پارچه کتان، دمای اتو را تنظیم کنید و همراه با نم بخار، لباس را اتو کنید. همچنین می توانید از یک پارچه محافظ پنبه ای برای جلوگیری از سوختگی پارچه استفاده کنید.
 • برای نگهداری پارچه کتان، آن را در جای خشک و خنک قرار دهید. همچنین بهتر است لباس های کتان را آویزان نگه دارید تا چروک نشوند.

مراقبت از انواع پارچه پنبه ای

پارچه پنبه ای یکی از پارچه های طبیعی و رایج است که برای دوخت لباس های مختلف استفاده می شود. این پارچه دارای خواص جذب رطوبت، نرمی، سبکی و تنفس پذیری است. اما برای حفظ کیفیت و زیبایی این پارچه، باید به روش های خاصی از آن مراقبت کرد. از جمله نکات مراقبت از انواع پارچه پنبه ای شامل موارد زیر می باشد:

 • برای شستن پارچه پنبه ای، بهتر است از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. آب گرم ممکن است باعث رنگ پریدگی یا کوچک شدن پارچه شود.
 • از شوینده هایی استفاده کنید که چندان قوی نباشند و به بافت پارچه آسیب نرسانند.
 • بهتر است پارچه پنبه ای را با دست بشویید یا در ماشین لباسشویی در دور کند و با حالت تنظیم شده شستشو دهید.
 • بعد از شستشو، لباس های پنبه ای را با دست فشار داده و آب اضافی را خارج کنید. سپس آنها را در حالت تخت و باز خشک کنید. از قرار دادن لباس های پنبه ای در خشک کن خودداری کنید چون ممکن است باعث چروک شدن یا جمع شدن پارچه شود.
 • توصیه می شود لباس های پنبه ای را در حالت آویزان نگه دارید تا چروک نشوند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تقویت زبان انگلیسی با یوتیوب | معرفی های بهترین کانال های آموزش جامع زبان انگلیسی

مراقبت از انواع پارچه پنبه ای

نحوه مراقبت از انواع پارچه ابریشمی

پارچه ابریشمی یکی از زیباترین و باارزشترین پارچه های طبیعی است که از الیاف تولید شده توسط کرم ابریشم به دست می آید. این پارچه دارای خاصیت براق، لطیف، نرم و سبک بودن است و در تولید لباس های مجلسی، روسری، کراوات و .. استفاده می شود. اما برای حفظ زیبایی و کیفیت این پارچه، باید به نحوه شستشو و نگهداری آن توجه ویژه ای داشت. در ادامه چند نکته در خصوص نکات شستشو و مراقبت از انواع پارچه ابریشمی را بیان می کنیم:

 • هنگام شستن پارچه ابریشمی، بهتر است از شوینده های مخصوص برای پارچه های حساس استفاده کنید و از شوینده های سخت و سفیدکننده خودداری کنید. همچنین دمای آب باید سرد یا معتدل باشد و نباید بالاتر از ۳۰ درجه سانتیگراد باشد.
 • پارچه ابریشمی را به صورت دستی و با حرکات ملایم بشویید و از ماساژ دادن، چرخاندن یا فشار دادن آن خودداری کنید. در صورت استفاده از ماشین لباسشویی، حالت شستشو را روی دلیکات تنظیم کنید.
 • پارچه ابریشمی را در حالت خشک کن قرار ندهید. برای گرفتن آب اضافی آن را ملایم فشار داده تا آب اضافی آن جذب شود.
 • همچنین از قرار دادن پارچه در معرض نور مستقیم خورشید یا منابع حرارت خودداری کنید.
 • پارچه ابریشمی را در یک محل تاریک، خشک و خنک نگه دارید. بهتر است پارچه را تخت چین کنید و از آویزان کردن آن با کلید خودداری نمایید.

نحوه مراقبت از انواع پارچه پشمی

پارچه پشمی یکی از گرمترین و راحت ترین پارچه های طبیعی است که از الیاف تولید شده توسط حیوانات پشم دار مانند گوسفند، بز، شتر و غیره به دست میآید. این پارچه دارای خاصیت جذب رطوبت، تنفس پذیری، مقاومت در برابر آلودگی و ضد حساسیت است و در تولید لباس های زمستانی، کلاه، دستکش، شال و … استفاده می شود. اما برای حفظ زیبایی و کیفیت این پارچه، باید به نحوه شستشو و نگهداری آن توجه ویژه ای داشت. در ادامه چند نکته مهم را در خصوص مراقبت از انواع پارچه پشمی بیان می کنیم:

 • برای شستشوی پارچه پشمی، لازم است از شوینده ای استفاده کنید که مخصوص پارچه های حساس می باشند.
 • پارچه پشمی را به صورت دستی و با حرکات ملایم بشویید و از ماساژ دادن، چرخاندن یا فشار دادن آن خودداری کنید. ترجیحا آن را با دست بشویید.
 • برای خشک کردن آن از تابش مستقیم آفتاب استفاده نکنید.
 • همچنین بهتر است برای اتو کردن پارچه پشمی یک حوله نازک روی آن قرار تا کف اتو به صورت مستقیم با الیاف پارچه ارتباط نداشته باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی برای افزایش ایمنی در آشپزخانه برای حفظ سلامت بیشتر

مراقبت از انواع پارچه

نحوه مراقبت از انواع پارچه پلی استر

پارچه پلی استر یکی از انواع پارچه های مصنوعی است که از الیاف تولید شده توسط پلیمرهای شیمیایی به دست میآید. این پارچه دارای خصوصیاتی مانند استحکام، رنگ پذیری، ضد چروک، ضد آب و ضد حساسیت بودن است و در تولید لباس های ورزشی، مجلسی، کودکانه و … کاربرد دارد. برای نگهداری از پارچه های پلی استر، چند نکته را باید رعایت کنید:

 • هنگام شستن پارچه پلی استر، بهتر است از شوینده های مخصوص برای پارچه های حساس استفاده کنید و از شوینده های سخت و سفیدکننده خودداری کنید.
 • پارچه پلی استر را با دمای آب سرد یا معتدل بشویید. در صورت استفاده از ماشین لباسشویی، حالت شستشو را روی دلیکات تنظیم کنید.
 • به صورت مستقیم باید در معرض نور خورشید قرار گیرد. البته ناگفته نماند پارچه های پلی استر به نسبت دیگر انواع جنس پارچه دارای مقاومت بیشتری هستند. از طرفی این نوع پارچه نیاز به اتوکشی ندارد چرا به به راحتی چروک نمی شود.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نکات مراقبت از انواع پارچه پرداختیم. و گفتیم که برای مراقبت و نگهداری اصولی از پارچه های کتان، پنبه ای، پشمی، ابریشمی، پلی استر و … چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید.

چنانچه موارد گفته شده در این مقاله را را رعایت نکنید، لباس‌ها و پارچه های شما طول عمر مفیدی نخواهند داشت و به زودی آسیب می بینند. بنابراین بهتر است پارچه و لباس های خود را با هر نوع جنسی که دارند، با دقت و حساسیت بالا شستشو نموده و به صورت اصولی از آن نگهداری کنید. البته ناگفته نماند، برخی از لباس ها نکات مهمی را در خصوص شستشو و نحوه اتوکشی دارند که می توانید با خواندن آنها اطلاعات کافی در این خصوص کسب نمایید.

مراقبت از انواع پارچه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم در زمینه مراقبت از انواع پارچه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا