تعمیرات اجاق گازتعمیرات

خاموش شدن اجاق گاز به علت کثیف بودن و گرفتگی شعله ها

روشن نماندن شعله های اجاق گاز از رایج ترین اتفاقاتی است که در اجاق گازها اتفاق می افتد ، آیا شما هم وقتی می خواهید فر اجاق گاز خود را روشن کنید اما روشن نمی شود؟ آیا وقتی که توانستید که آن را روشن کنید اجاق گاز شما شعله نمی گیرد؟ اگر که شما با روشن نماندن شعله اجاق گاز مشکل دارید حتماً در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

بررسی اجزای اجاق گاز

قبل از اینکه سراغ روشن نماندن شعله اجاق گاز یا روش رفع آن برویم باید با اجزای اجاق گاز آشنا شویم . اجاق گازها چند بخش اصلی دارند: :

 • سیستم های ایمنی
 • سیستم های احتراق
 •  مجموعه های مشعل گاز در اجاق گاز

فرض کنید که اجاق گاز پس از مقداری روشن بودن سریع خاموش شود پس روی دو بخش اصلی اجاق گاز تمرکز بیشتری داشته باشیم مجموعه مشعل ها و سیستم ایمنی.

دلیل اول: اشکال در ترموکوپل

ترموکوپل قطعه ای است برای سیستم ایمنی اجاق گاز و این قطعه شکل لوله ای دارد که در مشعل قرار گرفته است. وقتی که شعله روشن می شود این لوله که پر شده از گاز، منبسط و گرم خواهد شد. ترموکوپل نشان دهنده وجود شعله می باشد و گاز را به مشعل می رساند .

پس وقتی مشعل گاز را روشن می کنید شما مجبور می شوید که برای چند ثانیه آن را نگه دارید این چند ثانیه باعث خواهد شد ترموکوپل گرم بماند . دلیل روشن نماندن  اجاق گاز می‌تواند به دلیل خرابی ترموکوپل باشد ، بنابراین برای اینکه مشکل ترموکوپل را حل کنید باید عملکرد آن را به طور دقیق بررسی کرده و اگر متوجه شدید که معیوب است باید آن را تعویض کنید .

دلیل شماره ۲ : جت های مسدود شده یا شعله ضعیف

کثیف شدن نازل گاز یا همان جت می تواند باعث روشن نماندن شعله اجاق گاز باشد اگر مایعی مانند شیر و آب جوشیده روی گاز سر رود می تواند جت های گاز را دچار انسداد کند وقتی این اتفاق می افتد به طور معمول جرقه ایجاد می شود ولی گاز به مشعل نمی رسد و این یعنی شعله ای وجود ندارد.

وقتی که شعله گاز روشن نمی ماند می تواند نشانی ضعیف بودن شعله باشد. در این هنگام شعله نمی تواند به ترموکوپل برسد و گرمای مناسب برای تیم خوب فراهم نمی شود تا دریچه گاز باز بماند این امر نشان‌دهنده مسدود شدن یا کثیف شدن مشعل می باشد .

راه حل اصلی

حل کردن این مشکل تمیز کردن شعله های ضعیف یا جت های مسدود شده می باشد. تمیز کردن اجاق گاز بسیار کار راحتی می باشد. شما باید قسمت بزرگ مشعل گاز را برداشته و اطمینان پیدا کنید که تمامی سوراخ های کوچک تمیز باشند. هنگامی که مشعل را بلند می کنید یک مهره برنجی و یک سوراخ کوچک در آن وجود دارد . این قسمت جی گاز می باشد که اگر مسدود شده می توانید با استفاده از یک تکه سیم هر چیزی که باعث مسدود شدن آن می شود را خارج کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر اجاق گاز تایسز TAYSEZ | راهنمای تعمیرات گاز تایسز

به چه دلیل اجاق گاز شما روشن نمی ماند؟

روشن نماندن اجاق گاز

دلایلی که باعث می شود اجاق گاز شما روشن نماند را در پایین برایتان بیان کردیم:

۱. دقت داشته باشید که حتما همه جریان گاز به درستی و خوبی تامین شود.

اجاق گاز برای انجام کار به گاز طبیعی نیاز دارد اجاق گاز ها باید بدون توقف سوخت دریافت کنند تا به نحو احسن کار کنند . وقتی که منبع گاز کافی نباشد باعث خواهد شد که شعله اجاق گاز روشن نماند.

چگونه مشکل را حل کنیم؟
 • حتما مطمئن شوید که در خط لوله نشتی گاز وجود نداشته باشد. اگر که بوی گاز حس کردید سریعاً منبع اصلی گاز را قطع نمایید. اگه بوی گاز حس می کنید شعله ور کردن شعله کار بسیار خطرناکی می باشد . اگر شعله روشن نماند یعنی اینکه گاز دچار نشتی شده است.
 • هنگامی که خواستید مشعل را روشن کنید حتماً لوله را باز کنید و سعی کنید که هیچ نشتی وجود نداشته باشد. اگر در آشپزخانه بوی نشتی گاز حس کردید حتما با یک متخصص تماس بگیرید تا بتوانید منبع اصلی نشتی گاز را پیدا کنید.
۲. آلودگی های که در لوله پخش شعله باقی مانده است را تمیز کنید.

پخش کننده شعله اجاق گاز صفحه ای امکان دارد که با گذر زمان با چربی و خاکستر ها مسدود شده باشد . اگر این قسمت دچار گرفتگی شده باشد کثیفی و خاکستر های اضافی باعث خواهد شد که شعله گاز روشن نماند. اگر مشعل اجاق گاز برای یک مدت کوتاه روشن می ماند اما پس از گذشت چند ثانیه خاموش می شود امکان دارد که در شیر گاز گرفتگی ایجاد شده باشد . خط گاز می تواند سوخت را در اختیار مشعل قرار دهد تا مشعل روشن بماند. اگر لوله پخش کننده شعله به طور کامل مسدود شود باعث روشن نشدن مشعل خواهد شد.

چگونه می توانیم این مشکل را حل کنیم؟
 • اگر با نوع کارکرد و عملکرد فر اجاق گاز  آشنایی نداری بهتر است که با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید تا به شما در تمیز کردن لوله کمک کند البته خودتان هم قادر به پاک کردن لوله هستید فقط کافی است که با استفاده از یک پیچ گوشتی توزیع‌کننده شعله را باز کنید و تمام خاک و خاکستر هایی که در آن وجود دارد را تمیز کنید.
 • هدف اصلی ما این است که این قطعه یعنی توزیع کننده شعله یک مقدار از جای خودش تکان بخورد هنگامی که این اتفاق بیافتد تمام خاکستر و کثیفی هایی که در لوله باقی مانده است از بین خواهد رفت.
۳. تمیز کردن پیلوت

روشن نماندن اجاق گاز

شما همانطور که توزیع کننده شعله اجاق گاز را تمیز می کنید . باید پیلوت را هم پاک کنید. بعضی وقتها روشن نماندن شعله اجاق گاز رومیزی به دلیل انسداد پیلوت می باشد اگر پیلت دچار گرفتگی شده باشد شما به راحتی می توانید آن را برطرف کنید . وقتی شما این قطعه را به طور کامل تمیز کرده و همه ی آلودگی ها و باقی مانده های چربی غذا را از آن پاک کرده باشید اجاق گاز مثل اول شعله خواهد گرفت.

چگونه می توانیم این مشکل را حل کنیم؟

 • جدا کردن پیلوت کار بسیار سختی است زیرا پیلوت اندازه کوچکی دارد در صورتی که برای تان ممکن است روی آن ضربه بزنید.
 •   اگر امکان ضربه نبود می توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کرده و آن را تمیز کنید.
 • برس مسواک می تواند کثیفی هایی که در اطراف این نواحی وجود دارد را پاک کند ولی بهتر است که از مسواک کهنه استفاده نکنید چون ممکن است موهای مسواک پاره شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از دستگاه لباسشویی ایندزیت indesit
۴- کثیف بودن مشعل سنسور

یکی از دلایلی است که می تواند باعث روشن نماندن شعله گاز شما شود خرابی شعله سنسور است اگر سنسورهای شعله عملکرد درستی نداشته باشد احتمالا به دلیل جمع شدن مواد غذایی می باشد.

چگونه می توانیم این مشکل را حل کنیم؟
 • تشخیص اینکه چرا شعله اجاق صفحه ای روشن نمی ماند کمی دشوار می باشد بنابراین ما به شما توصیه می کنیم تمام قطعات اجاق گاز را کاملا تمیز کنید احتمال دارد خرابی به دلیل تجمع کثیفی و یا کربن باشد بعد از این که تمام قطعات را کامل تمیز کردید به احتمال زیاد اجاق گاز شما کار خود را درست انجام خواهد داد.
 •  اگر متوجه شدید که مشکل برطرف نشده احتمالا مشکل داخلی می باشد که تشخیص آن از عهده شما خارج است در این صورت حتما با متخصص تماس بگیرید تا اجاق گاز شما را بررسی و علت را شناسایی کند.
۵- خراب شدن ترموکوپل

اگر ترموکوپل شکسته باشد باعث می شود که شعله های گاز روشن نشود در این صورت باید حتماً آن را تعمیر کنید تعویض ترموکوپل کاری تخصصی است و شما باید برای تعمیر و تعویض آن از متخصص کمک بگیرید.

۶- جریان هوا درست تنظیم نشده است

احتمال دارد بعضی از مشعل ها به خصوص آنهایی که روی اجاق گاز های قدیمی نصب شده اند دارای بست هوا باشند که به شما امکان می دهد تا مقدار مخلوط شدن هوا با گاز را خودتان تنظیم کنید اگر این بست درست نصب نشود باعث می شود که مشعل گاز روشن نشود.

چگونه می توانیم این مشکل را حل کنیم؟

برای اینکه شعله با ویژگی های خواسته شده را داشته باشید باید سرعت جریان هوا را درست تنظیم کنید برای انجام این کار می توانید به سادگی محل بست هوا را تغییر دهید.

۸- کار نکردن مولد جرقه

همانطور که می دانید مولد جرقه، برق شمعک را تامین می کند تا جرقه تولید شود اگر مولد جرقه کار نکند شمعک ها هم جرقه نمی زنند در نتیجه شعله ای هم تولید نخواهد شد بنابراین بروز این مشکل می تواند باعث روشن نشدن شعله در اجاق گاز شود.

چگونه می توانیم این مشکل را حل کنیم؟

برای برطرف کردن این مشکل شما باید کل ژنراتور های جرقه را عوض کنید زیرا امکان اینکه شما آنها را باز کنید تا علت را پیدا کنید وجود ندارد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما متداول ترین دلایلی را که باعث روشن نماندن شعله اجاق گاز می شود بیان کردیم اگر تصمیم گرفتید که قطعات اجاق گاز خود را تعویض کنید حتماً از اورجینال بودن قطعه جدید اطمینان پیدا کنید و همچنین دقت کنید که قطعه جدید با مدل اجاق گاز شما متناسب باشد اگر با راهنمایی های ما در تعمیر گاز خود موفق نبودید حتماً کار را به کاردان بسپارید و برای حل مشکل از تعمیرکاران مجرب کمک بگیرید.

 

دلایل روشن نماندن اجاق گاز چه می باشد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم کار نکردن مولد جرقه حل کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا