تعمیراتتعمیرات یخچال

علت برفک زدن یخچال صنعتی ایستاده

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

علت برفک زدن در یخچال های نوع صنعتی ایستاده یکی از متداول ترین مشکلات مربوط به این دسته از یخچال ها می باشد؛ که البته در یخچال های پیشرفته امروزی این اتفاق نادر است اما احتمال دارد برای هر یخچالی رخ دهد. به همین خاطر عده ای در جستجوی دلیل برفک زدن و راه های از بین بردن آن می‌باشند. چرا که در صورت اهمیت ندادن به این مسئله ممکن است آسیب های جدی از جمله افت قدرت خنک کنندگی دستگاه، کاهش عملکرد موتور و در پایان معیوبی یخچال صنعتی را به وجود آورد.

دسته بندی یخچال های نوع صنعتی

یخچال صنعتی در سایز و مدل های متفاوتی ساخته می‌شوند. یخچال فریزر های مدل صندوقی شکل، یخچال هایی به حالت ایستاده و خوابیده از جمله یخچال های نوع ویترینی و صنعتی می‌باشند که با توجه به کاربردی که دارند جهت نگه داشتن مواد خوراکی، داروها، نوشیدنی ها و تمامی موادی که جهت نگهداری بایستی در داخل یخچال باشند مورد مصرف واقع می‌گردند.

قطعه های یخچال نوع صنعتی

یخچال صنعتی همانند سایر یخچال ها دارای موتور یا همان کمپرسور، اواپراتور و کندانسور، تنظیم کننده دما می‌باشند و از فرآیندی مانند سایر یخچال ها جهت سرد نمودن فضای داخلی خود استفاده می نمایند.

موتور یا همان کمپرسور دستگاه موظف است گاز یخچال را تبدیل به مایع نماید و آن را به طرف لوله های موجود در کمپرسور هدایت کند. وظیفه ترموستات هم تنظیم دمای یخچال است به گونه ای که زمانی که دستگاه به دمای مورد نظر رسید جریان برق موجود در کمپرسور را قطع می‌کند تا کمپرسور بیشتر از آن حد موجب خنکی محیط نگردد.

در قسمت داخلی لوله های مربوط به کندانسور مایع مبرد وجود دارد و منتقل گشتن هوا به مبرد توسط کویل های آن انجام می‌گردد. اواپراتور هم بخشی از یخچال می باشد که جهت سرماسازی تعبیه گشته است و در آن فرایند تبدیل مایع مبرد به گاز صورت می‌گیرد.

کارکرد تمامی این قطعه ها وابسته به همدیگر است و در صورت خرابی یا درست کار نکردن یکی از آنها فرایند خنک سازی دستگاه با مشکل روبه رو می‌گردد.

علت برفک زدن یخچال صنعتی اصلی ترین علت برفک زدن دستگاه

درون دستگاه، هوای بسیار سرد با درجه دمایی پایین وجود دارد که بایستی همیشه در قسمت های گوناگون دستگاه و درون قفسه ها در جریان باشد. برفک موقعی رخ می‌دهد که هوای داخلی بسیار خنک دستگاه با هوای مرطوب و گرم بیرون برخورد نماید. این هوای مرطوب و گرم از طریق راه های مختلف وارد دستگاه می‌شود و یکی از مهم ترین دلایل برفک زدن یخچال به شمار می‌رود.

علت و روش هایی برای نابودی برفک یخچال صنعتی

در این قسمت به سراغ روش هایی خواهیم رفت که با آن ها می توانید برفک را نابود کنید و همچنین مواردی که باعث ایجاد برفک می شوند را برایتان شرح خواهیم داد.

پوسیدگی لاستیک درب دستگاه

وظیفه لاستیکی که دور درب یخچال می باشد؛ به این صورت است که از ورود هوای گرم و خروج هوای سرد جلوگیری به عمل می آورد. هنگامی که این لاستیک خراب یا پوسیده شود؛ باعث بسته نشدن درب یخچال می‌شود. و به همین خاطر با وارد شدن هوای گرم به فضای داخلی، یخچال شروع به برفک زدن می‌کند. از جمله عواملی که سبب خرابی یا پوسیدگی لاستیک درب یخچال می‌شوند می‌توان به باز و بسته نمودن بیش از اندازه و یا بستن یخچال با محکمی اشاره نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال | نقش هیتر المنت در عملکرد یخچال

 

مناسب نبودن محل قرار گیری یخچال

مکان قرار گیری یخچال یکی از علت های ساده برای برفک زدن می باشد. تا جای ممکن از نصب یخچال در جوار بعضی از وسایل گرمایشی مانند اجاق گاز، سماور اجتناب ورزید؛ زیرا موجب وارد شدن حجم زیادی از هوای مرطوب و گرما به قسمت داخلی دستگاه می‌شود و در نهایت برای یخچال برفک به وجود می آورد.

 

از بین رفتن بدنه یخچال

یکی از عوامل ایجاد برفک، از بین رفتن بدنه یخچال است. مواردی که می‌توان باعث آسیب دیدگی و پوسیدگی بدنه یخچال شود؛ رطوبت بالا و ضربه وارد شدن به یخچال در زمان حمل و نقل است.

 

معیوبی ترموستات

وظیفه ترموستات این است که باعث ثابت نگه داشتن دمای درونی یخچال می‌شود. خرابی ترموستات موجب بر هم زدن تعادل دما شده و سرمای استاندارد دستگاه بیش از اندازه زیاد می‌شود و در نهایت موجب به وجود آمدن برفک می‌گردد.

چرا قسمت های گوناگون دستگاه برفک می زند؟

اول از همه بایستی بدانیم که چرا قسمت های گوناگون یخچال دچار برفک زدگی می‌شود و بعد دنبال راه حل هایی جهت نابودی برفک باشیم. بسته نشدن صحیح کشو و یا پوسیده گشتن لاستیک دور درب باعث به وجود آمدن برفک در قسمت های اطراف و کناره‌های های درب دستگاه می‌گردد. اگر درب دستگاه به مدت زیادی باز بماند موجب می‌شود که تمامی قسمت های یخچال فریزر دچار برفک شوند. زمانی که دمای یخچال بسیار پایین تر از اندازه قانونی و استاندارد باشد، در تمامی قسمت های دستگاه برفک ایجاد می‌شود. به وجود آمدن برفک در سمت عقبی دستگاه، یعنی قسمتی که سیم پیچ های اواپراتور تعبیه گشته اند به معنی وجود یک مشکل در فرایند یخ زدایی می باشد و ممکن است که دیفراست خراب شده باشد؛ چرا که مگر یخچال بدون برفک بایستی برفک بزند؟

اگر یخچال مجهز به سیستم یخ زدایی است و اصطلاحاً نوفراست باشد، به شکل اتومات برفک ها آب می‌گردند و هیچ نیازی به خاموشی یخچال به مدت طولانی نیست. زمانی که هر کدام از قطعات المنت کندانسور و برد الکتریکی خراب شدند؛ کاملا طبیعی می باشد که دستگاه بدون برفک هم دچار برفک گردد؛ زیرا این فرآیند توسط این قطعات است که به درستی صورت می‌پذیرد.

 

علت برفک زدن یخچال صنعتی

 

خرابی چراغ ها

از خرابی های متداول یخچال های صنعتی که جزو مشکلات اساسی و مهم به شمار می‌رود خرابی چراغ های دستگاه است. از چراغ های LED برای داخل یخچال استفاده می‌کنند. اگر خودتان تمایل به تعویض نمودن چراغ ها دارید حتما بایستی از چراغ هایی استفاده نمایید که قابل قبول کمپانی های تولید کننده آن است. جهت دسترسی به دستورالعمل های درست بایستی دفترچه دستور کار دستگاه خود را با دقت بخوانید. اگر چنانچه خودتان قادر به تعویض لامپ ها نیستید از یک تعمیرکار حرفه ای بخواهید که برای شما انجام دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر یخساز یخچال آریستون

 

چرا بایستی برفک به وجود آمده یخچال را نابود کنیم؟

به خاطر افزایش کارایی و پیشگیری از خراب شدن قطعات، بایستی سریعاً نسبت به نابودی برفک یخچال های دیفراست دست به کار شوید. اگر خواستید برفک یخچال های قدیمی را نابود کنید بایستی این عمل را به شکل درستی انجام دهید و برای این کار یک برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. به مقدار برفک نیز دقت کنید.

هنگامی که برفک موجود در یخچال صنعتی آب می‌گردد، دمای یخچال به شکل عادی بازمی‌گردد. به این خاطر که برفک کلفت از عملکرد صحیح ترموستات جهت تنظیم دما جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد که دستگاه در درجه معینی بماند. زمانی که برفک ها آب می‌شوند، جهت حفظ مواد خوراکی فضای بیشتری بدست می آورید. برفک باعث می‌شود بوی بدی در یخچال به وجود آید، در نتیجه آب نمودن آن موجب نابودی بوی بد دستگاه نیز خواهد شد. برای از بین بردن برفک موجود در یخچال کارهای زیر انجام دهید.

اول از همه کشوها و قفسه ها را بیرون بیاورید و بر روی یک پارچه بزرگ پهن کنید. چند پارچه تمیز از قبل آماده کنید تا به وسیله آنها قسمت های مختلف یخچال را خشک نمایید. جهت حفظ مواد خوراکی داخلی یخچال نیز یک باکس مخصوص یا سینی بزرگ نگهداری یخ را تهیه نمایید.

 

خاموش کردن یخچال فراموش نشود

قبل از هر کاری ابتدا یخچال را خاموش کنید تا به صورت طبیعی یخ ها و برفک های درون آن آب شوند.با اینکه این کار ممکن است زمان بر باشد اما از کارهایی از قبیل گرفتن سشوار روی یخ بسیار بهتر است زیرا ممکن است قطعات دستگاه دچار آسیب شوند.

 

تمامی این نکته ها را در نظر داشته باشید

به خاطر آب شدن برفک احتمال دارد کف آشپزخانه خیس گردد از این رو جهت پیشگیری از خیسی بیش از اندازه تعداد زیادی پارچه کلفت یا حوله در اطراف یخچال بگذارید. هرگز از وسایل نوک تیز مانند چاقو جهت جدا نمودن مابقی برفک ها استفاده نکنید. سعی نمایید در عوض از کاردک نوع پلاستیکی استفاده کنید. زمانی که برفک از بین رفت توصیه می‌شود قسمت درونی و بیرونی یخچال را با آب گرم و مواد شوینده تمیز نمایید. با این عمل می‌توان به راحتی لکه ها و قسمت های جا مانده از مواد خوراکی را از بین برد و هم اینکه بوی نامطبوع یخچال را به طور کل نابود کرد.

حتما کشو ها و قفسه ها را به دقت بشویید و بعد آن با کمک یک پارچه تمیز خشک نمایید. سپس قفسه ها رو در جای خود قرار داده و بعد از آن پریز یخچال را وصل کنید و دستگاه را روشن نمایید.

نتیجه گیری

به طور کلی بایستی هر چند وقت یکبار نسبت به از بین بردن برفک اقدام نمایید. اما اگر چنانچه نیاز باشد این کار را ماهی یکبار و یا حتی ماهی دو بار انجام دهید، در این حالت بایستی حتما نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید،زیرا یخچال در حالت طبیعی هر چند ماه یکبار نیاز به برفک زدایی دارد.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت برفک زدن یخچال صنعتی ایستاده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با دلایل علت برفک زدن یخچال صنعتی ایستاده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا