تعمیرات یخچال

علت های سر و صدای یخچال | از بین بردن صدای یخچال

اگر یخچال شما در هنگام کار سر و صدا و لرزش زیادی دارد می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید تا مشکل یخچال شما را در کوتاه ترین زمان ممکن حل کنند. سر و صدای زیاد یخچال می تواند علت های مختلفی داشته باشد مانند: وجود کمپرسور ها، نقل و انتقال این دستگاه به مکان نا متناسب باشد در متن زیر بیشتر به علت های سر و صدای یخچال می پردازیم.

دلایل سر و صدای یخچال چیست

خب؛ ما در این مقاله سعی داریم از مهم ترین علل هایی که باعث سر و صدای یخچال می شوند صحبت کنیم. عواملی که در ایجاد صدای یخچال نقش دارند می تواند موارد گفته شده باشد مانند: تراز نبودن یخچال، صدمه دیدن قطعه رله که باعث ایجاد صدای تیک تیک در آن می شود، خراب شدن موتور فن اواپراتور، اشکال در پره های موتور فن دستگاه، شل شدن پایه های کمپرسور، ایراد در موتور فن کندانسور، زمان طولانی مدت فعالیت یخ ساز دستگاه،  بهم خوردن لوله های رفت و برگشتی گاز و صدای برگشت گاز باشد.

پره موتور فن یخچال در واقع همان پروانه دستگاه است، که وظیفه انتقال هوای خنک و تهویه هوای داخل یخچال را بر عهده دارد. اگر تیغه های فن یخچال در اثر برفک یا هر دلیل دیگری بشکند، باعث ایجاد سر و صدا در دستگاه می شود. در این صورت هرچه سریع تر با کمک تعمیرکاران ماهر این قطعه را تعویض کنید.

فن یخچال امکان دارد در بخش های فن اواپراتور و یا فن کمپرسور وجود داشته باشد که با صدمه دیدن هر یک از این فن های گفته شده اختلالاتی در کارکرد یخچال ایجاد می شود. شاید دقت کرده باشید با گذر زمان سر و صداها و لرزش های ناشی از آن بیشتر شود این صدا ها به خاطر به پایان رسیدن عمر قطعات دستگاه است. حتی در برخی از موارد با داغ شدن کمپرسور دستگاه به علت فشار زیادی که از یخچال به آن وارد شده است خراب می شود و در نتیجه می سوزد.

ولی اگر مشکل از قطعه کمپرسور نباشد می تواند به خاطر پایه های کمپرسور باشد، چون اگر پایه های آن محکم نباشد باعث ایجاد سر و صدا می شود.

مورد دیگر که باعث بروز این اشکال در یخچال می شود، خراب شدن قطعه فن اواپراتور است. همان طور که در بالا ذکر کردیم این قطعه وظیفه برقراری جریان هوا بر روی کویل های اواپراتور در هنگام فعالیت کمپرسور است. اگر صداهایی را در قسمت فریزر می شنوید، به احتمال زیاد قطعه اواپراتور ایراد پیدا کرده است؛ ولی نگران نباشید راهکار این مشکل این است که، موتور فن اواپراتور را هنگام سرویس روغن کاری کنید.

همه درب های یخچال ها و فریزر ها دارای لولا هایی هستند که امکان چرخش آسان درب یخچال را فراهم می کنند؛البته بدانید که اگر درب یخچال بسته باشد، این لولا ها نقش مهمی بر عهده دارند، ولی با گذشت زمان و باز و بسته شدن مکرر درب یخچال فریزر ممکن است به لولا های آن صدمه وارد شود و پوسیده شوند. در این زمان بایستی آن ها را روغن کاری کرد؛ اگر لولا های درب خراب و پوسیده شوند باعث ایجاد صدا در دستگاه می شوند؛ برای رفع آن می توانید لولا ها را روغن کاری شفت یا تعویض شفت انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پایین آمدن دمای فریزر به چه علت اتفاق می افتد؟

به شما پیشنهاد می کنیم که در هر زمانی که یخچال شما داغ کرد و یا در تولید یخ وقفه ای ایجاد می شود، می توانید بدنه محافظ فن را بردارید، و یخ های انباشته شده روی هم را جدا کنید و در ادامه پروانه دستگاه را خودتان با دست به حرکت در آورید. به احتمال زیاد امکان دارد مشکل رفع شود ولی اگر رفع نشد باید آن را تعویض کنید.

علت های سر و صدای یخچال

از علل های دیگر سر و صدای یخچال ایراد در موتور فن کندانسور است. امروزه یخچال های مدرن، بدون برفک تولید می شوند که در نتیجه کویل کندانسور آن ها با کمک فن تولید شده، از ایجاد یخ زدگی جلوگیری می کنند و آب خارج شده از یخ زدایی را تبخیر می کنند.

در مجموع قطعه کندانسور با قطعه های کمپرسور و اواپراتور همکاری می کند و امکان دارد در عیب یابی یخچال خود دچار سردرگمی شوید. ولی اگر شاهد مواردی مانند: روشن و خاموش شدن مداوم یخچال، جمع شدن آب در قسمت زیرین دستگاه و یا سرد نشدن و گرم شدن یخچال شدید، علت بروز این اشکال وجود گرد و غبار بر روی آن است که حتما گرد و غبار روی آن را تمیز کنید و سپس قطعه فن کندانسور را روغن کاری کنید تا ایراد دستگاه شما رفع شود.

نکاتی که باید در مورد یخچال و فریزر بدانید

  • یخچال و فریزر خود را در مجاورت وسایل گرما زا مانند اجاق گاز، آبگرمکن ایستاده، شوفاژ و نور مستقیم خورشید قرار ندهید. و همچنین فاصله یخچال و فریزر را از دیوار باید، حداقل ۲۰ سانتی متر باشد تا هوا در گردش باشد؛ یخچال فریزر خود را به درستی تراز کنید در این صورت درب های آن به طور کامل بسته می شوند.
  • پس از جا به جایی یخچال،حداقل ۲ تا ۳ ساعت دستگاه را به برق وصل نکنید.
  • دمای مناسب فریزر معمولا ۳ تا ۴ درجه زیر صفر و دمای داخل یخچال ۳ تا ۴ درجه بالای صفر است. تنظیم نادرست ترموستات آن، باعث فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می شود و مصرف انرژی را نیز افزایش می دهد.
  • مواد غذایی گرم را در یخچال و فریزر قرار ندهید، چون با گرم کردن محیط یخچال اثر سرما را در آن کاهش می دهید و در اثر گرم کردن داخل دستگاه، ذرات برفک و یخ آب شده به همراه آلودگی به داخل غذا ها می چکد و باعث آلودگی آن ها می شود.
  • یخچال هایی که در قسمت بالای آن فریزر قرار ندارد، بخش های پایین تر آن بیشتر با هوای سرد در مجاورت است؛همانطور که می دانید هوای سرد، سنگین تر از هوای گرم است. به همین علت مواد غذایی که در یخچال گذاشته می شود به خاطر باز و بسته شدن آن، این بخش در مجاورت هوای بیرون قرار می گیرد و کم تر از سرمای ضروری بهره می برد.
  • به یاد داشته باشید درب یخچال فریزر را به هیچ عنوان به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن مکرر آن به ویژه در فصل تابستان جدا خودداری کنید.
  • بعضی مواقع برایتان اتفاق می افتد که برق خانه به مدت طولانی قطع شود در این زمان از باز و بسته کردن درب یخچال فریزر خودداری کنید و اگر برایتان مقدور است روی دستگاه را با لحاف و پتو بپوشانید تا سرمای داخل یخچال تا حد امکان حفظ شود. در فصل تابستان با باز و بسته کردن درب دستگاه، درجه حرارت داخل یخچال به سرعت بالا می رود و در این صورت بایستی درجه سرما را بیشتر کرد تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.
  • این نکته را به یاد داشته باشید؛ مقدار زیادی از مواد غذایی را در یخچال به صورت انباشته بر روی هم قرار ندهید، باعث می شود سرمای دستگاه به همه آن ها نرسد در نتیجه زود خراب و پلاسیده می شوند. به احتمال زیاد تجربه کرده اید که مقدار زیادی از سبزی را در یخچال قرار داده اید؛ و زمانی که بعد از یکی دو روز آن را از یخچال بیرون می آورید وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری از سبزی خوردن، اول آن را پاک کنید و بشویید، سپس آن را در پارچه نازکی قرار دهید‌. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، نیمی از آن را بشویید و نیمی دیگر از آن را به صورت نشسته داخل کیسه قرار دهید و در یخچال بگذارید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل عیب یابی یخچال فریزر اسنوا

علت های سر و صدای یخچال

راهکار هایی برای حذف بوی نا مطبوع یخچال

برای اینکه یخچال شما بوی بد نگیرد از زغال استفاده کنید و همچنین می توانید از بو گیر های مخصوص یخچال هم استفاده کنید و سعی کنید مواد غذایی خود را در ظروف در بسته قرار دهید.

چگونه کویل های کندانسور یخچال فریزر را تمیز کنیم

تمیز کردن کویل های کندانسور در افزایش عملکرد یخچال تاثیر بسزایی دارد. کویل های کندانسور همان شبکه های میله ای،پشت یخچال فریزر هستند که اکثرا در معرض گرد و غبار قرار می گیرند. برای نگهداری طولانی مدت از یخچال فریزر باید کویل های کندانسور، هر ۶ ماه تمیز کرد. به طور کلی کویل های کندانسور وظیفه حذف گرما از یخچال فریزر را بر عهده دارند، اگر گرد و غبار روی میله ها باشد، در نتیجه حذف گرما سخت می شود و مصرف انرژی بالا می رود.

حال برای تمیز کردن آن، ابتدا سیم یخچال را از برق بکشید،و آن را کمی جلو بیاورید و با یک دستمال، گرد و خاک کویل ها را تمیز کنید.

توجه کنید هنگام جا به جایی مراقب کابل باشید، می توانید به طور موقت سیم برق را با چسب به بدنه یخچال بزنید .در مجموع از خم کردن، کشیدن و پیچیدن سیم یخچال  خودداری نمایید وگرنه باعث آتش سوزی و برق گرفتگی می شود.

تمیز کردن و تعویض واشر های یخچال فریزر

واشر یخچال در واقع همان لاستیک دور در می باشد. شما می توانید آن ها را با اسپری های پاک کننده به صورت دوره ای تمیز نمایید. واشر ها نقش مهمی در جلوگیری از وارد شدن گرما محیط به داخل یخچال را دارند، پس مهم ترین بخش برای نگهداری یخچال فریزر محسوب می شوند.ممکن است با گذشت زمان واشر های یخچال فریزر،شل و پاره شوند و عملکرد خود را از دست بدهند در این صورت می توانید آن ها را با کمترین هزینه تعویض کنید.

تعمیر سر و صدای یخچال در منزل

اگر یخچال شما خراب شده است و سر و صدای زیادی دارد، و به خاطر سنگین بودن آن نمی توانید دستگاه را جا به جا کنید؛ می توانید با تکنسین های مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن حضور خود را به شما برسانند. و پس از بررسی ایراد یخچال آن را تعمیر کنند.

تعمیر تخصصی یخچال در محل

اگر در محل زندگی خود به دنبال تعمیرکار حرفه ای برای تعمیر لوازم خانگی خود هستید به شما توصیه می کنیم حتما از تعمیرکاران مجموعه ایبک امداد بخواهید تا در محل شما حضور یابند. زیرا با یک تماس سریع در محل شما حضور پیدا کرده و اقدامات لازم را برای رفع مشکل لوازم خانگی شما انجام می دهند.

علت های سر و صدای یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

علت های سر و صدای یخچال | از بین بردن صدای یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا