تعمیراتتعمیرات یخچال

عوض کردن روغن موتور یخچال

آموزش کامل و قدم به قدم برای تعویض روغن موتور یخچال فریزر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله از ایبک امداد به سراغ موتور یخچال فریزر و روغن آن خواهیم رفت ، موتور یخچال فریزر نیز مانند هر موتور تولید انرژی دیگر نیاز به روغن دارد و همانطور که میدانید روغن هر چقدر هم که با کیفیت باشد یک طول عمر دارد و زمانی که عمر آن به پایان برسد باید اقدام به تعویض روغن آن کنیم ، در این مقاله از ایبک امداد با ما باشید تا با تعویض روغن موتور یخچال بصورت کامل و قدم به قدم آشنا شوید.

یخچال یکی از مهم ترین وسایل در آشپزخانه ها می باشد . و وسیله ای است که برای بهتر کار کردن و افزایش عمر آن ، باید از آن با دقت مراقبت و رسیدگی کنیم . البته دقت داشته باشید همانطور که یخچال در آشپزخانه بسیار مهم است کمپرسور هم در یخچال نقش مهمی را ایفا میکند که باید به آن بسیار توجه کنیم . و هر چند وقت یک بار باید روغن موتور یخچال را عوض کنیم در مقاله زیر اول شما را با کمپرسور آشنا کرده و طرز عوض کردن روغن موتور یخچال را به شما آموزش میدهیم .

چرا باید هر چند وقت یک بار روغن موتور یخچال خود را عوض کنیم ؟

قبل از اینکه برای شما طرز عوض کردن روغن موتور یخچال را توضیح دهیم اول باید ببینیم کمپرسور چیست و چه کاری در یخچال انجام میدهد ؟

وظیفه کمپرسور تبدیل گاز به مایع است و باعث بوجود آمدن سرمای مناسب برای یخچال میشود و میتوان گفت مهم ترین قطعه در یخچال است. اگر کمپرسور خراب شود و یا مشکلی برای آن بوجود آِید سرمای یخچال کم میشود پس برای این که عمر کمپرسور یخچال طولانی شود باید روغن کمپرسور حداقل هر ۶ ماه یک بار عوض شود .

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]حتما دقت داشته باشید که موتور یخچال انواع مختلفی دارد که میتوانید در این مقاله با آن ها آشنا شوید

[button color=”primary” size=”small” link=”https://eibak.com/types-of-refrigerator-motors/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]رفتن به مقاله مورد نظر [/button][/box]

روغن موتور در یخچال چه کاربردی دارد ؟

کار روغن های کمپرسور ، روان سازی حرکت قطعات متحرک در کنار قطعات استاتیکی کمپرسور میباشد . اگر این روغن کیفیت بهتری داشته باشد می تواند آلیاژ های فلزی کمپرسور را از زنگ زدن و خوردگی محفوظ نگه دارد و همچنین می تواند مقداری از گرمای تولید شده را بگیرد و به بیرون دفع کند . البته باید بگوییم که این روغن ها انواع مختلفی دارند در ادامه مطلب شما را با انواع این روغن ها آشنا میکنیم .

انواع روغن موتور که برای یخچال ما مناسب است :

قبل از بررسی طرز عوض کردن روغن موتور یخچال بهتر این است که نگاهی کنیم به مناسب ترین روغن ها برای کمپرسور ، در ادامه مطالب ما را همراهی کنید :

 1. روغن مصنوعی
 2. روغن معدنی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل ریست کردن یخچال سامسونگ

روغن مصنوعی موتور یخچال فریزر :

روغن های آلی و گلیکول ، آلکیل بنزن از روغن های مصنوعی می باشند که روغن های آلی و آلکیل بنزن بیشتر از روغن های دیگر در صنعت تبرید استفاده میشود .

باشد باید از روغن های مصنوعی استفاده کنیم .R134 ، R410 ، R407اگر گازی که در یخچال ما استفاده شده از گاز های جدید

روغن معدنی موتور یخچال فریزر :

پارافین و ترکیبات آروماتیک و نفتنیک نیز از روغن های معدنی می باشند البته نفتنیک در صنعت تبرید بسیار کاربرد دارد .

باشد باید از روغن های معدنی زیر استفاده کنیم :R12 ، R22 ، R11اگر گاز های استفاده در یخچال ما از گاز های قدیمی مثل

این روغن ها در زمانی توصیه میشود که در یخچال ما از گاز های قدیمی استفاده شده باشد . ۳GS ، ۴GS

چرا باید روغن موتور کمپرسور یخچال را عوض کنیم ؟

ممکن است از خودتان سوال کنید که دلیل عوض کردن روغن کمپرسور یخچال چیست ؟

برای جواب دادن به این سوال با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب برایتان توضیح دهیم .

یکی از مهم ترین علت عوض کردن روغن کمپرسور یخچال را میتوان جمع شدن ذرات هوا و آلودگی بعد از شروع به کار یخچال نام برد ، این آلودگی باعث میشود کمپرسور دچار فرسایش شده و کارایی و کار کرد آن پایین بیاید ، پس برای این که کمپرسور ما بیشتر عمر کند باید هر چند وقت یک بار روغن آن را عوض کنید .

روغن موتور یخچال فریزر

روغن کمپرسور یخچال را چه زمان هایی باید عوض کنیم ؟

از عواملی که می تواند باعث نیاز به عوض کردن روغن موتور یخچال بشود میتوان موارد زیر را نام برد :

 1. رسیدن هوا و رطوبت به روغن در کمپرسور
 2. تغییر رنگ روغن کمپرسور یخچال .
 3. کم شدن روغن کمپرسور در یخچال .
 4. کیپ شدن مدار گاز یخچال

کم شدن روغن کمپرسور :

اگر مدار گاز یخچال ما نشتی داشته باشد باعث میشود روغن به بیرون نشت کند در این هنگام است که حتما باید روغن موتور یخچال را عوض کنیم .

رسیدن رطوبت و هوا به روغن موتور :

اگر هوا داخل کمپرسور شود آنگاه روغن با هوا ترکیب شده و باعث فاسد شدن روغن خواهد شد ، در این هنگام حتما باید روغن کمپرسور را تعویض کنیم .

کیپ شدن مدار گاز :

گاهی ممکن است که لوله ها دچار خوردگی شود و این باعث کیپ شدن مدار گاز میشود در این هنگام برای اینکه طول عمر کمپرسور زیاد شود بهتر است که روغن آن را تعویض کنیم .

تغییر کردن رنگ روغن در موتور :

اگر حس کردید که رنگ روغن موتور یخچال سیاه ، طوسی و یا سبز شده است باید حتما روغن کمپرسور را عوض کنیم .

چگونه روغن موتور یخچال را عوض کنیم ؟

این کار نیاز به دانش فنی دارد اگر خودتان از این دانش بهره مند باشید میتوانید اقدام به عوض کردن روغن کمپرسور کنید ، اما اگر اطلاعات کافی در این مورد ندارید ما در مطالب پایین این مورد را به طور دقیق برایتان توضیح میدهیم .

اول از همه موتور یخچال را از سیکل یخچال جدا کنید .

 • بعد از جدا کردن کمپرسور یا موتور یخچال باید لوله پمپ خلأ را به شیر مکش در کمپرسور وصل کنیم تا بتوانیم روغن کمپرسور را کامل تخلیه کنیم .
 • روغنی را که تخلیه کردید در یک ظرف بریزید و مقدار آن را اندازه گیری کنید .
 • اگر میخواهید کمپرسور کاملا شسته و پاکسازی شود ، دوباره روغن تخلیه شده را به وسیله یک لوله تمیز به کمپرسور وارد کنید .
 • وقتی کمپرسور را روشن میکنیم ، روغن با فشار زیادی به داخل کمپرسور تزریق میشود و باعث شسته شدن قطعات میگردد. و ضمنا اگر کمپرسور چند دقیقه روشن باشد باعث تبخیر رطوبت موجود در کمپرسور میشود .
 • بعد از انجام کار هایی که گفتیم یک بار دیگر روغن کمپرسور را توسط اتصال لوله پمپ خلأ به شیر مکش ، تخلیه کنید .
 • بعد از تمام شدن مراحل نام برده شده ، شارژ روغن کمپرسور به وسیله شیر مکش با روغن تازه انجام میگیرد .
 • البته دقت کنید مقدار روغنی که در کمپرسور میریزید در دفترچه راهنما آمده است ولی اگر دفترچه راهنما نداشتید میتوانید مقدار روغنی را که تخلیه کردید اندازه گیری کرده و همان مقدار روغن برای کمپرسور بریزید .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات یخساز یخچال اسنوا SNOWA

روغن مناسب برای یخچال

عوض کردن روغن کمپرسور به وسیله ی تعمیرکاران حرفه ای امداد :

در مطالبی که برایتان ذکر کردیم طرز تعویض روغن موتور یخچال در منزل را برایتان توضیح دادیم .

اما لازم به ذکر است که سعی کنید خودتان این کار را انجام ندهید و عوض کردن روغن موتور را به تعمیر کاران حرفه ای بسپارید. اما نکاتی را که برایتان ذکر کردیم به شما کمک میکند که بدانید چه زمانی روغن کمپرسور نیاز به تعویض دارد البته نوع روغن مورد نیاز معمولا در دفترچه راهنما نوشته شده که شما میتوانید از آن استفاده کنید . البته همان طور که میدانید تعمیر کاران حرفه ای امداد تخصصشان در این مورد بیشتر بوده و میتوانند شما را بهتر راهنمایی کنند و شما هم میتوانید تعویض روغن موتور یخچالتان را با خیال راحت به متخصصان امداد بسپارید .

نتیجه گیری از عوض کردن روغن موتور یخچال :

همان گونه که گفتیم وظیفه روغن کمپرسور روان سازی حرکت قطعات آن و خنک سازی این قطعات است . اگر ما هر چند وقت یک بار روغن کمپرسور را عوض کنیم با این کار باعث میشویم طول عمر یخچال ما زیاد شود . حتما دقت کنید برای عوض کردن روغن کمپرسور باید از روغنی استفاده کنیم که نوع و خواص آن با ترکیبات گاز مبرد و نوع طراحی کمپرسور سازگار بوده باشد و توجه کنید انتخاب کردن روغن کمپرسور نا مناسب ضرر و زیان های بسیار زیادی به همراه دارد و شما برای جلوگیری از این ضرر و زیان بهتر است که حتما از یک تعمیر کار یخچال کمک بگیرید تا ایشان مشکل یخچال شما را برطرف کنند .

سخن آخر

در این مقاله بصورت کامل با تعویض روغن موتور یخچال آشنا شدید ، سعی کنید مراحل ذکر شده را با دقت و کیفیت بالا انجام دهید و اگر در هر بخش از کار با مشکل روبرو شدید میتوانید از طریق بخش دیدگاه ها با کارشناسان ایبک امداد در ارتباط باشید و همچنین ما را از نظرات شیرین خود محروم نکنید تا بتوانیم در پیش برد این مقالات قدم های استواری برداریم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعویض روغن موتور یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

آموزش قدم به قدم تعویض روغن موتور یخچال فریزر

امتیاز کاربر: ۵ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا