خودرو

زمان عوض کردن شمع خودرو | آموزش تعویض شمع و وایر خودرو

چه زمانی باید شمع خودرو عوض شود ؟ | راهنمای تعویض شمع خودرو | شمع و وایر ماشین رو چگونه عوض کنیم ؟

وقتی شمع خودرو در زمان مناسب عوض می‌شود موجب خواهد شد، که عملکرد خودرو شما بسیار بهتر باشد. عملکرد اصلی شمع در مصرف سوخت می باشد. چنانچه می‌خواهید از میزان آلودگی ها بکاهید و هزینه سوخت شما کمتر باشد، باید از شمع های مناسب استفاده نمایید و به یاد داشته باشید، که شمع خودرو خود را در زمان مناسب و به موقع عوض کنید.

شمع خودرو

همه وسایلی که از گاز یا بنزین استفاده می‌کنند، آتشین می‌باشند. این وسایل نقلیه برای حرکت کردن، به سوزاندن سوخت نیاز خواهند داشت. شمع خودرو موجب خواهد شد، که احتراق انجام شود و سوخت به انرژی لازم تبدیل شود.

وقتی که خودرو را استارت می‌زنید شمع انرژی مورد نیاز را انتقال می‌دهد. عوض کردن شمع کار زیاد پیچیده و مشکلی نیست، ولی باید بدانید، که چه موقع باید شمع خودرو را عوض کنید. شمع هایی که در خودرو ها استفاده می شود دارای عمر مفید مشخصی می باشند. در حالت عادی عمر شمع خودرو حدود ۵۰ هزار کیلومتر می باشد، ولی امکان دارد، که برخی از شمع های خودرو عمر بالاتری نیز داشته باشند. اگر خودرو زودتر عوض شود، فقط هزینه شما بیشتر خواهد شد.

شمع خودرو

اهمیت نگهداری و تعمیر شمع خودرو

اگر می خواهید که خودروی شما سالم بماند باید از سلامت اعضای مختلف موتور اطمینان حاصل کنید. شمع یکی از بخش های اصلی و مهم موتور خودرو می باشد، که عملکرد آن بر روی عملکرد خودروی شما تأثیر مستقیم دارد و همچنین در مقدار انرژی مصرف خودرو نیز مؤثر می باشد.

در قسمت سر شمع شکافی وجود دارد، که در آن الکترون قرار گرفته است. به مرور زمان الکترود های موجود در سر شمع جرقه های زیادی را ایجاد کرده و موجب تغییر فیزیکی شمع خواهد شد. هر محصول مکانیکی پس از گذشت زمان دچار خرابی یا جرم گرفتگی می‌شود. از لولای در گرفته تا کولر همگی یک عمر مفید مشخصی دارند. شمع خودرو نیز دارای عمر مفید مشخصی می باشد.

یکی از راه هایی که از سالم بودن شمع خودرو اطمینان حاصل کنید این است، که بدانید عمر مفید شمع خودرو چقدر است، که هنگام خرید کردن و عوض کردن شمع خودرو به شما گفته می شود. چنانچه شمع خودرو شما با مشکلی مواجه شده است، موتور با گذشت زمان ایراد پیدا خواهد کرد. همچنین امکان دارد، که خرابی و مشکل شمع خودرو به دلیل خراب بودن موتور و روند احتراق به وجود آمده باشد.

نحوه اطمینان حاصل کردن از سالم بودن شمع خودرو

راهکارهای مختلفی وجود دارد، که شما از سالم بودن شمع خودرو اطمینان حاصل کنید. یکی از راه ها این است، که با عمر مفید شمع آشنا باشید. چنانچه موتور خودرو مشکلی داشته باشد مقدار سوختی که مصرف می شود تغییر پیدا خواهد کرد و همچنین شما مشاهده خواهید کرد، که در خودرو میزان آلودگی که تولید می شود بیشتر است. در این حالت باید شمع خودرو خود را مورد بررسی قرار داده و اطمینان حاصل نمایید، که شمع خودرو شما سالم است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت موثر در کپ کردن خودرو چیست | مهم ترین دلیل کپ کردن خودرو

وقتی شمع را باز می‌کنید باید از نظر ظاهری شکل و رنگ آن را چک کنید:

  1.  چنانچه شمع خودرو سالم بود و مشکلی نداشت، سر آن خاکستری روشن خواهد بود. وقتی شما شمع تازه تهیه می کنید، سر آن هم، چنین رنگی خواهد داشت. اگر در این حالت همچنان در موتور مشکل احتراق وجود دارد احتمال دارد، که مشکل به وجود آمده به دلایل دیگری مانند وایر شمع باشد.
  2.  به دنبال رد ها و نشانه های کربن بگردید. در برخی مواقع امکان دارد، که سوختی که وارد موتور خودرو می گردد بیش از اندازه غنی باشد. بدین معنا که مقدار سوخت در مقایسه با هوا بیشتر می باشد و این موجب خراب شدن شمع خودرو خواهد شد. اگر در شمع خودرو دوده و لکه های مشکی و تیره رنگ مشاهده کردید، نشان دهنده این مشکل است. شمع خودرو را تمیز کنید و آن را به افرادی که مکانیک هستند نشان دهید، تا دلیل بیش از اندازه غنی بودن سوخت را پیدا کنند.
  3.  در برخی مواقع امکان دارد، که احتراق به صورت صحیح انجام نشود. به همین علت لکه و تکه های سیاه رنگ بر روی شمع خودرو وجود خواهد داشت. امکان دارد، که قسمتی از خودروی شما مانند تسمه تایم مشکل داشته باشد. اگر این مشکل بر طرف نگردد، سوپاپ خودرو نیز ایراد پیدا خواهد کرد. در برخی مواقع نیز شمع خودرو ممکن است، که مناسب نباشد و نتواند گرما را تحمل کند.
  4.  شمع را بررسی کنید و ببینید، که آیا رطوبت و خیسی دارد. اگر شمع خودرو کمی خیس است، نشان دهنده این است، که روغن با آن تماس داشته است. در این حالت مشکل از خودرو می باشد و خیس بودن آن به دلیل تماس آن با روغن می باشد. احتمالاً روغن از سوراخ ها نشت کرده و به شمع خودرو رسیده است. این نشتی امکان دارد موجب ایجاد رسوب نیز شود. به همین دلیل اگر رسوبات سفید رنگ مشاهده کردید، احتمالاً نشت روغن رخ داده است. اگر شمع خودرو مرطوب و خیس نبود، امکان دارد مشکل مربوط به کربن باشد.
  5.  شمع را از نظر خرابی و سوختگی مورد بررسی قرار دهید. چنانچه موتور خودرو بیش از اندازه داغ شود، به شمع خودرو نیز آسیب‌هایی خواهد رسید. سر شمع را بررسی نمایید و ببینید، که خوردگی، شکستگی و خرابی دارد و یا خیر. به دلیل واکنش های شیمیایی ممکن است، که سر شمع دچار خوردگی شده و اندازه آن کوچکتر شود.
  6.  این احتمال نیز وجود دارد، که شمع خودرو کهنه و فرسوده باشد. پیچ ها را مورد بررسی قرار دهید. در این شرایط احتمال زنگ زدن، خرد شدن و تکه شدن وجود دارد.

زمان عوض کردن شمع خودرو ها

به زمان تعویض کردن شمع خودروی خود توجه داشته باشید و دقت نمایید، که دیر نشود. زمان عوض کردن شمع خودرو های مختلف با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال زمان عوض کردن شمع ماشین پراید با سمند و یا تیبا متفاوت خواهد بود، که شما باید در مورد این موضوع اطلاعات کافی داشته باشید و در زمان مناسب اقدامات لازم برای عوض کردن شمع خودروی خود را انجام دهید.

شمع خودرو

تعویض شمع پژو ۲۰۶

از جمله خودرو های پرکاربرد ماشین های پژو ۲۰۶ تیپ ۵ می‌باشند. زمان عوض کردن شمع این خودرو هر ۵ هزار کیلومتر کارکرد می باشد، اما در خودرو های جدید عمر شمع آنها بین نود و پنج هزار کیلومتر الی چهارده هزار کیلومتر اعلام شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مراحل مختلف تعویض سنسور اکسیژن خودرو | سنسور اکسیژن چیست؟

تعویض شمع پراید

در صورت خراب بودن شمع وایر، کوئل و شمع دیگر عملکرد مناسبی نخواهند داشت. این قطعات موجب جرقه زدن در موتور می شوند، اما در این حالت درست کار نخواهند کرد. وقتی که ماشین در جا روشن می شود، لرزش آن بسیار زیاد بوده و موتور خودرو قدرت کافی نخواهد داشت. در این مواقع احتمالاً وقت آن رسیده است، که شمع خودرو خود را عوض کنید. بنابراین بهتر است، که در کمترین زمان ممکن خودرو خود را به مکانیکی برده و شمع آن را مورد بررسی قرار دهید.

نحوه عوض کردن شمع خودرو

شمع جدید و جعبه ابزار را به همراه داشته باشید. برای تعویض کردن شمع خودرو به تعدادی آچار و ابزار مناسب نیاز خواهد بود. برای اینکه شمع جدید تهیه کنید، پیشنهاد می شود، که دفترچه راهنمای خودرو خود را با دقت مطالعه کنید و یا به نمایندگی ماشین خود بروید.

از منابع موثق باید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید و با توجه به قیمت های ارائه شده برای شمع ها انتخاب خود را انجام داده و عوض کردن شمع خودرو را انجام دهید:

شناسایی شمع خودرو: کاپوت ماشین را باز کنید. چندین وایر وجود دارد، که به قسمت‌های مختلف موتور خودرو متصل می باشند. شمع ماشین در قسمت زیر وایر های متصل به موتور قرار دارد. در بیشتر ماشین ها شمع در قسمت سر یا کناره موتور می باشد. در صورتی که موتور ماشین شما با کاور پوشانده شده است، باید آن را بردارید و وایر و شمع را بیابید.

وایر را جدا نمایید: قسمتی که وایر متصل است را گرفته و به آرامی و با دقت آن را جدا کنید. دقت داشته باشید، که اگر شمع از ناحیه میانه کشیده شود، آسیب خواهد دید و در روند تعویض شمع خودرو با مشکلاتی رو به رو خواهید شد.

شمع خودرو را اندازه بگیرید: در صورتیکه در مورد اطلاعاتی که در مورد شمع خودرو دارید اطمینان لازم را دارید می توانید از این مرحله رد شوید اما بهتر است، که شکاف شمع خودرو و شمع جدید را اندازه بگیرید. همچنین بهتر است، که شمع سابق را با شمع جدید مقایسه نمایید و آنرا مطابقت دهید.

تمیز کردن: وقتی که شمع جدید را تطبیق داده و چک کردید، باید ورودی موتور را با دقت زیاد تمیز کنید. برای اینکه گرد و غبار ها را از بین ببرید، می توانید از یک کمپرسور هوا استفاده نمایید. با انجام دادن این کار عملکرد موتور خودروی شما بهبود خواهد یافت.

تعویض شمع: پیشنهاد می شود، که پیچ های شمع جدید را روغن کاری نمایید. در صورتی که موتور آلومینیومی می باشد بهتر است، که برای انجام دادن این کار از مایع مناسب استفاده نمایید. مایع روغنی مناسب موجب خواهد شد، که بین دو ماده واکنش شیمیایی اشتباه رخ ندهد. پس از این کار می توانید شمع جدید را با شمع کهنه جایگزین نمایید.

زمان عوض کردن شمع خودرو و نحوه عوض کردن شمع وایر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی زمان مناسب تعویض شمع خودرو ها

امتیاز کاربر: ۳.۳۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا