خدمات ساختمان

رنگ گرم کدام است | مشخصه ها و ویژگی های انواع رنگ گرم

رنگ گرم چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع رنگ گرم، بر اساس ویژگی های متعددی که دارند برای محیط های مختلف پر کاربرد هستند. رنگ ها به صورت کلی از لحاظ روانشناسی حسی که به انسان منتقل می کنند به دو دسته سرد و گرم تقسیم بندی می شوند. این نوع رنگ ها با داشتن ویژگی های متعدد در مکان های مختلفی کاربرد دارند که بر این اساس باید به درستی رنگ های گرم و سرد را از یکدیگر تفکیک کنید. طبق خصوصیات رنگ های سرد و گرم هرکدام از آنها با خصوصیات برخی از افراد سازگار بوده و می توانند در محیط های خاصی به کار روند. در زمینه انتخاب رنگ های گرم باید اطلاعات دقیقی از ویژگی و کاربرد آن داشته باشید تا انتخاب درستی داشته باشید.

انواع رنگ گرم

رنگ های گرم با داشتن ویژگی های فوق العاده همچون صمیمیت و گرما از طیف گسترده ای برخوردار هستند تا افراد با سلیقه خود بتوانند رنگ دلخواه را انتخاب نمایند و در به وجود آوردن فضایی شیک و صمیمی نقشی موثر ایفا کنند.

رنگ های گرم شامل رنگ قرمز، نارنجی و زرد هستند که این سه رنگ جزء اصلی ترین رنگ ها محسوب می شوند. با وجود این رنگ در محیط، جنب و جوش و تحرک افراد افزایش پیدا می کند. هر کدام از این رنگ ها با داشتن ویژگی های متعددی که دارند برای محیط های خاصی مناسب بوده و می توانند در زیبایی محیط نقش ویژه ای ایفا کنند.

با رعایت اصول رنگ آمیزی بهتر است ابتدا شرایط محیط را بررسی و سپس از رنگ های موجود انتخاب نمایید. نمونه های دیگر از رنگ های گرم سبز پر رنگ، قرمز نارنجی، زرد نارنجی، بنفش قرمز و … هستند.

رنگ گرم چیست؟

رنگ گرم طیفی از رنگ ها را شامل می شود که افراد با مشاهده آن رنگ حس گرما و تابستان به آن منتقل می شود و به یاد روزهای گرم تابستانی می افتد. رنگ های گرم با داشتن ویژگی های مختلف در مکان های خاصی به کار می روند و برای تمامی قسمت های ساختمان مناسب نخواهند بود.

رنگ های گرم سراسر شور و حرارت هستند و تحرک را در افراد افزایش خواهند داد. وجود رنگ های گرم یادآوری شعله های آتش برای انسان است که با داشتن این ویژگی محیطی گرم و صمیمی ایجاد خواهد شد. رنگ های گرم معمولا با تحریک سیستم عصبی، احساسات فرد را تشدید می کنند و در جلب توجه نقش کلیدی دارند.

حتما بخوانید:   روف گاردن چیست | طراحی و اجرای فضای سبز در پشت بام

رنگ های گرم برای محیط های بزرگ بسیار مناسب هستند. زیرا با کوچک تر نشان دادن فضا، زیبایی و نمای ساختمان را دو برابر می کنند. بنابراین استفاده از رنگ های گرم برای محیط پرنور و کوچک مناسب نخواهد بود.

ترکیب رنگ های گرم در کنار رنگ های سرد یک دکوراسیون شیک و منحصر به فرد را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در زمینه انتخاب رنگ بهتر است به عوامل متعددی توجه کنید تا بر اساس شرایط محیطی رنگی مناسب را انتخاب نمایید.

اگر در زمینه رنگ آمیزی ساختمان از مهارت و تجربه کافی برخوردار نیستید، بهتر است از افرادی که در این راستا از تخصص کافی برخوردار هستند، استفاده کنید تا رنگ آمیزی ساختمان شما به بهترین شکل ممکن پیش رود.

انواع رنگ گرم

کاربرد رنگ های گرم

به صورت کلی رنگ های گرم با داشتن خصوصیات منحصر به فرد در مراکز و محیط های مختلفی کاربرد دارند. مهم ترین کاربردهای رنگ گرم شامل مواردی است که با در نظر داشتن شرایط محیط به راحتی می توان رنگ دلخواه را انتخاب نمود. در هنگام انتخاب رنگ گرم حواستان به تناژ رنگی آن باشد تا فضا را برای شما خسته کننده نکند. کاربرد رنگ های گرم در موارد زیر شرح داده شده است:

استفاده در دکوراسیون

رنگ های گرم با احساسات انسان در ارتباط هستند و در تحریک عواطف آنها نقشی موثر دارند با داشتن این ویژگی رنگ های گرم تاثیر ویژه ای بر روح و روان انسان ایجاد می کنند.

رنگ های گرم الهام بخش، انرژی زا، تسلی دهنده و حیات بخش هستند که با استفاده از این رنگ ها می توان در تحریک احساسات انسان نقشی بزرگ ایفا کرد. رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی منزل بسیار پرکاربرد هستند و سبب ایجاد شادی و صمیمیت در بین اعضای خانواده خواهند شد.

از این نوع رنگ ها در دکوراسیون داخلی به دو صورت می ‌توان استفاده کرد که یکی ترکیب با رنگ های دیگر و دیگری استفاده کامل از رنگ های گرم است. با استفاده از رنگ های گرم می توانید احساس صمیمیت را در اعضای خانواده تقویت سازید.

در صورتی که برای فصل زمستان قصد دارید دکوراسیون محیط را تغییر دهید، بهتر است با به کار گرفتن رنگ های گرم در محیط های داخلی منزل، فضایی شیک را به وجود آورید. با وجود رنگ های گرم احساس گرما در محیط به راحتی منتقل خواهد شد. وجود گرما در فضای داخل خانه سبب بالا بردن دمای بدن و همچنین فشار خون می شود.

حتما بخوانید:   کف کاذب چیست؟ | مزایا، معایب و کاربرد کف کاذب

نقاشی ساختمان

یکی دیگر از کاربردهای رنگ گرم نقاشی ساختمان، مخصوصا اتاق ها است که سبب گرم تر شدن اتاق می شود و برای استراحت و مطالعه به انسان بسیار کمک می کند. استفاده از رنگ های گرم در نقاشی ساختمان سبب ایجاد انرژی و جذابیت در خانه خواهد شد.

برای به وجود آوردن محیطی صمیمی در منزل بهتر است از رنگ های گرم استفاده کنید تا روابط خانوادگی به درستی صورت پذیرد. رنگ زرد در محیط آشپزخانه اشتهای افراد را تقویت می کند. رنگ قرمز یکی از رنگ های گرم است که در تمام حالت ها موثر بخش بوده و جزء رنگ های عشق و علاقه محسوب می شود.

رنگ قرمز در بعضی موارد سبب شادی و نشاط و برخی مواقع سبب خشم و ترس می شود. بهتر است برای دکوراسیون داخلی منزل از ترکیب رنگ قرمز و دیگر رنگ های استفاده کنید تا انرژی و گرما در فضا منتقل گردد.

استفاده در تبلیغات

یکی از کاربردهای دیگر رنگ های گرم استفاده در تبلیغات است که به راحتی قابل مشاهده بوده و در جلب توجه افراد نقش کلیدی دارد. در اغلب رستوران ها و کافه ها از رنگ هایی همچون زرد و قرمز استفاده می شود که وضوح دید افراد را افزایش داده و سبب تحریک اشتها خواهد شد.

رستوران ها و فست فود ها معمولا از سه رنگ اصلی قرمز، زرد و نارنجی برای تبلیغات و دکوراسیون خود استفاده می کنند تا بتوانند نظر مشتری را به خود جلب کنند. یکی از رنگ های اصلی برای مراکز خرید، رنگ زرد است که برای به نمایش گذاشتن محصولات نقش کاربردی دارد.

یکی دیگر از ویژگی های رنگ زرد احساس گرسنگی و ضعف است که در اکثر رستوران ها و مخصوصا فست فودها از این نوع رنگ استفاده می کنند.

استفاده برای نشان دادن اخطار و خطا

از جمله کاربردهای رنگ گرم استفاده آنها برای نشان دادن اخطار و خطا است که در سطح شهرها و جاده ها بر روی تابلوهای هشدار به نمایش گذاشته شده است. اکثر تابلوهای هشدار و خطر، به رنگ قرمز و زرد هستند، زیرا به راحتی در جلب توجه رانندگان نقش اساسی دارند.

حتما بخوانید:   جایگزین های مناسب برای بلوک بتنی کدامند؟

رنگ های گرم با داشتن ویژگی های متعدد در اکثر ارگان ها همچون راهنمایی و رانندگی کاربرد دارند. در حاشیه جاده ها به دلیل خطر سقوط از تابلوهایی با رنگ قرمز و یا زرد استفاده شده تا افراد به درستی به آن توجه کنند و احتیاط لازم را رعایت نمایند. استفاده از رنگ های گرم برای نشان دادن خطا و هشدار در سراسر دنیا برقرار است.

انواع رنگ گرم

استفاده در نمای ساختمان و پوشش کارمندان

از جمله کاربردهای دیگر رنگ گرم استفاده در نمای فروشگاه، پوشش کارمندان و رنگ آمیزی خیابان ها است. به صورت کلی رنگ های گرم در جلب توجه افراد نقش کلیدی دارند، بر این اساس این نوع رنگ ها را برای توجه بیشتر افراد در مکان های مختلف به کار می گیرند.

بسیاری از فروشگاه های معتبر از رنگ قرمز به عنوان نمای ساختمانی خود استفاده می کنند تا افراد به راحتی آن فروشگاه را به خاطر بسپارند. مثلا در قسمت شهرداری رفتگران از لباس نارنجی استفاده می کنند تا در تاریکی شب قابل رؤیت باشند تا وسایل نقلیه با آنها برخورد نکنند.

به صورت کلی رنگ های گرم به راحتی در ذهن افراد باقی می مانند و به زودی فراموش نمی شوند. با داشتن ویژگی های متنوع به راحتی می توان از انواع رنگ گرم برای محیط های مختلف استفاده کرد.

نتیجه گیری

وجود انواع رنگ گرم سبب شده تا افراد با هر سلیقه و نظری بتوانند از رنگ دلخواه خود در مکان های مختلف استفاده کنند. رنگ های گرم با داشتن خصوصیات متنوعی که دارند برای اکثر مکان ها قابل کاربرد هستند. قبل از اینکه به رنگ آمیزی ساختمان خود بپردازید بهتر است با در نظر داشتن شرایط محیط از رنگی مناسب استفاده کنید تا فضایی دلنشین برای شما به وجود آید.

یکی از شرکت های تخصصی در زمینه رنگ آمیزی ساختمان، شرکت ایبک امداد است که با داشتن سابقه ای طولانی و کادری مجرب بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه می دهد. با کمک از مشاوران این شرکت به راحتی می توانید رنگ دلخواه و متناسب با محیط خود را انتخاب کنید و به بهترین شکل ممکن به رنگ آمیزی ساختمان بپردازید.

البته رنگ های گرم برای مکان های عمومی مثل فروشگاه و رستوران کاربرد گسترده تری دارند و تنها برای رنگ آمیزی ساختمان نخواهند بود.

31

مشخصه ها و ویژگی های انواع رنگ گرم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشخصه ها و ویژگی های انواع رنگ گرم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x