تعمیرات پکیج و آب گرمکن

بررسی خطاهای پکیج بوش در مدل های مختلف

پکیج بوش و کد خطاهای مربوط به آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از برترین و با کیفیت ترین برندهای پکیج موجود در بازار پکیج بوش است. پکیج بوش در مدل های مختلف کلاسیک سیلور، کامفورت، یورومکس، کلاسیک، یورواسمارت، یورولاین، کلاس ۶۰۰۰ و الکسکلوسیو تولید و به بازار عرضه می شود.

با اینکه کیفیت پکیج بوش در انواع مدل ها بسیار بالا است اما باید توجه داشت که همانند پکیج های تولیدی سایر برندها در صورت عدم سرویس در زمان مناسب دچار اشکالاتی در عملکرد می شود. در تکنولوژی ساخت پکیج بوش از سیستم عیب یابی هوشمند و خودکار استفاده شده است به گونه ای که  خطاها و ایرادات ایجاد شده در پکیج به صورت ترکیبی از حروف و عدد که کد خطا نامیده می شود بر روی صفحه دیجیتال به نمایش در می آید.

هر یک از کدهای خطای نمایش داده شده روی صفحه نمایش پکیج بوش معنای خاص به خود را دارد، برای بررسی و همچنین شناختن خطاهای مربوط به این پکیج در مدل مربوطه بایستی دفترچه راهنمای آن را به خوبی مطالعه نمود و پس از آن با توجه به نوع خطا و متناسب با آن اقدام به رفع ایراد و حتی تعمیر پکیج نمود. در ادامه خطاهای مربوط به چند مدل مختلف در پکیج بوش، مفهوم و راه کارهای حل این خطا ها و ایرادات مورد بررسی قرار می گیرد.

 

خطاهای پکیج بوش مدل کامفورت و مدل یورومکس

کدهای خطا در این دو مدل از پکیج بوش به شرح زیر می باشد.

 • کد خطای A2/C3

نمایش این خطا بدین معناست که از محفظه احتراق دود نشت می شود.

برای رفع این ارور بایستی وضعیت مبدل حرارتی را مورد ارزیابی قرار داد. همچنین باید دقت نمود که مجرای آن توسط اجسام خارجی و یا گرد و غبار مسدود نشده باشد.

 • کدخطای A3

زمانی که سنسور دمایی پکیج بوش در این مدل از کار بیافتد و یا اینکه دچار خرابی شود، این کد خطا بر روی صفحه دیجیتال آشکار می شود.

برای رفع ایراد مربوط به این کد بایستی وضعیت سنسور و اتصالات مربوط به آن را ارزیابی کرد و در صورت نیاز نسبت به تعمیر یا تعویض آن ها اقدام کرد.

 • کد خطای A4

این خطا این مفهوم را انتقال می دهد که نشت و خروج دود از طریق کلاهک دود روی داده است.

برای بررسی وضعیت این کد خطا باید مجرایی که دوده ناشی از احتراق از آن خارج می شود را چک نمود.

 • کد خطای A6

نمایش این کد خطا بدین معنا است که سنسور کنترلگر دمای پکیج بوش در محفظه احتراق از کار افتاده است.

در صورت مشاهده این کد و برای برطرف نمودن ایراد مربوطه بایستی وضعیت سنسور و اتصالات مربوط به آن را بررسی کرد و مشکلات آن را برطرف نمود.

 • کد خطای A7

چنانچه سنسور دمای آب گرم پکیج در دو مدل مذکور دچار اختلال یا خرابی شود این کد خطا بروی صفحه دیجیتال پکیج نمایان می شود.

برای رفع ارور در این مورد کافی است که وضعیت سنسور دمای آب گرم و سیم کشی های مربوط به آن مورد بررسی، تعمیر و یا تعویض قرار بگیرد.

 • کد خطای A8

زمانی که ارتباط کلید کنترل کد قطع شود، کد خطای A8 خود را به مخاطب نشان می دهد.

برای رفع ایرادات مربوط به این کد خطا باید کنترلر از نظر ارتباطات مربوطه و سیم کشی مورد ارزیابی قرار بگیرد و سپس اقدامات لازم در جهت رفع نقص آن انجام شود.

 • کد خطای A9

نمایان شدن این کد خطا در پکیج بوش و در دو مدل نام برده نشان می دهد که سنسور آب گرم به خوبی وصل نشده است و نصب آن ایراد دارد.

برای رفع این خطا کافی است که محلی که سنسور و اتصالات در آن بهم وصل می شوند مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت مشاهده نقص یا ایراد تنها با کمک چسب حرارتی ایراد پیش آمده را برطرف کرد.

 • کد خطای AD

چنانچه سنسور پکیج دچار اختلال شده باشد این کد خطا نشان داده می شود.

برای رفع ارور در این حالت بایستی سنسور مخزن و اتصالات مربوط به آن را مورد ارزیابی قرار داد.

 • کد خطای b1

اگر کلید کد نا مشخص باشد و یا اینکه سیستم نتواند کلید را تشخیص دهد، کد خطای b1 نمایان می شود.

برای رفع ایراد در این خطا بایستی کلیدها را به صورت تک به تک بررسی و کلید خراب را تعویض یا تعمیر نمود.

 • کد خطای cc

در پکیج بوش مدل های کامفورت و یورومکس چنانچه اتصال سنسور دمای خارجی دچار مشکل شده باشد، این کد خطا نشان داده می شود.

برای رفع ایراد در این مورد باید قسمت مربوط به سنسور دمای خارجی را با تمامی اتصالات مربوط به آن مورد بررسی قرار داد.

 • کد خطای d4

مفهوم این کد خطا آن است که  شدت تغییرات دمایی در پکیج بالا است.

برای برطرف نمودن خطا در این مورد باید قسمت های مختلف پکیج بوش از جمله لوله های خروجی، فشار سیستم و پمپ بررسی شود.

 • کد خطای d5

این کد خطا نشان از عیب در سنسورهای دمای خارجی دارد.

برای رفع خطای مربوط به این کد باید سنسور دمای خارجی و اتصالات مربوط به آن مورد بررسی قرار گیرد.

 • کد خطای E2

چنانچه سنسور دما در بخش سیستم شوفاژ دچار مشکل شود این کد خطا نشان داده می شود.

جهت برطرف نمودن ایراد مربوط به این خطا بایستی سنسور دمای شوفاژ، سیم کشی و اتصالات مربوط به آن بررسی شود.

 • کد خطای E9

مفهوم این خطا آن است که محدود کننده حرارت شوفاژ فعال شده است.

در این مورد باید نخست فشار سیستم مورد بررسی قرار بگیرد و سپس قسمت های دیگر پکیج بوش از جمله فیوز روی برد، محدود کننده حرارت و باز خوردی که پمپ از خود نشان می دهد را ارزیابی کرد.

 • کد خطای EA

بروز این خطا نشان می دهد که شعله مشعل روشن نمی شود.

برای رفع ارور در هنگام بروز این کد باید به شیوه زیر عمل نمود:

نخست باید از باز یا بسته بودن شیر گاز اطمینان حاصل کرد. چنانچه گاز باز باشد و شعله روشن نباشد این احتمال وجود دارد که هوا وارد لوله ها و یا مجاری گاز شده باشد. در این حالت باید پکیج بوش را ریست و یا به عبارتی مجدد آن را راه اندازی کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل آب دادن آبگرمکن دیواری چیست و چطور آن را برطرف کنیم؟

درصورت حل نشدن مشکل پس از طی مرحله بالا باید وضعیت شیر برق و رگلاتور بررسی شود و سپس جرقه زن و اتصال الکترود جرقه زن با الکترود پکیج مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت نیاز ایرادات آن برطرف شود.

چنانچه هیچ یک از موارد بالا دچار مشکل نشده باشد باید نسبت به تعویض یا تعمیر برد اقدام نمود.

 • کد خطای EO/FO

اگر قسمت های درونی و داخلی پکیج بوش دچار خرابی و اختلال شود، این خطا روی صفحه دیجیتال نشان داده می شود.

برای حل مشکلات این کد خطا بایستی نخست وضعیت سیم کشی ها، اتصالات و جرقه زن را بررسی کرد و چنانچه این قسمت ها دچار مشکل نبودند نسبت به تعویض برد اقدام نمود.

 • کد خطای F7

اگر با وجود خاموش بودن دستگاه پکیج شعله آن همچنان روشن باشد این کد خطا به نمایش در می آید.

برای رفع ارور نخست باید وضعیت کابل های ارتباطی و الکترودهای یونی ارزیابی شود و پس از آن سیستم دود مورد بررسی قرار گیرد.

چنانچه هیچ یک از موارد نام برده ایراد نداشته باشند باید نسبت به تعمیر و یا تعویض برد اقدام کرد.

 • کد خطای FA

مفهوم این خطا در دو مدل مذکور از پکیج بوش آن است که با قطع جریان گاز، شعله همچنان روشن می ماند که برای رفع ایرادهای مربوط به آن باید قسمت های مختلف در ارتباط با شیر گاز و سیم های الکترود بررسی شود.

 • کد خطای Fd

اگر دکمه و یا کلید راه اندازی سیستم پکیج به مدت بیشتر از ۳۰ ثانیه فشار داده شود این کد خطا ظاهر می شود و برای رفع آن تنها کافی است که کلید نام برده کمتر فشار داده شود.

 • کد خطای C1

بروز این کد بدین معنا است که کنتاکت های دیفرانسیل از هم باز شده است.

برای رفع این خطا باید نخست پکیج را بررسی و آن را از هرگونه آلودگی و گرد و غبار پاک نمود و سپس وضعیت سیستم دیفرانسیل، سیم کشی ها و اتصالات آن ها از لحاظ سلامت مورد بررسی قرار گیرد.

 • کد خطای C6

این کد خطا نشان از عدم بسته شدن کنتاکت های دیفرانسیل بعد از روشن شدن سیستم پکیج بوش دارد.

برای رفع ایراد مربوط به این مورد باید مانند C1 عمل نمود.

 • کد خطای d7

عدم قرار گیری شعله پکیج بر روی بیشترین مقدار ممکن در پکیج بوش مدل کامفورت باعث نشان دادن این کد می شود.

در این مورد ممکن است شیر گاز دچار مشکل یا خرابی شده باشد که باید وضعیت آن را بررسی کرد، همچنین در این مورد کابل ها و روکش سیم های مختلف مربوط به شیر گاز را نیز باید مورد بررسی قرار داد.

پکیج بوش 2

خطاهای پکیج بوش مدل کلاسیک

کدهای خطا در این مدل از پکیج بوش به شرح زیر است:

 • کد خطای C1/60

نمایش این خطا به استفاده کنندگان از پکیج بوش این مفهوم را انتقال می دهد که کنترل کننده کار فن به درستی عمل نمی کند و در نتیجه سرعت فن دچار تغییر می شود.

برای رفع ایراد و خطا در این مورد ابتدا باید دودکش دستگاه را از نظر نصب درست و همچنین باز بودن مسیر آن مورد بررسی قرار داد، همچنین باید یک بار دستگاه را خاموش و روشن کرد تا بتوان وضعیت فن آن را بررسی کرد و در نهایت برای رفع این ارور بایستی وصل بودن جریان برق فن را چک کرد.

 • کد خطای A4/60

نمایش این خطا روی صفحه دیجیتال پکیج بوش در مدل مذکور این مفهوم را انتقال می دهد که سنسور دود وارد مدار نمی شود و از دود کش دود نشت می کند.

برای رفع این ارور یا خطا نخست باید وضعیت دود کش را بررسی و دقت کرد که آیا دود از آن خارج می شود؟ البته باید توجه داشت که ممکن است دود از دود کش خارج نشود. پس از بررسی دود کش از نظر خروج دود باید دمای اطراف آن را مورد ارزیابی قرار داد؛ در این مورد اگر دما به بیشتر از ۷۰ درجه سانتی گراد نرسیده باشد (کمتر از ۷۰ درجه باشد) باید وضعیت سنسور دود را نیز بررسی کرد. در نهایت برای رفع مشکل در مورد این خطا باید داخل دود کش را از هرگونه جسم خارجی و گرد و غبار پاک نمود.

 • کد خطای C6/70

نمایش این خطا در مدل کلاسیک پکیج بوش به این معناست که کنترلگر کار فن وارد مدار نمی شود به این شکل که کنتاک های آن در زمان و حین جرقه زدن باز است.

برای رفع این خطا نخست باید نحوه نصب دودکش و همچنین باز بودن مسیر خروجی آن را مورد بررسی قرار داد، همچنین در این مورد باید متصل بودن فن به منبع تغذیه آن را نیز بررسی کرد.

 • کدخطای E9/40

بروز این خطا در پکیج نمایانگر این است که ترموستات حد در پکیج وارد عمل شده است چرا که گرمای مبدل از حد استاندارد خود بالاتر رفته است.

برای رفع مشکلات در مورد این خطا باید موارد زیر را مورد بررسی قرار داد:

میزان فشار آب شوفاژ باید عددی میان ۱ تا ۲ بار باشد بنابراین باید آن را بررسی و تنظیم کرد، پس از بررسی میزان فشار باید وضعیت سلامت پمپ سیرکولاسیون پکیج را ارزیابی کرد چرا که این پمپ ممکن است سوخته یا دچار گریپاژ شده باشد، پس از بررسی این دو مورد باید اتصالات مربوط به ترموستات حد را نیز مورد بررسی قرار داد.

باید توجه داشت در صورتی که هیچ کدام از موارد نام برده دچار مشکل نشده باشد، برد دستگاه خراب شده و بایستی آن را تعویض کرد.

 • کد خطای A4/70

کار نکردن سنسور دود پکیج بوش کلاسیک موجب نمایش این خطا می شود.

برای رفع این خطا باید به ترتیب زیر عمل کرد:

اندازه گیری دمای اطراف سنسور دود، در صورتی که دما کمتر از ۸ درجه سانی گراد باشد بایستی از ورود هوای سرد ممانعت به عمل آورد و اگر دمای اطراف سنسور عددی بین ۰ تا ۵ درجه سانتی گراد بود بایستی اتصالات سیم و کابل های آن از نظر پارگی و زنک زدگی بررسی شود. اگر دو مورد نام برده دچار مشکل نباشد باید برد دستگاه که دچار ایراد شده است را تعویض نمود.

 • کد خطای E2/40 50

اگر سنسور NTC دستگاه دچار مشکل شده باشد این کد خطا بر روی صفحه پکیج ظاهر می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای جامع آموزش تعمیر پکیج | عیب یابی و تعمیر ایرادات رایج پکیج

برای رفع این ارور نخست باید از طریق اندازه گیری مقاومت الکتریکی سنسور NTC رادیاتورها را چک کرد و پس از آن کابل اتصالی سنسور به دستگاه را نیز بررسی نمود. در نهایت و در صورت عدم مشکل در این دو مورد باید برد را عوض کرد.

 • کد خطای EA/50

نمایش این خطا در پکیج بوش کلاسیک به معنای روشن نشدن مشعل یا برنر است.

در هنگام بروز این خطا باید اگر شعله دیده می شود وضعیت باز یا بسته بودن شیر گاز را بررسی کرد، در صورتی که شیر گاز باز باشد باید دستگاه را ریست کرد چرا که احتمال دارد هوا به داخل شیر گاز نشت کرده باشد. سپس باید سلامت رگلاتور و شیر برقی گاز را ارزیابی کرد، از اتصال کابل ارت به زمین اطمینان یافت، از اتصال کابل الکترودهای جرقه زن به الکترودها مطمئن شد و وضعیت جرقه زن را بررسی کرد. در نهایت و در نبود ایراد در موارد نام برده باید برد دستگاه را تعویض کرد.

 • کد خطای B1/50 60

اگر موقعیت کلید کد دچار ایراد یا خرابی شده باشد این خطا نمایش داده می شود.

برای رفع مشکل مربوط به این کد خطا باید کلید کد (DIP) را مجدد تنظیم کرد. در صورت تنظیم دوباره کلید کد و بروز مجدد این خطا باید برد دستگاه را تعویض نمود.

 • کد خطای A7/60 70

بروز این خطا در پکیج بوش کلاسیک نمایانگر قطع یا خرابی سنسور حرارتی (NTC) آب گرم مصرفی است.

برای رفع ارور مربوطه باید از راه اندازه گیری مقاومت الکتریکی سنسور وضعیت آن را بررسی کرد و سپس وضعیت کابل اتصالی سنسور به دستگاه را نیز چک کرد. درصورت نبود مشکل در این مورد باید برد دستگاه عوض شود.

 • کد خطای CE/40 50 60

اگر سرعت گرم کردن آب در مبدل حرارتی پکیج بوش مدل کلاسیک بسیار بالا باشد این کد خطا در صفحه دیجیتال آن نشان داده می شود.

برای رفع ایرادات مربوط به این کد خطا باید به ترتیب زیر عمل کرد:

بایستی با استفاده از مانومتر میزان فشار آب سیستم شوفاز چک گردد اگر این مقدار کمتر از ۵/۱ بار بود، دستگاه نیاز به هواگیری دارد و اگر میزان فشار مذکور بیشتر از ۵/۱ بار بود باید با استفاده از شیر پرکن آب مورد نیاز دستگاه را تامین کرد. سپس باید وضعیت پمپ دستگاه را از نظر سلامت پمپ و فیلترهای ورودی و خروجی کنترل نمود.

در نهایت اگر هیچ یک از موارد نام برده مشکل نداشت باید دانست که برد دستگاه دچار ایراد شده و باید آن را تعویض کرد.

 • کد خطای A6/40 50 60 70

زمانی که این کد خطا در پکیج بوش مدل کلاسیک نشان داده شود این مفهوم را می رساند که امکان خروج دود و گرما در محفظه احتراق امکان پذیر نیست یا اینکه سنسور حرارتی خراب شده و به خوبی کار نمی کند.

برای رفع مشکلات مربوط به این کد خطا باید به روش زیر عمل نمود:

درصورتی که حرارت در محفظه احتراق و یا پایین مشعل پس زده شود باید میزان گاز دی اکسید کربن را محاسبه کرد. سپس باید عملکرد دودکش، میزان فشار دود و نحوه عملکرد سنسور محفظه احتراق کنترل شود. همچنین در هنگام نمایش این کد فین های مبدل نیز بایستی بررسی شوند، اگر این فین ها بسته باشند باید آن ها را باز کرد و یا اگر خراب بودند باید تعویض شوند.

در صورتی که هیچ یک از موارد نام برده مشکل نداشته باشند باید برد پکیج را تعویض کرد.

برد پکیج بوش

خطاهای پکیج بوش مدل آنالوگ یورو لاین

خطاهای مربوط به این مدل از پکیج بوش به شرح زیر است:

(باید توجه داشت که این مدل فاقد صفحه نمایشگر است و با توجه به خاموش و روشن شدن چراغ ریست یا سایر چراغ ها می توان به وضعیت پکیج پی برد.)

 • خطای شماره ۱

در هر ثانیه دو بار چراغ ریست خاموش و روش می شود، همچنین دومین چراغ LED از سمت چپ (چراغ ۴۵ درجه) نیز روشن می شود و نمایانگر عمل ترموستات حد در پکیج بوش است.

 • خطای شماره ۲

 در هر ثانیه چراغ ریست یک بار چشمک می زند (خاموش و روشن می شود)، همچنین سومین چراغ LED از سمت چپ (چراغ ۶۰ درجه) چشمک می زند. این خطا در هنگام عدم تشکیل و یا تشخیص شعله ایجاد می شود.

 • خطای شماره ۳

در هر دو ثانیه چراغ ریست یک بار چشمک می زند و چهارمین چراغ LED از سمت چپ (چراغ ۷۵ درجه) نیز روشن و خاموش می شود که نشان دهنده احساس شعله با وجود خاموش بودن پکیج است.

 • خطای A3

در هر چهار ثانیه یک بار چراغ ریست خاموش و روشن می شود و چراغ LED پنجم از سمت چپ (چراغ ۹۰ درجه) نیز چشمک می زند. این خطا نشان دهنده افت ولتاژ در دستگاه فن دار و همچنین ایراد در سنسور دود در دستگاه بدون فن است.

 • خطای E

در مدت زمان ۴ ثانیه چراغ ریست تنها یک بار خاموش و روشن می شود و همچنین چراغ های LED 90 درجه و ۴۵ درجه نیز چشمک می زنند.

این خطا نشان دهنده آن است که در دستگاه بدون فن سنسور دود دچار ایراد شده و یا اینکه در دستگاه دارای فن پرشر سوییچ روی داده است.

 • خطای شماره ۴

اگر در هر چهار ثانیه چراغ ریست یک مرتبه روشن یا خاموش شود و همچنین چراغ های LED 60 درجه و ۹۰ نیز چشمک بزنند این مفهوم را انتقال می دهد که در NTC گرمایشی پکیج بوش در این مدل اختلال ایجاد شده است.

 • خطای شماره ۵

اگر در مدت زمان چهار ثانیه تنها یک بار چراغ ریست خاموش و روشن شود، همچنین چراغ های LED 75 درجه و ۹۰ درجه نیز چشمک بزنند می توان به این نتیجه دست یافت که NTC مصرفی دچار اختلال شده است.

 • خطای شماره ۶

چنانچه تنها پنجمین چراغ LED از سمت چپ (چراغ ۹۰ درجه) چشمک بزند، آن را خطای شماره ۶ می نامند و بدین معناست که دمای داخلی سیستم پکیج بوش تا ۹۵ درجه افزایش یافته است.

پکیج بوش 4

باید توجه داشت که افزون بر کدهای خطای نام برده در مدل های بالا پکیج بوش مدل یورو اسمارت و پکیج بوش مدل کلاس ۶۰۰۰  و سایر مدل ها نیز دارای خطا ها و کدهای خاص به خود می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

خطاهای پکیج بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی خطاهای پکیج بوش در مدل های مختلف

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا