تعمیرات پکیج و آب گرمکن

پکیج فن دار و پکیج بدون فن چه تفاوت هایی با هم دارند | معایب پکیج بدون فن

تفاوت پکیج های فن دار و بدون فن | مقایسه پکیج بدون فن و فن دار

همانطور که می دانید، مهم ترین کاربرد پکیج ها گرم سازی رادیاتور و همچنین تامین آب گرم ساختمان می باشد. تفاوت پکیج فن دار و بدون فن به کاربرد آن بر می‌ گردد. به طوری که برخی از پکیج ها مخصوص کارخانجات و شرکت ها است. پس پکیج ها در دو دسته کلی فن دار و بدون فن تقسیم بندی می شوند. همچنین هر پکیج از لحاظ فنی با انواع دیگر آن متفاوت می باشد. مراحل نصب پکیج نیازمند داشتن تبحر و فنون ویژه ای است، از این رو بایستی عمل اجرای آن را به افراد متخصص بسپارید.

پکیج بدون فن

به طور کلی پکیج هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، تقریبا همان وظیفه آبگرمکن را به عهده دارند. با این تفاوت که پکیج ها برای کار نیاز به برق خواهند داشت و در فصول سرد سال نیز فضای داخلی ساختمان را گرم نگه می دارد. سوال اینجا است که تفاوت پکیج فن دار و بدون فن در چیست؟ وظیفه اصلی پکیج بدون فن هدایت دود و گاز های تجمع یافته با استفاده از نیروی مکش به خارج از ساختمان می باشد. در ادامه برخی از ویژگی های مهم پکیج بدون فن را بررسی می نماییم:

 • نداشتن آلودگی صوتی زیاد یکی از مزیت های ویژه ای است که منجر به افزایش خرید پکیج فن دار می شود. گرچه این گونه پکیج ها در فضای بیرون ساختمان نصب می گردند، اما با این وجود برخی ترجیح می دهند تا هیچ گونه صدایی از پکیج ایجاد نگردد.
 • پکیج بدون فن، به هیچ سیستمی برای خروج گاز و دود نیاز ندارد و این عمل توسط خود دستگاه صورت می گیرد.این نوع پکیج مصرف برق بسیار مناسبی دارد واین موضوع یکی از نقاط قوت آن محسوب می شود.
 • از دیگر تفاوت پکیج فن دار و بدون فن می توان به قطر لوله دودکش اشاره نمود. معمولا قطر دودکش در این نوع پکیج ها ۱۵ سانتی متر می باشد. این دودکش به منظور خروج گاز و هوای آلوده و تهویه مناسب در دستگاه تعبیه شده است.
 • یکی از نکات مهمی که باید مد نظر قرار داده شود، نصب پکیج بدون فن در هوای آزاد است. به منظور ممانعت از برگشت دود و گازها در باد و باران کلاهک دودکش باید از پشم شیشه پوشانده باشد.

پکیج فن دار (پکیج بدون دودکش)

اولین تفاوت پکیج فن دار و بدون فن این است که در نوع اول، اکسیژن محیط از طریق فن برای احتراق استفاده می شود. همچنین ابعاد کوچک این نوع پکیج سبب استقبال هر چه بیشتر مشتریان شده است. پکیج فن دار به عنوان یکی از پرفروش ترین انواع پکیج ها دارای کاربرد بسیار زیادی می باشند. در ادامه تفاوت پکیج فن دار و بدون فن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • اولین ویژگی پکیج فن دار برخورداری از یک قطعه به نام فلنج فن است که از طریق آن هوای تمیز به پکیج وارد می‌ شود. از طرفی دود و گازهای ناشی از سوختن نیز توسط این قطعه خارج می گردند‌.
 • در نظر داشته باشید که پکیج های فن‌ دار برخلاف پکیج بدون فن باید در یک محیط پوشیده قرار گیرند. در نتیجه نصب پکیج فن دار در فضای باز به هیچ وجه توصیه نمی گردد. همچنین دودکش پکیج فن دار از جنس سیمان بوده و داخل دیوار تعبیه می شود.
 • یکی از مهمترین ویژگی های پکیج فن دار این است که نیازی به وجود دودکش نخواهد داشت. از همین رو گزینه ای مناسب برای مکان هایی می باشد که محلی برای دودکش پکیج در نظر گرفته نشده است. به همین سبب پکیج فن دار فضای کمتری را اشغال می نماید.
 • نصب پکیج فن دار در بالکن و تراس بدون مانع است. چرا که پکیج های فن دار درون محفظه های بسته قرار دارند. پس این نوع پکیج به فضای کوچکی برای نصب احتیاج دارد و از سوی مشتریان بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
 • دودکش مورد استفاده در پکیج فن دار ۶ سانتی متر قطر دارد که وجود آن در این نوع پکیج ضروری نمی‌ باشد. همچنین فن تعبیه شده در این پکیج دود و گاز ایجاد شده را با مکش از دستگاه خارج می سازد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر پکیج ایساتیس | نحوه عیب یابی پکیج ایساتیس

پکیج بدون فن

مقایسه پکیج بدون فن و فن دار

اغلب مشتریان در زمان خرید پکیج، دچار تردید می شوند که کدام یک از عملکرد و ویژگی های بهتری برخوردار هستند. به راستی عملکرد پکیج بدون فن بهتر است یا فن دار؟ انتخاب پکیج برای هر ساختمان مطابق با انتظارات مشتری متفاوت خواهد بود. برخی از مهم ترین ویژگی های قابل قیاس برای پکیج فن دار و بدون فن به شرح ذیل است:

به منظور استفاده بهینه و هرچه بهتر از پکیج، در نظر گرفتن حجم و ظرفیت آن امری ضروری می باشد. همچنین مساحت ساختمان یکی از مولفه هایی است که در زمان خرید باید مد نظر قرار گیرد.

خرید دودکش دو جداره برای پکیج فن دار جزو الزامات محسوب می شود. چراکه گاز و دود حاصل از سوخت به درستی از پکیج خارج گردد و هیچ گونه درز و شکافی در دیواره دودکش نباشد.

پکیج مجهز به فن در متراژ پایین نصب می گردد که سبب ایجاد تفاوت پکیج فن دار و بدون فن شده است. همچنین امکان تعبیه آن در تراس سبب شده تا فضای کمتری را در داخل منزل اشغال نماید.

از طرفی سر و صدای پکیج فن دار بیشتر از پکیج بدون فن می باشد. این ویژگی به دلیل وجود فن برای خروج دود ایجاد شده است. البته این ویژگی در مدل های جدید پکیج فن دار بسیار کم تر شده است.

امروزه با پیشرفت های فراوان در حوزه ساخت پکیج ها تلاش بر آن است تا کمترین صدا از آن ایجاد گردد. به همین سبب مشتریان رضایت کافی را از این نوع وسایل دارند.

ایجاد سر و صدای زیاد از پکیج چه دلایلی دارد؟

گاهی ممکن است از طریق دودکش سنگریزه هایی وارد فن پکیج گردد که منجر به ایجاد سر و صدا می شود. در این زمان بهتر است با کمک یک متخصص پکیج فن پکیج را باز نموده و سنگریزه ها خارج نمایید. همچنین اگر شفت فن (بوش) شل یا خراب شده باشد، سر و صدای زیادی را ایجاد خواهد کرد. در صورت پیدا نکردن دلیل صدای اضافی پکیج پیشنهاد می شود، از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  امن ترین و بهترین محل در ساختمان برای نصب پکیج

فرق آبگرمکن بدون فن و فن دار

 • به طور کلی پکیج فن دار و بدون فن متناسب با شرایط اقلیمی انتخاب می‌ شوند. پس در زمان خرید پکیج آب و هوای منطقه را مد نظر قرار دهید. پکیج فن دار به دقت و ظرافت بیشتری برای نصب احتیاج دارد، از همین رو نصب آن نسبتا سخت خواهد بود.
 • معمولا پکیج بدون فن، برای خانه هایی با متراژ بالای ۷۰ متر تعبیه می شود. برای نصب این نوع پکیج باید محلی برای قرار‌گیری دودکش از سمت دیوار در نظر گرفته شود.
 • قطر دودکش پکیج بدون فن نزدیک به ۱۵ سانتی متر بوده و ارتفاع آن به ۴ متر می رسد. این در حالی است که برای نصب پکیج فن دار، نیاز به فضایی برای تعبیه دودکش نخواهد بود.
 • یکی از موضوعات قابل توجه این است که پکیج روکار به دلیل نداشتن فن امکان بیرون راندن دود و گاز را ندارد و این عمل با دودکش انجام می شود. به همین سبب بیشتر مشتریان به دنبال خرید پکیج فن دار هستند. هر دو نوع پکیج از نظر امنیتی و همچنین استانداردهای روز در رتبه بالایی قرار دارند.
 • تفاوت پکیج فن دار و بدون فن نیز به ظرفیت آن ها نیز بر می‌ گردد. به طور مثال پکیج فن دار در دو ظرفیت ۱۵ و ۱۸ لیتری به فروش می رسد. در صورتی که فضای لازم برای تعبیه دودکش پکیج بدون فن را داشته باشید، نصب این نوع پکیج نیز توصیه می شود.

پکیج فن دار یا بدون فن؟

شرایط لازم برای نصب پکیج بدون فن

قطر لازم برای دودکش پکیج بدون فن ۱۵ سانتی است که رعایت آن برای نصب امری ضروری می باشد. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید از گاز مشترک و همچنین دودکش مشترک برای پکیج استفاده شود. عایق بندی پکیج با پشم شیشه نیز یکی از نکات مهمی است که رعایت آن سبب جلوگیری از زنگ زدگی و هدر رفت انرژی در فضای باز می شود. همچنین در زمان نصب پکیج بدون فن انتهای لوله دودکش در پشت بام بایستی شکلH  داشته باشد.

در نظر داشته باشید که دودکش پکیج فن دار باید به شکل جداگانه نصب گردد و با دودکش های دیگر دستگاه ها مشترک نباشد. همچنین برای  پکیج بدون فن (دودکش دار) ابتدا از وجود فضای کافی برای نصب آن مطمئن شوید. در غیر این صورت نصب پکیج فن دار بهترین گزینه به شمار می رود.

تعمیر پکیج در محل با مجموعه تخصصی ایبک امداد

مجموعه کاملا تخصصی ایبک امداد سابقه بسیار درخشانی در زمینه نصب و تعمیر پکیج فن دار و بدون فن دارد‌. این مرکز آماده ارائه خدمات سیار به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد. خدماتی همچون رفع خرابی پکیج، تعمیر و عیب یابی انواع پکیج توسط این مجموعه ارائه می گردد. پس در هر شهر از کشور ایران که باشید امکان برخورداری از خدمات ایبک امداد وجود خواهد داشت.

تفاوت پکیج فن دار و بدون فن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت پکیج فن دار و بدون فن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا