مجله

صفر تا ۱۰۰ کولر گازی از زمان پیدایش-تاریخچه کولر گازی

همه چیز در مورد تاریخچه کولر گازی

نکات برگزیده مطلب
  • ما در مقاله حاضر همه چیز در مورد تاریخچه کولر گازی را برای شما بیان نمودیم.
شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

[dropcap]د[/dropcap]

ر این مقاله قرار است به بررسی تاریخچه کولرگازی از زمان پیدایش بپردازیم قصد داریم تا برای اولین بار اطلاعات کامل و جذابی را در اختیار شما قرار دهیم.
تصور کنید در شرایط فعلی و با این گرمای طاقت فرسا اگر کولر نبود چه مشکلاتی برای ما ایجاد می شد؟
در مکانی که کار می کنیم در فضا های عمومی یا حتی در خانه میزان دمای هوا خیلی اهمیت دارد. این موضوع با رفاه و آسایش ما رابطه ی مستقیم دارد.
بر اساس آماری که اداره ی اطلاعات منتشر کرده حدود ۴۸ درصد از کل انرژی ای که در خانه ها مصرف می شود در نتیجه استفاده از سیستم های گرمایشی و سرمایشی بوده است.

کولرگازی1

خنک کردن هوای گرم شهر

در دهه ۱۸۴۰ دکتر جان گوری از فلوریدا پزشک و مخترع وقت پیشنهاد کرد که برای اینکه مردم از گرمازدگی و آسیب هایی که در اثر گرما به مردم وارد می شود در امان نگه دارند باید شهر را خنک نگه دارند
گوری اعتقاد داشت که پروژه خنک سازی در واقع راز پیشگیری از اکثر بیماری ها مانند مالاریا و … است

و در واقع برای بهتر شدن و آسایش حال بیماران لازم است، ولی سیستمی که او در ابتدا ابداع کرده بود برای خنک کردن اتاق های بیمارستان نیازمند یخ های بزرگی بود که از دریاچه های یخ زده و جریان های باد شمالی ایالات متحده به فلوریدا انتقال پیدا می کرد. که چالش گران قیمتی بود.گوری آزمایشاتش را با مفهوم خنک کننده های غیرطبیعی شروع کرد. وی ماشینی ساخت که یخ را بوسیله ی یک کمپرسور که در سال ۱۸۵۱ اختراع کرده بود و به واسطه آب و بخار کار می کرد

در نهایت گوری به دلیل مشکلات مالی موفق نشد اختراعی را که ثبت کرده بود را به بهره برداری برساند. اما اختراعش اساس پیشرفت مهمی برای تهویه مطبوع و یخچال به شیوه ی جدید بود.

کولرگازی2

تحولی عظیم با ابداع صفحات چین دار

ایده سرد کننده غیرطبیعی برای سال های سال پرچم این صنعت را در دست داشت تا وقتی که مهندس ویلیس کاریر کارش را شروع کرد وی موفق به ابداع اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن شده بود، در سال ۱۹۰۲ برای کمپانی Buffalo Forge شروع به حل کردن مشکلات رطوبت صفحه های لیتوگرافی مجله در انتشارات Publishing Sackett-Wilhelms در شهر زیبای بروکلین مشغول شده بود.
کاریر از طریق یک سری از آزمایش ها یک سیستم را طراحی کرد که نم را به وسیله ی پیچ های کنترل خنک کننده تنظیم می کرد و دستگاهی ابداع کرد برای کنترل دمای هوا به وسیله ی گرم یا خنک کردن آب دمای هوا تنظیم می شد . وی همینطور آزمایش و تدوین تکنولوژی خودش را دنبال کرد تا اینکه موفق شد سیستمی برای کنترل اتوماتیک تنظیم نم و دمای هوا در کارخانه های نساجی بسازد و و اختراعش را ثبت کند.
سال ها قبل گوری مطلع شده بود که تنظیم نم و تهویه مناسب می تواند به خیلی از صنعت ها دیگر ختم شود و در نهایت از کمپانی بوفالو فورج بیرون آمد و کمپانی مستقلی با شش مهندس همکار دیگر راه اندازی کرد .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توان کک و مک را از بین برد؟ | آرا نیک

ساختمان های عمومی در سطح شهر و خنک کردن آنها

نمایشگاهی در سال ۱۹۰۴ در سنت لوئیس برپا شد که در آن سازمان دهندگان از سیستم خنک کننده ی مکانیکی جدیدی استفاده کرده بودند که ۳۵۰۰۰ فوت مکعب هوا را در هر شصت ثانیه برای سرد کردن هوای سالن های هزار صندلی و اتاق های دیگر در ساختمان ایالات میسوری استفاده می کردند. و برای اولین بار بود که مردم عامی آمریکا مفهوم خنک شدن را درک و تجربه می کردند

کولرگازی 3

در دهه ۱۹۲۰ وقتی که مردم آمریکا برای تماشای فیلم به سینما می رفتند تا سوپر ‌استارهای آن ها را در پرده ی سینما تماشا کنند، یکی از بزرگترین موفقیت های این عرصه اتفاق افتاد. سیستم های سرمایشی و گرمایشی از طریق کانال ها و دریچه هایی جریانات هوای سرد و گرم را منتقل می کردند.
در سال ۱۹۲۲ این شرکت اولین دستگاه خنک کننده ی خودشان را در تئاتر مترو پولیتین در لوس آنجلس را راه اندازی کردند و کار کنترل هوا و رطوبت را از طریق کانال کشی در کل ساختمان انجام دادند.

کولرگازی4

به ثمر رساندن سیستم انتقال سرما

با اینکه پیشرفت فناوری در عرصه ی سیستم های سرد کننده هوا وجود داشت، اما این سیستم ها برای خانه ها خیلی بزرگ بود و فضای زیادی را اشغال می کرد.در سال ۱۹۲۹ فریگی دارلی با اختراع سیستم فناوری یخچال، یک دستگاه خنک کننده جدید اسپیلت را به این صنعت معرفی کرد که دیگر مشکل بزرگ بود را نداشت و به دلیل اندازه ی مناسبی که داشت گاهاً به اندازه یک رادیو جا نیاز داشت، در خانه ها استفاده می شد.

ولی این سیستم بسیار گران قیمت بود و نیاز داشت یک واحد منعطف کنترل از راه دور داشته باشد. فرانک فاول، برای این سیستم یک ژنرال الکتریک ساخت و از آن زمان شرکت ژنرال الکتریک برای اولین بار با تولید انبوه خود ۳۲ دستگاه شبیه به هم در سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۱ کارش را شروع کرد. تقریبا در همان سال ها، توماس میدگلی، آلبرت هن، و رابرت مک ناری از جنرال موتورز، کولرهای کلروفلوئورو کربن (CFC) را ساختند. که اولین مایع یخ زدایی بود که آتش نمی گرفت. که به طرز قابل توجهی صنعت تهویه هوا را متحول کرد.

Can_of_DuPont_R-134a_refrigerant-1
هیدروفلوئوروکربن ها(HFCs)، لایه اوزون را تخریب نمی کردند به همین خاطر طرفدار زیادی داشت اما منجر به تغییرات جوی می شدند.بعد ها سیستمی اختراع شد که برای سیاره ی ما مضرات کمتری داشت. شرمن در سال ۱۹۳۲ سیستمی را اختراع کرد که می شد آن را به روی یک پنجره قرار داد. اما بسیار گران بود به همین خاطر خریدار زیادی نداشت. ولی گالسون با گسترش این سیستم و ارزان تر کردن محصول توانسا تا سال ۱۹۴۷، ۴۳ هزار دستگاه از این محصول را بفروشد. در اواخر سال ۱۹۶۰ بیشتر خانه ها سیستم تهویه مطبوع داشتند.

کولر گازی

کولر گازی یک وسیله است که گاز را به مایع و همچنین مایع را به گاز تبدیل می کند و از این طریق سرما ایجاد می کند. کولر گازی متشکل از دو کلمه کولر و گاز است که اصطلاحاً به دستگاهی می گویند که برای خنک کردن از گاز استفاده می‌ نماید. کولر گازی انواع متفاوتی دارد. برخی از کولر های گازی علاوه بر اینکه سرما تولید می کنند ، برای فصول سرد سال نیز گرما ایجاد می کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاریخچه برند لوازم خانگی شرکت دوو DAEWOO

استاندارد هایی که به کارایی بهتر کولرهای گازی کمک کردند

کولر گازی با افزایش مصرفش به بحران بزرگ انرژی تبدیل شد قوانین زیادی برای مصرف درست انرژی تدوین و تصویب شد
در سال ۱۹۹۲ وزارت انرژی آمریکا استاندارد هایی را در باب تولید و تهیه محصولات مرتبط با تهویه مطبوع تصویب کردند که تولیدکنندگان موظف به رعایت آن بودند. پیش بینی شد که تا سال ۲۰۲۳ حدود ۲۹ میلیارد دلار صرفه جویی انرژی با این استاندارد ها داشته باشیم.
این استاندارد ها باعث افزایش کارایی و پیشرفت دستگاه های کولر گازی شد. در واقع امروزه سیستم های کولر گازی ۵۰ درصد نسبت به کولر های سال ۱۹۹۰ انرژی کمتری مصرف می کنند.

کولرگازی 6

 

کولرهای گازی در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود. از جمله:

  • کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای
  • کولر گازی ایستاده
  • کولر گازی سقفی یا کاستی
  • کولر گازی دو تکه (اسپلیت)
  • کولر گازی پرتابل (قابل حمل)
  • کولر گازی داکتی یا کانالی
  • کولر گازی چند شعبه یا مولتی وی

کولر گازی های جدید کم مصرف

در سال های اخیر کولر گازی‌هایی اختراع گشته است که کارایی و بازده زیادی به نسبت نمونه های دیگر خود دارد.اسپیلت ‌ها نسل جدید و برتر کولر های گازی هستند که با سرعت زیادی در حال محبوب شدن خواهند بود. کولر گازی‌ های جدید با آن که به نسبت کولر های قدیمی بسیار قدرتمند هستند اما به محیط زیست آسیب زیادی نمی زنند. پیش بینی می کنیم که در آینده مصرف کولر های گازی ها تا حد ۵۰ درصد کم تر شود بدون این که قدرت آن ‌ها کاهش یابد. به همین خاطر این کولر ها به نسبت سایر کولر ها بیشتر به فروش می رسند. با ورود این کولر گازی های جدید تحول عظیمی در خنک کردن و گرم کردن خانه ها و ادارات و… ایجاد شده است. باید گفت که روی این کولر گازی های جدید یک کمپرسور نصب است که وظیفه خنک کردن هوا در این دستگاه ها را به عهده دارد. کمپرسورها موتور این دستگاه محسوب می شوند.

کولر گازی هوشمند

در سال‌های اخیر یک سری کولر گازی های هوشمند اختراع شده اند که توانایی و قابلیت های زیادی نیز دارند. این کولر گازی های نوین ، از طریق اتصال به اینترنت در هر نقطه ای از جهان قابل کنترل هستند. این کولر گازی های هوشمند و جدید اسکن هوشمند دارند که موقعیت افراد را تشخیص خواهند داد و این مزیت سبب کارکرد بهتر آن ها می شود. علاوه بر این فایده، صد ها قابلیت دیگر نیز دارند.

کولرهای گازی و سیستم های تهویه مناسب در آینده

امروزه در حال حاضر تکنولوژی و فناوری های جدید به دنبال سیستم های خنک کننده ای هستند که بتوانند به وسیله بخار کار کنند تا به محیط زیست هیچ گونه آسیبی وارد نشود و با محیط زیست سازگار باشد. که با توجه به پیشرفت های روز افزون تکنولوژی در آینده ای نزدیک شاهد تولید این دستگاه ها خواهیم بود.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

همه چیز در مورد تاریخچه کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

خنک کردن هوای گرم شهر-تحولی عظیم با ابداع صفحات چین دار-ساختمان های عمومی در سطح شهر و خنک کردن آنها-به ثمر رساندن سیستم انتقال سرما

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا