خدمات ساختمان

طراحی دکوراسیون اتاق کودک | رنگ مناسب برای اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک به چه صورت باید باشد؟ آیا مهم است اتاق کودک طرح و مدل خاصی داشته باشد؟ چگونه می توان برای اتاق کودک دکوراسیونی مناسب طراحی کرد؟ چه رنگی برای تزیین اتاق کودک مناسب است؟ اینها سوالاتی است که در این مطلب به آن می پردازیم.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

از آنجایی که طراحی اتاق کودک و رنگ آن تاثیر مستقیمی بر رفتار و شخصیت وی در آینده خواهد داشت، لازم است نکات مهمی را در خصوص نوع اتاق کودک و دکوراسیون آن در نظر بگیرید. برای طراحی و دکوراسیون اتاق کودک، باید به نکات زیر توجه کنید:

فضایی جهت جمع آوری وسایل در نظر بگیرید. اتاق کودک معمولا پر از اسباب بازی، لوازم التحریر، لباس و دیگر وسایل است. برای جلوگیری از شلوغی و نامنظمی، بهتر است که از کمد، قفسه، جعبه و سبد استفاده کنید تا وسایل را در آنها قرار دهید.

دکوراسیون اتاق کودک باید کودکانه باشد. از رنگ های شاد و روشن، الگوهای فانتزی و شخصیت های محبوب کودکان در دیوار، پرده، رختخواب و مبلمان استفاده کنید. همچنین می توانید از عروسک، پلاک، تابلو و چراغ خلاقانه برای تزئین اتاق استفاده کنید.

متناسب با روحیه کودک اتاق را رنگ کنید. رنگ های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد باعث شادابی و انرژی در کودک می شوند. رنگ های سرد مثل آبی، بنفش و سبز باعث آرامش و تمرکز در کودک می شوند. رنگ های خنثی مثل سفید، خاکستری و طوسی باعث تعادل و هماهنگی در اتاق می شوند.

از مبل پایدار برای مبلمان اتاق کودک استفاده کنید. مبلمان اتاق کودک باید تحمل بالایی داشته باشد چون کودکان معمولا روی آنها پرش می زنند یا با آنها بازی می کنند. بهتر است از چوب یا فلز برای ساخت قاب مبل استفاده کنید. همچنین پارچه روکش مبل باید قابل شستشو و ضد لک باشد.

در امتداد دیوار اتاق کودک مبلمان نچینید. بهتر است فضای خالی در وسط اتاق را حفظ کنید تا کودک بتواند در آن فضا بازی کند یا حرکت کند. همچنین بهتر است فضای نورگیری پنجره را نبندید تا نور طبیعی به اتاق برسد.

گوشه دنج را فراموش نکنید. گوشه دنج یک فضای خصوصی برای کودک است که می تواند در آن کتاب بخواند، تکالیفش را انجام دهد یا استراحت کند. برای ایجاد گوشه دنج، می توانید از میز، صندلی، فرش، بالشتک، پرده و چراغ استفاده کنید.

نورپردازی اتاق کودک را فراموش نکنید. نور مناسب برای اتاق کودک باید هم روشن و هم ملایم باشد. برای این منظور، می توانید از چراغ سقفی، چراغ رومیزی، چراغ مطالعه و … استفاده کنید. همچنین می توانید از چراغ های شکل دار، رنگی و فانتزی برای تزئین اتاق استفاده کنید.

فضای بازی روی زمین اهمیت دارد. کودکان دوست دارند روی زمین بازی کنند یا خودشان را در فرش پهن کنند. برای این منظور، بهتر است از فرش نرم و ضخیم استفاده کنید تا کودک راحت باشد و از سرما و ضربه محافظت شود. همچنین می توانید از فرش های الگودار، حروف دار یا شطرنجی استفاده کنید تا بازی و یادگیری کودک را تحریک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک معمولی چیست؟

رنگ متناسب برای دکوراسیون اتاق کودک

رنگ متناسب برای دکوراسیون اتاق کودک باید به گونه ای باشد که باعث تحریک هوش هیجانی و یادگیری وی گردد. بنابراین انتخاب رنگ مناسب بسیار حائز اهمیت است. از جمله رنگ های مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک عبارتند از:

  • رنگ های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد باعث شادابی و انرژی در کودک می شوند. این رنگ ها را می توانید برای دکوراسیون دیوار، پرده، رختخواب و مبلمان استفاده کنید. همچنین می توانید از الگوهای فانتزی و شخصیت های محبوب کودکان در این رنگ ها استفاده کنید.
  • رنگ های سرد مثل آبی، بنفش و سبز باعث آرامش و تمرکز در کودک می شوند. این رنگ ها را می توانید برای دکوراسیون دیوار، پرده، رختخواب و مبلمان استفاده کنید.
  • رنگ های خنثی مثل سفید، خاکستری و طوسی باعث تعادل و هماهنگی در اتاق می شوند. این رنگ ها را می توانید به عنوان پس زمینه یا ترکیب با رنگ های دیگر استفاده کنید. همچنین می توانید از الگوهای فانتزی و شخصیت های محبوب کودکان در این رنگ ها استفاده کنید.

مبلمان متناسب برای دکوراسیون اتاق کودک

مبلمان از دیگر موارد مهمی است که در دکوراسیون اتاق کودک نقشی اساسی دارد. در صورتی که قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان مبلمانی خاص و راحت انتخاب کنید باید به نکات زیر توجه کنید:

پایداری و ایمنی مبلمان

مبلمان اتاق کودک باید تحمل بالایی داشته باشد چون کودکان معمولا روی آنها پرش می زنند یا با آنها بازی می کنند. بهتر است از چوب یا فلز برای ساخت قاب مبل استفاده کنید. همچنین پارچه روکش مبل باید قابل شستشو و ضد لک باشد.

علاوه بر این، مبلمان باید دارای گوشه ها و لبه های گرد و صاف باشد تا خطر آسیب دیدن کودک را کاهش دهد.

مبلمان اتاق کودک

سازگاری و هماهنگی مبلمان

مبلمان اتاق کودک باید با رنگ، الگو، تم و سبک دکوراسیون اتاق سازگار و هماهنگ باشد. بهتر است از رنگ های شاد و روشن، الگوهای فانتزی و شخصیت های محبوب کودکان در مبلمان استفاده کنید.

همچنین می توانید از مبلمان مدولار استفاده کنید که قابل تغییر و تطبیق با نیازهای رشد کودک باشد.

عملکرد و کاربرد مبلمان

مبلمان اتاق کودک باید علاوه بر زیبایی، دارای عملکرد و کاربرد مناسب باشد. بهتر است از مبلمان چند منظوره استفاده کنید که هم فضای ذخیره سازی داشته باشد و هم فضای بازی یا خواب را فراهم کند.

علاوه براین می توانید از مبلمان قابل تعویض استفاده کنید که هم به نظرات و علاقه های کودک احترام بگذارد و هم به خلاقیت و تخیل او کمک کند.

نورپردازی مناسب برای اتاق کودک

برای نورپردازی و طراحی دکوراسیون اتاق کودک، شما باید به نکات زیر توجه کنید:

استفاده از نور طبیعی

نور طبیعی فواید فراوانی دارد مانند افزایش خلق و خو، بهبود کیفیت خواب و ارتقای امکان دید. برای بهره برداری از نور طبیعی، می توانید از پنجره های بزرگ و پرده های سبک و … استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سنگ تراورتن چه تفاوت هایی با سنگ گرانیت دارد؟

همچنین می توانید از آینه ها یا دیوارهای رنگارنگ برای بازتاب و پخش نور طبیعی در اتاق استفاده کنید.

استفاده از نور جانبی

نور جانبی نقش اساسی در تامین نور کلی اتاق دارد و جو آن را مشخص می کند. برای دستیابی به نور جانبی مناسب، می توانید از چراغ های سقفی، لوسترها، چراغ های لوستری یا چراغ های خلاقانه استفاده کنید.

همچنین می توانید از سوئیچ های قابل تنظیم یا دیمر برای کنترل شدت و روشنایی نور استفاده کنید.

خلاق بودن در نورپردازی

هنگام روشنایی و نورپردازی اتاق کودک، نباید فقط به کاربرد و عملکرد آن فکر کنید؛ بلکه رؤیا و سلایق خود و کودک را هم در نظر داشته باشید. می توانید با استفاده از چراغ های شکل دار، رنگارنگ، فانتزی یا ستاره ای، جو و شخصیت خاص و دلپذیر برای اتاق کودک خود ایجاد کنید.

گوشه دنج و فضای بازی در اتاق کودک

داشتن گوشه دنج و فضایی برای بازی و انجام تکالیف به کودک کمک می کند تمرکز بالاتری داشته باشد. برای ایجاد گوشه دنج و فضای بازی در اتاق کودک، شما می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

استفاده از فضای زیر یا کنار پله

فضای زیر یا کنار پله معمولا بلااستفاده می ماند و می توانید آن را به یک گوشه دنج یا فضای بازی تبدیل کنید. برای این منظور، می توانید از فرش، بالشتک، پرده، چراغ، عروسک، تابلو و سایر وسایل تزئینی استفاده کنید.

همچنین می توانید از قفسه ها، جعبه ها یا سبدها برای نگهداری وسایل استفاده کنید.

استفاده از تخت دو طبقه

تخت دو طبقه یک راه عالی برای صرفه جویی در فضا و ایجاد فضای بازی است. شما می توانید تخت دو طبقه را به صورت خلاقانه طراحی کنید و طبقه پایین را به گوشه دنج یا فضای بازی تبدیل کنید. برای مثال، می توانید طبقه پایین را به شکل خانه، قلعه، خانه درختی، خانه عروسک یا خانه حیوانات طراحی کنید.

همچنین می توانید از سرسره، نردبان، تور یا تاب برای دسترسی به طبقات استفاده کنید.

رنگ اتاق کودک

استفاده از دست سازه های ساده

شما نیاز ندارید که هزینه زیادی برای خرید وسایل بازی بپردازید. می توانید با استفاده از دست سازه های ساده و خلاقانه فضای بازی را جذاب و متنوع کنید. برای مثال، می توانید با استفاده از لوله های پلاستیک، پارچه، نخ و قلاب چادر گلدان را در اتاق کودک خود بسازید. همچنین می توانید با استفاده از جعبه های مقوایی، خودرو، قطار یا هواپیما را درست کنید.

جمع بندی

در این مطلب به صورت اختصاصی مبحث دکوراسیون اتاق کودک را مورد بررسی قرار داده ایم. و گفتیم که برای اتاق کودک از چه نوع دکوراسیون و چه طرح هایی می توانید استفاده کنید.

ایده هایی از طراحی دکوراسیون اتاق کودک را معرفی کرده ایم. حال اگر قصد دارید برای اتاق فرزند دلبندتان از طراحی خاصی استفاده کنید، می توانید از خدمات ساختمانی ایبک امداد بهره مند گردید. ایبک امداد با داشتن متخصصینی در این زمینه می تواند شما را یاری کند.

دکوراسیون اتاق کودک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دکوراسیون اتاق کودک چگونه باید باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا