تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نکات حیاتی در طریقه نصب دودکش آبگرمکن دیواری

نکات حیاتی در طریقه نصب دودکش آبگرمکن دیواری | دودکش استاندارد

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با توجه به آمارهای گرفته شده رعایت نکردن نکات ایمنی در نصب دودکش آبگرمکن موجب حوادث بسیار زیادی شده است. امروزه نصب دودکش آبگرمکن دیواری برای همه خانواده ها یک مسئله جدی است. چون در صورتی که به این مسئله توجه نشود، پشیمانی به بار خواهد آورد. بهتر است که در مورد نحوه نصب دودکش آبگرمکن دیواری اطلاعات لازم را داشته باشید.

دودکش استاندارد

به مجرایی که دود های احتراق و سوختن را به بیرون هدایت می کند، دودکش می گویند. مهمترین نکته در نصب آبگرمکن این است که برای هدایت دود به بیرون و عدم نشت گاز از آن دودکش استاندارد انتخاب شود. دودکش استاندارد دارای ویژگی‌های زیر است:

 • دودکش استاندارد دارای مکش قوی است.
 • دودکش‌هایی که ارتفاع آنها بلند است، مکش قوی‌تری هم دارند.
 • دودکش خوب باید سطح مقطع خوبی داشته باشد. هر اندازه که ارتفاع دودکش بیشتر باشد، گرفتگی در آن به حداقل خواهد رسید.
 • در جداره دودکش جنسی که به کار رفته است باید جنس صیقل شده و خوب باشد، که در مکش دودکش تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.
 • ارتفاع دودکش حداقل پنج متر باید باشد که خارج کردن دود ناشی از احتراق و سوختن را به صورت خوب انجام دهد.

قطر دودکش آبگرمکن

در برخی مواقع امکان دارد که قطر دودکش آبگرمکن مناسب نباشد. بنابراین با استفاده از ورق آلومینیوم یا پشم شیشه می توان قطر لوله را به اندازه مورد نظر تنظیم نمود. البته می توان از لوله های رابط و دودکش های آجری هم برای این کار کمک گرفت.

در برخی مواقع سعی می شود که قطر لوله دودکش با استفاده از قطر کلاهک تنظیم شود، ولی امکان دارد قطر لوله دودکش از قطر کلاهک کمتر باشد. در این حالت مجبور می‌شوید که لوله دودکش که قطرش کوچک تر است، تهیه نمایید. نصب دودکش آبگرمکن دیواری حتماً باید با رعایت نکات ایمنی و اصولی انجام شود. در صورتی که می‌خواهید نصب دودکش آبگرمکن را انجام دهید، این موارد را توجه داشته باشید:

 • در صورتی که طول لوله با فرمولL=0 باشد برای این است که به صورت مستقیم لوله دودکش روی کلاهک قرار بگیرد.
 • در صورتی که در محیط های مرتفع می خواهید لوله دودکش را نصب کنید، محاسبه قطر لوله دودکش بر اساس سطح دریا باید در نظر گرفته شود.

سایز دودکش آبگرمکن دیواری

برای آبگرمکن‌های دیواری معمولاً دکش‌هایی که قطر آنها ۱۵ سانتی‌متر است استفاده می‌شود در این حالت تخلیه دود به صورت کامل انجام خواهد شد در دودکش‌هایی که از نوع دوجداره هستند در صورتی که برای جریان هوا از درون به خارج و بالعکس فضای کافی وجود داشته باشد می توان از دودکش هایی که قطر آنها ۱۰ سانتی متر است هم استفاده نمود.

دودکش برقی

نحوه نصب دودکش آبگرمکن دیواری

در صورتی که می‌خواهید خودتان نصب دودکش آبگرمکن دیواری را انجام دهید، باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید. در صورتی که دودکش به صورت صحیح و اصولی نصب نشود، بسیار خطر ساز خواهد بود. بنابراین در مورد نصب دودکش آبگرمکن دیواری حتماً باید به نکات مربوط به آن توجه کرده و آنها را رعایت کنید:

 • برای نصب دودکش بر روی کلاهک از لوله دودکشی که طول آن حداقل ۲۵ سانتی متر است، باید استفاده نمایید. در غیر اینصورت روی لوله دودکش نمی‌توانید زانویی قرار دهید.
 • در طول مسیر که دودکش دستگاه به دودکش ساختمان می خورد، می توانید از دو زانوی ۹۰ درجه استفاده کنید.
 • فاصله میان دودکش آبگرمکن دیواری با کولر های آبی و دریچه تهویه هوای ساختمان حداکثر ۳ متر باید باشد، در غیر این صورت از لحاظ فنی برای ساختمان مشکلات جدی به وجود می آید.
 • کلاهک دودکش آبگرمکن دیواری باید به صورت حرف لاتین H باشد.
 • اگر سقف ساختمان شیب دار است، ارتفاع دودکش آبگرمکن دیواری باید از بلندترین نقطه سقف هم بالاتر باشد.
 • دهانه دودکش آبگرمکن دیواری از کف پشت بام باید حداقل یک متر و حداکثر یک و نیم متر بلند تر باشد.
 •  بین دهانه دودکش آبگرمکن دیواری و دیوارهای جانبی حتماً باید سه متر فاصله باشد. در غیر این صورت گازهایی که از دودکش آبگرمکن دیواری خارج می‌شوند به درون آبگرمکن باز خواهند گشت و بسیار خطر ساز است.
 • چنانچه فاصله سه متری با دیوارهای اطراف رعایت نشود، دهانه دودکش آبگرمکن دیواری از سطح دیوار مجاور حداقل یک متر باید بلندتر باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  سرویس و شستشوی رادیاتور شوفاژ | مزایای شستشوی رادیاتور شوفاژ

در هنگام نصب آبگرمکن و دودکش آن باید به این مورد توجه داشته باشید، که سلامت شما و خانواده شما در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی به خطر خواهد افتاد. در صورتی که دودکش به صورت صحیح و اصولی نصب نشود، گازهای سمی وارد خانه می‌شوند و خطرات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل در نصب دودکش بخاری و آبگرمکن باید دقت بیشتری داشته باشید.

کوچکترین فاصله میان اتصالات و لوله ها خطرناک خواهد بود و باید نصب آنها با دقت بیشتری انجام شود. پس از نصب دودکش می‌توانید تست کنید. وقتی که آبگرمکن شما در حین کار است، دستتان را به لوله دودکش نزدیک کنید. در صورتی که لوله دودکش گرم است، نصب به صورت صحیح انجام شده است. البته باید توجه داشته باشید، که گرما با حجم کارکرد دستگاه شما متناسب باشد. در صورتی که کارکرد آبگرمکن دیواری شما بالا است، گرمای لوله دودکش نیز باید بیشتر باشد.

هنگامی که نصب دودکش را انجام می دهید توجه کنید که اتصالات درون لوله ها به صورت کامل فرو روند. در این صورت وقتی جابجایی های کوچک مانند برخورد با لوله دودکش انجام می‌شود، اتصالات قطع نخواهد شد.

دودکش آبگرمکن برقی

سخن تکمیلی

نحوه نصب دودکش آبگرمکن دیواری و نکات ایمنی که به آن مربوط است بسیار حائز اهمیت است و در صورتی که هر کدام از آنها رعایت نشود، خطرات جدی به دنبال خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که نصب دودکش آبگرمکن دیواری از جمله کارهای تخصصی می باشد که بهتر است توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود. در انتخاب مکان نصب آبگرمکن باید بسیار دقت کنید، تا در حین کار دستگاه شما با ایراد و خرابی مواجه نشود. همچنین به نکات ایمنی مربوط به این موضوع توجه داشته باشید.

دودکش دوجداره آبگرمکن دیواری

همه افراد دودکش‌های معمولی یا تک جداره را دیده‌اند. این دودکش‌ها فقط برای خارج کردن گازهای احتراق و دود مورد استفاده قرار می‌گیرند. دودکش‌های دوجداره امروزه در بازار وجود دارند. این دودکش‌های دوجداره برخلاف دودکش‌های تک جداره یا قدیمی برای احتراق از اکسیژن محیط خانه استفاده نمی‌کنند، بلکه این اکسیژن را از فضای بیرونی تأمین می‌کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علل روشن نشدن فن پکیج | هر آنچه در مورد فن پکیج باید بدانید

این موضوع علاوه بر اینکه به سلامت افراد از لحاظ ایمنی کمک می‌کند می‌تواند موجب شود، که هوای درون منزل تازه بماند. یکی دیگر از مزیت های دودکش دوجداره این است که نگرانی بابت نصب آبگرمکن دیواری در محیط هایی که استاندارد و مجاز نیست را نخواهید داشت شد. این دودکش های دوجداره دو خروجی دارند، یکی برای خارج کردن دود احتراق و دیگری برای گرفتن اکسیژن مورد نیاز از فضای بیرون است. به این ترتیب می‌توان آبگرمکن و پکیج را در هر محیطی نصب کرد.

کارشناسان توصیه می کنند در صورتی که می‌خواهید آبگرمکن دیواری را نصب کنید، حتما از دودکش نوع دوجداره استفاده نمایید. این کار موجب می شود که به حفظ سلامت کمک کنید و همچنین در بهتر کردن هوای درون منزل بسیار موثر خواهد بود.

محل نصب آبگرمکن دیواری

وقتی که دودکش آبگرمکن دیواری را نصب می کنید، باید به این موضوع توجه کنید، که سوراخ هایی که در دودکش وجود دارد ممکن است از مکش آبگرمکن جلوگیری کند و این موضوع موجب خواهد شد که دود به عقب برگشته و موجب خطراتی مانند مسمومیت با مونوکسید کربن شود.

برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید، آبگرمکن را به بزرگترین سوراخ دودکش باید برسانید و روی دیگر سوراخ ها درپوش قرار دهید. دودکش دستگاه خود را به صورت دوره ای از نظر نشتی یا ترک مورد بررسی قرار دهید.

باید توجه داشته باشید، که مکان نصب آبگرمکن دیواری نباید بر روی سطوحی که قابل اشتعال است و سطوح چوبی انجام شود. در صورتی که آبگرمکن دیواری در بالکن نصب شود، برای اینکه در فصل سرما یخ زدگی اتفاق نیافتد، بهتر است که آن را عایق بندی نمایید.

اجزای مهم آبگرمکن دیواری مانند بشقابک حرارتی، شیر اطمینان، سه راهی و کلاهک باید به صورت صحیح در محل خود نصب گردند. یکی از نکات بسیار مهم این است، که برای هود و آبگرمکن از دودکش مشترک به هیچ عنوان نباید استفاده کنید. در صورتی که فشار گاز منزل شما زیاد است، پیشنهاد می شود از گاورنر استفاده نمایید. لوله های آبگرمکن نباید از لوله های خرطومی یا شلنگ فشار ضعیف باشد.

یکی از نکات ایمنی بسیار مهم برای نصب دودکش آبگرمکن دیواری این است، که آبگرمکن را در مکان هایی که فاقد تهویه کافی و هواکش است، نباید نصب کنید. نصب آبگرمکن دیواری در اتاق خواب و حمام خطرناک و ممنوع است. نصب آبگرمکن در فضاهای با تهویه خوب و بزرگ بسیار حائز اهمیت است و به هیچ عنوان آبگرمکن دیواری نباید در انباری های کوچک نصب شود.

آبگرمکن دیواری را باید در مکانی نصب نمایید که از دسترس کودک نباشد. برای نصب آبگرمکن رختکن جای مناسبی نخواهد بود. چون امکان خفگی و آتش سوزی وجود دارد. آبگرمکن را در مکان های متروکه و دارای مواد قابل اشتعال و سوختنی به هیچ عنوان نباید نصب کنید. محل نصب آبگرمکن دیواری بهتر است که سقف بلندی داشته باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نکات حیاتی در طریقه نصب دودکش آبگرمکن برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نکات مهم نصب دودکش آبگرمکن برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا