خدمات نظافتی

تمیز کردن و برق انداختن ظروف روحی | مزایا و معایب ظروف روحی

معمولاً خانم های خانه دار در آشپزخانه برای آماده کردن غذا از قابلمه های زیادی استفاده می کنند. ممکن است انتخاب آنها از جهت جنس، رنگ و شکل تنوع زیادی داشته باشد ولی باید قابلمه ای را جهت پخت و پز برای خود انتخاب کنید که به سلامت شما آسیب نزند. بعضی از افراد با مزایا و معایب ظروف آشنایی نداشته و ممکن است به گونه‌ای از آنها استفاده کنند که دچار آسیب شوند. ظروف روحی یکی از ظروفی است که در بیشتر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، به همین دلیل آشنایی با این ظروف می‌تواند بسیار مفید باشد.

مزایای ظرف های روحی چیست؟

اسم این ظروف روحی هست ولی فکر نکنید که جنس همه آنها از روی است. حتماً شما هم در خانه مادربزرگ خود از این ظروف زیاد دیده اید. بعضی از ظروف آلومینیومی هم شباهت زیادی به ظروف روحی دارند، البته وزن آنها کمتر است ولی ظروف روحی وزن بیشتری دارند. امروزه ظروف روحی دیگر در بازار موجود نمی باشند و بیشتر ظروف آلومینیومی هستند. ظرف های آلومینیومی قیمت کمتری نسبت به ظرف های دیگر دارند و به دلیل اینکه سبک هستند، می توانند حرارت را یکنواخت پخش کنند. این ظروف طرفداران زیادی داشته و به دلیل این که سبک هستند، به راحتی با تمام مواد غذایی می توانند واکنش دهند.

ممکن است در هنگام پخت و پز متوجه شوید که در اثر جوشیدن آب، ظروف آلومینیومی سیاه شده اند، برای برطرف کردن مشکل، بهتر است در هنگامی که از آن استفاده می کنید چند قطره سرکه یا آبلیمو را در آن بچکانید تا کاملاً سفید شود و یا می توانید بعد از استفاده کردن، مقداری آب در داخل آن ریخته و پودر لباسشویی را به آن اضافه کنید و در روی شعله گاز قرار بدهید تا سیاهی های آن به کلی برطرف شود. البته به این نکته مهم توجه کنید که تغییر رنگ و یا حتی لکه هایی که در ظرف هستند تأثیری در کیفیت غذای شما نخواهند داشت.

ظروف روحی

ظروف روحی یا رویی چه معایبی دارند؟

همانطور که گفتیم امروزه ظرف های روحی از جنس روی نبوده و آلومینیوم هستند که می توانند برای بدن مضر باشند. اگر غذاهای شور، ترش و یا اسیدی را در آن نگهداری کنید باعث آسیب های جدی به بدن خواهد شد. عوارضی مثل پوکی استخوان، آلزایمر، اختلالات گوارشی و یبوست جزو ضررهای استفاده از ظروف آلومینیومی هستند. بعد از اینکه غذا را در ظروف آلومینیومی پختید، یون هایی که آزاد می شوند، وارد غذا شده و بیماری هایی مثل مشکلات در راه رفتن، کم خونی شدید و غش به وجود می آورد.

حتما بخوانید:   از بین بردن خط و خش های روی اجاق گاز

هر چه زمانی که غذا را در این ظروف نگهداری می‌کنید بیشتر باشد، یون هایی که وارد غذا می شود هم بیشتر است. البته از ظروف مسی هم بهتر است که استفاده نکنید زیرا فلز مس، فلزی نرم بوده و ممکن است وارد غذا شود و اگر مدت زیادی از این ظروف استفاده کنید، ممکن است مسی که وارد بدن شما شده، تأثیرات بدی بر روی بدن بگذارد و گاهی باعث از کار افتادن کبد و در نهایت هم امکان دارد باعث مرگ فرد شود. اگر از این ظروف استفاده می‌کنید باید حتماً ظروف قلع اندود شده باشد. کارشناسان معتقدند که بهترین ظروف برای پختن غذا، ظروف استیل هستند.

کمبود روی در جوانان، کودکان و خانم های باردار

روی نقش زیادی در خنثی کردن فلزات سمی دارد که وارد بدن فرد شده است. مثلاً احتمال دارد شما در هوای آلوده قرار گرفته باشید و سربی که در هوا هست و یا فلزات سنگین دیگر، وارد بدن شما شود. روی می‌تواند تمام این مواد را به راحتی خنثی کند. استفاده کردن از روی باعث می شود سطح یون روی، در بدن افزایش پیدا کرده و برای بدن بسیار مفید است. البته با اینکه روی برای بدن مفید است ولی اگر زیاد باشد، احتمال دارد ایجاد مسمومیت کند. اگر غذا را در ظروف روحی نگه دارید و یا غذایی که به ظرف چسبیده بتراشید، باعث می شود روی وارد بدن شده و ایجاد مسمومیت کند و فرد دچار سردرد، اسهال، استفراغ و تهوع شود.

استفاده کردن زیاد از این قابلمه ها باعث می شود که ظرف های روحی سیاه شده و تغییر رنگ بدهند. به همین دلیل است که امروزه از این ظروف زیاد استفاده نمی شود. قبل از اینکه شما را با راه های سفید کردن ظروف روحی آشنا کنیم، باید بگوییم که این ظروف جزو ظروف پر مصرف می باشند که به دلیل مزایا و وزن سبک شان معمولاً در تمام خانه ها از آن استفاده می شود. وقتی در ظروف روحی برنج درست می کنید و یا آب جوشانده و یا حبوبات را در آن می پزید، ممکن است این ظروف در اثر حرارت آتش و یا بخار سیاه شود. در صورتی که با سیاه شدن این قابلمه روبرو شدید، می توانید با روش هایی که برایتان بیان می کنیم، ظرف ها را مانند روز اول سفید کرده و برق بیندازید.

چگونه می توانیم ظروف روحی اصل خریداری کنیم؟

امروزه در تمام مغازه هایی که لوازم خانه می فروشند، شما قابلمه های سرامیکی، چدنی و تفلون را مشاهده می کنید ولی در این فروشگاه ها معمولاً ظروف روحی وجود ندارد. برای خریدن این ظروف شما باید به مغازه هایی مراجعه کنید که ظروف روحی دست ساز و یا قابلمه های مسی درست می کنند. برخی از مغازه ها هستند که در زمینه تولید این قابلمه ها فعالیت زیادی دارند. هنگامی که می خواهید قابلمه های روحی را بخرید، اگر برایتان اصل بودن قابلمه مهم است، باید دقت کنید که به جای قابلمه روحی، آلومینیومی به شما نفروشند زیرا از جهت ظاهر این دو قابلمه شباهت زیادی به هم دارند. همانطور که در ابتدا هم برای تان گفتیم، هنگامی که در قابلمه آلومینیومی غذا را می‌پذیرید، آلومینیوم آزاد شده و وارد بدن شما خواهد شد و این می تواند به سلامتی شما آسیب بزند.

حتما بخوانید:   نکات کاربردی برای نظافت منزل | اصول تمیز کردن خانه

چگونه می توانیم قابلمه های آلومینیومی و روحی را تشخیص بدهیم؟

شباهت زیاد ظروف روحی و آلومینیومی به یکدیگر، باعث شده که افراد نتوانند به راحتی آن را تشخیص دهند. ظروف آلومینیومی قیمت کمتری دارد و برای سلامتی به هیچ وجه مفید نیستند پس باید برای خریدن قابلمه روحی مراقب باشید که اشتباهاً قابلمه آلومینیومی خریداری نکنید.

برای تشخیص ظرف های روحی اصل، بهترین راه این است که به آن ضربه بزنید وقتی به ظروف روحی ضربه می زنید لرزش و ارتعاش ایجاد نمی شود ولی برعکس وقتی به ظروف آلومینیومی ضربه می زنید، ایجاد لرزش و ارتعاش می کند.

ظروف روحی بسیار سنگین بوده و شما می توانید به راحتی آن را از قابلمه های آلومینیومی تشخیص دهید. روش دیگری هم برای تشخیص این دو ظرف از یکدیگر وجود دارد که همه افراد نمی توانند به راحتی آن را انجام دهند. برای این منظور می‌توانید قطره‌ای از سولفات مس را در روی ظرف مورد نظر بریزید اگر متوجه شدید که آن قسمت سیاه شده است، معلوم خواهد شد که ظرف شما روحی است و اگر هم هیچ تغییری در رنگ آن مشاهده نکردید، متوجه خواهید شد که ظرف شما از جنس آلومینیوم می باشد.

چگونه می توانیم از سیاه شدن قابلمه های روحی جلوگیری کنیم؟

اگر ظرف روحی شما در اثر پختن غذای آبدار، سیاه شد با یک راهکار ساده می توانید مشکل را رفع کرده و آن را برق بیندازید. وقتی در حال درست کردن غذا و یا پختن برنج و حتی جوشاندن آب هستید، چند قطره آبلیمو یا سرکه را در داخل ظرف خود بریزید. بعد از تمام شدن پخت غذا، متوجه خواهید شد که ظرف شما نه تنها سیاه نشده، بلکه سفید تر هم شده است. از این روش که گفتیم برای ظروف استیل هم می توانید استفاده کنید.

حتما بخوانید:   راهکارهای خانگی برای از بین بردن کک در منزل

ظرف های روحی وقتی سیاه می شوند که شما حرارت را به شکل غیر استاندارد و نادرست به آن برسانید. مثلاً وقتی ظرف روحی خود را برای پختن غذا در روی آتش قرار می دهید، ممکن است ظرف سیاه شود. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید، در صورت قرار دادن قابلمه در روی آتش، بهتر است تمام بدنه ظرف روحی را آغشته به مایع ظرفشویی کنید. در این صورت دیگر قابلمه شما سیاه نخواهد شد اگر هم به دلیل درست نبودن شعله، قابلمه شما سیاه شد، می توانید اجاق تان را تعمیر کرده تا از سیاه شدن قابلمه جلوگیری کنید.

ظروف روحی

نحوه سفید کردن قابلمه های روحی

قابلمه های روحی بعد از مدتی ممکن است براقی و سفیدی خود را از دست بدهند و سیاه شوند.

روش اول: به عنوان اولین راه حل، شما می توانید از سیم ظرفشویی، جوش شیرین و سرکه استفاده کنید تا مشکل سیاهی قابلمه برطرف شود. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

  • بدنه قابلمه خود را به وسیله آب داغ کاملاً خیس کنید و در روی بدنه آن جوش شیرین را بپاشید بعد از پاشیدن جوش شیرین، به وسیله یک اسپری، سرکه را در روی جوش شیرین ها اسپری کنید. جوش شیرین و سرکه با یکدیگر واکنش می دهند و کف خواهند کرد.
  • ۱۵ دقیقه صبر کرده و به وسیله مایع ظرفشویی و سیم، قابلمه را تمیز بشویید تا تمام لکه ها و سیاهی ها برطرف شود.

روش دوم: برای سفید کردن قابلمه روحی این روش نسبت به روش اول مزیت بیشتری دارد، زیرا هم وقت کمتری صرف می کنید و هم با مصرف انرژی کمتر می توانید به نتیجه دلخواهتان هم برسید. در این روش شما به کمی آبلیمو، آب و جوش شیرین نیاز دارید. همانطور که گفتیم ۴ قاشق آب لیمو را با آب مخلوط کرده و در داخل قابلمه بریزید. دو قاشق جوش شیرین را هم به آن اضافه کرده و گاز را روشن کنید تا بجوشد. بعد از اینکه آب جوشید، آن را خاموش کرده و مقداری مایع ظرفشویی در داخل آن بریزید و به وسیله سیم ظرفشویی آن را تمیز کنید.

روش سوم: برای تمیز کردن قابلمه های روحی در این روش شما به صابون نیاز دارید. البته مدل صابون اهمیتی ندارد باید صابون را در روی سیم ظرفشویی خود کشیده و در قسمت های قابلمه که سیاه شده، بکشید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا قابلمه برق بیفتد. برای لک نشدن قابلمه، باید هر قسمتی را که می سابید، بشویید و دوباره صابون را در روی سیم زده و قسمت های دیگر را تمیز کنید.

31

تمیز کردن و برق انداختن ظروف روحی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایا و معایب ظروف روحی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x