تعمیرات اجاق گاز

راهنمای تمیز کردن چدن اجاق گاز|تمیز کردن انواع چدن اجاق گاز

راهنمای تمیز کردن چدن اجاق گاز|انواع چدن اجاق گاز، راهکارهای کاربردی برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات بانوان در استفاده از اجاق گاز، کثیف شدن چدن های اجاق گاز است. چدن اجاق گاز را باید به صورت مرتب تمیز کنید. چدن‌های اجاق گاز چون با مواد غذایی سر و کار دارند، همیشه لکه های چربی روغن و … موجب می شود، که زود به زود کثیف شوند. اگر اجاق گاز شما کثیف باشد موجب می‌شود، که از آشپزی خود لذت نبرید. برای تمیز کردن چدن اجاق گاز خود می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. در این مطلب روش های گوناگون را به شما معرفی می‌کنیم و توضیحات لازم در این مورد ارائه می‌دهیم.

کاربردهای چدن

قبل از تولید فلز فولاد، در اوایل عصر انقلاب صنعتی از چدن ها در کارخانه ها استفاده می‌کردند. برای استفاده در کارخانه ها فلز چدن خیلی مناسب نبود. به این دلیل از چدن استفاده می‌کردند که تصور داشتند، که چدن‌ها فلز های ضد آتش می باشند و برای اینکه در زیر فشار وسایل سنگین بسیار مقاوم بود، در کارخانه ها استفاده می کردند. از چدن در ساخت راه آهن هم استفاده می کردند، که نتایج خوبی نداشت. از فلز چدن برای ساخت ماشین آلات، لوله، ساخت پل و … تا زمان تولید فلز فولاد استفاده می کردند.

انواع چدن اجاق گاز

به صورت کلی چدن‌ها را به شش نوع تقسیم می کنند، که عبارت هستند از:

  •  چدن مالیبل
  • چدن سفید
  • چدن خاکستری
  • چدن مالیبل
  •  چدن داکتیل

این چدن‌ها هر کدام ویژگی منحصر به فرد و خاصی دارند، که در زندگی روزمره با آنها سر و کار داریم و استفاده های مختلفی از آنها می کنیم. برای اینکه چدن ها در مقابل آتش مقاوم باشند، باید با یک فلز دیگر ترکیب شوند. فلزی مثل کربن، فولاد و آهن با چدن ترکیب می شوند و آلیاژ مقاوم به آتش تولید خواهد شد. با توجه به اینکه چدن ها در برابر حرارت مقاوم هستند و انتقال حرارتی خوبی دارند، از آنها در اجاق گاز استفاده می شود.

تمیز کردن چدن اجاق گاز

همانطور که گفته شد چدن اجاق گاز در معرض آلودگی های زیادی قرار دارند و لکه هایی که بر روی چدن های اجاق گاز ایجاد می‌شوند در برخی مواقع به سادگی پاک نشده و افراد را کلافه می کند. لکه شیر، در زمان سر رفتن شیر موجب کثیف شدن چدن اجاق گاز می شود و یا لکه های روغن و چربی ناشی از به جا ماندن مواد غذایی در روی چدن اجاق گاز ایجاد می‌شود از جمله این لکه ها می باشند. هر کدام از لکه هایی که بر روی چدن اجاق گاز ایجاد می‌شود با راهکار خاصی پاک می‌شود. درصورتی که با روش های پاک کردن چدن اجاق گاز آشنا باشید، می‌توانید آن را به خوبی تمیز کنید. در ادامه مطلب چند راهکار مناسب و کاربردی برای تمیز کردن چدن اجاق گاز بیان می کنیم. باید به این نکته توجه داشته باشید، که در ترکیب و استفاده از مواد شوینده احتیاط کنید. چون امکان دارد با ترکیب کردن آنها یک ترکیب اسیدی به وجود آمده و حلق و بینی و پوست شما را بسوزاند. بنابراین بهتر است، که در هنگام تمیز کردن چدن اجاق گاز در ترکیب کردن مواد شوینده و استفاده از این ترکیبات از دستکش و ماسک استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات اجاق گاز آاگ AEG | آموزش تعمیر اجاق گاز آاگ

چدن اجاق گاز

راهکار اول: استفاده از سرکه برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

با استفاده از این راهکار شما علاوه بر چدن های اجاق گاز می توانید، بدنه و روی اجاق گاز خود را هم تمیز نمایید. مکان های کثیف به اجاق گاز خود را تعیین کنید و اگر قابل جدا شدن هستند باید آنها را جدا نمایید. مقداری سرکه، آمونیاک، نمک و جوش شیرین را در اختیار داشته باشید. در ابتدا بهتر است، که با ترکیب ساده و سبک شروع کنید، تا اجاق گاز و چدن های اجاق گاز شما در حین تمیز کردن آسیبی نبینند.

مقداری سرکه را به پارچه مناسب بزنید و با استفاده از آن لکه هایی که بر روی چدن های اجاق گاز به وجود آمده اند، را پاک کنید. سرکه یکی از مواد پاک کننده ی بی زیان است و با استفاده از آن می توان لکه های چربی را به خوبی پاک کرد. قدرت لکه بری سرکه بسیار زیاد نیست و لکه های سخت و سفت را نمی تواند به خوبی از بین ببرد. چنانچه از نتیجه کار رضایت نداشتید، می توانید از راهکار بعدی استفاده نمایید.

راهکار دوم: استفاده از محلول آب جوش و سرکه برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

استفاده کردن از این راهکار به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. یک ظرف بزرگ که در آن چدن های اجاق گاز شما جا شوند، را از آب جوش پر کنید. پس از این کار با توجه به ظرفیت ظرف خود، یک چهارم آن را سرکه بریزید و چدن ها را داخل این محل قرار دهید و اجازه دهید که ۲ تا ۴ ساعت در این محلول بمانند و پس از گذشت این مدت باید چدن های اجاق گاز خود را با استفاده از سیم و اسکاج ظرفشویی به خوبی پاک کنید. پس از اینکه این کار را انجام دادید چدن ها به خوبی تمیز خواهند شد. اگر چدن اجاق گاز شما زود به زود کثیف می شود، به شما پیشنهاد می گردد که هفته‌ای یکبار و یا ماهی یکبار با استفاده از این روش چدن های اجاق گاز خود را تمیز کنید.

راهکار سوم: استفاده از چند منظوره برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

در این روش شما می توانید با استفاده از شوینده های چند منظوره چدن اجاق گاز خود را تمیز کنید. چدن ها و سر گاز های اجاق خود را جدا نموده و مقداری چند منظوره بر روی آنها بپاشید و لکه ها را با استفاده از دستمال پاک کنید. این روش یکی از راهکارهای بسیار ساده برای از بین بردن لکه های چدن اجاق گاز می‌باشد.

راهکار چهارم: استفاده از محلول آب جوش و جوش شیرین برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

برای استفاده از این راهکار چون از جوش شیرین استفاده می‌شود، باید از ماسک و دستکش استفاده نمایید، تا پوست شما آسیب نبیند و یا اگر حساسیت دارید موجب بدتر شدن وضعیت شما نشود. برای استفاده از این روش باید درون ظرف مناسب آب جوش و جوش شیرین را با یکدیگر مخلوط کرده و چدن ها و سرگاز ها را پس از اینکه با ریکا شسته و لکه های سطحی آن را از بین بردید، درون این محلول قرار دهید. چدن ها را ۳ الی ۴ ساعت در درون این محلول قرار دهید، تا لکه ها به صورت کامل در آن حل شوند و تمیز گردند. پس از آن می‌توانید چدن ها و سر گاز ها را بیرون آورید. آنها را شسته و خشک نمایید. چنانچه در حین استفاده از این روش متوجه شدید، که رنگ چدن های اجاق گاز و رنگ آب تغییر کرده است، باید فوری آنها را از درون محلول بیرون آورید، تا آسیب نبینند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر کردن اجاق گاز گوفر | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز گوفر

چدن اجاق گاز

راهکار پنجم: استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

برای اینکه از این روش برای تمیز کردن اجاق گاز خود استفاده کنید، باید بسیار مراقب باشید. چون استفاده از این روش خطر هایی را به همراه خواهد داشت، اما نتیجه مطلوبی به شما خواهد داد. باید توجه کنید، که اگر با روش های گفته شده در بالا به نتیجه دلخواه خود نرسیدید، می توانید از این روش استفاده کنید. در این راهکار برای تمیز کردن چدن اجاق گاز از آمونیاک استفاده می گردد، که حتماً باید از دستکش و ماسک استفاده نمایید. برای استفاده از این روش می توانید به دو صورت عمل کنید. در روش عمل اول چدن های اجاق گاز را می‌توانید با دستمال تمیز کنید. در روش دوم چدن اجاق گاز را می توانید، درون ترکیب آمونیاک قرار دهید. یک ظرف را بردارید و یک سوم آن را آمونیاک بریزید، چنانچه آمونیاکی که استفاده می‌کنید غلیظ است، برای کمتر کردن غلظت آمونیاک می‌توانید از کمی آب داغ استفاده کنید. چدن های اجاق گاز را یک ساعت باید درون این ظرف قرار دهید.بهتر است، که از این روش در فضای باز استفاده کنید. اگر می‌خواهید این روش را با استفاده از دستمال انجام دهید، دستمال خود را با محلولی که درست کردید، آغشته کرده و چدن های اجاق گاز خود را تمیز کنید.

راهکار ششم: استفاده از محلول نمک و آب جوش برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

تمیز کردن چدن اجاق گاز با استفاده از این روش خیلی راحت و ساده است. اما به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. یک ظرف بزرگ را از آب داغ پر نمایید و نمک به آن اضافه کنید و اجازه دهید، که نمک به خوبی در آن حل شود و چدن های اجاق گاز خود را درون این محلول قرار دهید. بهتر است، که چدن های اجاق گاز به مدت ۲۴ ساعت درون این محلول باقی بمانند. بهتر است که ۱۲ ساعت اول آب داغ و یا ولرم باشد. در انتها باید با استفاده از دستمال خیس، چدن های اجاق گاز خود را به خوبی تمیز نمایید.

راهکار هفتم: استفاده از نوشابه برای تمیز کردن اجاق گاز

با استفاده از گازی که در نوشابه وجود دارد، می توان چدن اجاق گاز را تمیز کرد و چربی های آن را از بین برد. چدن های اجاق گاز را درون ظرفی قرار داده و یک قاشق جوش شیرین بر روی چدن ها بپاشید و روی آن نوشابه بریزید و اجازه دهید، که ۱۵ دقیقه بماند و سپس روی چدن های اجاق گاز خود آب جوش بریزید و پس از آن آبلیمو و بگینگ پودر به آن اضافه کرده و ده دقیقه دیگر آن را بگذارید. سپس بعد با استفاده از سیم و اسکاج چدن های اجاق گاز خود را تمیز کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای تمیز کردن چدن اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی راهکارهای کاربردی برای تمیز کردن چدن اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا