تعمیرات پکیج و آب گرمکن

مشکلات رایج موتورخانه و نحوه برطرف کردن آنها

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چنانچه سیستم موتورخانه ساختمان شما کار نمی کند یا ضعیف کار می کند، شما و ساکنین ساختمان را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد. برای برطرف کردن مشکلات موتورخانه باید ابتدا عیب یابی کرده تا بتوانید آن را برطرف کنید. در این مقاله از ایبک امداد، قصد داریم جهت آشنایی شما کاربران به بررسی مشکلات رایج موتورخانه و نحوه برطرف کردن آنها بپردازیم:

خراب شدن ترموستات موتورخانه

ترموستات وسیله ای بسیار ضروری در موتورخانه می باشد که می توان با کمک آن حرارت سیستم را تنظیم کرد.

 • در موتورخانه اغلب از ترموستات جداری که روی پمپ سیرکولاتور قرار داشته و جهت تنظیم دما و اندازه گیری لوله های بازگشتی، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ترموستات دیگری در موتورخانه جهت تنظیم درجه دمای دیگ بکار گرفته می شود که ترموستات دیگ نام دارد.
 • چنانچه پمپ موتورخانه یا ترموستات دیگ خراب شده باشند و دمای دقیق لوله های آب و دیگ را بدرستی نشان ندهند، اختلالات بسیار زیادی ممکن است در عملکرد موتورخانه بوجود بیاید.
 • مثلاً سرما یا گرمای حاصل از موتورخانه بیشتر یا کمتر از حد مجاز تنظیم شده خواهد شد.
 • ابتدا برای تعمیر ترموستات موتورخانه حتماً باید آنرا بخوبی تنظیم کنید زیرا در بیشتر مواقع این مشکل به علت به هم ریختن تمام تنظیمات ترموستات به وجود می آید چنانچه بعد از تنظیم ترموستات همچنان مشکل وجود داشت، باید حتماً برای تعویض یا تعمیر ترموستات موتورخانه اقدام کنید.

موتورخانه

ایجاد سر و صدای زیاد در موتورخانه

یکی دیگر از مشکلات رایچ در موتورخانه ایجاد سر و صدای بسیار زیاد می باشد به اندازه ای که ممکن است آسایش ساکنان ساختمان را مختل کند. موتورخانه دارای تجهیزات زیاد و مختلفی می باشد طبیعتاً پیدا کردن منشاً صدای زیاد بسیار دشوار می باشد و بدون کارشناس ماهر نمی توان متوجه شد، صدای زیاد و اضافه در پمپ ایجاد شده یا مشعل ها و لوله ها یا….. در ادامه به بررسی منشأ صدای زیاد در موتورخانه می پردازیم:

ایجاد سر و صدای زیاد از مشعل گازی موتورخانه

مشعل گازی به علت دارا بودن قطعات مکانیکی مانند فن و بلبرینگ می تواند در تولید صداهای زیاد و ناهنجار در موتورخانه تأثیر زیادی داشته باشد.

 •  مشکل صدای زیاد به این دلیل ایجاد می شود که فن مشعل گازی خراب یا بلبرینگ های فن دچار خوردگی شده باشند.
 • در چنین حالتی با تعویض فن یا بلبرینگ ها مشکل سر و صدا را می توان برطرف کرد. گاهی اوقات صدای زیاد مشعل ممکن است به علت انفجاری روشن شدن آن باشد. زمانی که مشعل به حالت انفجاری روشن شود، صدای بسیار زیادی ایجاد می کند.
 • این مشکل می‌تواند به دلیل تنظیم نبودن گاز و ترکیب هوا بوجود بیاید. شما می توانید با تنظیم گاز مشعل و هوا این مشکل را در موتورخانه برطرف کنید.
ایجاد سر و صدای زیاد در پمپ آب موتورخانه

یکی دیگر از تجهیزات مهم در موتورخانه پمپ آب می باشد که بیشتر از دیگر وسایل در موتورخانه خراب می شود. ایجاد صدا در پمپ آب مهم ترین نشانه خرابی این وسیله می باشد که می تواند به دلایل زیادی مانند تراز نبودن کوپلینگ، تاب برداشتن محور پمپ، خراب شدن یاتاقان پمپ و گیر کردن مواد اضافی در پروانه پمپ بوجود بیاید. اگر پمپ آب صدا می دهد، حتماً باید توسط فردی متخصص مورد بررسی قرار بگیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نحوه نصب آبگرمکن گازی ایستاده /نکات مهم نصب آبگرمکن گازی ایستاده
ایجاد صدا در لوله های موتورخانه

چنانچه در موتورخانه لوله ها دچار هوا گرفتگی شده باشند، باعث می شود صداهای آزار دهنده و بسیار ناهنجار تولید شود. این صداها در داخل لوله ها به آسانی شنیده خواهد شد. در اکثر لوله های آب گرم هوا گرفتن لوله ها بسیار طبیعی می باشد. تنها راه برطرف کردن مشکل در موتورخانه این می باشد که حتماً باید از متخصص کمک گرفته تا هواگیری لوله ها را انجام دهد.

فرسودگی تجهیزات در موتورخانه

یکی از مشکلات رایج در موتورخانه ها این می باشد که تأسیسات داخلی و تجهیزات آن فرسوده شده باشند.

 1. به دلیل عدم توجه به نگهداری و سرویس های دوره ای موتورخانه یا قدمت آنها، اغلب تجهیزات دچار مشکلات بسیاری شده و کارایی آنها کم می شود.
 2. در زمان روبرو شدن با فرسودگی موتورخانه بهترین راهکار بازسازی موتورخانه می باشد.
تعویض کلکتور

می توان گفت بیشتر از ۸۰ درصد نشتی در موتورخانه ها به علت پوسیدگی کلکتور به وجود می آید.

 • این قطعه مستقیم در معرض آب گرم بوده و شرایط پوسیدگی در آن ها زیاد می باشد. پوسیدگی کلکتور فقط با تعویض کردن این قطعه برطرف می شود. زیرا در صورت ترمیم و جوشکاری باز هم ممکن است مجدداً قطعات دچار پوسیدگی شوند.
 • زمان تعویض کلکتور موتورخانه ها بهتر است در تابستان انجام شود تا به گرمایش زیادی نیاز نداشته و بتوانید برای مدتی کلکتور آب گرم را از مدار خارج کنید.
تعویض منبع کویل دار و دوجداره

بزرگترین عامل خراب شدن منبع دوجداره یا کویل دار گرفتگی در جداره داخلی آن می باشد. در این حالت به دلیل فعال بودن موتورخانه آب گرم تولید نمی شود. بهتر است در مرحله اول منبع را اسید شویی کرده و تمیز کنید. چنانچه اسید شویی جوابگو نبود یا حجم زیادی از منبع نشتی و پوسیدگی داشته باشد، بهترین راهکار در این زمان تعویض منبع می باشد.

تعویض دیگ موتور

طول عمر دیگ موتورخانه معمولاً زیاد است بخصوص اگر جنس آن فولادی باشد.

 •  بدلیل عدم سرویس های به موقع  و رسیدگی به آن با گذر زمان دیگ دچار پوسیدگی و نشتی می شود یا لوله های آتش خور در موتورخانه کارایی خود را از دست خواهند داد. در این حالت بهترین راهکار تعویض دیگ موتورخانه می باشد.
 • هنگام تعویض دیگ حتماً به اندازه درب موتورخانه توجه داشته باشید. چنانچه درب بزرگ باشد جهت خرید دیگ بهترین گزینه دیگ های فولادی هستند چون دیرتر خراب شده و راندمان حرارتی بیشتری نیز دارند.
 • اگر درب موتورخانه زیاد بزرگ نباشد یا طراحی داخلی موتورخانه بصورتی باشد که جابجایی دیگ را با مشکل روبرو کرده باشد، بهترین راهکار خرید دیگ های چدنی است. زیرا دیگ چدنی به شکل پره ای طراحی شده و می توان پره ها را جداگانه داخل موتورخانه برده و در آنجا سرهم کرد. دیگ های چدنی در صورت بروز خرابی در پره ها، می توان آنها را جداگانه تعویض کرد.
تعویض چیلر

در برخی از موتورخانه های گرمایشی و سرمایشی از چیلر جهت تأمین سرمایش در ساختمان استفاده می شود. چیلر قطعه ای پربازده و بسیار قدرتمند می باشد که می تواند به مرور زمان دچار مشکلاتی شود. تعویض چیلر بسیار مقرون به صرفه تر از تعمیر آن می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رسوب گیر و سختی گیر پکیج چیست | رسوب گیر پکیج چه عملکردی دارد؟
تعویض لوله کشی

قسمت زیادی از فرسودگی در موتورخانه ها مربوط به سیستم های تأسیسات و لوله کشی موتورخانه می باشد به شکلی که شاید چندین بار در موتورخانه مجبور شوید لوله ها را به دلیل نشتی های زیاد، از بین رفتن اتصالات و رسوب گرفتگی تعویض کنید.

 عایق های موتورخانه

بعضی از تجهیزات در موتورخانه مانند منبع دوجداره و سیستم لوله کشی عایق کاری می شوند تا موجب بازدهی بیشتر موتورخانه شود. ولی لایه‌های عایق ممکن است به مرور زمان دچار آسیب دیدگی شده یا بعضی عایق ها از هم جدا شوند. در این شرایط ممکن است لازم باشد مجدداً عایق کاری انجام شود.

کثیف شدن فیلتر های موتورخانه

در بخش های مختلف تجهیزات موتورخانه مانند پمپ سیرکولاتور موتورخانه، دمنده موتورخانه و مشعل از فیلتر استفاده می شود تا راندمان سیستم موتورخانه را افزایش دهند. ولی فیلتر های موتورخانه که بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند، ممکن است به سرعت کثیف شوند. چنانچه فیلتر را در زمان مناسب تعویض یا پاکسازی نکنید باعث می شود کل سیستم موتورخانه عملکردش با مشکل مواجه شود.

سرد بودن دیگ موتورخانه

یکی از مشکلات رایج موتورخانه ها این می باشد که دیگ به اندازه مورد نیاز گرم نمی شود، یا می توان گفت دیگ موتورخانه سرد است. مشکل سرد بودن دیگ موتورخانه دلایل مختلفی دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

رسوب گرفتگی دیگ موتورخانه

مجاورت دائمی دیگ با آب گرم شدیداً آنرا در معرض رسوب گرفتگی قرار می دهد. می توان گفت یکی از دلایل مهم سرد شدن دیگ به علت رسوب گرفتگی شدید می باشد و حتما باید توسط متخصص رسوب زدایی و شسته شود.

خرابی مشعل گازی موتورخانه

حرارت زیاد جهت احتراق دیگ موتورخانه به وسیله مشعل در پشت دیگ تأمین می شود. اگر مشعل گازی خراب شده و یا سنسور شعله موتورخانه دچار ایراد شده باشد، دیگ موتورخانه سرد می شود.

ایراد ترموستات دیگ موتورخانه

همانطور که در بخش قبل گفتیم ترموستات جهت تنظیم دمای دیگ و اندازه گیری آن در موتورخانه استفاده می شود. احتمال دارد سرد شدن دیگ موتورخانه به دلیل ایراد ترموستات باشد. باید ترموستات را بررسی کرده و در صورت نیاز مجدداً آنرا تنظیم کرد. می توانید تمام عوامل مؤثر در سرد شدن دیگ موتورخانه را با سرویس های به موقع زودتر شناسایی و آنها را برطرف کنید.

سرریز شدن منبع انبساط

برای حفظ قطعات و برطرف کردن فشار مضاعف آب گرم، از منبع انبساط در موتورخانه استفاده می شود. یکی از عوامل خرابی در منبع انبساط می تواند سرریز شدن آب از منبع و بدون توقف باشد. این مشکل باعث آسیب رسیدن به بنا و همچنین هدر رفتن آب می شود و  راندمان موتور خانه را کاهش می دهد. باید این مشکل را بخوبی بررسی کرده و آنرا برطرف کنید.

موتورخانه

جمع بندی

در این مقاله از مشکلات رایج در تمامی موتورخانه ها و نحوه برطرف کردن آنها مطالب مهمی را برایتان توضیح دادیم. اگر در رابطه با موتورخانه ساختمان خود مشکلی دارید می توانید در قسمت پشتیبانی ایبک امداد، مطرح کنید کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود. مجموعه ایبک امداد، همیشه آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مشکلات رایج موتورخانه و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل ایجاد سر و صدای زیاد از مشعل گازی موتورخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا