تعمیرات اجاق گاز

خرابی های رایج در اجاق گاز آردل ARDEL

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برند آردل یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین برندهای تولید اجاق گاز در ایران می باشد. این شرکت از سالهای بسیار دور در ایران تاسیس گردیده و محصولات متنوع و با کیفیت خود را زیر نظر مهندسین خارجی تولید کرده است، امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در ساختار و عملکرد اجاق گاز ها ایجاد شده برند آردل هم تولیدات و محصولات خود را به روز کرده و کالاهای باکیفیتی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.  اجاق گازهای برند آردل در انواع رومیزی و اجاق گازهای فردار تولید می شود. چنانچه شما در منزل خود از اجاق گازهای برند آردل استفاده می کنید ممکن است در مواقعی با نقص یا خرابی در این وسیله مواجه شوید، ما در این مقاله در ایبک امداد می خواهیم شما را با چند مورد از اشکالات و خرابی های رایج  در اجاق گازهای آردل و روش هایی برای عیب یابی آن ها آشنا کنیم.

خرابی های رایج در اجاق گاز آردل

اجاق گاز ابزاری است که به طور دائم در خانه مورد استفاده قرار می گیرد و در اثر استفاده های مکرر و طولانی مدت ممکن است دچار خرابی و فرسایش شود. در برخی مواقع خرابی ها به علت آسیب دیدن یک قطعه در اجاق گاز می باشد که در این صورت نیاز است برای تعمیر و عیب یابی از افراد با تجربه کمک بگیرید. اما امکان دارد بعضی از خرابی ها از طریق سرویس کردن و رسوب زدایی بخش‌های مختلف اجاق گاز برطرف شوند و برای این کار نیاز به تخصص بالایی نباشد در این صورت ما در این بخش به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید این کار را انجام دهید.

چرا اجاق گاز آردل روشن نمی شود؟

روشن نشدن اجاق گاز آردل ممکن است چند دلیل داشته باشد و باید بخش های مختلف اجاق گاز بررسی شود:

 • در صورتی که قسمت جرقه زن یا همان فندک اجاق گاز کار نمی کند و جرقه اتفاق نمی افتد باید قسمت های مختلف مربوط برق رسانی را بررسی کنید.
 1. ابتدا باید ببینید که جریان برق برقرار است یا خیر، ممکن است مشکل از فیوز باشد.
 2.  چنانچه جریان برق برقرار بود باید پریز، دو شاخه و سیم برق مربوط به جرقه زن را بررسی کنید و از سلامت آنها مطمئن شوید. هر کدام از این قسمت های مربوط به سیستم برق رسانی دچار مشکل باشد باید تعمیر و یا قطعه ی خراب تعویض گردد.
 3. در قسمت فندک اجاق گاز آردل باید کلید مربوط به تولید جرقه را بررسی کنید احتمال دارد که این قطعه خراب شده باشد.
 4.  قطعه چینی جرقه را نیز بررسی کنید، ممکن است این قطعه شکسته و نیاز به تعویض داشته باشد.
 5. میکروسوئیچ  اجاق گاز را بررسی کنید ممکن است دچار آسیب و خرابی شده باشد.
 • اگر فندک اجاق گاز جرقه میزند اما شعله ها روشن نمی شوند احتمالاً مشکل مربوط به سر شعله ها می باشد. در اثر استفاده مکرر از اجاق گاز باقی مانده غذا و آلودگی روی سرشعله ها باقی میماند و حالت رسوب ایجاد کند می کند. مواد و رسوب روی سرشعله ها می‌توانند منافذ و محل خروج گاز را مسدود کنند و مانع از روشن شدن شعله های گردند، برای رفع این مشکل می توانید در منزل سرشعله ها را رسوب زدایی و پاکسازی کنید. برای این کار از یک فرچه یا برس نرم استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر اجاق گاز ایلیا استیل ilia Steel | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز ایلیا استیل

اجاق گاز آردل

علت یکسان نبودن شعله اجاق گاز آردل

در حالت عادی  وقتی اجاق گاز آردل روشن است تمامی  شعله ها باید به یک اندازه و مشابه هم باشند و ارتفاع شعله ها به اندازه حدوداً ۲۰ میلیمتر باشد، همچنین رنگ شعله ها باید به رنگ آبی روشن باشد. اگر اندازه شعله ها با هم تفاوت داشته و ضعیف تر از حالت عادی باشند یا شعله به رنگ قرمز، نارنجی یا زرد باشد نشان دهنده یک نقص در اجاق گاز است. وقتی که شعله از حالت عادی ضعیف تر می شود به این معناست که رسوب و جرم روی سرشعله باقی مانده و منافذ آن را مسدود کرده یا وقتی شعله به رنگ دیگری می سوزد به این دلیل است که مواد غذایی و رسوب که روی شعله باقی مانده می سوزد و باعث تغییر رنگ شعله می شود. برای برطرف کردن این مشکل لازم است که اجاق گاز خود را پاکسازی و رسوب زدایی کنید. باید دقت کنید که در صورت سر رفتن غذا و ریختن مواد غذایی بر روی اجاق گاز بلافاصله محل را تمیز کرده و پس از شستشو و پاکسازی، سرشعله و قسمت مشعل را خشک کنید و اجازه ندهید که رطوبت در آن باقی بماند.

نکته: اگر تمام شعله ها نسبت به حالت عادی ضعیف تر شده باشند لوله ها و جریان گاز را بررسی کنید، ممکن است فشار گاز پایین آمده باشد.

علت زیاد شدن بیش از حد شعله ها در اجاق گاز آردل 

اگر حین استفاده از اجاق گاز آردل با مشکل زیاد شدن بیش از حد شعله ها مواجه شدید باید این مشکل را عیب یابی و برطرف کنید در صورتی که شعله ها بیش از حد زیاد باشند استفاده از اجاق گاز را دشوار می‌کنند زیرا ممکن است در زمان کوتاه باعث سوختن مواد غذایی شود. این مشکل به احتمال زیاد مربوط به شکستگی قطعه ترموستات است، باید این قطعه و سلامت آن بررسی گردد و در صورت شکستگی تعویض شود. برای انجام این کار بهتر است از فردی با تجربه در زمینه تعمیرات اجاق گاز کمک بگیرید.

علت صدا دادن شعله های اجاق گاز آردل 

زمانی که اجاق گاز آردل روشن است شعله ها باید بدون صدا و یکنواخت بسوزند اما در برخی مواقع مشاهده می کنید که هنگام روشن بودن شعله ها سر و صدای زیادی تولید می شود که این مشکل باید عیب یابی و برطرف شود. علت ایجاد این سر و صدا این است که هوا به میزان بیشتری به مشعل می رسد. در واقع مشکل این است که میزان هوا و گاز تنظیم نیست و برای تنظیم شدن و رفع این مشکل بهتر است که از تعمیرکار کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر فر بوش BOSCH

علت سفت شدن پیچ ولوم اجاق گاز آردل 

 • احتمال دارد که بین پیچ ولوم و شیر رسوب و چیزی گیر کرده باشد و باعث سفت شدن آن گردد.
 • شفت را بررسی کنید، احتمال دارد بیش از حد شل شده باشد.
 • ممکن است مشکل از خرابی بوبین باشد.

علت یکسره شدن جرقه در اجاق گاز آردل

 • یکی از علت های یکسره شدن جرقه خراب شدن الکترود جرقه می باشد که باید توسط تعمیرکار تعویض گردد.
 • قسمت ماژول اجاق گاز را بررسی کنید.

علت خاموش شدن شعله اجاق گاز آردل پس از رها کردن پیچ ولوم

 • زمانی که با این مشکل مواجه شدید و در هنگام روشن کردن اجاق گاز پس از رها کردن ولوم، شعله خاموش شد در قدم اول برای حل این مشکل اجاق گاز را رسوب زدایی و پاکسازی کنید.
 • در مرحله دوم ترموکوپل مربوط به اجاق گاز را بررسی کنید، ممکن است این قطعه خراب شده باشد.

علت پخش شدن بوی گاز در اطراف اجاق گاز آردل

 • در صورتی که با این مشکل مواجه شدید در اولین اقدام شیر گاز را ببندید زیرا ممکن است پخش شدن گاز در فضای آشپزخانه خطر آفرین باشد.
 • در مرحله بعد شیر گاز را بررسی کنید ممکن است شیر گاز نشتی داشته باشد.
 • سپس شیلنگ گاز را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که شیلنگ گاز دچار خمیدگی و یا آسیب و نشتی نباشد. اگر هیچکدام از قسمت های ذکر شده معیوب نبود از تعمیرکار برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

اجاق گاز آردل

چرا غذا در قسمت فر اجاق گاز آردل یه طور یکنواخت نمیپزد؟

در انواع اجاق گاز های آردل که دارای فر میباشند ممکن است با مشکل پخت غیر یکنواخت غذا مواجه شوید که برای عیب یابی این مشکل باید المنت های قسمت فرِ اجاق گاز را بررسی کنید، احتما دارد المنت ها سوخته باشند که دراین صورت باید المنت تعویض گردد.

علت حرارت نداشتن فر در اجاق گاز آردل

 • اگر فرِ اجاق گاز شما برقی است احتمالا دلیل حرارت نداشتن فر، سوختگی المنت میباشد که در این صورت المنت ها باید تعویض شوند.
 • در صورتی که فر گازی است ابتدا جریان گاز و مسیر عبور گاز را بررسی کنید، در صورتی که جریان گاز مشکلی نداشت و جیزی مسیر گاز را مسدود نکرده بود ، احتمالا مشکل مربوط به بخش جرقه زن است.

سخن پایانی

در این مقاله در ایبک امداد چند مورد از خرابی های رایج در اجاق گاز های آردل را برای شما شرح دادیم. با استفاده از نکاتی که در این مقاله ذکر شد برخی از مشکلات و نقص ها را میتوانید در خانه برطرف کنید اما در صورتی که نتوانستید نقص را برطرف کنید یا متوجه شدید که نیاز است یه قطعه تعویض گردد باید نکات ایمنی رعایت کرده و حتما از تعمیر کار متخصص در زمینه ی تعمیرات اجاق گاز کمک بگیرید. همواره به یاد داشته باشید که رسوب زدایی و تمیز نگه داشتن اجاق گاز تاثیر زیادی بر طول عمر و درست کار کردن اجاق گاز دارد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

خرابی های رایج در اجاق گاز آردل ARDEL

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا اجاق گاز آردل روشن نمی شود؟

امتیاز کاربر: ۲.۱ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا