لوازم اداری‌

راهکار های ریکاوری هارد SSD | بازگردانی اطلاعات هارد SSD

راهکارهای ریکاوری هارد SSD | بازگردانی اطلاعات هارد SSD، مزیت های هارد SSD

وقتی که اطلاعات هارد پاک می شود، اولین چیزی که به ذهن افراد می رسد این است، که چطور می توان این اطلاعات را بازگردانید. پیش از آنکه در مورد ریکاوری هارد ssd توضیح دهیم بهتر است، که در مورد این نوع هارد اطلاعاتی داشته باشید. هارد دیسک هاردی می باشد، که اطلاعات موجود در دیسک های مغناطیسی چرخان را می تواند بایگانی کند. این دیسک های مغناطیسی به نام پلاتر معروف هستند. هارد ssd دیسک حالت جامد می باشد. یعنی هیچ قطعه متحرکی در این دیسک وجود ندارد. این دست به فلش مموری شباهت زیادی دارد. اجزای مکانیکی این هارد ثابت بوده و از جمله مزیت های این هارد محسوب می‌شود.

هارد

مزیت های مختلف هارد SSD

 • سرعت زیاد در نوشتن و خواندن داده ها
 •  کاهش مصرف برق و باتری لپ تاپ
 •  مقاومت زیاد در مقابل آسیب هایی مانند ضربه
 •  دمای پایین دستگاه
 •  صدای کم

باید بدانید ریکاوری هارد SSD کار ساده و راحتی نیست. در برخی مواقع بازگردانی این هارد و همچنین تعمیر آن به ابزارهایی نیاز خواهد داشت، که بسیار پیشرفته است و این ابزارها را هر کسی ندارد. در این حالت باید برای تعمیر و ریکاوری هارد به مراکز تخصصی مراجعه نمایید.

مشکلات هارد SSD

 • گنجایش و ظرفیت هارد کمتر شده است.
 • ممکن است در سیستم کامپیوتر این هارد نتواند شناسایی شود.
 • دسترسی به اطلاعات هارد امکان پذیر نیست.
 • همه چیز ظاهراً درست و صحیح می باشد، ولی به بخشی از ظرفیت آن دسترسی نداریم.
 • اسامی فایل ها تغییر کرده و غیر عادی شده است.

علل مشکلات هارد SSD

 • برد الکترونیکی آسیب دیده است.
 • کانکتورهای رابطه خراب شده اند.
 • خراب بودن یا آسیب دیدن قطعه های الکترونیکی هارد
 •  چیپ کنترل کننده خراب است.
 • چیپ فلش ایراد دارد.
 • ویروس های کامپیوتری، خطای انسانی، خرابی در نرم افزار ها و بلایای طبیعی.

هارد SSD برخلاف دیگر هارد ها نیاز به اتاق پاک و ایزوله ندارد، ولی در برخی مواقع ضرورت دارد، که تراشه های حافظه به طور جدا جدا با خارج کردن لحیم کاری ها با استفاده از سخت افزار هایی که برای این کار طراحی شده است خوانده شوند. پس از آن بر اساس الگوریتم های خاصی می توان داده های خام حافظه را ادغام کرده و به دیتای کاربر رسید.

چنانچه بخواهید در ریکاوری هارد سخت ترین مانع را بدانید، باید گفته شود، که تولیدکنندگان در مدل های خاص جامد، تراشه اطلاعات را به صورت پیش فرض رمز گذاری نموده اند. ممکن است، که این موضوع را کاربر نداند. این رمزگذاری موجب می شود که ریکاوری این هارد مشکل تر باشد. چون اطلاعات خام آن نیز هنوز قابل خواندن و استفاده نیستند و باید در ابتدا آن را رمزگشایی کرد. کاربران این هارد پرسشی که می کنند این است، که ریکاوری هارد گران قیمت است؟ باید در جواب این سوال گفت، که بله. بازگردانی هارد SSD هزینه‌بر خواهد بود و این به این علت می‌باشد، که برای خواندن و آماده سازی حافظه تراشه ها عملیات زیادی مورد نیاز است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه کارتریج اصل از کارتریج طرح چگونه است؟

از جمله مراحل پرهزینه در بازگردانی اطلاعات ترکیب بلوک های حافظه با هم می باشد، که با آن سیستم فایل را می‌توان سالم بازسازی نمود. بازیابی کارت های کامپکت فلش، USB و… به این دلیل که تراشه‌های حافظه کمتری دارند ارزان تر خواهد بود.

در مورد ریکاوری و بازیابی هارد SSD و دیگر هارد ها باید توجه داشته باشید، که همیشه نمی توان آنها را ریکاوری نمود. چون در برخی مواقع سامانه طوری آسیب دیده است، که بیشتر اطلاعات بازگشت پذیر نیستند.

برای نمونه شرکت کرال آنترک که یک شرکت استرالیایی است و در بازگردانی اطلاعات تخصص دارد، توانست اطلاعات هارد دیسک که در فضاپیما نصب شده بود را تا ۹۹ درصد بازیابی کند.

بازگردانی هاردهایی که حالت جامد دارند، بسیار سخت می باشد. چون این هاردها از جمله رسانه های تکنولوژی جدیدی هستند، که اطلاعات را ذخیره می‌کنند. هارد SSD با دیگر هارد ها متفاوت می باشد. برای اینکه هارد SSD را ریکاوری کنید، لازم خواهد بود، که تفاوت ها و شباهت های این هارد را با هارد HDD بدانید. این شباهت ها و تفاوت ها عبارت هستند از:

 • در هر دو درایو به صورت کامل قابلیت رمزگذاری وجود دارد. در صورتی که رمز را فراموش کنید، می توانید خدماتی که به بازیابی اطلاعات و دسترسی به داده های درایو مربوط است را در مرکز های معتبر ریکاوری اطلاعات دریافت نمایید.
 • سرعت هارد SSD نسبت به سرعت هارد HHD سی درصد بیشتر می باشد.
 • اثرات مغناطیسی ممکن است، که اطلاعاتی که بر روی هارد HHD وجود دارد را از بین برده و حذف کند، اما هارد SSD در برابر اثرات مغناطیسی ایمن می باشد.
 • از لحاظ قیمت، هارد HDD نسبت به هارد SSD قیمت کمتری دارد.
 • خدمات تخصصی در رابطه با هر دو درایو در مرکز های استاندارد و مجاز بازگردانی اطلاعات ارائه می گردد.
 • از نظر گنجایش درایو SSD در حجم یک ترابایت برای دستگاه های لپ تاپ و در حجم های کمتر از یک ترابایت برای نوت بوک تولید می گردد. این میزان در هارد HDD در دو نوع دو ترابایت و پانصد گیگابایت و شش ترابایت است.
 • اگر بخواهیم مصرف توان را در این دو هارد مقایسه کنیم باید بگوییم، که هارد HDD مصرف بالاتری دارد.
 • هارد SSD بدون صدا و لرزش کار می کند. چون در این درایو بخش متحرکی وجود ندارد، اما در HDD لرزش و صدای چرخش وجود دارد.
 • بارگذاری سیستم در هارد SSD در حدود ده الی سی ثانیه زمان نیاز دارد، اما در درایو HDD بارگذاری سیستم در حدود سی الی چهل ثانیه زمان نیاز خواهد داشت.
 • گرمای تولیدی در درایو حالت جامد بسیار ناچیز می باشد، حرارت در درایو دیسک سخت نیز پایین است، ولی در مقایسه این دو می توان اینگونه گفت، که مقدار گرمایی که تولید می شود در دیسک سخت بیشتر از درایو حالت جامد می باشد.
 • میزان خرابی در درایو حالت جامد در حدود دو میلیون ساعت تخمین زده شده است، اما میزان خرابی در دیسک سخت حدود پنج میلیون ساعت می باشد.
 • هارد SSD خانه های پردازشی دارند، که عمل نوشتن و خواندن اطلاعات را انجام می دهند، ولی در هارد HDD عمل نوشتن و خواندن اطلاعات را قسمت مکانیکی سیستم انجام می‌دهد.
 • هارد SSD از نظر ظاهری به دیسک سخت معمولی شباهت دارد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نحوه کار با صفحه کلید لپ تاپ و کامپیوتر

در مورد ریکاوری هارد SSD بهتر است این نکته‌ را بدانید، وقتی این هارد تازه وارد بازار شده بود، گفته می‌شد، که داده ها و اطلاعات را در خودش در خوش بینانه ترین حالت برای سه الی چهار سال می تواند نگهداری کند. عده‌ای گمان می کردند، که وقتی این زمان گذشت، اطلاعات به مرور به صورت نامحسوس از بین می‌روند.

با پیشرفت کردن تکنولوژی ها و تولید هارد های جدید این مشکل رفع گردیده و نگرانی برای این موضوع نباید داشته باشید. این هارد ها درون خود به خوبی می توانند اطلاعات را نگهداری کنند. هارد SSD در بازار به حالت اکسترنال و اینترنال وجود دارد.

کارهایی که در لپ تاپ و کامپیوتر ها قرار داده شده اند، هاردهای اینترنال می‌باشند و هارد هایی که در خارج از این دستگاه ها می باشند و برای اتصال آنها از کابل usb استفاده می شود، هارد خارجی یا اکسترنال نامیده می شود. هارد های اکسترنال نسبت به هاردهای اینترنال در معرض جابجایی بیشتری می باشند و در نتیجه بیشتر در معرض خرابی و خطر هستند. یکی دیگر از تفاوت های عمده این دو حالت پورت اتصال آنها می باشد. پورت هارد خارجی یا اکسترنال از نوع USB و پورت هارد اینترنال متفاوت بوده و برای اتصال به مادربرد طراحی گردیده است.

هارد

هزینه بازیابی اطلاعات

در هر کدام از هارد ها اطلاعات مختلفی ذخیره می گردد و مکان های مختلفی است، که اطلاعات فوق را در سیستم ها و کامپیوترهای خود ذخیره می‌کنند. از شرکت‌های بیمه کوچک گرفته تا سازمان‌های بزرگ هر کدام از سازمان‌ها و شرکت‌ها داده های خامی می دارند، که درون هاردها ذخیره می‌کنند. روی آنها پردازش هایی صورت می گیرد و نتیجه در هارد دیسک سیستم ذخیره می گردد. این اطلاعات شامل دیتابیس ها، صفحات وب، فایل های اکسل، فتوشاپ، ورد، انواع نرم افزارهای گرافیکی و مهندسی و… می باشد.

وقتی که در هر کدام از این کسب و کارها اطلاعات ذخیره شده در هارد از بین برود، به متصدیان امر صدمات زیادی وارد می‌گردد. شدت صدماتی که وارد می‌شود با ارزش و اهمیت اطلاعات رابطه مستقیمی دارد. در برخی مواقع خسارتی به دفتر بیمه یا یک آتلیه و… وارد می‌گردد و در برخی مواقع نیز اطلاعاتی که ارزش ملی دارد پاک شده و زیان در سطح ملی خواهد بود. اگر در سازمان ها اطلاعات هارد از بین برود امکان بازگردانی و ریکاوری این اطلاعات توسط افراد متخصص وجود دارد.

سخن تکمیلی

برای بازگرداندن اطلاعات هارد خود نباید از نرم افزارهایی که به صورت رایگان وجود دارند استفاده کنید و همچنین هارد خود را به دست افرادی که تخصص و تجربه کافی در این زمینه ندارند، نسپارید. از کپی کردن اطلاعات بر روی هارد خودداری نمایید. پیشنهاد می‌شود به صورت دوره‌ای برای اینکه از اطلاعات هارد خود حفاظت کنید از آن پشتیبان گیری کنید. از قرار دادن وسایل گرمایشی و مایعات و… در نزدیکی سیستم و کامپیوتر خودداری نمایید. سیستمی که در آن اطلاعات مهم و با ارزش وجود دارد، نباید در دسترس افراد غیر مجاز و کودکان قرار بگیرد.

راهکار های ریکاوری هارد SSD | بازگردانی اطلاعات هارد SSD

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه ریکاوری هارد SSD

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا